Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2014., 00:35   #6381
Zbog dolaska tajanstvene osobe, svi su se razbjezali.

Zasto je ova recenica ako gledamo zarez kriva? To je 51. pitanje s ovogodisnje mature.
transcendental is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 11:43   #6382
Jer je zarez nepotreban. Ti ne možeš tu rečenicu razdvojit u dvije zasebne koje bi imale smisla jedna bez druge.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 18:47   #6383
zanima me dali se za maturu 2014/2015 učite prema katalogu ili imate baš neke skripte..? ja imam neke skripte,ali vidim da ima dosta stvari u skripti koje u katalogu nisu ,pa da ne učim bez veze ukoliko nije potrebno.. :-/
snjeskaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 00:02   #6384
Uskoro idem na maturu a evo i jednog pitanja iz starog testa.. Posebno zanimljivo jer sam tu iz okolice Nove Gradiške.

U kojemu su značenjskome odnosu toponimi Nova Gradiška i Stara Gradiška?
A. u antonimnome
B. u hiperonimnome
C. u homonimnome
D. u sinonimnome
MatejR is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 00:04   #6385
Quote:
snjeskaS kaže: Pogledaj post
zanima me dali se za maturu 2014/2015 učite prema katalogu ili imate baš neke skripte..? ja imam neke skripte,ali vidim da ima dosta stvari u skripti koje u katalogu nisu ,pa da ne učim bez veze ukoliko nije potrebno.. :-/

Onda uči iz skripte samo one stvari koje su navedene u katalogu..

Ja imam od Snježane Zrinjan: Hrvatski na državnoj maturi
MatejR is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 00:26   #6386
Quote:
MatejR kaže: Pogledaj post
Uskoro idem na maturu a evo i jednog pitanja iz starog testa.. Posebno zanimljivo jer sam tu iz okolice Nove Gradiške.

U kojemu su značenjskome odnosu toponimi Nova Gradiška i Stara Gradiška?
A. u antonimnome
B. u hiperonimnome
C. u homonimnome
D. u sinonimnome
Staro-novo su antonimi.
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 09:26   #6387
Pitanje:

Dakle, u katalogu za maturu iz hrv. jezika za svako razdoblje su navedeni autori i njihova djela koja treba poznavati. Npr. za temeljna civilizacijska djela navedena je samo Biblija. Za antiku navedeni su samo Homer (Ilijada, Odiseja), Sofoklo (Kralj Edip, Antigona), Plaut (Škrtac) i Vergilije (Eneida), a za npr. predromantizam naveden je samo Goethe (Patnje Mladog Werthera. Mene i neke moje prijatelje zanima trebamo li mi učiti samo o tim djelima navedenima u katalogu ili treba poznavati i ostala djela nenavedena u katalogu (Pančatantra, Kur'an, Horacijeva djela, Schillerova djela, Goetheov Faust itd.). Ako treba i ta djela znati, može li neko pokušati objasniti do kojih detalja se trebaju i ta djela poznavati?

Hvala unaprijed!
Razored is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 09:30   #6388
Quote:
Razored kaže: Pogledaj post
Pitanje:

Dakle, u katalogu za maturu iz hrv. jezika za svako razdoblje su navedeni autori i njihova djela koja treba poznavati. Npr. za temeljna civilizacijska djela navedena je samo Biblija. Za antiku navedeni su samo Homer (Ilijada, Odiseja), Sofoklo (Kralj Edip, Antigona), Plaut (Škrtac) i Vergilije (Eneida), a za npr. predromantizam naveden je samo Goethe (Patnje Mladog Werthera. Mene i neke moje prijatelje zanima trebamo li mi učiti samo o tim djelima navedenima u katalogu ili treba poznavati i ostala djela nenavedena u katalogu (Pančatantra, Kur'an, Horacijeva djela, Schillerova djela, Goetheov Faust itd.). Ako treba i ta djela znati, može li neko pokušati objasniti do kojih detalja se trebaju i ta djela poznavati?

Hvala unaprijed!
Na ispitu može doći SAMO, ono što je u katalogu. Ako u katalogu ne piše "trebate znati sva temeljna civilizacijska djela" nego "trebate znati bibliju" onda treba znati samo bibliju. Ali pažljivo čitajte katalog.

Što se detalja tiče, mislim da ne treba znati jako detaljno, čisto da znaš o čemu se radi. Tko je napisao itd.
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 09:48   #6389
Quote:
Komediruzecki kaže: Pogledaj post
Na ispitu može doći SAMO, ono što je u katalogu. Ako u katalogu ne piše "trebate znati sva temeljna civilizacijska djela" nego "trebate znati bibliju" onda treba znati samo bibliju. Ali pažljivo čitajte katalog.

