Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2012., 11:40   #21
Dragi "dobronamjerni" "kolege":

Ovo nije tema o prvim kršćanskim državama, ruskom caru ili o progonu Židova 1881.

Ovo je tema o Staljinu, da li je bio ateist ili ne, pa lijepo molim da se držimo teme

Hvala unaprijed!

Zadnje uređivanje Remington : 25.07.2012. at 11:47.
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 11:44   #22
Ovo je jedno infantilno i zlonamjerno podmetanje i okrivljavanje drugih za svoje zločine, srećom ima dokaza da to nije tako.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Povijest je prepuna rijeka krvi koje su prouzročili skoro 99,999 % vjernici, jer izostanak vjere u boga/bogove je nešto što povijest još nije upoznala. Tek u suvremeno doba pojavljuje se ateizam u smislu izostanka vjere u određeno Božanstvo, Isusa, Zeusa i slične.
DA, 99% krvi su prolili u ime vjere.

Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
A što ćemo sa Bizantom, prvom državom koja je službeno prihvatila kršćanstvo a koja je ogrezla u krvi od prvih dana te progonila i ubijala sve heretike uključivo i druge kršćane koji se nisu slagali sa službenim pravovjerjem?
To njih ne zanima.

Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Kršćani su planski ubijali nekršćane već od 4. st. sve do kraja inkvizicije po cijeloj Europi i Svijetu. Francuski revolucionari su se osvećivali svećenstvu koje je iste mučenike stavila na Pitanje i onda pogubila.
Da, to je bila samo osveta za počinjene zločine, a ne ubojstva iz čista mira ili u ime ateizma.

Treba još dodati da Staljin i Mao ce tung nisu ubijali u ime ateizma, moglo bi se reći da su ubijali u ime komunizma ali i to je upitno, ubijali su jer su željeli moć i vladavinu i jer su bili bolesni zločinci.

Staljin nije ubijao u ima ateizma, kao što ni Hitler nije ubijao u ime vegetarijanstva, to samo priglupi ljudi mogu povjerovati.

Zadnje uređivanje Cincilator6 : 25.07.2012. at 11:51.
Cincilator6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 11:48   #23
Okej... ima li još tko što reči o Staljinovom vjerskom opredjeljenju?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 11:52   #24
Quote:
Cincilator6 kaže: Pogledaj post
Treba još dodati da Staljin i Mao ce tung nisu ubijali u ime ateizma, moglo bi se reći da su ubijali u ime komunizma ali i to je upitno, ubijali su jer su željeli moć i vladavinu i jer su bili bolesni zločinci.
Dobro, složili smo se da je Staljin bio krvolok i ubojica ali što je sa njegovim vjerskim opredjeljenjem? Mišljenja sam da je bio ateist kao što vidim, također smatraju neki cijenjeni članovi poput Barmen jitra, Rade Kumitkate i dr., a što vi ostali mislite??? Je li bio ateist ili ne? Ako ne, kojoj religiji je pripadao? Raspravimo molim?
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 11:53   #25
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Ovo je tema o Staljinu, da li je bio ateist ili ne, pa lijepo molim da se držimo teme!
Strogo gledano, nije bio ateist. Sam se proglašavao ateistom još od djetinjstva kada je pročitao Darwinovu "O porijeklu vrsta" ali mnogi postupci i izjave tijekom godina pokazuju da nije izgubio vjerovanje u Boga. Kao što rekoh, Simon Sebag Montefiore, "Mladi Staljin" te još jedna knjiga "Na dvoru Crvenog cara".

A to što je ili nije bio ateist nema nikakve veze sa prirodom komunističkog režima.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 11:55   #26
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Josef Staljin. Iza Mao Ce Tunga, najveći ubojica ljudi 20. stoljeća, vjerojatno i u povijesti. Staljin body count je čak ispred svog nekadašnjeg saveznika, zločinca Adolfa Hitlera.

Staljinu se pripisuje odgovornost za ubojstvo od 20 do 60 milijuna ljudi, mahom Rusa, Ukrajinaca, Židova, Nijemaca...

