Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2014., 19:46   #2401
Quote:
ja sam 111 kaže: Pogledaj post
Hvala puno na pojašnjenju, mnogo si pomogla.
No, dali znaš nešto što bi mi pripomoglo pri samom pronalaženju argumenata, odnosno razloga za za i protiv. Čula sam da neki, primjer; uz tv nalaze nekakve asocijacije, nešto što ih podsjeća na televiziju.
I još, dali je dovoljno dat 2 argumenta za za i protiv? Nas je profesorica učila po 3 za svaki.
I zadnje, dali je što više riječi u eseju pozitivno ili ne ?
2 je minimalno a 3 je maksimalno, razlog tome je sto vecina ljudi i sa dva argumenta nakupi vise od 250 rijeci. Ja sam uvijek pisala sa 2 jer sam imala taj problem te sam uvijek morala skracivati esej, zato sam se pokusala kod kuce istrenirati da pisem eseje oko 250 rijeci jer sam pretpostavila da cu na maturi imati nesto vise, a tako je i bilo 280-290 rijeci. To povlaci odgovor na tvoje zadnje pitanje, nas je profesorica jako tjerala da ne pisemo vise od 250, maksimalno 275 jer je govorila da bi nam to mogli zamjeriti. No, u katalogu se apsolutno nigdje ne spominje da se visak rijeci kaznjava, ali sto ti esej bude opsirniji veca je mogucnost da skrenes s teme i napises neki argument ili objasnjenje koji nema veze sa samom temom i onda bi ti mogli oduzeti bodove. Zato bih rekla da u engleskom nikako nije pozitivno imati sto vise rijeci za razliku od hrvatskog.

Za argumente ce ti pomoci sto vise eseja budes napisala i ako netko u tvom razredu isto vjezba, mozes procitati njihove pa ces vidjeti kako drugi ljudi razmisljaju. Uvijek temu pokusaj povezati s vlastitim zivotom, nisu to neke pretjerano teske teme, pa sigurno o svakoj imas misljenje, samo to svoje misljenje preoblikujes u neutralnu formu i time vec imas rijesen onaj drugi odjeljak, a ako nikako ne mozes smisliti argumente protiv, onda samo stavi suprotnost, banalan primjer watching tv makes people sad because.../ watching tv makes people happy because... (ovi primjeri nemaju veze s ovom temom ali ovako na brzinu mi ne pada nesto bolje na pamet)
Grubač. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 21:16   #2402
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Možeš i dva i tri, ali bitno je da bude isti broj u pro i u con. I nije bitno koji argument je prvi, koji drugi (Grubač je rekla da prvi ide onaj s kojim se ne slažeš).
Nije bitno, ali je nekako 'tečnije' jer i u zaključku pišeš svoje mišljenje
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 21:45   #2403
Quote:
borntobewinner kaže: Pogledaj post
Nije bitno, ali je nekako 'tečnije' jer i u zaključku pišeš svoje mišljenje
Tocno Znam da im je na engleskom forma eseja jako bitna i pravilna forma moze znacajno podici postotak. Esej se mora lako citati, zato zakljucak dolazi nakon argumenta za koji se odlucio autor eseja jer je to logicnije, valjda
Grubač. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 22:33   #2404
Quote:
Grubač. kaže: Pogledaj post
2 je minimalno a 3 je maksimalno, razlog tome je sto vecina ljudi i sa dva argumenta nakupi vise od 250 rijeci. Ja sam uvijek pisala sa 2 jer sam imala taj problem te sam uvijek morala skracivati esej, zato sam se pokusala kod kuce istrenirati da pisem eseje oko 250 rijeci jer sam pretpostavila da cu na maturi imati nesto vise, a tako je i bilo 280-290 rijeci. To povlaci odgovor na tvoje zadnje pitanje, nas je profesorica jako tjerala da ne pisemo vise od 250, maksimalno 275 jer je govorila da bi nam to mogli zamjeriti. No, u katalogu se apsolutno nigdje ne spominje da se visak rijeci kaznjava, ali sto ti esej bude opsirniji veca je mogucnost da skrenes s teme i napises neki argument ili objasnjenje koji nema veze sa samom temom i onda bi ti mogli oduzeti bodove. Zato bih rekla da u engleskom nikako nije pozitivno imati sto vise rijeci za razliku od hrvatskog.