Što se detalja tiče, mislim da ne treba znati jako detaljno, čisto da znaš o čemu se radi. Tko je napisao itd.
Znam, ali u katalogu, prije navedenih djela, ima jedna zeznuta rečenica: ...od pristupnika se očekuje: "Prepoznavanje i razumijevanje književnopovijesnih razdoblja svjetske i hrvatske književnosti (vremenske odrednice, predstavnike i poetiku)..."

Ne znači li to da trebam biti upoznat sa svakim predstavnikom nekog razdoblja i njegovim djelima (npr. Schiller koji nije imenovan u katalogu, a jedan je od predstavnika predromantizma)?
Razored is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 10:36   #6390
Quote:
Razored kaže: Pogledaj post
Znam, ali u katalogu, prije navedenih djela, ima jedna zeznuta rečenica: ...od pristupnika se očekuje: "Prepoznavanje i razumijevanje književnopovijesnih razdoblja svjetske i hrvatske književnosti (vremenske odrednice, predstavnike i poetiku)..."

Ne znači li to da trebam biti upoznat sa svakim predstavnikom nekog razdoblja i njegovim djelima (npr. Schiller koji nije imenovan u katalogu, a jedan je od predstavnika predromantizma)?
Ja mislim da se tu smatra ono što piše:

Dakle, moraš znati od antike do danas svjetsku i hrvatsku književnost, u to spadaju svi predstavnici, poetika i onda kad već znaš ne znam nekog predstavnika naravno da ćeš znati i koje je djelo napisao.

Što se tiče samog djela to izostavljaš, djela su zadana točnije tipa biblija, i onda o njoj moraš znati.

Ali isto tako moraš znati da postoji i još neko temeljno civilizacijsko djelo.

Po meni ove vremenske odrednice su ti najbitnije, ja ću to sve napamet naštrebati (barem dio koji i dalje ne znam) a idem na B razinu, ne znam na koju ćeš ti.

U svakom slučaju najbitnije naštrebaj, ali ne moraš znat o djelima koja nisu navedena, nego eventualno znati da biblija ne spada u modernu književnost.. itd.
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 23:24   #6391
Ima netko dobru skriptu za hrvatski (a razina) da je voljan proslijediti?
__________________
Little by little, one travels far.
Iuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 14:56   #6392
Ima li netko popis časopisa i onih koji su ih pisali u jednom dokumentu?
Bila bih mu zahvalna ako bi mogao poslati. Ispisala sam sve što sam našla po skriptama, no nekako me strah da nisam nešto izostavila.
__________________
The truth is you don't know what's going to happen tomorrow. Life is a crazy ride, and nothing is guaranteed.
lexi3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 12:13   #6393
Jel se meni cini, ili ljudi kako je prvo esej, vise uce za njega? Ja idem onako metodom pogodi i imam 50%, s time da ni ne citam i ne vracam se sto puta na uvodni tekst. To mi se cini dosta dobro prema mojem znanju..
schoolfriend22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 12:32   #6394
Quote:
schoolfriend22 kaže: Pogledaj post
Jel se meni cini, ili ljudi kako je prvo esej, vise uce za njega? Ja idem onako metodom pogodi i imam 50%, s time da ni ne citam i ne vracam se sto puta na uvodni tekst. To mi se cini dosta dobro prema mojem znanju..
Kakvo pogađanje na kojem dijelu ispita?
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 14:46   #6395
Quote:
Komediruzecki kaže: Pogledaj post
Kakvo pogađanje na kojem dijelu ispita?
Drugi dio pogadjanje, zaokruzivanje.. Izostavio to
schoolfriend22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 20:03   #6396
Ima li netko skripte za nizu razinu sazete u obliku salabahtera ?
kada idem na wc,koliko dugo se smijem zadrzati tamo ?
n00e is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 20:10   #6397
Ima netko skriptu gdje je ono najbitnije o povijesti naše književnosti (prvi rječnici, pravopisi i sl.)?
LeteciPrsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 23:00   #6398
Ufff....

Sta sve treba znat za ovo cudo? (A)
GoldGT is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 12:52   #6399
Ja mislim da za ovo necu ni uciti, samo malo ponoviti dan prije.
__________________
Secrets don’t sleep till they’re took to the grave.
Johnny0160 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 13:19   #6400
Neki dan vidim neka cura zapisuje svoje odgovore na onaj dio sa sigurnosne vrećice koji dobiješ kao potvrdu da si pisao ispit, kakav genije
nohomo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:36.