Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2009., 20:32   #1
Duhan (zbirna tema)

prolazio sam jucer kroz slavoniju i nabrao sam cca 20-25 listova duhana
stavio sam to susiti na spagu pa me sad zanima:
kolko se dugo to mora susiti, kako znam da je dosta suh za pusenje, kako ga pripremiti... ubiti neznam nista o tome pa mi pomozite dobri ljudi
monter-majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 13:05   #2
Quote:
monter-majstor kaže: Pogledaj post
prolazio sam jucer kroz slavoniju i nabrao sam cca 20-25 listova duhana
stavio sam to susiti na spagu pa me sad zanima:
kolko se dugo to mora susiti, kako znam da je dosta suh za pusenje, kako ga pripremiti... ubiti neznam nista o tome pa mi pomozite dobri ljudi

suh je kad se osuši, fakat ne znam kako bi ti to drugačije čovjek objasnio

kad se listovi osuše moraš ih poprskati vodom da omekšaju, najbolje sa onakvom pumpicom u kojoj je sredstvo za čišćenje stakala recimo, onda posložiš listove jedan na drugi i narežeš...

za rezanje ti treba ona mala ručna giljotina, recimo, toga je bilo nekada po kućanstvima koja su sadila duhan...

sada sam probao proguglati za tu rezalicu pa ne uspijevam...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 16:20   #3
Otkup duhana

dali netko zna od koga otkupiti duhan u listovima i po kojoj cijeni,guglo sam ali slabo ikoga nasao
bugarchina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 02:02   #4
otkupit od proizvođača. u zadnjih 20 god proizvodnja se održala samo u podravini, virovitica,pitomača. dalmacija više ne proizvodi. proizv. u podravini organiziraju hrvatski duhani. šta tebi treba, sirovi list, osušeni, koja sorta? puno je upitnika. proizvodi se nešto u hercegovini, ali jako malo, i to većinom za škiju.
__________________
ajde mala brzo gaće svuci,još od minhena nosin ga u ruci
spiderwoomen is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 16:53   #5
Quote:
spiderwoomen kaže: Pogledaj post
otkupit od proizvođača. u zadnjih 20 god proizvodnja se održala samo u podravini, virovitica,pitomača. dalmacija više ne proizvodi. proizv. u podravini organiziraju hrvatski duhani. šta tebi treba, sirovi list, osušeni, koja sorta? puno je upitnika. proizvodi se nešto u hercegovini, ali jako malo, i to većinom za škiju.
sirovi list j eu pitanju
sto se tice sorte neam pojma
bugarchina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 03:50   #6
duhan - uzgoj za sebe?

Zanima me može li se i jel isplativo nabavit sadnice/sjeme duhana i uzgajati za osobne svrhe. Jel vrijedno vremena i napora? Gdje se uopće nabavlja sjeme?
radzid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 19:25   #7
Duhan je noćna mora, od sijanja do presađivanja, od višestruke berbe (ne bere se u jednom navratu) pa do sušenja. Imaš li uvjete i volju ?

Jesi kad vidio sjeme?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 20:32   #8
Moj djed je uzgajao duhan za vlastite potrebe uz stazu u dvorištu, svega desetak biljaka. Listove je sušio na špagi u šupi a rezao ih je običnim nožem. Ne sjećam se da je uzgoj bio kompliciran.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 20:48   #9
Čuj, kad netko nešto voli, sve ide lakše. Mene bogiss ne bi natjerao u to, osim za poštenu dnevnicu. Samo jednim prolaskom kroz redove zrelog duhana ostaješ ofarban i isflekan eteričnim uljima koja se jedino skidaju trljanjem zrelih rajčica po isprljanoj koži
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 16:48   #10
Bio sam malimali kad je moj djed duvanio pa ne znam kako je to. Sjećam se da nije bilo baš najhaj dirati listove biljke jer su bili keljavi ali se nisam zamarao pranjem i trljanjem paradajzom. Ionako smo u to vrijeme bili furt prljavi od glave do pete. E da, djed je umro od raka pluća.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 20:45   #11
Quote:
radzid kaže: Pogledaj post
Zanima me može li se i jel isplativo nabavit sadnice/sjeme duhana i uzgajati za osobne svrhe. Jel vrijedno vremena i napora? Gdje se uopće nabavlja sjeme?
U malo boljoj poljo apoteci možeš nabavit sjeme ako nemaju mogu naručit.Iz sjemena se rade presadnice pa se sadi.Za tebe je ova godina propala.Možeš sijet zašto ne, bit češ na zraku i nešto radit a i nečeš morat kupovat cigarete samo papiriće i možda mašinicu sa motanje cigareta.Izgooglaj duhan ili sadnja duhana.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 00:34   #12
Poskupljuju cigarete? Uzgajajte si sami svoj duhan

Quote:
Poskupljuju cigarete? Uzgajajte si sami svoj duhan

Ja krećem na proljeće a vi kako znate. Duhan ne bi trebalo biti problem uzgajati ali ni preraditi, osušiti narezati, parfimirati i smotati u cigaretu. Hehe… da, naravno, pametnije bi bilo prestati pušiti ali…

Gdje ima sjemenja za kupiti? Možda se uzgoj paradajza u teglama i ne isplati, kanabis je za sada ilegalno uzgajati ali duhan… Ma što ušteda, još i poticaje treba tražiti i da vidiš ludila. )
Nije taj Zombix ni toliko lud, odlicna ideja! IMO, ne radi se samo o ustedi - prije izazovu: a) zasto da financiram(o) TDR, b) jeste gledali The Insider (drugim rijecima, TDR s cigaretama u Hrvatskoj radi isto ono sto radi Brown & Williamson i Philip Morris u Americi, mark my words).

