Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2009., 20:01   #681
Quote:
Rip Hymen kaže: Pogledaj post
OK, vidim da je ovako kako kažeš zaista puno logičnije s obzirom na širi kontekst Islama. Međutim ipak bih napomenuo da su varijante koje sam predlagao gore mnogo povoljnije za žene, jer bi omogućile da im muž oprosti unatoč objektivno postojećem neposluhu žene odnosno muževom nezadovoljstvu. Ali ovako, u tom slučaju automatski idu u Džehenem, jer muža se ni ne pita da li im unatoč svemu oprašta.
U islamu ti je sve uvezano sa postivanjem prava drugih. Tako muz postiva prava zene a zena prava muza. Isto tako covjek postiva prava koje imaju roditelji i djeca kod njega, zatim rodbina, komsije i ostatak svjeta. On ne smije nikog da uznemirava inace ce mu svako uznemiravanje dovoditi do ponistavanja dijela. Tako se prenosi da su upitali Poslanika: Ima jedna zena sto klanja po svu noc a posti po citav dan ali svojim jezikom uznemirava komsije. Tada je Poslanik odgovorio: U njoj nema nikakva dobra. Ona je od stanovnika Vatre. Pravi musliman prati na prava sviju. Kod njega pravo imaju cak i zivotinje. Tako je Poslanik naredio da se prilikom klanja ne muci zivotinja vec da se naostri noz i presjece vrat iz jednog pokusaja. Zabranjeno je uspavati zivotinju i onda je zaklati jer tada ne izlazi sva krv iz nje kao kad je svjesno zaklana. Preporucuje se prilikom klanja da se zivotinji svezu oci da ne gleda. Takodje se ne smije opteretiti zivotinja stvarima ili vucom iznad njene mogucnosti. Isto tako se postuju i biljke pa se nece brati bez veze. Takodje se ne smije prljati zemlja i to je njeno pravo vec se mora naci mjesto za otpad.
Nazalost, danas muslimani najmanje se drze do svoje vjere da je Muhammed Asad govorio: Vidio sam na zapadu islam ali nisam vidio muslimana dok sam na istoku vidio muslimane ali nigdje islama.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 22:31   #682
Quote:
Rip Hymen kaže: Pogledaj post
OK, vidim da je ovako kako kažeš zaista puno logičnije s obzirom na širi kontekst Islama. Međutim ipak bih napomenuo da su varijante koje sam predlagao gore mnogo povoljnije za žene, jer bi omogućile da im muž oprosti unatoč objektivno postojećem neposluhu žene odnosno muževom nezadovoljstvu. Ali ovako, u tom slučaju automatski idu u Džehenem, jer muža se ni ne pita da li im unatoč svemu oprašta.
vjeruj mi, da postoji ta klauzula za ulazak u džennet ona bi već odavno bila iskorištena kao argument!

u svakom slučaju, sviđa mi sa način na koji razmišljaš!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 04:03   #683
Allahov Poslanice, ko je vrijedniji, zene dunjaluka ili hurije”?
Poslanik odgovori:”Zene dunjaluka su vrijednije od hurija kao sto je spoljasnost vrijednija od unutrasnjosti”!

Umu Seleme upita:” Kako, Allahov Poslanice”?
Poslanik odgovori:”Vrijednije su po svom namazu, po postu i po ibadetu Allahu. Njihova lica ce Allah obasuti svojim nurom, tijela ce im obaviti svilom, bice biserno bijele boje, nosice zelenu odjecu, zut nakit, kadice se na biseru, cesljati cesljima od zlata i govorice:” Mi smo vjecne, nikad umrijeti necemo, mi smo sretne, nikad tugovati necemo, mi smo zadovoljne, nikad se necemo rasrditi, blago onom kome pripadnemo i ko nama pripadne”!
rinaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 05:19   #684
Pitanje

Esselamu alejkum!
Da vas Allah nagradi za vaš trud što ulažete za odgovore .
Pitam vas u džennetu za ljude imaće po 70 hurija a kako će biti sa ženama koje će biti u džennetu da li će oni imati supružnika ili nešto drugo ili da li će biti zajedno sa svojem čovjekom ako oboje budu u džennetu ili koja je nagrada za žene u džennetu ?



