Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2017., 18:06   #1
Kupovina apartmana u hotelskom kompeksu

Ima li iko iskustva s tim?
Dakle, nudi se na prodaju mnostvo apartmana, soba, studija u hotelima i zatvorenim kompleksima, nije u pitanju hrvatsko primorje.

Po svemu sudeci, stvari su poprilicno uhodane, vlasnik placa sve troskove i porez, a postoji i nesto sto se zove taksa za podrsku, tj. za recimo bastovana za zelenilo, recepciju, bazen itd, i to je na nivou nekih 10-tak evra po kvadratu godisnje.

Vlasnik moze sam da proba da izdaje apartman, a moze i da zakljuci ugovor sa agencijom koja to izdaje, uz proviziju naravno, opet uhodana sema.

Meni bi recimo nekih 5% godisnje dobiti na ulozene pare u kupovinu bile vise nego dovoljne.
Jos ako bih mogao kad pozelim da odem da provedem tamo dve nedelje na letovanju, puna kapa.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 10:01   #2
Nisam ocekivao neku spektakularnu pricu ovde, ali da se u primorskoj zemlji od skoro 1000 pregleda teme niko ne oglasi u vezi ovoga mi je bas neverovatno.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 10:35   #3
Kako možeš kupiti sobu u hotelu? Ako je izvan sezone hotel zatvoren ne možeš do nje. Oni troškovi održavanja mi se čine premali a i vjerovatno bi bio obveznik poreza u svojoj zemlji.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 11:14   #4
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Kako možeš kupiti sobu u hotelu? Ako je izvan sezone hotel zatvoren ne možeš do nje. Oni troškovi održavanja mi se čine premali a i vjerovatno bi bio obveznik poreza u svojoj zemlji.
Ako vlasnik moze da je proda mogu i ja da je kupim, evo i linka jedne od soba koja se prodaje:

http://www.bulgarianproperties.bg/im...hev-bryag.html

Tu je dakle sve, i hotel, i kako izgleda soba, tj. dovosobni apartman, cena i ostalo.
Ima takvih oglasa koliko hoces, evo ti jos jedan:

http://www.bulgarianproperties.bg/im...hev-bryag.html

A za poreze, o tom bih potom.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 11:20   #5
I da, taksa jeste taj red velicine, dakle za 50-tak kvadrata dodje oko 50€ mesecno. Da li je to malo ili mnogo ne znam, znam samo da ako recimo ima 100 takvih koli placaju, skupi se dobra para tu.

A tu godisnju taksu od eto, oko 600€ mozes da vratis za nekoliok dana izdavanja apartmana.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 11:25   #6
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Ako vlasnik moze da je proda mogu i ja da je kupim, evo i linka jedne od soba koja se prodaje:

http://www.bulgarianproperties.bg/im...hev-bryag.html

Tu je dakle sve, i hotel, i kako izgleda soba, tj. dovosobni apartman, cena i ostalo.
Ima takvih oglasa koliko hoces, evo ti jos jedan:

http://www.bulgarianproperties.bg/im...hev-bryag.html

A za poreze, o tom bih potom.
Onaj prvi link nije soba nego apartman a i sve skupa bi se teško moglo nazvati hotelom. Inače tih apartmana u Bugarskoj ima na bacanje, bio sam na sajmu nekretnina u Moskvi, došao sam nešto prije otvaranja i ne možeš živjeti od tih agenata koji nude te bugarske apartmane. Da ne kažem da je i većina štandova na sajmu nudila isto to.
Lijepo je sanjati o povratu od 5% ali to je
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 11:29   #7
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Onaj prvi link nije soba nego apartman a i sve skupa bi se teško moglo nazvati hotelom. Inače tih apartmana u Bugarskoj ima na bacanje, bio sam na sajmu nekretnina u Moskvi, došao sam nešto prije otvaranja i ne možeš živjeti od tih agenata koji nude te bugarske apartmane. Da ne kažem da je i većina štandova na sajmu nudila isto to.
Lijepo je sanjati o povratu od 5% ali to je
Kako mislis tesko bi se moglo nazvati hotelom?

Proguglaj na temu majestic sunny beach.

ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 11:39   #8
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Kako mislis tesko bi se moglo nazvati hotelom?

