Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2007., 00:24   #221
radi se o vrsti
okusu i svemu
To je kao da netko ne vidi razliku između trapista i parmezana
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 01:42   #222
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ali još mi nitko nije suvislo odgovorio u čemu je razlika
razlika je u salinitetu mora...i koliko ja zna jadransko more ima viši salinitet od drugih, što direktno utječe na biljni i životinjski svijet
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 12:36   #223
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
khm, pa ne bih se baš kladio da je uvala zvana Jadransko more baš toliko čišća od oceanskih bespuća
Ajde malo prvo proguglaj o Jadranskom moru, o čistoći i salinitetu pa usporedi podatke s ostalim podacima "oceanskih bespuća", pa vidi bili se onda kladio.
Dok ti to guglaš, ja idem hvatat jadranske lignje s ekipom večeras
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 13:25   #224
Quote:
go2 kaže: Pogledaj post
To je kao da netko ne vidi razliku između trapista i parmezana
e pa ovakva razlika baš i nije ni u kom slučaju.

dosad mi je jedino prihvatljiv odgovor o svježini (dakle, jadranske su svježe, uvozne su redovito zamrznuto i žnj kvalitete). jer je sve jednom zamrznuto lošije od svježeg.

ipak, još uvijek mi se čini da paučkov i jpkov odgovor nekako skrivaju najviše istine
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 14:31   #225
pa di sad po ovoj vrućini ideš lovit lignje....
koliko ja znam kod nas se love lignje po zimi.... a ne kad je ovako toplo....
krizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 17:12   #226
Quote:
krizia kaže: Pogledaj post
pa di sad po ovoj vrućini ideš lovit lignje....
koliko ja znam kod nas se love lignje po zimi.... a ne kad je ovako toplo....
Ma uvijek se može
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 00:45   #227
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
khm, pa ne bih se baš kladio da je uvala zvana Jadransko more baš toliko čišća od oceanskih bespuća

prije nekoliko godina na TV-u u Dnevniku su nas upozoravali da izbjegavamo kupovati smrznute lignje kojima je porijeklo tam dole, kod J.Amerike. Naime, otkriveno je da bombe koje Britanci nisu koristili u ratu za Falklande, spuštali su ih u more i tu je nakon tih nekih 15-ak godina došlo do ispuštanja otrovnih tvari (više se ne sjećam kak se to sve zvalo) i to je sve bilo u ribama i lignjama koje su tamo izlovljavane. tada su preporučali da kupujemo kalifornijsku lignju, ali ja tvrdim da neeeeema do jadranske!!! razlika je veeeelika, kako netko gore reče kao kod sireva
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 01:30   #228
I mala dopuna, od svih Jadranskih liganja ona iz Velebitskog kanala je apsolutno kraljica. Ko je imao priliku probati zna o čemu govorim.
brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 09:53   #229
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
prije nekoliko godina na TV-u u Dnevniku su nas upozoravali da izbjegavamo kupovati smrznute lignje kojima je porijeklo tam dole, kod J.Amerike. Naime, otkriveno je da bombe koje Britanci nisu koristili u ratu za Falklande, spuštali su ih u more....
A što misliš u koje more je NATO bacao neiskorištene bombe od bombardiranja Srbije i Kosova?
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 14:37   #230
Quote:
brundo kaže: Pogledaj post
I mala dopuna, od svih Jadranskih liganja ona iz Velebitskog kanala je apsolutno kraljica. Ko je imao priliku probati zna o čemu govorim.
oh bože. sad su još iz posebne uvale u uvali još bolje. izvinite me, alito je meni čisti lokalpatriotizam
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 16:25   #231
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
oh bože. sad su još iz posebne uvale u uvali još bolje. izvinite me, alito je meni čisti lokalpatriotizam
Možeš se ti ljutit koliko hoćeš,ali domaća lignja je skuplja jer je kvalitetnija.Na kraju krajeva kao i sve ostalo,možeš kupit tv za 500kn,a ima ih i za 15000,tko zna zašto,a ljudi kupuju i jedne i druge.

One koje kupujem lovljene su na udicu,veće su nego uvozne,imaju deblje meso,a opet nisu žilave nego mekane i okus im je neopisivo dobar.

Nisam neki stručnjak za opisivanje okusa,ali ako mi na tanjur staviš domaću i uvoznu,uočit ću razliku.

Nisam inače neki veliki ljubitelj plodova mora,ali domaća lignja me stvarno oduševljava okusom.
gven_s is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 17:03   #232
Quote:
brundo kaže: Pogledaj post
I mala dopuna, od svih Jadranskih liganja ona iz Velebitskog kanala je apsolutno kraljica. Ko je imao priliku probati zna o čemu govorim.
sori, al ja ti ne vjerujem ni 5 posto. odbijam vjerovat.
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 17:12   #233
Quote:
gven_s kaže: Pogledaj post
Možeš se ti ljutit koliko hoćeš,ali domaća lignja je skuplja jer je kvalitetnija.Na kraju krajeva kao i sve ostalo,možeš kupit tv za 500kn,a ima ih i za 15000,tko zna zašto,a ljudi kupuju i jedne i druge.

One koje kupujem lovljene su na udicu,veće su nego uvozne,imaju deblje meso,a opet nisu žilave nego mekane i okus im je neopisivo dobar.