Ono što je zajedničko Mao Ce Tungu i Staljinu (koji su zajedno krivi za smrt oko 140 milijuna ljudi iliti oko 30 današnjih Hrvatski) jest da su bili, osim komunisti, i ateisti. Volio bih se sada zadržati na Staljinu...

Ио́сиф Виссарио́нович Джугашвили, zvan Staljin, je pohađao višu vjersku školu (Gruzijska pravoslavna crkva) u rodnom mjestu.
Bio je i student teologije u pravoslavnom sjemeništu u Tifilisu iz kojeg je izopćen 1899. godine jer se godinu dana ranije pridružio ilegalnoj Ruskoj socijaldemokratskoj radničkoj stranci. Za pohađanje sjemenišne škole Soso (to mu je bio nadimak u školi) je dobio stipendiju kao najbolji učenik u cijeloj školi.

"Although raised in the Georgian Orthodox faith, Stalin was an atheist. Stalin followed the position adopted by Lenin that religion was an opiate that needed to be removed in order to construct the ideal communist society. His government promoted atheism through special atheistic education in schools, anti-religious propaganda, the antireligious work of public institutions (Society of the Godless), discriminatory laws, and a terror campaign against religious believers. By the late 1930s it had become dangerous to be publicly associated with religion"
(Dimitry V. Pospielovsky, A History of Soviet Atheism in Theory and Practice, and the Believer, vol. 2: "Soviet Anti-Religious Campaigns and Persecutions", St. Martin's Press, New York (1988), stranica 89)

Iako su religijski zadojeni ljudi skloni činiti masakre, mišljenja sam da je ateistički svjetonazor kadar učiniti još veća zvjerstva, pomore, pogrome i kataklizme jer nemaju straha i respekta prema ni čemu i nikome. S obzirom da prva dvojica najvećih ubojica jesu bili ateisti (Mao Ce Tung i Staljin) možemo li reći da ateizam dovodi do najvećih i najokrutnijih pokolja?

Da li je Staljin doista bio ateist - ili je ipak bio pravoslavac, možda agnostik..?
Pozivam na raspravu.
Staljin je svoju sklonost za ubijanje razvio kada je postao ateist, tu nema dvojbe.
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 11:57   #27
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Strogo gledano, nije bio ateist. Sam se proglašavao ateistom još od djetinjstva kada je pročitao Darwinovu "O porijeklu vrsta" ali mnogi postupci i izjave tijekom godina pokazuju da nije izgubio vjerovanje u Boga. Kao što rekoh, Simon Sebag Montefiore, "Mladi Staljin" te još jedna knjiga "Na dvoru Crvenog cara".

A to što je ili nije bio ateist nema nikakve veze sa prirodom komunističkog režima.
Ako se sam proglašavao ateistom čemu odjednom to odvraćanje ljudi od ateizma?
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 12:02   #28
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Kršćani su planski ubijali nekršćane već od 4. st. sve do kraja inkvizicije po cijeloj Europi i Svijetu. Francuski revolucionari su se osvećivali svećenstvu koje je iste mučenike stavila na Pitanje i onda pogubila.
e nećemo tako... ubijao je svatko tko je bio na poziciji moći... židovi su znali ubijati kršćane po aleksandriji u 5. stoljeću, a kao perzijski saveznici su izvršili pokolj svih kršćana u jeruzalemu u 7. stoljeću... interesantno kako popularna povijest ne zna za taj pokolj, a zna za onaj u 11. stoljeću...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 12:06   #29
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Dobro, složili smo se da je Staljin bio krvolok i ubojica ali što je sa njegovim vjerskim opredjeljenjem? Mišljenja sam da je bio ateist kao što vidim, također smatraju neki cijenjeni članovi poput Barmen jitra, Rade Kumitkate i dr., a što vi ostali mislite??? Je li bio ateist ili ne? Ako ne, kojoj religiji je pripadao? Raspravimo molim?
Pa nebitno jel bio ateist ako nije ubijao u ime ateizma. Možda je volio plivanje pa ćeš ti sada reći da je ubijao u ime plivanja? Razumiješ? Hitler je bio vegetarijanac pa nitko ne kaže da je ubijao u ime vegetarijanstva.
A vjernici su ubijali u ime vjere, u tome je razlika.
Cincilator6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 12:06   #30
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
e nećemo tako... ubijao je svatko tko je bio na poziciji moći... židovi su znali ubijati kršćane po aleksandriji u 5. stoljeću, a kao perzijski saveznici su izvršili pokolj svih kršćana u jeruzalemu u 7. stoljeću... interesantno kako popularna povijest ne zna za taj pokolj, a zna za onaj u 11. stoljeću...
Može li neki izvor za ovo?
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 13:48   #31
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Ako se sam proglašavao ateistom čemu odjednom to odvraćanje ljudi od ateizma?
Pojasni ovo pitanje.

