Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2011., 08:42   #1001
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
Etažiranjem bi trebala nastati nova( nove) čestica a samim tim i novi zk-uložak pa tako i broj kuće, ili griješim?
Pomješao si babe i žabe! Parcelacija i etažiranje nisu isto!
Parcelacija=podjela čestice (parcele) na više njih
Etažiranje=podjela građevine na zasebne cjeline (etaže)

Ma sve to nešt sa podjela, al etažiranjem bi podjelili kuću i tako se razdvojili (u istom ZK ulošku bi pisali ali odvojeno, po etažama tako da bi onda mogao tražit odvojeni priključak.
Nije baš tako, da oni traže samo kućni broj i gotovo. Može se to riješiti i bez broja, inače bi zgrada sa 20 stanova (koja je na jednom broju) imala samo jedan priključak, a ne 20 kako i ima danas!
__________________
NE BUDI OVCA!
pero geodezije is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 10:42   #1002
Quote:
Ktor kaže: Pogledaj post
Bio sam već tri puta u plinari, i njih ne zanima ni jel kuća pregrađena, ni jel etažirana ni jel se volimo ili mrzimo, pa čak ni novci. Jedini uvjet je da taj dio kuće ima različit kućni broj, npr. ako je kuća br. 123 a ja uspijem dobiti 123a, stvar je riješena.
E sad, koliko sam ja čuo to nije baš tako jednostavno za dobit. Ispravite me ako griješim. ..nadam se da griješim.
Nije problem u drugom kućnom broju. Nego je problem što nisi samovlasnik. Dakle, ti nemaš vlasnički list 1/1. Kod takvih slučajeva traži se suglasnost suvlasnika. Bar je tako kod mene bilo.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 13:41   #1003
Quote:
Svrco5 kaže: Pogledaj post
Trenutno sam vlasnik stana i korisnik kredita, ali bih kredit, bez promjene vlasništva prebacio na curu koja radi u osiguravajućem društvu (ima bolje uvjete jer su grupa s bankom, jeftinija kmata i slično).
Obzirom da još uvijek nismo u braku, bitno mi je da stan ostaje na moje ime jer ukoliko bi kasnije došlo do nečega pa da u najgorem slučaju stan dijelimo na pola (znam da ima ono pravilo da se ne dijeli imovina kojoj si bio vlasnik prije braka). Pravno gledano ona meni ne može oduzeti cijeli stan?
Zna li netko išta o tome
Ona tvoj kredit ne može preuzeti. Jedino može ići u proceduru dizanja novog kredita kako bi se tvoj zatvorio


Quote:
Blakey kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Molim malu pomoć. Htjela bi provesti uknjižbu prava vlasništva u zk, ali kao izvanknjižni vlasnik moram dokazati pravni slijed stjecanja. Posjedujem svu dokumentaciju. Međutim, originalni ugovor o kupoprodaji koji imam je iz 1960. godine, ima ovjeren potpis prodavatelja sa žigom suda i brojem ovjere, i oznaku ovlaštene osobe koja je izvršila ovjeru. Problem je u tome da se ta službena osoba nije potpisala ispod oznake svog imena. Javni bilježnik mi kaže da takva isprava neće biti valjana na sudu za upis. U arhivi gdje se čuvaju takve ovjere nemaju primjerak ovog mog ugovora. Da li je moguće da zbog takvog propusta službenika suda ta isprava sada nije valjana za upis, kada je jasno vidljivo da su potpisi strana originalni kao i žig suda koji je izvršio ovjeru iste isprave? Unaprijed hvala na pomoći!
Ako prodavatelj iz 1960g. nije živ jedino možda možete tražite da nasljednici aneksom osnaže taj ugovor a onda ide uknjižba uz original, aneks (i original rješenje o nasljeđivanju za pokojnog prodavatelja + ostali dokumenti).
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 15:11   #1004
Quote:
pero geodezije kaže: Pogledaj post
Nije baš tako, da oni traže samo kućni broj i gotovo. Može se to riješiti i bez broja, inače bi zgrada sa 20 stanova (koja je na jednom broju) imala samo jedan priključak, a ne 20 kako i ima danas!
Zgrada sa 20 stanova IMA samo JEDAN priključak, ali ima 20 zasebnih plinskih brojila za svaki stan posebno. I da, to je inače samo stvar dogovora, tj. suglasnosti suvlasnika, ali kao što sam ranije objasnio, pošto mi je suvlasnik doslovno rekao da se "snalazim kako god znam" ..i još štošta.. prisiljen sam tražiti novi priključak, doslovno novi sa ceste.
..naravno da plinara osim kućnog broja traži i ostale dokumente, ali trenutačno mi je kućni broj jedina zapreka, jedino što mi fali za taj priključak.
Ktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 15:24   #1005
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
Ona tvoj kredit ne može preuzeti. Jedino može ići u proceduru dizanja novog kredita kako bi se tvoj zatvorio
kako ne može? može preuzeti dug( uz dozvolu vjerovnika), preuzeti isplatu ili pristupiti dugu
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 16:02   #1006
Pitanje!
Suvlasnik sam stana od 54 m2 kojega sam kupio 2005 g. sa sada bivšom djevojkom. E sada s obzirom da ja više ne živim u tome stanu i nemam nikakve veze sa njom želio bi da me se obriše iz vlasničkog lista bez da primim ikakvu isplatu sa njene strane. Znaći da li je moguće da s obzirom na ne mogučnost suživota u tom stanu, to mogu napraviti bez da ona plati bilo kakav porez. Inaće bilo smo oslobodjeni poreza u potpunosti kod kupnje.

