Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2016., 16:10   #1301
Ima netko iskustva s upisom djeteta u talijanski vrtic u Mirti? Suprugova mama je minorita, on je isao u talijansku osnovnu i srednju, ali doma ne pricamo talijansku, dijete zna reci luna i tartaruga
Vidim u propisima da se prije upisa vrsi testiranje djeteta za poznavanje jezika pa me zanima koliko je to u praksi ozbiljno?? I jel opcenito tesko upasti u taj vrtic?
__________________
A rabbit a day keeps the doctor away.
HarveyNorman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 11:03   #1302
Quote:
HarveyNorman kaže: Pogledaj post
Ima netko iskustva s upisom djeteta u talijanski vrtic u Mirti? Suprugova mama je minorita, on je isao u talijansku osnovnu i srednju, ali doma ne pricamo talijansku, dijete zna reci luna i tartaruga
Vidim u propisima da se prije upisa vrsi testiranje djeteta za poznavanje jezika pa me zanima koliko je to u praksi ozbiljno?? I jel opcenito tesko upasti u taj vrtic?
U talijanski vrtic Mirta je jako tesko upasti. Osnovni razlog je mozda taj sto jedino Mirta ima talijansku jaslicku grupu iz koje zatim djeca prelaze i u vrtic. Zato cesto grupa bude popunjena vec s jaslicarima koji su presli u vrtic tako da za nove ne ostane niti jedno mjesto, kao sto je to bio slucaj ove i prosle upisne godine (pretprosle godine, ako se dobro sjecam, upisali su samo troje nove djece).

Ali zato se u pravilu za svu djecu pripadnika talijanske nacionalne manjine nadje mjesto u nekom drugom od preostalih talijanskih vrtica.

Poznavanje talijanskog jezika nije presudno i u praksi je to "testiranje" potpuno neformalno, mozda vise kroz upitnik kojeg ispunjava roditelj i manje kroz stvarno testiranje djeteta.
LaaLaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 12:58   #1303
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
mslim da ti neće ni uzeti prijavu jer za polazak u jaslice na jesen mora dijete imati minimalno 6 mj a tvoj najesen neće imati. I to tamo gdje imaju takve grupe, inače min. godinu dana

A neće te upisati da bi ti čuvali mjesto skroz do ožujka 2017


Hoce
Iako je sad kasno za informaciju, ali trebalo je sada predati papire.
Moj je upao iako mu sluzbeno fali 16 dana za uvijet (dosta nas je mladjih predalo).
On ce krenuti tek u travnju u jaslice, a do travnja uredno placamo osim dva mjeseca koja imamo pravo ne platiti.
Kod predaje papira sam naglasila da nece odmah krenuti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
RosiePosie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 22:54   #1304
Quote:
LaaLaa kaže: Pogledaj post
U talijanski vrtic Mirta je jako tesko upasti. Osnovni razlog je mozda taj sto jedino Mirta ima talijansku jaslicku grupu iz koje zatim djeca prelaze i u vrtic. Zato cesto grupa bude popunjena vec s jaslicarima koji su presli u vrtic tako da za nove ne ostane niti jedno mjesto, kao sto je to bio slucaj ove i prosle upisne godine (pretprosle godine, ako se dobro sjecam, upisali su samo troje nove djece).

Ali zato se u pravilu za svu djecu pripadnika talijanske nacionalne manjine nadje mjesto u nekom drugom od preostalih talijanskih vrtica.

Poznavanje talijanskog jezika nije presudno i u praksi je to "testiranje" potpuno neformalno, mozda vise kroz upitnik kojeg ispunjava roditelj i manje kroz stvarno testiranje djeteta.
a ja mislila talijanski vrtic samo zato jer nam je mozda veca sansa za upasti, a nek i paralelno uci jezik. vise mi je stalo do vrtica (blizu kuce nam je) nego do talijanskog.. a kakva je sansa za HR grupe ako mozda znas?
__________________
A rabbit a day keeps the doctor away.
HarveyNorman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 08:16   #1305
Quote:
RosiePosie kaže: Pogledaj post
Hoce
Iako je sad kasno za informaciju, ali trebalo je sada predati papire.
Moj je upao iako mu sluzbeno fali 16 dana za uvijet (dosta nas je mladjih predalo).
On ce krenuti tek u travnju u jaslice, a do travnja uredno placamo osim dva mjeseca koja imamo pravo ne platiti.
Kod predaje papira sam naglasila da nece odmah krenuti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
E ovo nisam znala!
Znači vama čuvaju 7 mjeseci mjesto bez da dijete dolazi, a jučer čitam da je 116 jasličara (s oba zaposlena roditelja i prebivalištem u Rijeci) ostalo neupisano