Odgovor

U jednom hadisu se navodi da su džennetska uživanja i stvari samo po imenima identična ovozemaljskim, ali ne i po svojoj suštini. Zato se ne treba opteraćavati detaljima tih uživanja, već se skoncentrisati na to kako zaraditi džennet. Allah nikome neće učiniti nepravdu. U Kur'anu se kaže da će supruge biti zajedno sa svojim muževima u džennetu ukoliko oboje zasluže da u njega uđu. U džennet će ljudi ući očišćeni od zlobe i svega onoga što je nedolično, a imat će svega što im požele njihove čiste duše, kako muškarci tako i žene. Bespotrebno je i beskorisno raspravljati o tome da li će i koliko neko imati žena ili muškaraca u džennetu.
rinaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 05:25   #685
Mozda ima muslimana koji citaju aneznaju.
Kremiranje tijela umrlog muslimana je zabranjeno. To je sasvim jasno svakom muslimanu i ne treba ga posebno dokazivati. Postupanje s tijelom umrloga sastavni je dio dženaze koja spada u tzv. oblast ibadeta u kojoj je osnovni princip slijeđenje Poslanikove prakse, a ne inovacija. Dakle, u obredima važi princip zabranjenosti osim onoga što je dozvoljeno. Nemamo dokaza dozvoljenosti kremiranja, te za taj čin ostaje važiti princip zabranjenosti. Nije nepoznato da kremiranje potiče iz hinduističke tradicije, a možda ima veze i sa vatropoklonstvom, pa je i sa te strane zabranjeno, budući da je zabranjeno oponašati druge vjerske tradicije u njihovim vjerskim obredima. Kremiranje je nespojivo s islamskom tradicijom sahranjivanja umrlih!
rinaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 11:14   #686
i jos nesto
72 hurije su samo za SEHIDE, i ni za kog vise. Toliko
Devil_of_Fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 14:19   #687
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Naišla sam u jednom štivu,na vrlo kratak odlomak koji se odnosi na njega.
Spominje se da je bio prijatelj i pratilac Murata IV-og.da je živio raskalašeno ali ipak bio pravovjeran i da je doživio viziju susreta s Prorokom Muhamedom.

Može li mi netko od vas reči nešto više o njemu i koji je njegov značaj u suvremenom Islamu?

Zahvaljujem unaprijed!
Ako možeš, daj pravo ime. Inaće takvi ljudi su bili tada česta pojava kao pratioci. Možda najpoznatiji je Hadži Bektaš Veli. A onda imaš vladare koji su bili i vladar i evlija, kao npr. Sultan Fatih II.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 18:51   #688
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Ako možeš, daj pravo ime. Inaće takvi ljudi su bili tada česta pojava kao pratioci. Možda najpoznatiji je Hadži Bektaš Veli. A onda imaš vladare koji su bili i vladar i evlija, kao npr. Sultan Fatih II.
Elija Čelebija
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 19:27   #689
Evlija Čelebija (Evlija Čelebi) je poznati putopisac iz XVII stoljeća n.e. Posjetio je i ostavio značajne informacije iz Anadolije (Turska), Rumelije (Područje Bizanta, tj. današnjeg Balkana) te Sirije, Kavkaza, Egipta, Krima, Holandije, Njemačke, Krita, Mađarske, Poljske, Austrije.... Na Balkanu (Bizant, Rumelijja) posjetio je između ostalog Bosnu i Hercegovinu, Albaniju, Sandžak, Hrvatsku, Srbiju, Makedoniju, Kosovo, Crnu Goru... i ostavio u svojim djelima sa tih putovanja značajne informacije na osnovu kojih se prilično uspješno može rekonstruirati život u tim sredinama, u tom dobu. Osim objektivnog prikaza etničke strukture posjećenih podneblja, dao je prikaze svih brojabogomolja, način ishrane i odjevanja, političko raspoloženje građanstva, i tomu slično. Dakle, najviše je značajan kao putopisac.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 16:07   #690
Ja sam tek kasnije vidio da se radi o tim vašim rufajijskim prepucavanjima.
Shady, de napravi temu "rufajijske šejhovske dileme" pa neka tamo naglabaju je li neko šejh ili kafir.

