Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2007., 18:42   #61
Au jebate november je studeni.

edit: već je studeni.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 16:43   #62
Potres, Zadar

Evo maloprije, 16:40:10, to je najbliže što sam mogao odrediti. Potres ili jaki eksploziv detoniran na čvrstom tlu pod zemljom.
Jaki puls popraćen tutnjavom, trajalo je manje od 10 sekundi. Puls je zatresao prozorska stakla i dobro se osjetio pod nogama.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2007., 17:27   #63
Leonidi 2007.

Najviše ih se očekuje ovaj vikend, no "kiša" može nastupiti i danima kasnije ili čak ranije. Promatrati iza ponoći, pa sve do svitanja.
Radijant je zviježđe Lav koje izlazi na istoku nakon ponoći. Možda je najbolje promatrati zenit i područje od zenita prema zapadu, no nema nekog fiksnog pravila.
Ovo je meteorski roj koji je vrlo nepredvidljiv po pitanju brojnosti i sjaja. Može podbaciti, čineći smrzavanje i drhtanje (ako ne obučete toliko robe da vam se i rođena majka ruga ) iza ponoći uzaludnim, a može i nadmašiti sva očekivanja i postati događaj za pamćenje. U prosjeku se očekuje 10-15 meteora po satu. Leonidi su poznati po visokom postotku bolida - vrlo sjajnih meteorima koji se rasprskavaju i snažno bliješte. Boje su zelene, plave, ljubičaste, narančaste. Također, poznati su po tome što imaju najveći broj vrlo energičnih "raspucavanja" koja se mogu i čuti. Riječ je o elektrofoniji, gdje snažno EM polje izazove vibriranje suhe kose, vlati trave i sličnog. Obično se čuje zujanje, siktanje i slično.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 02:26   #64
STS-122 (raketoplan Atlantis) i ISS

Uzlijeće u četvrtak, 6.12., ako sve bude po planu.
link na misiju

Mislim da ćemo imati izvrsnu priliku promatrati kako se zajedno gibaju nebom.
Ovdje je popis preleta Međunarodne svemirske postaje (bit će updatean) za Hrvatsku (vrijeme +/- pola minute, visina +/- par stupnjeva, budite spremni).



Raketoplan AKA shuttle će se vidjeti skupa sa stanicom prvih i posljednjih dana misije.
Prvi će preleti biti na velikoj udaljenosti, zatim na sve manjoj, da bi se spojili.

Kao i svaka misija, i ova će izazvati lavinu neukih izjava o "izvanzemaljcima koji letaju nebom" pa se pripremite na debunk.

Raketoplan koji slijedi postaju na nebu se pojavljuje kao dvije točke blizu obzora koje se razmaknu kad dosegnu maksimalnu visinu te opet krenu spajati kad krenu prema drugom obzoru.
Vrlo zanimljiv prelet je na dan lansiranja raketoplana. ISS će doseći 83° i biti magnitude -2.5, što je blještavije od Siriusa. Raketoplan, ako se bude vidio, bit će manje sjajan i to će biti izvrstan prelet. Ne propustiti.

Potrudite se slikati. ISO na ne više od 400, fokus na beskonačno. Blendu možete i raširiti, ne smeta (slika bude upečatljivija), ekspozicija na pola minute pokriva velik dio slike. Aparat podbočite i ne dirate dok je blenda otvorena.


edit: raketoplan mi je tako super riječ.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 02.12.2007. at 19:39. Reason: ažurirao popis preleta
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 17:13   #65
Kolka je magnituda ISSa bila 1. 12.?

Čim sam vidio ovo http://dnevnik.hr/naslovnica/vijesti...1130_31870.php odmah sam se sjetio ovog posta, al vidim da se još nisu spojili...
child_in_time is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 17:15   #66
OMG, koje predviđanje.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 20:12   #67
Quote:
child_in_time kaže: Pogledaj post
Kolka je magnituda ISSa bila 1. 12.?

Čim sam vidio ovo http://dnevnik.hr/naslovnica/vijesti...1130_31870.php odmah sam se sjetio ovog posta, al vidim da se još nisu spojili...
Čuo sam za taj navodni NLO, ali sam vidio sam te dvije slike.