iako mislim da muljaju jer provjereno znam da je u 2 vrtića ostalo na listi 76 jasličara pa ispada da je samo 40 na listama u svim ostalim vrtićima što mi je čini nevjerojatno malo
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 10:33   #1306
Quote:
HarveyNorman kaže: Pogledaj post
a ja mislila talijanski vrtic samo zato jer nam je mozda veca sansa za upasti, a nek i paralelno uci jezik. vise mi je stalo do vrtica (blizu kuce nam je) nego do talijanskog.. a kakva je sansa za HR grupe ako mozda znas?
Zapravo postoji veliki interes za talijanske vrtice.

Ako su oba roditelja zaposlena i s prebivalistem u Rijeci sanse su dobre.
LaaLaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 11:40   #1307
hvala puno!
__________________
A rabbit a day keeps the doctor away.
HarveyNorman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 15:36   #1308
Dragi ljudi, molim vas pomozite

Moj moj mali će na godinu navršiti godinu dana 18.11.2016, suprug radi, ja sam ostala bez posla.

Bake, djede, rodbina u drugom gradu, nigdje nikoga, sami smo. Jesmo li trebali već predati papire u neki vrtić? Koji? Imamo li šanse upasti u vrtić ako sam nezaposlena trenutno...a kako i pronaći posao, ako nemam kome ostaviti djete. Teta čuvalica možda privremeno.

Ne znam, u banani sam sada kad sve ovo čitam. Ne znam od kuda bih počela.
OstaviteMe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 17:51   #1309
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
E ovo nisam znala!

Znači vama čuvaju 7 mjeseci mjesto bez da dijete dolazi, a jučer čitam da je 116 jasličara (s oba zaposlena roditelja i prebivalištem u Rijeci) ostalo neupisano



iako mislim da muljaju jer provjereno znam da je u 2 vrtića ostalo na listi 76 jasličara pa ispada da je samo 40 na listama u svim ostalim vrtićima što mi je čini nevjerojatno malo


Moj je upao na turnic jer jedino oni imaju onu grupu od 6mjeseci u koju smo se morali prijaviti bez obzira sta ce imati godinu dana kad krene.

Uzasan je taj nas sistem upisa u vrtice.
Nisam ni ja znala sta i kako pa sam pitala i tako su mi rekli, prijavili smo ga i upao je.


Sent from my iPhone using Tapatalk
RosiePosie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 19:12   #1310
Mi smo isto krenuli s grupom Beba na Turnicu Postoji jos jedna takva u Rijeci, na Kantridi, i u te grupe se upisuju svi oni koji do 1.9. navrse 6mj. Mogu odmah krenuti, ne mora se cekati godina dana, ako recimo moras prekinut porodiljni ranije. Mi smo isto placali prva dva mjeseca bez da idemo, a krenuli smo u studenom par tjedana prije nego mi je porodiljni istekao, taman da na miru adaptaciju napravimo

Inace takve grupe su totalno drugacije od jaslickih i stvarno su po svemu prilagodjene bebama. Ima ih samo 9 na dvije tete, krevetici su im s ogradicama, prostor prilagodjen puzavcima, jelovnik im je isto prilagodjen, moze se nositi AD ako dijete jos ne pije kravlje pa se onda kasice rade s tim, imaju ovlazivac zraka u sobi sto drugi nemaju itd