We selam
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 16:11   #691
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Pa na sudnjem danu neće bit hurija, one su stanovnici dženneta , tj. dolaze kasnije.
I uopće, nema tu što posebno za diskutirat, muškarci dobivaju hurije, to je wellknown, a žene...pa vidjeće se što s njima kad dodje vrijeme, za sada im nije ništa posebno obećano (bar u sahih izvorima). Ali su upozorene da im je ulazak u džennet pod nogama njihovih muževa i na to se trebaju fokusirati.
Nisam mislio na sudnjem danu, nego ako udju sa svojim muzevima u dzennet, hurije ce trazit svoje, a one branit svoje, logicno. Ako su zajedno zivjeli , voljeli se, i zaradili dzennet, oni ce biti zajedno, po sistemu da Allah nikome nepravdu ne cini. Kada bi oni bili odvojeni, zeni bi bio zulum ucinjen
Devil_of_Fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 09:58   #692
ima ljudi misle mogu s bagerom pred Džennetska vrata, fino razvaliti vrata i provalit u Džennet. il ko seljačka buna, skupit se s vilama pred Džennetom i provalit. zna li iko čemu služe Džennetski i Džehenemski čuvari, od koga čuvaju, i gdje se nalaze?
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 10:05   #693
Oni su tu samo formalno, niko nece uc u Dzennet i Dzehennem, ili pak izaci iz Dzehennema bez Allahove dozvole..
Devil_of_Fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 10:30   #694
Quote:
Devil_of_Fire kaže: Pogledaj post
Oni su tu samo formalno, niko nece uc u Dzennet i Dzehennem, ili pak izaci iz Dzehennema bez Allahove dozvole..
dobro, to je opći odgovor. kako shvataš ove dolje ajete u kontekstu tvog stava da su oni tu formalno?

"Mi nismo stvorili nebo i Zemlju, i ono što je između njih, da se zabavljamo.

Da smo htjeli da se zabavljamo, zabavljali bismo se onako kako Nama dolikuje, ali Mi to ne činimo,

Nego isitnom suzbijamo laž, istina je uguši i laži nestane; a teško vama zbog onoga što o Njemu iznosite!"

ili: "Džennet je pod nogama majke!"

kako ja shvatam, Džennetska i Džehennemska vrata su na ovom svijetu, svako stoji pred nekim vratima i kuca na njih, a onda, sljedstveno tome, i čuvari - vratari su na ovom svijetu. što mi njih ne vidimo, to je druga stvar. ili npr. mihrab, ne može me niko ubijediti da u mihrabu nisu Džennetska vrata. što se reda džemat, i pred čim uči imam, ako ne pred Džennetskim vratima. nekad mi padne napamet da bi se onaj mihrab mogao otvoriti, šta misliš šta bi se ukazalo


"Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: Kad dodje Ramazan, otvaraju se dzenetska vrata, zatvaraju se dzehenemska, a sejtani se vezuju." (Buharija i Muslim)"


što reko hafiz Bugari "u Džennet neće ući samo onaj ko ne želi", valja samo stati ispred pravi vrata i kucati