Za argumente ce ti pomoci sto vise eseja budes napisala i ako netko u tvom razredu isto vjezba, mozes procitati njihove pa ces vidjeti kako drugi ljudi razmisljaju. Uvijek temu pokusaj povezati s vlastitim zivotom, nisu to neke pretjerano teske teme, pa sigurno o svakoj imas misljenje, samo to svoje misljenje preoblikujes u neutralnu formu i time vec imas rijesen onaj drugi odjeljak, a ako nikako ne mozes smisliti argumente protiv, onda samo stavi suprotnost, banalan primjer watching tv makes people sad because.../ watching tv makes people happy because... (ovi primjeri nemaju veze s ovom temom ali ovako na brzinu mi ne pada nesto bolje na pamet)
Aha , hvala na odgovoru.
__________________
Crveni Karton -Vetar duva oko kuće

(pisma)
ja sam 111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 19:31   #2405
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
I nije bitno koji argument je prvi, koji drugi (Grubač je rekla da prvi ide onaj s kojim se ne slažeš).
Nije bitno, ali ako o nekoj temi imaš snažno mišljenje, bolje početi s negativnim argumentima. Tako nas je savjetovao profesor, spominjao je temu "Turbo folk", koja bila na nekoj od prošlih matura i kako su učenici dobili loše ocjene upravo što su osjećali snažno ili za turbo folk ili protiv turbo folka.

Uglavnom, on je rekao da je bolje početi s negativnim argumentima, ali nisam sigurna da li to važi za ono o čemu osjećaš snažno protiv, ili obrnuto, ili je svejedno.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 14:06   #2406
Kod argumentiranja, možemo li mi izmisliti one statističke podatke, recent studies i to ? Možda je glupo pitanje, ali provjeravaju li oni takve stvari ? Ili samo gledaju gramatiku, pravopis, vokabular etc ? Negdje sam pročitala da se to može izmisliti, ali nisam sigurna je li to točno.
Hvala
Verbeia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 14:36   #2407
A zašto bi to izmišljala? Ničemu ne doprinosi ako nemaš podatke s kojima to možeš potkrijepit.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 15:02   #2408
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
A zašto bi to izmišljala? Ničemu ne doprinosi ako nemaš podatke s kojima to možeš potkrijepit.
Naišla sam na primjere eseja ( ne mogu se sjetiti točno gdje ) u kojima su kod argumentacije bili ti statistički podaci, i autor je rekao da se to komotno može izmisliti. Takav esej je bio ocijenjen s preko 90 %
Bilo je nešto u stilu - dugotrajno provođenje vremena na netu je loše jer smanjuje koncentraciju i onda recent studies have shown da mladi koji provode 5+sati dnevno na netu, ostvaruju za 30% lošije rezultate u školi od onih koji provode samo sat vremena.
Autor je te recent studies i postotke izmislio, i naveo da se to može raditi u svrhu argumentacije. Malo sam skeptična prema tome pa ono, bolje da provjerim.
Verbeia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 16:28   #2409
Ti su argumenti loši argumenti. Najbolji argument ti je ako kažeš da TI provodiš toliko vremena na netu i da onda imaš neke nuspojave...ti ili neki tvoj prijatelj/skrbnik/član obitelji/hrčak.
CroChuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 11:20   #2410
Quote:
CroGamer24 kaže: Pogledaj post
Ti su argumenti loši argumenti. Najbolji argument ti je ako kažeš da TI provodiš toliko vremena na netu i da onda imaš neke nuspojave...ti ili neki tvoj prijatelj/skrbnik/član obitelji/hrčak.
Meni je profesor rekao da izbjegavamo zamjenice, osobito you, jer se ne smijemo direktno obraćati ispitivaču.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 23:30   #2411
Talking molim pomoć - ispravak

Weekend
I woke up. It is Saturday. I love weekend. I am very hungry so I get a big sandwich and big glass of milch for breakfast. My two best friends come to my house and we played games on computer for two hours. Later my mum and me went to the store to by me a new shoes. I hate shopping. We waist to much time there.

It is Sunday. It is sunny day. I am happy because I am going to my friends birthday party . We went to get some pizza, and then to the cinema. I had a great time with my friends.
lilo230 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 00:57   #2412
Quote:
lilo230 kaže: Pogledaj post
The Weekend
I woke up. It was a Saturday. I love weekends. I was very hungry so I got a big sandwich and a big glass of milk for breakfast. My two best friends came to my house and we played games on the computer for two hours. Later my mum and I went to the store to buy new shoes for me. I hate shopping. We wasted too much time there.

It was a Sunday. It was a sunny day. I was happy because I was going to my friend's birthday party. We went to get some pizza and then we went to the cinema. I had a great time with my friends.
Ispravljeno. Možda nešto fali jer sam na brzaka
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 11:03   #2413
Pozdrav Da li mi može netko pregledati ovaj sastavak koji smo pisali u školskoj zadaćnici. Znam da ovakve teme ne budu na maturi, ali me zanima kakve bi mi bile šanse za prolazak da ove godine pišem maturu. Inače sam treći razred.