Proguglaj na temu majestic sunny beach.
Je da samo ne znam kako će se tvoj apartman uklopiti u koncept hotela i preko koje agencije ćeš to iznajmljivati?
Zvuči previše dobro da bi bilo istinito, realnije bi bilo da možeš recimo kupiti dionice hotela kao cjeline.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 11:50   #9
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Je da samo ne znam kako će se tvoj apartman uklopiti u koncept hotela i preko koje agencije ćeš to iznajmljivati?
Zvuči previše dobro da bi bilo istinito, realnije bi bilo da možeš recimo kupiti dionice hotela kao cjeline.
Citao sam puno oko toga po bugarskim sajtovima, negde sam bio nasao da su tu kupile apartman neke njihove zvezde, bas u ovom hotelu, nisam zapamtio imena, a i nista ne bi znacilo i da jesam.
Ne znam kakva je vlasnicka struktura tih hotela i hotelskih kompleksa gde se prodaju studija i apartmani "na parce", to bi recimo i mene zanimalo, ali kako stvari stoje izgleda da su vlasnici hotela prodavali pojedinacno apartmane kad je pocela kriza uglavnom, i sad, imas odredjen % povrsine hotela gde je vlasnik onaj ko je gradio ili ko je nekad bio kupio ceo hotel, a ostatak drze mali vlasnici koji su kupili apartman-dva.
Sto se tice iznajmljivanja, postoje tzv. menadzerske agencije koje nude kompletnu uslugu u vezi tvoje nekretnine, dakle od namirivanja svih dazbina, preko izdavanja, nalazenja i dovodjenja gostiju, pa sve do redovnih obilazaka i obezbedjenja u vansezoni.

Za sve to naravno uzimaju proviziju od zarade koja se ostvaruje izdavanjem.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 11:56   #10
Ovako nesto sam ja uzela na par dana u Poljskoj... Zgrada (tipa hotel) s masom privatnih stanova, recepcija, odrzavanje, bazeni, saune...agencija nekakva na booking.com pogledas sve sta se nudi, unajmis i to je to... nema restoran, posluga u sobu, ciscenje ujutro i sl fore ali u dosta toga funkcionira kao hotel iako ima ljudi koji tu zive cijele godine...funkcionira u smislu da 50m2 kosta cca 80.000€ (Gdansk), cak na ulazu u komplex imas oglase sa slikama pa si kupis ako hoces... das agenciji da docekuje, ispraca goste, cisti, oglasava itd... http://waterlane.pl/waterlane#lokalizacja
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 11:58   #11
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Citao sam puno oko toga po bugarskim sajtovima, negde sam bio nasao da su tu kupile apartman neke njihove zvezde, bas u ovom hotelu, nisam zapamtio imena, a i nista ne bi znacilo i da jesam.
Ne znam kakva je vlasnicka struktura tih hotela i hotelskih kompleksa gde se prodaju studija i apartmani "na parce", to bi recimo i mene zanimalo, ali kako stvari stoje izgleda da su vlasnici hotela prodavali pojedinacno apartmane kad je pocela kriza uglavnom, i sad, imas odredjen % povrsine hotela gde je vlasnik onaj ko je gradio ili ko je nekad bio kupio ceo hotel, a ostatak drze mali vlasnici koji su kupili apartman-dva.
Sto se tice iznajmljivanja, postoje tzv. menadzerske agencije koje nude kompletnu uslugu u vezi tvoje nekretnine, dakle od namirivanja svih dazbina, preko izdavanja, nalazenja i dovodjenja gostiju, pa sve do redovnih obilazaka i obezbedjenja u vansezoni.

Za sve to naravno uzimaju proviziju od zarade koja se ostvaruje izdavanjem.
Obično kod takvih stvari ako se prodaju individualni apartmani/vile oni su izvan glavne hotelske zgrade. Ako je tvoj apartman unutar hotela moraš valjda i plaćati održavanje zajedničkih prostorija, nije to samo recepcija...U hotelima ni čistaćice ne mogu raditi kako i kada im se prohtije.

Meni to nema baš puno logike, kao da ti ja prodam sobu u mojem stanu
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 12:01   #12
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Ovako nesto sam ja uzela na par dana u Poljskoj... Zgrada (tipa hotel) s masom privatnih stanova, recepcija, odrzavanje, bazeni, saune...agencija nekakva na booking.com pogledas sve sta se nudi, unajmis i to je to... nema restoran, posluga u sobu, ciscenje ujutro i sl fore ali u dosta toga funkcionira kao hotel iako ima ljudi koji tu zive cijele godine...funkcionira u smislu da 50m2 kosta cca 80.000€ (Gdansk), cak na ulazu u komplex imas oglase sa slikama pa si kupis ako hoces... das agenciji da docekuje, ispraca goste, cisti, oglasava itd... http://waterlane.pl/waterlane#lokalizacja
To je ok kada je u startu tako koncipirano, ajmo reći apart hotel, ali ovdje je to skroz drugo.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 12:07   #13
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Obično kod takvih stvari ako se prodaju individualni apartmani/vile oni su izvan glavne hotelske zgrade. Ako je tvoj apartman unutar hotela moraš valjda i plaćati održavanje zajedničkih prostorija, nije to samo recepcija...U hotelima ni čistaćice ne mogu raditi kako i kada im se prohtije.