Zadnje uređivanje Rufaija : 23.07.2009. at 10:40.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 10:52   #695
Za ovaj zadnji hadis, tj. u Ramazanu imate priliku da zaradite dzennet, a sacuvate se od dzehennema.
Svakako da su vrata Dzehennema i Dzenneta na ovom svijetu, bezbeli, pa gdje ces zaradit jedno od ovog dvoga ako ne na ovom svijetu
I mene interesuje sta bi bilo kada bi se otvorio mihrab
Devil_of_Fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 11:51   #696
Quote:
Devil_of_Fire kaže: Pogledaj post
Za ovaj zadnji hadis, tj. u Ramazanu imate priliku da zaradite dzennet, a sacuvate se od dzehennema.
Svakako da su vrata Dzehennema i Dzenneta na ovom svijetu, bezbeli, pa gdje ces zaradit jedno od ovog dvoga ako ne na ovom svijetu
I mene interesuje sta bi bilo kada bi se otvorio mihrab
pa onda su i čuvari na ovom svijetu.

"On ne izusti ni jednu riječ, a da pored njega nije prisutan onaj koji bdije."
(Kaf, 18)

"A nad vama bdiju čuvari, kod Nas cijenjeni pisari." (El-Infitar, 10-11)

evo npr., ako hadžija posjetio dio Revda, može li iko reći da nije bio u jednoj od Džennetskih bašči? ili ako tu poselami Resulullaha a.s., može li iko reći da njega nije poselamio Resulullah a.s. - Lično, odgovarajući mi?

Prenosi se od Abullaha ibn Zejda El-Mazinija, radijallahu 'anhu, da je rekao: “Ono što je između moje kuće i minbera je jedna od džennetskih bašča.”

imamo dakle dosta prostora na ovom svijetu da uđemo i posjetimo Džennet, hadž su jedna od vrata, jer osoba koja u cijelosti obavi hadž, ona posjeti i Džennet. da li to može biti i iskušenje, nije ni meni sve najjasnije.

”O vjernici (hadžije*), Allah će vas dovoditi u iskušenje sa divljači koja će biti na dohvat vaših ruku i kopalja, Allah time želi da ukaže na onoga ko ga se boji kad ga niko ne vidi. A onoga ko i poslije toga nasilje učini, čeka bolna patnja. O vjernici, ne ubijajte divljač dok obavljate obrede hadža! Onome od vas ko je hotimično ubije, kazna je da jednu domaću životinju, čiju će vrijednost procijeniti dvojica vaših pravednih ljudi, dovede u harem i žrtvuje ili nahrani siromaha ili da posti....”.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 12:03   #697
Quote:
Devil_of_Fire kaže: Pogledaj post
Za ovaj zadnji hadis, tj. u Ramazanu imate priliku da zaradite dzennet, a sacuvate se od dzehennema.
Svakako da su vrata Dzehennema i Dzenneta na ovom svijetu, bezbeli, pa gdje ces zaradit jedno od ovog dvoga ako ne na ovom svijetu
I mene interesuje sta bi bilo kada bi se otvorio mihrab
Imam za tebe dva pitanja. Prvo, što si uzeo šejtanski nik (devil), a dobar si u kiraetu? Izmijeni to. Drugo, hajde mi reci svoje shvatanje ovog hadisa, odnosno rastumači mi ga.

"Ebu Seid el-Hudri, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik sallallahu alejhi we selem, rekao: "Davno prije vas, bio je jedan čovjek koji je ubio 99 osoba, pa je upitao za najučenijeg čovjeka na svijetu, te su ga uputili na jednog rahiba (isposnika). On ode do spomenutog rahiba i kaže mu da je ubio 99 osoba, pa ga onda upita, ima li za njega oprosta kod Allaha, dž.š. Na to mu rahib reče da za njega nema oprosta. Čovjek se na to podiže i ubi i rahiba i napuni stotinu ubijenih.