My biggest challenge
Everyone of us had a bad moment in life, but challenges are what make us stronger and smarter. We had to overcome them because they are a part of our life and we shouldn't ignore them.
I've had a lot of setbacks in my life and the biggest one was when I argued with my parents all the time. We had different opinions about some things and they didn't accept mine and I decided it is better not to talk to them. It became worst and worst and we didn't say a word to each other for a long time. However, after a while I managed to overcome my pride and decided to do the first step. Firtstly, I apologized to my mother and her reaction was very good. But when I spoke to my father, it was obivously he was wery hurted. So, I decided to buy him his favourite chocolate and he had been so surprised that he forgave me immediately. Now, I really can say that we have a good relationship, we know that everyone of us have different opinions and we always try to accept them.
You can't avoid obstacles in your life, but you need to accept that they are a part of your life and they exist to conquer them.

Hvala
many44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 17:09   #2414
Quote:
many44 kaže: Pogledaj post
Pozdrav Da li mi može netko pregledati ovaj sastavak koji smo pisali u školskoj zadaćnici. Znam da ovakve teme ne budu na maturi, ali me zanima kakve bi mi bile šanse za prolazak da ove godine pišem maturu. Inače sam treći razred.

My biggest challenge
Everyone of us had a bad moment in life, but challenges are what make us stronger and smarter. We had to overcome them because they are a part of our life and we shouldn't ignore them.
I've had a lot of setbacks in my life and the biggest one was when I argued with my parents all the time. We had different opinions about some things and they didn't accept mine and I decided it is better not to talk to them. It became worst and worst and we didn't say a word to each other for a long time. However, after a while I managed to overcome my pride and decided to do the first step. Firtstly, I apologized to my mother and her reaction was very good. But when I spoke to my father, it was obivously he was wery hurted. So, I decided to buy him his favourite chocolate and he had been so surprised that he forgave me immediately. Now, I really can say that we have a good relationship, we know that everyone of us have different opinions and we always try to accept them.
You can't avoid obstacles in your life, but you need to accept that they are a part of your life and they exist to conquer them.

Hvala
Za prolazak da.. kakva je to rečenica worst and worst? I ne svidja mi se ovo " We had different opinions about some things and they didn't accept mine and I decided it is better not to talk to them. " previše and and.:

Nije napisan po smjernicama za maturu nemaš odvojeno uvod, razrada tj za i protiv, pa zaključak.. neka 3, s dobro posloženom strukturom, par boljih riječi i ne promašenom temom, 4-5 ovisno o greškicama.
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 18:26   #2415
Zapravo uopce nismo trebali napisati raspravljacki esej, nego neko svoje iskustvo, ali mislim da bismo ih vec trebali poceti pisati jer matura bas i nije tako daleko kako se cini. A sto se teme tice uopce nisam znao o cemu bih pisao zato jer smatram da nisan nikad iskusio nesto tako lose da bi to znacajno utjecalo na moj zivot, a bilo mi je glupo nekakvu tragicnu pricu izmislito kao sto su drugi.
Hvala na kritikama
many44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 18:32   #2416
Quote:
many44 kaže: Pogledaj post
My biggest challenge

Everybody had a bad moment in life, but challenges are what makes us stronger and smarter. We have to overcome them because they are a part of our life and that's why they shouldn't be ignored.

I've had a lot of setbacks in my life and the biggest one was when I argued with my parents all the time. We had different opinions about some things and they didn't accept mine and I decided it is better not to talk to them. It got worse with time and we didn't say a word to each other for a long time.

However, after a while I managed to overcome my pride and decided to do the first step. Firstly, I apologized to my mother and her reaction was very good. But when I spoke to my father, it was obvious he was very hurt. So, I decided to buy him his favourite chocolate and he was so surprised that he forgave me immediately.