Zadnje uređivanje File : 13.12.2011. at 16:24.
Cudak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 16:09   #1007
napravite ugovor o darovanju
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 16:16   #1008
Quote:
Cudak kaže: Pogledaj post
Znaći da li je moguće da s obzirom na ne mogučnost suživota u tom stanu, to mogu napraviti bez da ona plati bilo kakav porez. Inaće bilo smo oslobodjeni poreza u potpunosti kod kupnje.
Nije moguće

Možeš joj dati svoj dio love kada se stan jednom proda ali promjena vlasništva ne ide bez poreza u vašem slučaju
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 16:42   #1009
Quote:
brzi kaže: Pogledaj post
Nije moguće

Možeš joj dati svoj dio love kada se stan jednom proda ali promjena vlasništva ne ide bez poreza u vašem slučaju
ma neće ona nikad prodati taj stan.
Šta znači da će ona morati platiti porez na svih 27m2 stana ili samo na onaj višak iznad 50m2?

da li šta mijenja ako joj darujem svoju polovicu ili je bolje da joj prodam svoj dio za 3000Eura?
Cudak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 22:01   #1010
Imam jednu nekretninu koja moja familija ima u posjedu preko 40 godina, ali vlasnički list glasi na osobu koja je umrla prije desetak godina, što napraviti da tu nekretninu vlasnički prenesem na sebe uz što manje troškova?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 11:24   #1011
Temeljem cega je drzite u posjedu 40 godina? Od nekog kupili?
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 02:08   #1012
etažiranje itd.

Dakle, danas smo imali sastanak stanara/suvlasnika i dogovorili smo se SVI da bi trebali pokrenuti postupak etažiranja...Radi se o zgradi izgrađenoj prije 1968 (vidim da se da godina spominje Ugl, mene su zadužili da ispitam kako, gdje, ko, kome itd...Trenutno veze nemam ni o čemu pa za početak par pitanja:

1) ZK uložak sastoji se od više etažnih poduložaka - 5 etaža
ETAŽNO VLASNIŠTVO S NEODREĐENIM OMJERIMA (npr. dvosobni stan u prvom katu desno sa sporednim prostorijama).
Dali je etažiranje u smislu Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima uopće potrebno (ovo što treba napravit do 2015).

2) Etažirali bi jer: u proteklih 15ak godina svi suvlasnici su temeljem međusobnog dogovora na zajedničkom tavanu napravili stambene prostore s posebnim ulazima ne dirajući visinu krovišta (praktički samostalne uporabne jedinice, priključci, pričuva itd...). Neki suvlasnici su u međuvremenu prodali te tavanske "stanove" pa se broj suvlasnika povećao - novi suvlasnici nisu upisani u ZK,dakle vanknjižni su vlasnici.
Hoće li se postupkom etažiranja tavanski stanovi moći upisati u ZK?

3) površina zgrade u katastru i gruntovnici razlikuje se za 8m2 - hoće li to biti problem?

4) Ko pokreće postupak, treba li početi s Upraviteljem zgrade (GSKG)

5) Bila bi zahvalna na preporuci kome se obratiti da to sve pravno i građevinski odradi po pristupačnoj cijeni (može PM)
__________________
'Kako je meni po tim rupama slalom vozit, u mene je Ferrari, još je teže',
teta pehta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 12:23   #1013
1. da potrebno je.

