Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2008., 12:40   #1
Pitanja za početnike u dionicama

pozz!
nisam bas nesto jako upucen, pa me zanima sto se dogada kada cijena dionice padne ispod nominalne vrijednosti??? jel propada ili???
hvala!
VU-MARIO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 12:48   #2
ne
neke dionice nemaju nominalnu cijenu
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 22:50   #3
Pitanja za početnike u dionicama

Jel bi netko mogao odgovorit na pitanje Koje dionice se smatraju "kvota dionica", te da li su u nas moguće?
Naime imam 2 kontradiktorna odgovora na ovo pa bih bio zahvalan ako bi mi tko mogao reći točno.
Hvala
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 12:49   #4
Riječ kvota i dionica sam na istom mjestu pročitao i čuo samo ako se riječ kvota odnosi na količinu jedne dionice. Recimo, kvota dionica na IPO HT-e, odnosilo se na količinu dionica koju je država prodavala. Da su neke dionice kvota značilo bi da je nečim određen broj različitih dionica, recimo u portfelju. Pošto portfelje može svako za sebe određivati tako može i te kvote dionica. U jednini, kvota dionica, mi sada ne pada na pamet ništa pametno što bi to značilo.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 12:23   #5
Pitanja za početnike u dionicama

Malo bih se uključio u raspravu o "uključivanju" na tržište kapitala za one koji su u tome novi. Kao prvo, preporučio bih malo učenja, čitanja knjiga i shvaćanje sustava trgovanja i zakonitosti koje vladaju na tom području.
Puno ljudi kreće u kupovine dionica i ne razmišlja o nekim osnovnim stvarima već se upušta u trgovinu temeljem "rekla-kazala" ili po preporukama prijatelja, slušajući u kafićima i sl. Najgora varijanta. Ne vode računa o likvidnosti dionice, ne vode računa o tome gdje se nalazi cijena (da li je na nekom maksimumu u određenom vremenskom razdoblju ili je na dnu, malo tehničke analize, ne vode računa o fundamentalnim vrijednostima kompanije ili to precijenjuju i uzimaju u obzir krive stvari - po meni najbolje je kombinirati ta područja tehničke i fundamentalne analize).
Ljudi su izgubili povjerenje u fondove zbog njihovog velikog pada u kriznom razdoblju. Ali kada su rasli, svima su bili super. Naravno, žalosno je i gledati kako neki fondovi ne rade baš najbolje (moje mišljenje). Preporučio bih ulaganje u fondove jednog dijela kapitala, pogotovo za one koji nisu vični sudjelovanju i trgovanju na burzi, a s manjim dijelom započeti trgovati na burzi. Ljudi koji ne znaju što rade mogu puno više izgubiti trgovanjem na burzi nego u fondu. Znam jako puno takvih primjera. Preporučio bih da se dio novaca ostavi i na banci u obliku štednje, npr stambene pa malo oročene... Uglavnom malo diverzificirati i ne dovoditi u opasnost cjelokupni kapital. Osnovno je pravilo: uloži onoliko koliko si spreman izgubiti. Ljudi ne vode računa da netko treba izgubiti da bi netko dobio. Vodite računa o kretanju cijena dionica. Po meni je za to najbolje koristiti alat za tehničku analizu, sve se lijepo vidi (npr. sfera station koja je besplatna http://www.sfera-station.com ). Ali i o tome treba učiti. Uglavnom, ne srljati u kupovinu dionica kao guska u maglu.

Ako ste se odlučili uključiti u trgovanje dionicama:

Korak br. 1
potrebno je otvoriti račun u nekoj brokerskoj kući. Osobno bih preporučio brokerske kuće koje imaju e-trading. Kao prvo zato što je naloge za kupnju i prodaju moguće brzo i lako zadavati, moguće je davati naloge van radnog vremena, moguće je pratiti izložene naloge, pratiti trgovinu i smjer trgovine (da li se trguje po asku ili po bidu), pratiti u realnom vremenu trgovanje na burzi, a i naknade su podosta niže od telefonskog trejdinga. Kod izbora brokerske kuće također je bitno analizirati na koji način obračunavaju brokersku naknadu, a ne samo koliki je postotak naknade (za e-rade je u previlu između 0,5-0,7% po nalogu). Naime, ima brokerskih kuća koje obračunavaju minimalnu naknadu i onih koje to ne rade već se naknada plaća na stvarnu transakciju (npr. neke brokeraže će vam uzeti minimalnu naknadu od 100 ili 150 kn za jednu transakciju od 1.000 kn, dok će druga obraćunati naknadu od 0,6% na taj iznos). Kod trgovanja i praćenja dobiti bitno je uzeti u obzir da se naknada plaća i kod kupovine i kod prodaje. Drugim riječima, potrebno je ostvariti rast od minimalno 1,2% da bi bili na nuli ili više da bi zaradili koju kunu. Moja preporuka brokerskih kuća bila bi CompleteLine i Finesa Capital.
Za one koji ne znaju, sredstva koja ste prebacili kod brokera dostupna su vam za isplatu bez ikakvih naknada, ukoliko se predomislite ili zatražite isplatu od prodanih dionica. U pravilu se novac isplaćuje u roku 3 radna dana ili čak i prije ako je na računu gotovina. Ukoliko dionice prodate morate računati na +3 dana što je rok za namiru).

Korak br. 2
Prebaciti sredstva na račun otvoren kod brokera započeti pratiti tržište i započeti s trgovanjem
U procesu trgovanja pratiti zbivanja i pratiti portfelj i donositi odluke na pravi način i u pravo vrijeme. Ima jedan dobar članak o psihologiji trgovanja: http://sfera-station.com/clanak/analize "Psihologija trejdera".

Na tim stranicama ima i dosta tekstova o tehničkoj i nešto o funadmentalnoj analizi, pa ne bi bilo zgorega pročitati.
Kod trgovanja puno ljudi ne pazi na jednu osnovnu stvar, a to je rok namire i stjecanja vlasništva nad dionicama. One će biti sigurno vaše i prije namire od 3 dana i možete ih prodati i unutar tog roka, ali ako ste kupili dionice koje morate imati na određeni datum da bi imali pravo na isplatu dividende, onda morate računati ta 3 dana namire da se uvede vaše vlasništvo, inače će biti prekasno i nećete dobiti dividendu - npr. ako ih kupite dva dana prije roka koji je krajnjiu rok).


Korak br 3
Ne biti pohlepan i odrediti si neke ciljeve i strategije za izlaz iz pozicija. Pri tome ne mislim na dnevno trgovanje. Svatko treba odlučiti kakav je trejder i da li ulaže na kraći, srednji ili duži rok. Ali bez obzira na to treba napraviti strategiju otvaranja i zatvaranja pozicija. Također preporučam diverzifikaciju portfelja, u više industrija. I svakako izbjegavanje nelikvidnih dionica koje nećete moći prodati kada to želite.

Eto, nadam se da sam dao malo doprinosa na temu
zxinfo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 15:11   #6
Evo, još malo pospremanja pdf-a uz supermoderatorski blagoslov. Da citiram kolegu:
"tema "trgovanje dionicama i uputstva za početnike" više nema smisla jer je ona davno bila ono što je danas podforum dionice ..tamo su i kometirali i pitali i sl..a tema pitanja početnika je postala nepregledna..."
Kako se u cijelosti slažem, a i sviđa mi se kad si netko da truda kao zxinfo i ovo sve zapiše, izvolite novu temu, obzirom da je u ovom postu odgovoreno na 50% najčešćih pitanja. Dvije stare teme su i dalje tu, zaključane. Koga zanima trgovanje na američkim burzama, svakako molim potražiti "trgovanje dionicama + uputstva za početnike" i čitati od početka, posebno Americaninove postove.

Zadnje uređivanje bilokoje : 16.10.2009. at 15:34.
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 23:20   #7
OK, imam pitanje bez odgovora sa novijim datumom. Da li je i kako je moguće ulaganje na strane burze što se fizičkih osoba tiče? Da li je to moguće obavljati preko interneta i da li to rade naše brokerske kuće? Da li je OK po HR zakonu imati ugovor sa stranim brokerskim kućama i preko njih obavljati poslove u stranim burzama?
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 00:40   #8
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
OK, imam pitanje bez odgovora sa novijim datumom. Da li je i kako je moguće ulaganje na strane burze što se fizičkih osoba tiče? Da li je to moguće obavljati preko interneta i da li to rade naše brokerske kuće? Da li je OK po HR zakonu imati ugovor sa stranim brokerskim kućama i preko njih obavljati poslove u stranim burzama?
Navodno je http://www.cartmann.com/

Poštovani,

na temelju Vaših e-mail upita od na temu ulaganja rezidenata u strane vrijednosne papire, dostavljamo Vam naše mišljenje.