Savjeti su dobrodosli.
La Familia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 09:32   #13
Question POČETNIK SAM NOVAK PITANJE

Quote:
spiderwoomen kaže: Pogledaj post
otkupit od proizvođača. u zadnjih 20 god proizvodnja se održala samo u podravini, virovitica,pitomača. dalmacija više ne proizvodi. proizv. u podravini organiziraju hrvatski duhani. šta tebi treba, sirovi list, osušeni, koja sorta? puno je upitnika. proizvodi se nešto u hercegovini, ali jako malo, i to većinom za škiju.
PITANJE NISAM VIDIO KAKO IZGLEDA DUHAN stabljika u vrijeme berbe da li ima sjemenke na vrhu stabljike koji se listovi prvi beru koji su listovi prva klasa ako može odgovor hvala
AGRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 12:24   #14
klasifikaciju listova duhana prema poziciji na biljci možeš naći i na internetu, npr. http://www.infolex.hr/htm/45789.htm
listovi se razlikuju i po fiziološkim svojstvima i po kemijskom sastavu

biljka virginijskog duhana ti je visoka cca 2m i bere se u nekoliko navrata
zatim se suši, (virginijski duhan suši se u sušnicama)
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 08:42   #15
DUHAN

Quote:
radzid kaže: Pogledaj post
Zanima me može li se i jel isplativo nabavit sadnice/sjeme duhana i uzgajati za osobne svrhe. Jel vrijedno vremena i napora? Gdje se uopće nabavlja sjeme?
MISLIM DA PRVO TREBA SKLOPITI UGOVOR sa tvornicom duhana koja je registrirana pa možeš uzgajati duhan bez tog ugovora sadnja je kazneno djelo
AGRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 15:21   #16
zašto bi morao sklopiti ugovor sa tvornicom duhana da bi mogao posaditi sadnicu duhana za sebe?

to bi bilo isto kao da moraš sa podravkom sklopiti ugovor da možeš posaditi u vrtu paradajz.
nije to nikakvo kazneno djelo
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 11:14   #17
duhan

neznam ni ja točno ali kada sam pročitao zakon o duhanu ja sam ga tako sebi protumačio provjeri i mene bi zanimalo pogledaj "ZAKON O DUHANU"
AGRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 22:30   #18
Quote:
AGRO kaže: Pogledaj post
neznam ni ja točno ali kada sam pročitao zakon o duhanu ja sam ga tako sebi protumačio provjeri i mene bi zanimalo pogledaj "ZAKON O DUHANU"
http://www.zakon.hr/z/242/Zakon-o-duhanu
__________________
blizanac :)
mary 34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 09:48   #19
Članak 2.

Duhan prema ovom Zakonu jesu listovi kultivirane biljne vrste Nicotiana tabacum L. u svim oblicima i stupnjevima uzgoja, obrade i pakiranja koji ne služe krajnjoj potrošnji.

Duhanskim se proizvodima smatraju proizvodi napravljeni od duhana koji su namijenjeni pušenju, žvakanju i šmrkanju.

Dakle ne treba nikakva dozvola/ugovor ako je za krajnju potrošnju....

btw. ja sam zainteresiran za kupnju sjemena ili sadnica....ako tko nudi
drago35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 21:19   #20
II. PROIZVODNJA I PROMET DUHANA

Članak 3.

Duhan se može proizvoditi, otkupljivati, obrađivati i stavljati u promet prema odredbama ovoga Zakona.

U Republici Hrvatskoj proizvode se nearomatični tipovi duhana: virginija sušena toplim zrakom, berlej sušen u hladu i hercegovački duhan sušen na suncu, a drugi tipovi duhana iznimno, pod uvjetima i na način utvrđen ovim Zakonom.

Članak 5.

Fizička i pravna osoba (u daljnjem tekstu: proizvođač duhana) može proizvoditi duhan u listu samo na temelju pisanog ugovora o proizvodnji duhana s pravnom osobom koja je registrirana za obradu duhana, sukladno članku 6. ovoga Zakona.

Članak 7.

Duhanske presadnice za vlastitu proizvodnju i proizvodnju zasnovanu na temelju ugovora mogu proizvoditi proizvođači duhana iz članka 5. ovoga Zakona, obrađivači duhana iz članka 6. ovoga Zakona te znanstvene ustanove u znanstvene svrhe.

VIII. KAZNENE ODREDBE



Članak 37.

Novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička ili pravna osoba ako:

1. proizvodi, nabavlja, drži, koristi ili obavlja promet duhana suprotno odredbama ovoga Zakona (članak 3.),

2. proizvodi duhan suprotno odredbama članka 5. ovoga Zakona,

3. proizvodi duhanske presadnice suprotno odredbi članka 7. stavka 1. ovoga Zakona,

4. se bavi obradom duhana suprotno odredbi članka 23. ovoga Zakona.

Izvor: http://www.zakon.hr/z/242/Zakon-o-duhanu
__________________
Surfujem...

Zadnje uređivanje Upravnik : 11.11.2010. at 21:29.
Upravnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:52.