2.u postupku etažiranje se moraju obuhvatiti svi djelovi zgrade, koji postoje u trenutku etažiranja i onakvi kako postoje. Dakle, moraju se obuhvatiti i ti tavanski stanovi.
Ali će trebati te preinake najprije legalizirati, da bi se moglo uopće sve skupa etažirati.

3.da bit će problem, treba se naparviti usklađenje stanja katastra i zemljišne knjige.

4.postupak pokrečete vi kao suvlasnici zgrade.

5.isključivo na PM
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 14:41   #1014
i još...

Quote:
File kaže: Pogledaj post
2.u postupku etažiranje se moraju obuhvatiti svi djelovi zgrade, koji postoje u trenutku etažiranja i onakvi kako postoje. Dakle, moraju se obuhvatiti i ti tavanski stanovi.
Ali će trebati te preinake najprije legalizirati, da bi se moglo uopće sve skupa etažirati.
Hvala puno File...Tavanski stanovi su izvedeni na postojećim gabaritima, dakle bez promjene tlocrtnih i visinskih dimenzija. Otvarali su se jedino krovni prozori. Koliko sam ja shvatila, takva preinaka se smatra adaptacijom, a ne rekonstrukcijom (?). Što je potrebno za legalizaciju takvih stanova i dali ih je moguće legalizirati prema Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama?
__________________
'Kako je meni po tim rupama slalom vozit, u mene je Ferrari, još je teže',
teta pehta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 16:07   #1015
Svejedno to treba najprije legalizirati.
Svrha tog tavana se promjenila.

Da, trebalo bi bit moguće legalizirati prema Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, iako dosada nije izdano u RH po tom zakonu niti jedno rješenje (bar sam tako čuo).
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 16:35   #1016
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Svejedno to treba najprije legalizirati.
Svrha tog tavana se promjenila.

Da, trebalo bi bit moguće legalizirati prema Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, iako dosada nije izdano u RH po tom zakonu niti jedno rješenje (bar sam tako čuo).
Točno! Ako sam dobro sve povezala, promijenila se namjena (rekonstrukcija) i broj stambenih jedinica (lokacijski uvjeti).
Dakle, svako treba za početak legalizirati, a tek onda krenuti u postupak etažiranja. Hvala File, nadam se da će nadležne službe biti efikasne po tom pitanju...
__________________
'Kako je meni po tim rupama slalom vozit, u mene je Ferrari, još je teže',
teta pehta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 18:04   #1017
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Temeljem cega je drzite u posjedu 40 godina? Od nekog kupili?
Da kupili smo je od trećeg lica i imamo ugovor koji nije do kraja proveden u gruntovnici jer se nije ni mogao provesti pošto to treće lice također nije nekretninu upisalo na sebe kada ju je kupilo od pokojne žene, strava što se radilo prije 40 godina, sad nek se ja j... s time
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 19:29   #1018
Dakle, kupili ste cijelu nekretninu kao isključivo izvanknjižno vlasništvo cijele nekretnine, a upisali se djelomično, pa bi sada trebali ustati tužbom radi utvrđenja svoga vlasništva protiv nasljednika te upisane osobe.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 21:17   #1019
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Dakle, kupili ste cijelu nekretninu kao isključivo izvanknjižno vlasništvo cijele nekretnine, a upisali se djelomično, pa bi sada trebali ustati tužbom radi utvrđenja svoga vlasništva protiv nasljednika te upisane osobe.
Nekretnina je još upisana na osobu koja je mrtva 10 godina iako je provedena ostavinska rasprava poslije njezine smrti, javni bilježnik mi je predložio da zatražim na sudu dopunu ostavinske rasprave u koju bi ušla ta naša nekretnina, da li se na toj ostavinskoj raspravi ti nasljednici mogu odreći te nekretnine u moju korist pravno gledano?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2011., 19:20   #1020
Ne mogu se oni odreći u tvoju korist na ostavinskoj raspravi, jer ti tom pokojniku nisi ni zakonski ni oporučni nasljednik.

Ne treba ti dopuna njihova rješenja o nasljeđivanju. Oni su njegovi nasljednici po već postojećem rješenju (a i samom smrču tog upisanog), a nije nužno da se oni upisuju pa da bi se ti iza njih upisiva.

Dakle, odgovor je kao u prošlom postu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:21.