U skladu sa Zakonom o deviznom poslovanju ("Narodne novine", br. 96/03, 140/05, 132/06 i 150/08) rezidenti mogu kupovati i prodavati strane vrijednosne papire i udjele u stranim investicijskim fondovima direktno preko stranog ovlaštenog društva (stranog brokera) ili preko domaćeg ovlaštenog društva.

Udjeli i dionice u stranim poduzećima mogu se platiti i izravno prodavatelju na njegov račun u inozemstvu.

Ukoliko uplaćujete sredstva izravno na račun brokera u inozemstvu možete to učiniti putem banke, bez ograničenja u iznosu, bez prethodnog odobrenja Hrvatske narodne banke, te bez izvješćivanja Hrvatske narodne banke o stanju na tom brokerskom računu. Također, moguće je zadavati naloge koristeći on-line aplikaciju stranog brokera.

Banci je potrebno priložiti dokument koji određuje osnovu i dokazuje obvezu plaćanja ili, ukoliko ne posjedujete takav dokument u trenutku davanja naloga za plaćanje u inozemstvo, potrebno je priložiti dokument koji dokazuje poslovnu suradnju sa stranim brokerom, npr. ugovor s brokerom.

Odlukom o prikupljanju podataka za potrebe sastavljanja platne bilance, stanja inozemnog duga i stanja međunarodnih ulaganja ("Narodne novine", br. 121/07, dalje u tekstu: Odluka) je propisana obveza rezidenata o izvještavanju Hrvatske narodne banke o izravnim i ostalim vlasničkim ulaganjima neovisno o visini ulaganja. Ostalim vlasničkim ulaganjima smatraju se sva vlasnička ulaganja rezidenata u inozemstvo koja nisu izravna vlasnička ulaganja. U skladu s navedenim, dužni ste izvješćivati Hrvatsku narodnu banku i u slučaju kada kupujete dionice strane tvrtke i time stječete manje od 10% glasačkih prava.

Obrasci na kojima se dostavljaju prijave o izravnim i ostalim vlasničkim ulaganjima dostupni su na web stranici Hrvatske narodne banke www.hnb.hr/propisi /statistika/odluke, upute i obrasci/statistika platne bilance/inozemna izravna i portfeljna ulaganja, kreditni odnosi i depozitni poslovi s inozemstvom.

Ugovor o trgovanju opcijama niste u obvezi prijaviti Hrvatskoj narodnoj banci.