Nisam neki stručnjak za opisivanje okusa,ali ako mi na tanjur staviš domaću i uvoznu,uočit ću razliku.
Dobro, kakvog smisla ima uspoređivati svježe lignje s najnižom klasom uvoznih koje su stajale mjesecima u hladnjači?! Usporedi svježe uvozne lignje s našima, pa ćemo vidjeti... Pa zar vi svi stvarno mislite da svijet nema ništa bolje za ponuditi od duboko smrznutih lignji po 20kn/kg?

Stvar je u tome što se bolje stvari ne uvoze, jer smo vjerojatno presiromašna država da bi bilo isplativo. Npr. u London i Frankfurt se u ribarnice dnevno avionom dostavlja svježa riba iz Španjolske. Nekako sumnjam da su oni, a i sami Španjolci, fascinirani našom nenadjebivom lignjom
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 17:51   #234
Quote:
gven_s kaže: Pogledaj post
Možeš se ti ljutit koliko hoćeš,ali domaća lignja je skuplja jer je kvalitetnija.Na kraju krajeva kao i sve ostalo,možeš kupit tv za 500kn,a ima ih i za 15000,tko zna zašto,a ljudi kupuju i jedne i druge.

One koje kupujem lovljene su na udicu,veće su nego uvozne,imaju deblje meso,a opet nisu žilave nego mekane i okus im je neopisivo dobar.

Nisam neki stručnjak za opisivanje okusa,ali ako mi na tanjur staviš domaću i uvoznu,uočit ću razliku.

Nisam inače neki veliki ljubitelj plodova mora,ali domaća lignja me stvarno oduševljava okusom.
hoćeš reći da ne postoji nekvalitetna jadranska lignja? čekaj, pogodit ću: postoji, ali s talijanske, crnogorske i slovenske obale. one iz piranskog zaljeva se dvoume jel bi bile kvalitetne ili ne, čekaju arbitražu
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 21:03   #235
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
A što misliš u koje more je NATO bacao neiskorištene bombe od bombardiranja Srbije i Kosova?

hoćeš reći da je bilo neiskorištenih?



i ovo kaj sam rekla za Engleze i Falklande počelo se događati tek nakon 15-20 g. tak da ove spuštene u Jadran nisu još....

nego, nama na ruku ide i struja, kaj ne? kaj misliš da su mogli spuštati bombe u podvelebitski kanal?



i dobro je netko rekao - ima i TV-ova po 500 kn i po 15.000. kaj su možda iste kvalitete?
Još jednom, jadranske lignje su bolje i točka!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 22:25   #236
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
Još jednom, jadranske lignje su bolje i točka!
ako netko ne vidi razliku, neka spremi i jedne i druge na žaru
pa pozove bilo koga tko je s mora i proba mu podvaliti one iz dućana pod jadranske
Ono što turisti iz unutrašnjosti dobiju pod jadranske. je isto uvozna
Čovjek vidi da mu dudeki idu na večeru, pa im podvali
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 12:51   #237
Quote:
krizia kaže: Pogledaj post
pa di sad po ovoj vrućini ideš lovit lignje....
koliko ja znam kod nas se love lignje po zimi.... a ne kad je ovako toplo....
Da, to su i meni rekli neki kuhari, da je u ljeto lignja uvijek smrznuta, bez obzira je li ona jadranska ili uvozna.
Sezona lova lignji je u zimu i rano proljeće, tak da sve gube na kvaliteti zbog dubokog smrzavanja i skladištenja.
A meni osobno je jadranska lignja malo prežilava. Jela sam ju u par restača od par majstora kuhinje, al kaj mogu kad mi se razvlači ko žvaka.

Nemojte me sad razapet, al eto to je moje mišljenje.
__________________
potpis. zadovoljni?
Brančika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 13:12   #238
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
hoćeš reći da ne postoji nekvalitetna jadranska lignja? čekaj, pogodit ću: postoji, ali s talijanske, crnogorske i slovenske obale. one iz piranskog zaljeva se dvoume jel bi bile kvalitetne ili ne, čekaju arbitražu
Pročitaj moj post još jednom.Polako

Napisala sam da je vrhunska ona koju ja kupujem,a ne sva.

Prije sam ti napisala da je tu kvaliteu teško naći u restoranima,njihova količina je ograničena i zbog visoke nabavne cijene idu samo u vrhunske restorane i hotele.

Ja ju mogu kupiti samo zato jer sam s tipom koji mi je prodaje dobra i ne mogu kupiti neograničene količine.
Istina je da se ta lignja lovi zimi i smrzava,ali tko ju proba OSJETI veliku razliku.
Ne tvrdim da na cijelom svijetu ne postoji bolja lignja,jer nisam probala lignju iz cijelog svijeta ,al kao i obično ono što se uvozi kod nas je loše,jako loše
gven_s is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 14:33   #239
Quote:
gven_s kaže: Pogledaj post
Pročitaj moj post još jednom.Polako
onda ok. samo ne volim kad se svi ponašaju kao da je bilo koja naša lignja bolja od najbolje neke druge
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 15:12   #240
Moram se složiti s X-typom. Iako ja zaista mislim da su jadranske lignje bolje od japanskih, nervira me ta hrvatska tradicija pljuvanja svega što nije naše i uzdizanje svega domaćeg na nedodirljiv pijedestal. I to su obično najžučniji oni koji se nikada nisu 100 km dalje od svoje kuće.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:48.