Quote:
Staljin je svoju sklonost za ubijanje razvio kada je postao ateist, tu nema dvojbe.
Misliš da kao mladi sjemeništarac je bio drugačiji?
Kao što rekoh, ovakve teme se rađaju iz neznanja.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 13:59   #32
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
e nećemo tako... ubijao je svatko tko je bio na poziciji moći... židovi su znali ubijati kršćane po aleksandriji u 5. stoljeću, a kao perzijski saveznici su izvršili pokolj svih kršćana u jeruzalemu u 7. stoljeću... interesantno kako popularna povijest ne zna za taj pokolj...
Pa to su samo dvije kapi u moru kršćanskih holokausta, maltretiranja, nasilja, mrcvarenja, progona, segregacija, uništavanja, genocida, pljački, klevetanja, ocrnjavanja, osramoćivanja židova od strane kršćana.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 14:01   #33
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Može li neki izvor za ovo?
a može...

http://christianbookshelf.org/schola...christians.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Siege_o...alem_%28614%29
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 14:06   #34
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Dobro, složili smo se da je Staljin bio krvolok i ubojica ali što je sa njegovim vjerskim opredjeljenjem? Mišljenja sam da je bio ateist kao što vidim, također smatraju neki cijenjeni članovi poput Barmen jitra, Rade Kumitkate i dr., a što vi ostali mislite??? Je li bio ateist ili ne? Ako ne, kojoj religiji je pripadao? Raspravimo molim?
On nije bio ateist. On je vjerovao u sveto trojstvo. Ali malo drukčije od katoličkog

On je njih obožavao, i svakoga tko je i najmanje sumnjao u ovo Trojstvo je odmah slao u Sibir. On je vjerovao u čovjeka, ali radnika. On je vjerovao da je čovjek predodređen za velika djela. A imao je i svoje rituale. To su bile veklike svetkovine socijalističkih blagdana. To je bila religija komunizma. A u ime nje treba ubijati, ako i u ime Boga.

Ali druga Staljina je ipak zanimalo NADPRIRODNO, iako je bio ateist. Tako je volio raditi parapsihičke eksperimente. Evo što o tome piše: http://www.conopljanews.net/staljinov_telepata.html