Zatim je ponovo upitao za najučenijeg čovjeka na svijetu, pa ga uputiše na jednog učenjaka, kome je on ispričao da je ubio 100 osoba, a zatim ga upitao ima li za njega takvog tevbe? Učenjak mu na to reče: Svakako. Ko te sprečava da učiniš tevbu? Idi u tu i tu zemlju, u njoj stanuju ljudi koji iskreno Allahu robuju, pa im se i ti pridruži u njihovom robovanju, i nipošto se ne vraćaj u svoju sredinu, jer je ona pokvarena.

Čovjek se uputi ka toj zemlji, ali ga negdje na pola puta zadesi smrt. Oko njega nastade spor između meleka milosti i meleka kazne. Meleci milosti rekoše: On je došao kao pokajnik od grijeha i srcem svojim okrenut prema Allahu!

Meleki kazne rekoše: "On nikada nije učinio ni jedno dobro djelo!" Tada melecima stiže jedan drugi melek, u ljudskom liku, koga oni uzeše za sudiju da im presudi. Melek-sudija im reče: "Izmjerite rastojanje između jednog i drugog mjesta, pa kojem od njih bude bliži, njemu i pripada." Meleki izmjeriše rastojanje i ustanoviše da je bliži zemlji kojoj je bio krenuo, te ga uzeše meleki milosti."

U Buharijinom rivajetu, stoji: "Bio je bliži zemlji dobra samo za jedan pedalj, te je zbog toga postao njen." A u sljedećem od Buharijinih rivajeta stoji: "Pa je Allah dž.š naredio zemlji dobra da se približi a zemlji grijeha da se udalji; zatim je naredio melecima da izmjere rastojanje i zmeđu njih. Meleki to uradiše i nađoše da je bliži zemlji dobra samo za jedan pedalj, te mu Allah dž.š. oprosti njegove grijehe." A u jedno rivajetu se kaže da se on umirući pokušao približiti zamlji dobra, tako što se posljenjom snagom nageo prema zemlji dobra, te je to bio uzrok da je bio bliži. - (Muttefekun alejhi)"

hajde, nemoj da ti bude zahmet, posebno ovaj dio (interesantno o čemu govori Resulullah a.s., da ide osoba i traži gdje ljudi ispravno vjeruju):

"Idi u tu i tu zemlju, u njoj stanuju ljudi koji iskreno Allahu robuju, pa im se i ti pridruži u njihovom robovanju, i nipošto se ne vraćaj u svoju sredinu, jer je ona pokvarena."

hajde budući Reise, pomagaj, smije li osoba ići po svijetu i tražiti vjernike, ako je suočena sa pokvarenošću ondje gdje živi?

Zadnje uređivanje Rufaija : 23.07.2009. at 12:48.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 15:22   #698
LOL; buduci reise,
Pa bezbeli da smije. Drustvo ima najveci uticaj na covjeka, barem po mom misljenju, po narodnoj :" S kim si , takav si". .Citao sam i ja taj hadis, i zaista pokazuje da je Allahova milost neizmjerna..Pokazuje da sa ispravnim nijjetom nista nije nemoguce.
Sto se tice nicka, dao mi ga je prijatelj, trazio sam od administratora da mi promjeni, ali on ne odgovara, tako da sam se ja potrudio, a ostalo nije vise u mojim rukama...
Devil_of_Fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 10:42   #699
Quote:
Devil_of_Fire kaže: Pogledaj post
LOL; buduci reise,
Pa bezbeli da smije. Drustvo ima najveci uticaj na covjeka, barem po mom misljenju, po narodnoj :" S kim si , takav si". .Citao sam i ja taj hadis, i zaista pokazuje da je Allahova milost neizmjerna..Pokazuje da sa ispravnim nijjetom nista nije nemoguce.
Sto se tice nicka, dao mi ga je prijatelj, trazio sam od administratora da mi promjeni, ali on ne odgovara, tako da sam se ja potrudio, a ostalo nije vise u mojim rukama...
pa jeste, uvijek čovjek ima izlaz. da napusti lošu naviku, loše društvo, lošeg sebe. evo dolje potvrde ovog hadisa:

“Kad budu uzimali duše onima koji su se prema sebi ogriješili, meleki će upitati: 'Šta je bilo s vama?' – 'Bili smo potlačeni na Zemlji' – odgovorit će. – "Zar Allahova Zemlja nije prostrana i zar se niste mogli nekud iseliti?" (4:97)

evo i tarikata pomenutog:

“One koji se budu zbog Nas borili, Mi ćemo, sigurno, putevima koji Nama vode uputiti; a Allah je, zaista, na strani onih koji dobra djela čine!“ (29:69)

ovo je stvarno tako očito. Allah dž.š. govori o putevima, a ne o samo jednom putu. znači, sve je jednostavno. oni koji se budu zbog Allaha borili (budu u džihadu, budu stavljali stvari na njihova mjesta), sigurno će Allah takve osobe dovesti na puteve, tarike, koji vode Allahu dž.š. (zaštitit će ih od zablude), jer Allah dž.š. je na strani onih koji čine dobra djela (jer su ti ljudi na Allahovoj dž.š. strani. a šta su dobra djela? dobro djelo je "koji se budu zbog Nas borili!". ko bude nastojao da stvari stavlja na njihova mjesta, da vraća stvari u suštine, da uklanja neispravnosti - makar bio slabašan, taj čini džihad - dobro djelo, taj je na Allahovom dž.š. putu, i Allah je na njegovoj strani.


"jedan čovjek je pitao Allahovog Poslanika: "Koji džihad je najbolji?" On je odgovorio: "Reći istinu u lice nepravednom vladaru!" (Sunan Nesai, 4209)"

"Allahov Poslanik, alejhis-selam, rekao je: "...mudžahid (onaj koji je u džihadu) je onaj koji se bori protiv sebe zarad Allaha i poslušnosti Allahu, a muhadžir (onaj koji se preseli) je onaj koji napušta zla djela i grijehe." (Sahih Ibn Hibban, 4862)
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 10:53   #700
"Zar Allahova Zemlja nije prostrana i zar se niste mogli nekud iseliti?" (4:97)


"Idi u tu i tu zemlju, u njoj stanuju ljudi koji iskreno Allahu robuju, pa im se i ti pridruži u njihovom robovanju, i nipošto se ne vraćaj u svoju sredinu, jer je ona pokvarena.

Čovjek se uputi ka toj zemlji, ali ga negdje na pola puta zadesi smrt."

"One koji se budu zbog Nas borili, Mi ćemo, sigurno, putevima koji Nama vode uputiti; a Allah je, zaista, na strani onih koji dobra djela čine!“ (29:69)

zločinac iz hadisa je donijeo čist nijet da se iseli iz pokvarene sredine (npr. kao što je Lut a.s. živjeo među razvratnicima i iselio se), čime je on postupio u skladu sa ajetom "zar se niste mogli nekud iseliti?!" (napustiti griješnike). ispravno je odlučio da se iseli, te je shodno ajetu "One koji se budu zbog Nas borili, Mi ćemo, sigurno, putevima koji Nama vode uputiti..." upućen zločinac pravim putem (tevbe, krenuo je putem pokajanja), kako bi učinio hidžru od lošeg sebe (zločinca) i postigao stepen dobrog čovjeka. Shodno riječima "Allah je, zaista, na strani onih koji dobra djela čine!", kada je preselio, milost Allahova dž.š. bila je na njegovoj strani, jer, učiniti hidžru od lošeg sebe je dobro djelo, osoba je imala iskren nijet i krenula je putem tevbe, pa iako je (ne putu pokajanja) preselila (prije nego se ispravila), Allah je na strani onih koji čine dobra djela. a na čijoj je strani Allah dž.š., na njegovoj je strani Er-Rahman-i Rahim, i ta osoba ne može gorjeti. Dobro si Reis ef. ovo sa nijetom uočio.

Zadnje uređivanje Rufaija : 24.07.2009. at 12:14.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:47.