Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2004., 20:38   #1
Štednja - pitanja

Edit by moderator Lavica02

Kako su sve više počele nicati teme vezane uz pitanja/savjete o štednji tako sam odlučila te teme s nekim starim temama spojiti.

Znači ovdje govorimo o štednji/oročenju u bankama.

Na Investicijskim fondovima postoji topic VAŽNO - Pitanja ljudi koji su novi u polju investiranja ... ostalo znate





zanima me u kojoj je banci najbolje (čitaj: naisplativije) oročiti nofce (u mom slučaju oko tisućicu €ura + 8k kn) na jedno recimo 6 mj ?

- kako se kreću kamate, jeli bolja fixna ili promijenjiva?
- da li štediti u 'većoj' ili 'manjoj' banci?
- u kunama ili devizama?

Zadnje uređivanje Lavica02 : 08.08.2009. at 18:16.
Sandi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2004., 20:57   #2
Well, na ovaj iznos ti je razlika u kamatama po bankama 15-20 kuna max, onako odokativno govoreći (naravno, govorim o bankama, ne nekim štedionicama, kod kojih ima razlika ali je i rizik veći). Ako grijesim, slobodno me ispravite.

Što se tiče štednje kuna/€, na rok od 6 mjeseci svakako kune, jer je kamata puno veća nego na devize, a za pretpostaviti je da neće biti nekih bitnih promjena tečajeva.

Mislim, zakaj jednostavno ne prosurfaš po stranicama svih banaka u HR, lijepo ti pišu sve kamate, opcije, izračuni, whatever, pa usporediš.

IMHO, tu sumu ti je pametnije uložiti u neki oblik "kratkoročnog" osiguranja, koje ti nosi veliki povrat poreza ako imas pristojniju bruto plaču (30-40% povrata uloženog kroz povrat poreza), a još dobiješ i uredne kamate (sića, ali raduje). Sve info imaš također na stranicama banaka (da sad ne reklamiram nikoga).
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2004., 05:19   #3
Quote:
Well, na ovaj iznos ti je razlika u kamatama po bankama 15-20 kuna max, onako odokativno govoreći (naravno, govorim o bankama, ne nekim štedionicama, kod kojih ima razlika ali je i rizik veći). Ako grijesim, slobodno me ispravite.
vidim da je u zagrebačkoj banci za 6 mj u kunama kamatna stopa 4,30 a u centar banci čak 8% (našla je kroz google, nikad nisam zanju čula i izgleda da stranice nisu baš 'svježe').
Quote:
Mislim, zakaj jednostavno ne prosurfaš po stranicama svih banaka u HR, lijepo ti pišu sve kamate, opcije, izračuni, whatever, pa usporediš.
kojih sve banaka ima u hr, s poslovnicom u zg. sad mi pada na pamet njih 3-4. ima li gdje neki popis?

Quote:
IMHO, tu sumu ti je pametnije uložiti u neki oblik "kratkoročnog" osiguranja, koje ti nosi veliki povrat poreza ako imas pristojniju bruto plaču (30-40% povrata uloženog kroz povrat poreza), a još dobiješ i uredne kamate (sića, ali raduje).
nažalost nisam zaposlena, studiram.

Quote:
Sve info imaš također na stranicama banaka (da sad ne reklamiram nikoga)
samo daj. kako ću inače išta saznati
Sandi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2004., 11:16   #4
Quote:
Sandi kaže:

kojih sve banaka ima u hr, s poslovnicom u zg. sad mi pada na pamet njih 3-4. ima li gdje neki popis?

Pogledaj www.hub.hr
dj108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2004., 12:04   #5
odi na Banka magazin klinki na "banke" pa na "štednja građana" imaš pregled svih banaka i kamatnih stopa - samo ih nisam uspio otvoriti

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2004., 17:30   #6
Ja jesam ali su podaci za lipanj 2002 pa nisu bas korisni....

(Tko bi rekao da su onda kamate bile tak visoke....Npr. PBZ ima sada za kune na 6M oko 4 a tamo piše da 6.9??

Jel to ja nešto krivo čitam ili su stvarno bile tak visoke?
BlueBird is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2004., 21:04   #7
[QUOTE]Sandi kaže:
[B]vidim da je u zagrebačkoj banci za 6 mj u kunama kamatna stopa 4,30 a u centar banci čak 8% (našla je kroz google, nikad nisam zanju čula i izgleda da stranice nisu baš 'svježe').

nažalost nisam zaposlena, studiram.