Zapadnjaci, koji su imali izrazito karikiranu i nadrealističnu sliku o Staljinovoj ličnosti, nisu mogli ni pomisliti da se mogao baviti psihičkim istraživanjima. Za 'pametne' zapadnjake komunisti su žestoko proganjali spiritiste koji su, po njihovom mišljenju, vraćali narod u misticizam i sujeverje od čega su ga oni pokušavali doživotno izlečiti svojom naprednom ideologijom. Međutim, sami Sovjeti su objavili te vesti u uglednom časopisu 'Nauka i religija' u kome je u stvari bio objavljen deo Mesingove autobiografije 'O meni'. Sama činjenica da je ta tema prošla strogu političku cenzuru koja je službeno zastupala ateizam, pokazivala je da su to bile nepobitne činjenice i da Rusi nisu poistovećivali telepatiju sa religioznim praznoverjem i legendama. Sam Staljin je ove psihičke moći shvatio vrlo ozbiljno, pa je rešio da ih redovno koristi u svojoj vladavini i kontaktu sa državnicima drugih zemalja.
Mnogo godina kasnije neki prijatelji Staljinovih unuka su ispričali kako se Mesing obreo u Staljinovoj letnjoj kući u Kuncevu. Naime, on ga je sam pozvao, ali mu nije dao nikakvu propusnicu ili pismenu potvrdu. Znalo se da tamo ne može ni ptičica da uleti i prođe neopaženo pored straže. Međutim, Mesing se u rekordnom vremenu pojavio u Staljinovoj radnoj sobi. Telepata je tvrdio da je stražare uverio da je Lavrentij Berija , šef tadašnje Sovjetske tajne policije. Mesing nije bio nimalo nalik Beriju, nije čak na sebi imao ni Berijin čuveni zaštitni znak - svetlucavi monokl. Posle ovoga, glasine o Mesingovim sposobnostima širile su se zemljom poput sibirske oluje. Svi su bili svesni moći koje je Staljin dobio - mogao je svog telepatskog špijuna uvući na tajni sastanak bilo koje grupe ljudi i tako sprovoditi tajanstvenu i moćnu političku diktaturu i nametanje svojih misli i otkriti šta njegovi protivnici nameravaju.
Mnogi tvrde da je Staljin imao tajnu grupu natprirodno obdarenih ljudi koja mu je pomagala da sprovodi svoje grube i neprikosnovene odluke i besprekorno drži u pokornosti svoje osoblje, Partiju, pa i čitavu zemlju. Međutim, u ovoj teoriji ima nekoliko slabih tačka, a sve su redom ponovno vezane za Staljinove neobjašnjive poteze i propuste.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 14:37   #35
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
On nije bio ateist. On je vjerovao u sveto trojstvo. Ali malo drukčije od katoličkog
Vrlo slično. Naime, jedan stari komunist mi je rekao da su mu, kod primitka u Komunističku partiju rekli: "Partija ti je od sada i otac i majka."

A držeći Partijske knjižice, pjevali su nekakve pjesme sa stihovima, parafraziram : "... Marx, Engels i Lenjin (ili Staljin), gledaju na nas (odozgo?), dok mi .... bla bla bla." Zna li netko?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 14:41   #36
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pa to su samo dvije kapi u moru kršćanskih holokausta, maltretiranja, nasilja, mrcvarenja, progona, segregacija, uništavanja, genocida, pljački, klevetanja, ocrnjavanja, osramoćivanja židova od strane kršćana.
ma daj, da su kršćani bili tako opaki prema židovima, danas ne bi ostalo ni "ž" od židova...

kad su u pitanju zločini kršćana, nijedno pretjerivanje nije strano...

kad su u pitanju zločini prema kršćanima, zaborav, negiranja i umanjivanja su pravilo...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 15:19   #37
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Strogo gledano, nije bio ateist. Sam se proglašavao ateistom još od djetinjstva kada je pročitao Darwinovu "O porijeklu vrsta" ali mnogi postupci i izjave tijekom godina pokazuju da nije izgubio vjerovanje u Boga.
Znači, odrekao se Boga ali sa figom u džepu?
I odakle ti to da je bio prikriveni vjernik?

Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
A to što je ili nije bio ateist nema nikakve veze sa prirodom komunističkog režima.
O zločinačkoj prirodi komunističkog režima ovdje nitko ne priča, niti je to tema.
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 15:30   #38
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Znači, odrekao se Boga ali sa figom u džepu?
I odakle ti to da je bio prikriveni vjernik?
Nigdje nisam napisao da je bio prikriveni vjernik već da neki njegovi postupci i izjave tijekom života upućuju na to da nije u potpunosti napustio vjeru. Odakle mi to?
Probaj pogoditi, ili sam izmislio ili sam pročitao u knjigama čiji sam naslov naveo.
Quote:
O zločinačkoj prirodi komunističkog režima ovdje nitko ne priča, niti je to tema.
ne?
Quote:
Iako su religijski zadojeni ljudi skloni činiti masakre, mišljenja sam da je ateistički svjetonazor kadar učiniti još veća zvjerstva, pomore, pogrome i kataklizme jer nemaju straha i respekta prema ni čemu i nikome. S obzirom da prva dvojica najvećih ubojica jesu bili ateisti (Mao Ce Tung i Staljin) možemo li reći da ateizam dovodi do najvećih i najokrutnijih pokolja?
Zvući poznato?