Meni to nema baš puno logike, kao da ti ja prodam sobu u mojem stanu
Pa moras naravno, to ti je ta taksa za podrsku, kako je zovu tamo, mislim da je za ovaj hotel 12€ po kvm godisnje, to ti je i za recepciju i za bastovana, i za bazene i sve ostalo.
Tu je valjda i ciscenje, to bi tek trebalo da se raspitam sta je sve tu ukljuceno.

A koliko sam ja shvatio, svi ti hoteli, ili ogromna vecina njih tamo, i veorvatno svuda, funkcionisu po princupu da vlasnik zakljucuje ugovor sa menadzerskom agencijom da oni rade sve poslove, za procenat.

Vlasnik obicno ima druga posla i ne mlati se sa oglasavanjem hotela, ponudama, uslugama, nabavkama hrane itd...

E sad, ako je tako na nivou recimo hotela od 5000kvm, sto ne bi bilo i na nivou sobe od 50kvm?
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 12:10   #14
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Obično kod takvih stvari ako se prodaju individualni apartmani/vile oni su izvan glavne hotelske zgrade. Ako je tvoj apartman unutar hotela moraš valjda i plaćati održavanje zajedničkih prostorija, nije to samo recepcija...U hotelima ni čistaćice ne mogu raditi kako i kada im se prohtije.

Meni to nema baš puno logike, kao da ti ja prodam sobu u mojem stanu
Ma mislim da moze funkcionirati kao bilo koja zgrada, ali ce im pricuve biti astronomske, fasade, krovovi, klime...ovisno naravno o broju "privatno" prodanih, s druge strane i jace se puni sezonski nego netko tko pojedinacno iznajmljuje, ipak infrastruktura i dostupnost svacega ima utjecaj... papirno se rijesi tipa, da si kupio 0,0036% udjela u zgradi (hotelu) sa masom pravila sta smijes ili ne smijes, da se ne bi narusio ugled hotela/zgrade
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 12:11   #15
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
To je ok kada je u startu tako koncipirano, ajmo reći apart hotel, ali ovdje je to skroz drugo.
Sad se namece logicno pitanje gde je granica izmedju hotela i apart hotela?

Imas komplekse koji su od pocetka bili namenjeni da budu apart hoteli, a imas komplekse koji su najpre bili hoteli, pa je vlasnik iz nekog razloga prodao manji ili veci broj soba i apartmana.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 12:13   #16
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Pa moras naravno, to ti je ta taksa za podrsku, kako je zovu tamo, mislim da je za ovaj hotel 12€ po kvm godisnje, to ti je i za recepciju i za bastovana, i za bazene i sve ostalo.
Tu je valjda i ciscenje, to bi tek trebalo da se raspitam sta je sve tu ukljuceno.

A koliko sam ja shvatio, svi ti hoteli, ili ogromna vecina njih tamo, i veorvatno svuda, funkcionisu po princupu da vlasnik zakljucuje ugovor sa menadzerskom agencijom da oni rade sve poslove, za procenat.

Vlasnik obicno ima druga posla i ne mlati se sa oglasavanjem hotela, ponudama, uslugama, nabavkama hrane itd...

E sad, ako je tako na nivou recimo hotela od 5000kvm, sto ne bi bilo i na nivou sobe od 50kvm?
Da, funkcioniše tako da vlasnik sklopi ugovor sa jednom agencijom a ovdje teoretski svaki apartman može biti svoja agencija. A iznos od 12eura/m2 godišnje za održavanje je smiješan.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 12:14   #17
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Pa moras naravno, to ti je ta taksa za podrsku, kako je zovu tamo, mislim da je za ovaj hotel 12€ po kvm godisnje, to ti je i za recepciju i za bastovana, i za bazene i sve ostalo.
Tu je valjda i ciscenje, to bi tek trebalo da se raspitam sta je sve tu ukljuceno.

A koliko sam ja shvatio, svi ti hoteli, ili ogromna vecina njih tamo, i veorvatno svuda, funkcionisu po princupu da vlasnik zakljucuje ugovor sa menadzerskom agencijom da oni rade sve poslove, za procenat.