Eh, sorry, nisi navela da nisi zaposlena....onda ti ostaje štednja, ili zamoli nekog zaposlenog (mama, tata...) da otvori "kratkoročno osiguranje" (to je moja kovanica) na svoje ime, umjesto tebe, ako ti to prilike dopuštaju. Pogledaj na Zabi pod osiguranja, pa Kapital+, ali vjerujem da i drugi imaju ponude te vrste.
Osim klasične štednje, imaš i mogućnost stambene štednje, pa od države barem pokupiš onih nekih 1.250 kn godišnje (ili tako nešto), ali tu ti ne igra opcija 6 mjeseci.

Što se tiče Centar banke, vidim da je kamata na kunske depozite, oročene na 6 mjeseci 6,5% (a ne 8) ali GODIŠNJE. Kad sve preracunas, nazalost ti je razlika opet samo par desetaka kuna na cca 7.500 kn. Dobila si sve linkove, tvoje je da biraš...za tih 6 mjeseci oročenja teško da će se išta dramatično dogoditi, pa ti je i opet bolja varijanta štednja u kunicama.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 17:47   #8
hvala na linkovima
imam još jedno pitanje. ako je kamata za oročenje na 1 mj recimo 4% jeli se taj postotak dijeli sa 12 (npr.: za 10.000kn poslije 1.mj ne dobiješ 10,400kn nego 10.033kn)
Sandi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 19:43   #9
Angry

gospon Sandi,

pogle malo niže na prvoj stranici gospodarstva:

Izračun kamatnih stopa

čuj ja znam da su ljudi lijeni i teško im je kliknuti ali kaj je previše je previše....

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2004., 21:51   #10
Post Štedjeti

naime u banci imam oroceno(na tri mjeseca) odredenu kolicinu love u kunama. Kako mi taj rok od tri mjeseca istice za jedno par dana intersira me dal bi bilo pametno prebacit lovu u eure i orocit na sest mjeseci...mislim da mi to vrijeme nece trebat..ili da ostavim u kunama ili pak imate bolju soluciju...?
hvala
NiŠt is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2004., 22:08   #11
U svakom slucaju, drzati novce na orocenoj stednji nije pametno, valuta nije toliko vazna
Imas masu boljih investicija, ovo je bacanje novaca.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2004., 22:16   #12
...ili pak imate bolju soluciju...?
NiŠt is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 01:57   #13
ako ti se ne da ništa drugo raditi (na 6 mjeseci i nemaš bogtepitašto, osim burze - kupi Podravku ili sunčani hvar?)

onda sada kupi eure (po 7,35) i u veljači digni svojih 2% kamate i prodaj eure po 7,70 (još 5% na tečajnu razliku!)

e, da, oroči u što manjoj banci ili štedionici, jer oni daju na eure i do 8% godišnje, dakle, zarada će ti biti oko 4+5=9% za samo pola godine...

ako štedionica propadne, lova ti je osigurana (nemaš valjda više od 100 000 kuna?)
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 09:41   #14
kamate na domaću valutu su uvijek veće...

ako već misliš kupit devize uzmi dolare, predviđam pobjedu kerija na izborima i oporavak dolara za min 10% do kraja godine
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 09:42   #15
http://www.vecernji-list.hr/newsroom...65544/index.do

A slazu se i strucnjaci...

Ja bih na tvom mjestu ODMAH kupila dolare, iskoristila dok su jos ovako nisko...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 11:52   #16
Quote:
Commodus kaže:
onda sada kupi eure (po 7,35) i u veljači digni svojih 2% kamate i prodaj eure po 7,70 (još 5% na tečajnu razliku!)
Jes, kad bi se kupovalo i prodavalo devize po srednjem tecaju, ali to nazalost ne ide...
Moja preporuka je da stavis u neki invest. fond, neces za 6 mjeseci bog-zna-kako zaraditi, ali jos uvijek ce to biti vise nego u banci. Ako hoces vecu zaradu i imas vremena za ucenje i zajebanciju oko dionica, kupi dionice. Mozda Plive u ovom trenutku.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 14:53   #17
nije mi bas jasno ovo ....ako štedionica propadne, lova ti je osigurana (nemaš valjda više od 100 000 kuna?)...
kak je to osigurano?
i dakle samo do 100 000 kn?
NiŠt is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 14:59   #18
Quote:
NiŠt kaže:
kak je to osigurano?
naša dobra i socijalna država ti jamči da tvojih mukom zarađenih do 100 somova neće propast ni u kom slučaju

a banke u tu svrhu plaćaju mislim 0,5% premija u jedan fond
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 16:24   #19
Da, samo se i ta kolicina ceka i to ne bas tako kratko.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 17:12   #20
Do 180 dana po zakonu.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:44.