Razlika između Staljina i Arnauda Amalrica je samo u tome što je prvi imao veće tehnološke mogućnosti smicanja onih koje je smatrao neprijateljima.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 15:49   #39
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Staljinu se pripisuje odgovornost za ubojstvo od 20 do 60 milijuna ljudi, mahom Rusa, Ukrajinaca, Židova, Nijemaca...
Kao prvo - ovo je glupost. Staljin nije odgovoran za ubojstvo niti 20 milijuna ljudi.
NKVD (čitaj Staljin) je naredio ubojstvo nešto manje od 400 000 ljudi. Ako ubrojiš još oko 5 milijuna ljudi u Holodomoru i recimo 2 milijuna u gulazima, ne dolazi se ni do brojke od 10 milijuna. To je i dalje nevjerojatno puno, ali svaki put se zajapurim kad netko napuhava brojke zbog boljeg učinka.

Quote:
Iako su religijski zadojeni ljudi skloni činiti masakre, mišljenja sam da je ateistički svjetonazor kadar učiniti još veća zvjerstva, pomore, pogrome i kataklizme jer nemaju straha i respekta prema ni čemu i nikome. S obzirom da prva dvojica najvećih ubojica jesu bili ateisti (Mao Ce Tung i Staljin) možemo li reći da ateizam dovodi do najvećih i najokrutnijih pokolja?
Ne.
Jer ni Staljin ni Mao nisu naredili likvidacije u ime ateizma (kao što to rade religijski fanatici - u ime vjere), nego u ime svojeg bastarda komunizma, zapravo u svoje ime.

Quote:
Da li je Staljin doista bio ateist - ili je ipak bio pravoslavac, možda agnostik..?
Pozivam na raspravu.
Ovo je zapravo zanimljivo pitanje. Staljin sam po sebi je bio ateist, čak antiteist.
Ali staljinisti su imali gotovo religijsku privrženost Staljinu i njegovoj Partiji. Imao je jedan od najvećih kultova ličnosti, koji je graničio s religijom. Na slikama su ga često prikazivali kao Mesiju, slika u svakom uredu itd.
http://i.telegraph.co.uk/multimedia/...n_2093575c.jpg
http://content.foto.mail.ru/mail/lid...ogs/i-9459.jpg
http://www.kelt.com/hippo/travels/ca...ages/gori4.jpg
Staljin je ovaj s olovkom u sredini.

Tako da je zanimljivije pitanje - jesu li staljinisti ateisti?
zami98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 16:16   #40
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Razlika između Staljina i Arnauda Amalrica je samo u tome što je prvi imao veće tehnološke mogućnosti smicanja onih koje je smatrao neprijateljima.
Ka prvo, imaš pravo ono u svezi komunizma. Nigdje ga nisam spomenuo ali je jasna konotacija iz dijela kog si bio citirao.. Palac gore.

A što se tiče ovoga ča sam ti uokvirio, htio sam samo kazati da si rekao strahovito brutalnu činjenicu koje nikada nisam bio svjestan.. Tehnološka mogućnost brojnih smaknuća se povećava iz stoljeće u stoljeće, nekoć mač, onda giljotina, pa visoke peći, danas biološko oružje.

Ja sam mišljenja da Sotona želi poklati djelo Božje - čovječanstvo, sada i odmah! Now! Ako ga je kroz prošlost kočilo to što nije imao mogućnost kidanja glava per second, danas ima tu mogućnosti i zastrašuje me činjenica kako nikada nije bilo više ljudi na Zemlji, a i više oružja koji mogu klati čovjeka per second.

U Otkrivenju stoji da će u posljednje dane krv ljudska biti konjima do uzdi i uvik sam mislio da je najgore (Staljin, Hitler, Mao Ce Tung) prošli ali izgleda da je tih par sto milijuna ljudi bilo mačji kašalj za ono što se sprema ljudima od nekog novoga Staljina ili Hitlera?

Strah Božji.... samo da se pojavi jedan čovjek koji ga nema (poput Staljina) i ode Svijet u 3 pi materine
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:49.