Now, I really can say that we have a good relationship, we are aware that we all have different opinions, but we try to accept that.
You can't avoid obstacles in your life, but you need to accept that they are a part of your life and they exist to be conquered
Kazalo:
Crveno - višak, nepotrebno
Narančasto - stilistički čudno
Bold - prepravljeno, uglavnom stilistički
Podcrtano - prepravljeno, gramatički neispravno

Overall, relativno solidan sastavak. Nije esej, nije po smjernicama niti uopće pisan/strukturiran kao esej na maturi, ali za prolaz bi bio. Ako ste pisali kao sastavak, to nije bilo ni potrebno. Imaš dosta stilskih grešaka i poprilično gramatičkih. U svakom slučaju ima potencijala, s obzirom da si treći razred imaš još vremena za izvježbat te eseje. Vjerujem da bi na maturi dobio 2, a možda i 3, s obzirom da ih dosta blago ocjenjuju, ali može to i bolje

Na brzinu sam malo prepravila što mi je zapelo za oko u tom prvom čitanju, al vjerujem da tu ima još nekih sitnica. Napomenula bih ti da tu i tamo stavljaš višak riječi/fraza u rečenicu koje uopće nisu potrebne i mogu bit izbačene ili podijeljenje u više rečenica, jer ovako zvuče izuzetno nespretno. Također, pazi na lica i na vremena u kojima pišeš - u 90% slučaja je simple past sve što trebaš za prepričavanje.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 21:29   #2417
Hvala ti
Ja sam relativno zadovoljan sa sastavkom jer prije kojih godinu dana nisam znao ni jednostavnu recenicu napisati, tak da mislim da sam dosta napredovao. Dosta losu profku smo imali u osnovnoj kojoj se uopce nije dalo raditi, nego smo stalno nekakve pjesmice slusali, tu i tamo neki tekst procitali i to je to. Bas se vidi da ne znam ni neke osnovne stvari. Prosle godine sam sam sebi rekao da ja to mogu, ali da se samo trebam malo potruditi i puno raditi. Prvo san poceo vaditi sve nepoznate rijeci iz tekstova koje smo radili, a zatim sam poceo citati lyricse dok sam slusao muziku i ocito je pomoglo.
many44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 22:47   #2418
Vokabulara imaš, u svakom slučaju. Još malo posla i vjerujem da možeš esej na maturi napisat i za 4 ili 5.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 20:14   #2419
Evo ako se nekome da pogledat, danas sam odlucila pocet vjezbat eseje i otvorila sam zadatak s mature 2010. ja mislim, tema je Prestaje li odgovornost roditelja kada dijete navrsi 18 godina. prijavila sam visu razinu al sve me sad pocelo bit strah engleskog haha. Pa eto, ako je netko voljan pomoc i ukazat na greske bila bi jako zahvalna

When you reach the age of eighteen, you might think that the whole world is yours and that now you can do anything withouth you parent's permission. But, is that true? How is actually a child independent at that age?
On the one hand, you can become very independent if you move to another city because of college and you can also work to earn your own money. At the age of eighteen, you are old enough to make decisions about your life and future.At the age of eighteen, your parents are not longer responsible for your choices.
On the other hand, at the age of 18 lots of people are still going to high school so parents are responsible for them. They must support you and take care of you even though you think you are old enough to take care of yourself. Also, parents are afraid to let their child go away and no matter how old he or she is, they will always think of them like their ''little babies''.
Tu sum up,even though you think that at the age of 18 you are old enough to take care of yourself, parent's responsibility actually lasts a lot longer. And even if you're not financially dependent on them, they will take care that you have everything you need because they inmeasurable love you.
vikktoria is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 21:45   #2420
Quote:
vikktoria kaže: Pogledaj post
Evo ako se nekome da pogledat, danas sam odlucila pocet vjezbat eseje i otvorila sam zadatak s mature 2010. ja mislim, tema je Prestaje li odgovornost roditelja kada dijete navrsi 18 godina. prijavila sam visu razinu al sve me sad pocelo bit strah engleskog haha. Pa eto, ako je netko voljan pomoc i ukazat na greske bila bi jako zahvalna

When you reach the age of eighteen, you might think that the whole world is yours and that now you can do anything withouth you parent's permission. But, is that true? How is actually a child independent at that age?
On the one hand, you can become very independent if you move to another city because of college and you can also work to earn your own money. At the age of eighteen, you are old enough to make decisions about your life and future.At the age of eighteen, your parents are not longer responsible for your choices.
On the other hand, at the age of 18 lots of people are still going to high school so parents are responsible for them. They must support you and take care of you even though you think you are old enough to take care of yourself. Also, parents are afraid to let their child go away and no matter how old he or she is, they will always think of them like their ''little babies''.
Tu sum up,even though you think that at the age of 18 you are old enough to take care of yourself, parent's responsibility actually lasts a lot longer. And even if you're not financially dependent on them, they will take care that you have everything you need because they inmeasurable love you.
Podebljano - Krivo Napisano
Ukoso- Čudno zvuči

Nije loše napisano, ali nisam razmišljao o tome što je pisano pa nebi znao reći jesu dobro potrijepljeni argumenti itd..
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:58.