Zadnje uređivanje bilokoje : 19.10.2009. at 06:47. Reason: dodala sam tekst iz linka, mislim da je koristan ovdje
juma is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 06:40   #9
Što se drugog dijela pitanja tiče, može i preko naših brokera. Konkretno znam za Zabu jer sam ih pitala, ali je malo neisplativo:
Nema minimalne vrijednosti transakcije, provizija je 0,5%, ali ima minimalne naknade, i to po 100 Eura, US$ ili CHF.
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 13:05   #10
Hvala na odgovorima! Čuo sam da nije moguće trgovati na stranim burzama, ali to mi nije imalo nikakvog smisla.
Preko Zabe je izgleda uistinu neisplativo trgovat, mislim da su malo skrenuli sa tim svojim naknadama. Vjerojatno ciljaju na velike klijente, ali taj će valjda otvoriti onda u New Yorku račun i platiti 7$ +0.003 centa rađe nego ovih 100$.
Imam još jedno kritično pitanje. Americano u temi "trgovanje dionicama + upute za početnike" kaže da iako je transakcija dovršena, novci se nemogu iskoristiti isti dan, već nakon tri dana.
Recimo, vidio sam da je narasla dionica X sa 1$ na 1,8$, prodao 1000 komada i onda skužim oko 14 sati da je druga dionica na 2$ i da će rast na još bar 2.4$ (do sutra recimo ili isti dan ), no ja ne mogu iskoristiti svojih 1800$ jer još nisu na računu. Da li se situacija promijenila kod brokera u poslovanju i da li je moguće raditi day trading ili jednostavno iskoristiti prilike ovog tipa, ili jednostavno moram uplatiti dodatne novce na račun ili pričekati provedbu transakcije i propustiti priliku?
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 14:16   #11
Situacija je ista kao i prije. Može se raditi day trading ali se ne može zadati nalog za isplatu.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 14:21   #12
Rok od tri dana se odnosi (bar u HR) na povlačenje novca s računa, odnosno prebacivanje s računa kod brokera na vlastiti; kupnja novih dionica moguća je odmah po prodaji, čim se iznos dobiven prodajom pojavi kao raspoloživa sredstva na brokerskom računu (u pravilu nekoliko minuta nakon transakcije)
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 22:48   #13
Pitanje za iskusne?
Koliki dio ukupnog kapitala je preporučljivo odvojiti za ulaganje u dionice?
Moje mišljenje
80% - oročenje
20% - dionice
Nije li to malo preriskantno?
papilon te nej is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 22:57   #14
mnogo je kume, mnogo....
Akrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 22:58   #15
Iz tvog pitanja se vidi kakav si ulagač, vrlo konzervativan. meni je npr 10% oročeno, oko 10% u fondovima, oko 5 % u cash fondovima i 75% u dionicama, nisam baš konzervativna

Trebaš odlučiti koliko si spreman izgubiti, nitko ti to ovdje ne može savjetovati. S dionicama ti se uvijek može dogoditi da na brzinu izgube 50% početne vrijednosti. Naravno može se desiti i da dobiju, ali ako ne možeš podnijeti gubitak ili ako će ti novci trebati za bilo što bolje nemoj u dionice, sve oroči.

Edit: Vidi ovog Akrapa što provocira
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 12:46   #16
zavisi od trenutne situacije ... samo ja sam više za nekretnine nego za oročavanja , jer koliko znam ni ona nisu sigurna ni kod največih banaka u svijetu .. npr J.P.Morgan , a opet pitanje je i u kojoj valuti ... Recimo Euro će biti u naletu na $ , sve dok traje ovaj oporavak .... Moje mišljenje za trenutnu situaciju je
1.nekretnine
2.dionice
3.oročavanje u eurima
qwertuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 14:24   #17
Nekretnine su OK što se tiče sigurnosti ali većina nema novaca za uložiti u nekretninu a tu je i pitanje likvidnosti. Ne vidim zašto bi dionice bile ispred oročavanja (u eurima) po pitanju sigurnosti?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 15:01   #18
po pitanju sigurnosti , sigurno nisu ...... , a J.P Morgan sam samo spomenuo , jer dosta ljudi misli ako je oročeno , i ako je izvan CRO , da je i sigurno... a nije !!!! Sve je stvar osobne prosudbe koliko je tko spreman riskirati u investiranju , i koliki +% ga zadovoljava ... Definitivno je najprofitabilnije s čarapom na glavi ući u banku ili neku kockarnicu ( samo nije preporočljivo po pitanju sigurnosti ) , a sigurno nije ništa . (meni ni kod žene nije sigurno )
qwertuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 15:17   #19
Slažem se. S obzirom da većina ne može investirati u nekretninu a i obzirom na situaciju oročenje u eurima čini mi se "najprihvatljiviji rizik".
Za one koji mogu "okretati" tuđi novac (firme-obveza za pdv) i novčani fondovi su
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 04:31   #20
Ako netko od upucenijih ima volje i vremena da mi objasni neke od ovih pojmova :

"Writing the money calls" ?
"Selling Naked calls" ?
"Selling Puts" ?
"Bull Put Spreads" ?
"Bear Put, Bear Call, Calendar Spreads," ?

Znam da hedging koji je dozvoljen na Wall Street-u na ZSE nije dozvoljen, sada pitanje je da li neke od ovih radnji/strategija ulaganja navedenih gore dozvoljeno na nasoj ZSE?
hebivjetar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:51.