Mladja jaslicka je skroz druga prica

@OstaviteMe: da, trebali ste se prijaviti vec sad na ovom upisnom roku, mozda bi i dobili jer na grupu beba nije bas tolika navala, uglavnom ljudi imaju neku logistiku za tako male. Pitaj u vrticu i svakako se stavite makar na listu, pa ako netko odustane usred godine da se upisete
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 08:29   #1311
E da sam znala da se ne mora kretati nego s godinu dana tj. da čuvaju mjesto!
Prijatelji taman zadovoljavaju kriterije, mogli su se lani prijaviti da ih čeka mjesto, nisu znali da je to moguće i sad ove godine nisu dobili mjesto u mlađoj jasličkoj :/
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 08:55   #1312
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
E da sam znala da se ne mora kretati nego s godinu dana tj. da čuvaju mjesto!
Prijatelji taman zadovoljavaju kriterije, mogli su se lani prijaviti da ih čeka mjesto, nisu znali da je to moguće i sad ove godine nisu dobili mjesto u mlađoj jasličkoj :/
Pa pisale smo tu na temi preko nekoliko puta vec o tome (vedra mislim da se zove forumasica koja je isto kretala s tom grupom ). Ja sam isto valjda nekoliko puta vec napominjala prije upisa tu na temi da se obrati paznja na tu grupu "6 mjeseci" jer to rjesava pitanje onima koji trebaju krenut a rodjeni su nakon 1.9.

Uglavnom, ne funkcionira to tako da "cuvaju mjesto" cijelu prvu godinu, vec samo tih nekoliko mjeseci, dijete mora krenuti u svakom slucaju negdje tijekom godine.

Makar - u teoriji po novim ugovorima to se vise ne bi smjelo raditi. Po novim ugovorima ne smije se vise izostajati bez ljecnicke ispricnice dulje od 2 mjeseca. I svu takvu djecu vrtic automatizmom ispise. U praksi - nitko ziv to ne ferma. Evo kod nas u grupi jedno mjesto zauzeto djetetom koje se uopce ne pojavljuje nit dolazi. I uredno je i na listi za iducu godinu. I nikom nis. A to sto je necije ostalo neupisano jer nema mjesta, a tim roditeljima mozda fakat nema tko cuvati macku o rep
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 09:14   #1313
A sta bi trebali roditelji (kao sta smo mi npr) koji nemaju kome ostaviti dijete od travnja?
Lei, ne ide to tebe nego sustav.
Meni nije jasno da je sve prilagodjeno nekim proslim vremenima.
Prije prijava sam pitala mogu li nekako usred godine doci i upisati ga (da ne zauzimamo nekome mjesto toliko vremena), ali nema sanse.


Sent from my iPhone using Tapatalk
RosiePosie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 10:11   #1314
Quote:
RosiePosie kaže: Pogledaj post
A sta bi trebali roditelji (kao sta smo mi npr) koji nemaju kome ostaviti dijete od travnja?
Lei, ne ide to tebe nego sustav.
Meni nije jasno da je sve prilagodjeno nekim proslim vremenima.
Prije prijava sam pitala mogu li nekako usred godine doci i upisati ga (da ne zauzimamo nekome mjesto toliko vremena), ali nema sanse.
Ma sustav, pogotovo u Rijeci, uopce nije prilagodjen roditeljima koji rade, a nemaju logistike. Ja sam imala kao ideju da ako ne upadnemo dat cemo malog u privatne jaslice pa sto kosta da kosta - kad ono niti jedne jaslice tada nisu primale toliko male od godinu dana Cak i ako upadnes mozes se slikat ako imas "EU" radno vrijeme, ja sam recimo u prosloj firmi imala radno vrijeme 9-17.30. Vrtic radi u teoriji do 17. U praksi u 16:15 vec nema nikog. I mozes lajat na mjesec (u Zg bar postoji sistem da doneses potvrdu poslodavca o radnom vremenu pa je vrtic duzan osigurati nekoga). A da ne pricam o tome kad krene skola i kad u skoli krenu silne ferije i spajanja (a sve i da hoces ne mozes se pokrpati sa godisnjima koliko oni imaju slobodnog).

U vezi ove recenice "Meni nije jasno da je sve prilagodjeno nekim proslim vremenima". Ja sam isto dugo na to njurgala. I prigovarala. I kukala. Pogotovo tu na forumu I onda sam shvatila da smo mi JEDINI roditelji u vrticu koji nemaju nikoga. Jednostavno nitko nema potrebe da vrtic radi dulje, da vrtic radi ljeti (nasa grupa je vec sad poluprazna), da vrtic radi nakon 16.30 itd. Puno njih ima gore radno vrijeme od naseg (u smjenama, nocno, po cijele dane itd.) ali jednostavno skoro svi imaju nekoga tko pokupi i cuva klince. I vrtic nema potrebe prilagodjavat se.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 13:32   #1315
Sad na upisima nisam imala taj dojam. Bilo nas je dosta mladjih (mom konkretno fali 16 dana) i rekla mi je zena na upisima da ih je dosta pitalo za smjenski (jer sam i ja pitala).
Radim u smjenama (popodne do 21), dragog 6 mjeseci godisnje nema doma, baba i ded zive 200km daleko, moja mama radi, sestra zivi i radi u zg, a brat mi je mulac.