ISS se 28.11.2007. stvarno vidjela. U 3:21 je preletjela iznad jugozapada na visini od oko 30°. No magnituda je bila oko 3.2. Da, +3.2.
Mislim da se ne radi o tome, jer je preslabi sjaj. Ovo na snimkama žestoko bliješti. Radi se vjerojatno o Veneri koja je to jutro bila na jug-jugoistoku. Magnituda joj je -4.2.
Ljudi neupućeni u IT, kojima u ruke daš nekakav optički uređaj s CCD-om na ekranu će, kad stave zoom (pogotovo zoom u mobitelima, koji je čisto softverski i ne služi ničemu), vidjeti kako se objekt "vrti" i "titra".
Stvar je samo u tome kako se svijetli pikseli u tamnom okružju ponašaju.
Evo kako recimo izgleda Mars.

Kad to gledaš uživo, stvar izgleda kao da titra, okreće se. Pogotovo ako je nemirnija atmosfera.
Šteta što ti "anonimci" koji se javljaju s ovakvim pričama nikad ne dadu točno vrijeme i smjer u kojem su gledali. Njima je dosta da to "svijetli i na nebu je". Uostalom, treba vidjeti taj famozni video.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 10.12.2007. at 01:28.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 18:18   #68
Prije nekoliko minuta...





Postaja na slici se giba prema desno. Pri rubu kadra je već počela gasnuti. Stvarno je blještala kao luda. Drugi put dižem ISO na 100.

Danas bi trebalo biti ono lansiranje, pa ako sve prođe dobro, sutra bi ih trebali gledati skupa na nebu, Atlantis i ISS.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 19:06   #69
na nasa-inoj stranici piše da je lansiranje odgođeno. lansirat će sutra oko 22h po našem vremenu.
zvir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 22:49   #70
evo opet odgoda. sad datum nije određen, ali kažu da neće lansirat prije 2.1. razlog: problemi sa senzorima goriva.
zvir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 13:53   #71
Geminidi

U noći s 13/14(četvrtak/petak) meteorski roj(ili potok, nisam siguran u nazive) Geminidi će biti na vrhuncu. Moći ćete ih vidjeti u sazviježđu Gemini, koje se u 20:00 nalazi na istoku a oko 00:00 na jugoistoku(Slika). Najveći broj meteora će se pojaviti u ranim jutarnjim satima(3:00) Inače, zanimljivo na tom meteorskom roju/potoku je što dolazi od kometa Phaeton 3200. Prilikom promatranja dobro se obucite, zna biti iznimno hladno.
Sky and Telescope-članak.
carle is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 23:21   #72
Potvrđujem za Geminide. U ovom trenutku, vani je meteorska kiša. Skoro svaki put kad bih pogledao u nebo (a vani nisam bio zbog neba) vidio bih meteor. Vidio sam ih pet i bili su vrlo sjajni.
Padaju posvuda. Ako možete, odite i pogledajte, vrijedi.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 18:19   #73
a ako je oblačno i puše tako da se ne može maknit iz kuće, kao naprimjer u Splitu?
zvir is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 20:17   #74
Quote:
zvir kaže: Pogledaj post
a ako je oblačno i puše tako da se ne može maknit iz kuće, kao naprimjer u Splitu?
Ajde muči pada snig,nebi da to vidimo stalno,jebeš meteore gledaj sniiiiig
marijan_e is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 21:23   #75
još da pada više od 10 minuta na dan...
zvir is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 21:27   #76
Vidio danas u Zagrebu neku močvaricu kako leti ponad Maksimira.
Molim nekog da mi kaže da je to savršeno normalno.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 14:16   #77
Potres, Zd

Opet.
14:14, osjetno trajanje 10-15 s. Dosta glasna, duboka tutnjava i sasvim lagano podrhtavanje.
Mi stvarno često imamo te minipotrese.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 15:09   #78
Ispuni upitnicu - evropsku ili hrvatsku
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2007., 01:14   #79
Mars i Mjesec VRLO blizu na noćnom nebu - upravo sad

Nisam se sjetio ovoga, a vidio sam da su u konjukciji. Dakle, oni koji ovo čitaju i kojima je zanimljivo - u 5:10 danas, na Badnjak, dakle za manje od 4 sata, Mars će proći kraj Mjeseca samo dvije kutne minute dalje.
Tko ima teleskop i kameru - dušu dalo za skupni snimak.

Ovako kaže Starry Night Backyard.



Ne sjećam se da sam ih ikad vidio ovako blizu.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 15:05   #80
Mars i Mjesec - ponovno konjukcija

Oko 1:30 (dakle 19.01.) nad zapadom. Ništa spektakularno kao prošla konjukcija, a neće se baš ni vidjeti kako treba, zbog naoblake, baš kao što se ni prošla nije vidjela.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:57.