Vlasnik obicno ima druga posla i ne mlati se sa oglasavanjem hotela, ponudama, uslugama, nabavkama hrane itd...

E sad, ako je tako na nivou recimo hotela od 5000kvm, sto ne bi bilo i na nivou sobe od 50kvm?
ja mislim da je to prije 12€/m2/mjesecno nego godisnje...ti tu dijelis trosak vode sa svima, trosak struje sa svima, odrzavanje i sl. nema svaki stan svoje brojilo, eventualno krilo zgrade ili nesto, to kupis ako bas ne znas sta bi drugo, ali ako mislis zadrzat imalo kontrole nad necim, vodstvo uredjenost smijer kretanja...zaboravi... a i ovo da ces doci 2tj godisnje, mozes ali po trzisnoj cijeni...takvi ugovori s agencijama se sklapaju na par godina ne mjesec po mjesec
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 12:20   #18
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Sad se namece logicno pitanje gde je granica izmedju hotela i apart hotela?

Imas komplekse koji su od pocetka bili namenjeni da budu apart hoteli, a imas komplekse koji su najpre bili hoteli, pa je vlasnik iz nekog razloga prodao manji ili veci broj soba i apartmana.
Za mene je apart hotel najobičnija stambena zgrada sa recepcijom (može još imati neki sadržaj a i ne mora) a hotel je cjelina gdje postoji skup pravila i za to dobivaš određeni nivo usluge. Rekoh kako bi to bilo da ti netko proda sobu u svojem stanu?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 12:24   #19
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
ja mislim da je to prije 12€/m2/mjesecno nego godisnje...ti tu dijelis trosak vode sa svima, trosak struje sa svima, odrzavanje i sl. nema svaki stan svoje brojilo, eventualno krilo zgrade ili nesto, to kupis ako bas ne znas sta bi drugo, ali ako mislis zadrzat imalo kontrole nad necim, vodstvo uredjenost smijer kretanja...zaboravi... a i ovo da ces doci 2tj godisnje, mozes ali po trzisnoj cijeni...takvi ugovori s agencijama se sklapaju na par godina ne mjesec po mjesec
Nerealno je i da je mjesečno
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 12:27   #20
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
ja mislim da je to prije 12€/m2/mjesecno nego godisnje...ti tu dijelis trosak vode sa svima, trosak struje sa svima, odrzavanje i sl. nema svaki stan svoje brojilo, eventualno krilo zgrade ili nesto, to kupis ako bas ne znas sta bi drugo, ali ako mislis zadrzat imalo kontrole nad necim, vodstvo uredjenost smijer kretanja...zaboravi... a i ovo da ces doci 2tj godisnje, mozes ali po trzisnoj cijeni...takvi ugovori s agencijama se sklapaju na par godina ne mjesec po mjesec
Nije, to sam se prvo bio raspitivao, to je na godisnjem nivou, evo link, doduse na bugarskom:

Всички ваканционни имоти имат определена годишна такса за поддръжка. Тя обикновено включва поддръжка и чистота на общите части - коридори, стълбища, осветление, разходи за асансьор, качествени грижи за озеленяването, басейна, охрана.

Kaze sve nekretnine za odmor imaju odredjenu GODISNJU taksu za odrzavanje, Ona obicno ukljucuje odrzavanje i ciscenje zajednickih deloca, stepenica, hodnika, osvetljenje, rashode za lift, kvalitetnu brigu za zelenilo, bazene, obezbedjenje..

http://www.burgasresidences.com/bg/n...BE%D1%81%D1%82

Jedino sto tamo pise OBICNO ukljucuje sve to, znaci moze vise a moze i manje.

Sto se tice struje i vode, verovatno si u pravu, ali eto, u Srbiji se voda i danas placa prema zajednickim vodomerima, zgrada ili par zgrada imaju zajednicke vodomere, izmeri se kolicina po zgradi, pa se raspodeljuje prema broju clanova domacinstva koja zive u stanu.

A za ostalo, ja tamo mogu da odem kad ja hocu, pa mogu i da provedem celo leto u svom apartmanu, ali to naravno znaci manje prihode od izdavanja, citao sam negde gde te menadzerske agencije traze da ih vlasnik par nedelja pred sezonu obavesti u kom periodu misli da koristi apartman, sto je i logicno.

I da, godisnja taksa za ovaj apartman u madzestiku je 11€/kvm:

http://www.bratanov.ru/bg/estate/view/54
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:34.