Fakat nemam pojma sta cu s njim u popodnevnim satima. Srecom ok mi je pozicija pa sama radim raspored i mogu manje radio popodne, ali ne mogu ne raditi popodne jer nije fer prema drugima.


Sent from my iPhone using Tapatalk
RosiePosie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 13:40   #1316
Smjenski vrtic u Rijeci je samo jedan - Potok. Svi ostali imaju radno vrijeme do 17h
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2016., 10:42   #1317
Quote:
RosiePosie kaže: Pogledaj post
Hoce
Iako je sad kasno za informaciju, ali trebalo je sada predati papire.
Moj je upao iako mu sluzbeno fali 16 dana za uvijet (dosta nas je mladjih predalo).
On ce krenuti tek u travnju u jaslice, a do travnja uredno placamo osim dva mjeseca koja imamo pravo ne platiti.
Kod predaje papira sam naglasila da nece odmah krenuti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ovo je istina. Eto, sad imamo dva takva :*
Mabrouka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 10:51   #1318
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
U vezi ove recenice "Meni nije jasno da je sve prilagodjeno nekim proslim vremenima". Ja sam isto dugo na to njurgala. I prigovarala. I kukala. Pogotovo tu na forumu I onda sam shvatila da smo mi JEDINI roditelji u vrticu koji nemaju nikoga. Jednostavno nitko nema potrebe da vrtic radi dulje, da vrtic radi ljeti (nasa grupa je vec sad poluprazna), da vrtic radi nakon 16.30 itd. Puno njih ima gore radno vrijeme od naseg (u smjenama, nocno, po cijele dane itd.) ali jednostavno skoro svi imaju nekoga tko pokupi i cuva klince. I vrtic nema potrebe prilagodjavat se.
Ovo je istina. Ja se svaki dan čudim kamo ti svi ljudi rade da je moje dijete među prvima u vrtiću u 7 ujutro, a u 3 ih je već brdo otišlo kućama? Ja radim u školi i unatoč mišljenju ljudi, još uvijek radim (obično do sredine 7.mj). Znači ne završi meni posao kad i nastava - a teta me svaki božji dan iritantnim tonom pita "Mama šta nije gotova škola?". Već sam joj 100 puta objasnila, ali uopće me ne doživljava. U našem vrtiću se već puno djece ispisalo i idući tjedan počinju spajat grupe. Očito je da većina ljudi ima kome ostaviti djecu dok rade.
Malo mi je i glup sustav (a kao što sam čula nije tako u svim vrtićima) da ju moram dovest do 8 i pol u vrtić. Npr. ja dans radim od 13 i ona je u vrtiću od jutra jer ne može drukčije.

Imam i jedno pitanje - da li je istina da se dijete može ispisati iz vrtića samo na puni mjesec tipa od 1.7.- 1.8.?
__________________
What do you mean, "I don't believe in God"?I talk to him every day.What do you mean, "I ain't kind"?I'm just not your kind.
Ereshkigal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 15:19   #1319
Drage mame, kakva je dalje procedura nakon što je dijete primljeno u stariju jasličku grupu po konačnim rezultatima? Na oglasnoj ploči u našem CPO ništa ne piše osim što su stavili obavijest Grada Rijeke vezanu za posebne socijalne kategorije. Zvala sam danas CPO i nitko se ne javlja cijeli dan. Na kraju sam nazvala u centralni ured na Dolcu i tamo mi je rečeno da bi sve trebalo pisati na oglasnoj ploči a ako ne piše da samo dođemo s djetetom 01.09. u vrtić što mi je malo čudno. Spomenula je da je moguće da će biti i nekakav roditeljski sastanak ali da se raspitam kod pedagoga u CPO. Čemu im ostavljamo sve one silne podatke ako ja sad moram zvati i obilaziti okolo?
SPOT is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 17:47   #1320
Mi kad smo upali imali smo tamo negdje mislim u 7.mj sastanak prije polaska
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:34.