Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2013., 18:24   #21
Quote:
bubamara1205 kaže: Pogledaj post
ja zbilja nisam stručna, pa možda još netko odgovori ukoliko sam dala netočan odgovor.
Točno si odgovorila pa je ipak upitan prvi dio ove tvoje rečenice iznad
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 18:50   #22
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
U knjigu prometa upisuje se dnevni utržak obavljanjem usluga
U knjigu popisa upisuje se maloprodaja

Popis DI nije potrebno imati u prostoru, dovoljno je da postoji u knjigovodstvu
Zahvaljujem Vam puno na odgovoru!! A trgovačku knjigu? Ispravite me ako griješim - mislim da ne treba obzirom da su te kreme nedostupne u maloprodajama i to će biti par vrsta krema u salonu ali ne na veliko......
tlutring is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:22   #23
Quote:
tlutring kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem Vam puno na odgovoru!! A trgovačku knjigu? Ispravite me ako griješim - mislim da ne treba obzirom da su te kreme nedostupne u maloprodajama i to će biti par vrsta krema u salonu ali ne na veliko......

Čim prodaješ nešto što kupuješ od nekog drugog to je maloprodaja.
Znači taman da prodaš dvije kreme mjesečno, to je maloprodaja.

To ti je isto kao kad ugostitelj koji želi prodavati cigarete mora imati maloprodaju (šifru djelatnosti i knjigovodstveno praćenje).

Postoji samo jedan način da bude drugačije, a to je ako su ti te kreme neophodne za tvoje kozmetičke tretmane i slično , ali tada ih moraš prodavati po nabavnoj cijeni po kojoj si ih dobila, bez ikakve zarade na njima. Čim imaš zaradu, to je maloprodaja...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 14:26   #24
Vidim da se ovdje raspravlja o obrtima koji nisu u sustavu PDV-a, pa obzirom da sam truba za knjigovodstvo zanima me sljedeće?

Jel ja, kao obrtnik koji nije u sustavu PDV-a imam koristi od nekog R1 računa, ako sam od neke tvrtke uzeo materijal za potrebe svog obrta? Mislim jel mogu uopće pravdati taj PDV sa računa ako nisam u sustavu PDV-a? Jel možda mogu prelomiti taj plačeni PDV-a sa paušalnim porezom na kraju godine? Ili...

Napominjem da imam paušalni obrt!

Zadnje uređivanje ChillyBoy : 04.04.2013. at 14:33.
ChillyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 23:11   #25
Quote:
ChillyBoy kaže: Pogledaj post
Vidim da se ovdje raspravlja o obrtima koji nisu u sustavu PDV-a, pa obzirom da sam truba za knjigovodstvo zanima me sljedeće?

Jel ja, kao obrtnik koji nije u sustavu PDV-a imam koristi od nekog R1 računa, ako sam od neke tvrtke uzeo materijal za potrebe svog obrta? Mislim jel mogu uopće pravdati taj PDV sa računa ako nisam u sustavu PDV-a? Jel možda mogu prelomiti taj plačeni PDV-a sa paušalnim porezom na kraju godine? Ili...

Napominjem da imam paušalni obrt!
Ne možeš "prebiti" PDV, ako nisi u sustavu PDV-a.
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 14:45   #26
Ako neka firma zeli iznajmit apartman za radnike a apartman tj vlasnici apartmana nisu u sustavu PDV-a kako se izdaje racun?
kako_dalje is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 16:51   #27
Quote:
kako_dalje kaže: Pogledaj post
Ako neka firma zeli iznajmit apartman za radnike a apartman tj vlasnici apartmana nisu u sustavu PDV-a kako se izdaje racun?
Ako je vlasnik građanin koji nije u sustavu pdv-a,odnosno nije obrtnik niti pravna osoba, radi se ugovor o najmu i temeljem tog ugovora si firma pravda troškove najma.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 19:42   #28
imam vrlo hitno pitanje, naime osnovan je j.d.o.o. koji će UVOZITI robu iz Njemačke, zanima me budući da će se koristiti njihov VAT dali moram odmah ući u sustav PDV-a ili mogu čekati dok po zakonu mi isporuke ne budu prešle dozvoljenu visinu od 230.000,00 kn?
medica17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 23:12   #29
Quote:
medica17 kaže: Pogledaj post
imam vrlo hitno pitanje, naime osnovan je j.d.o.o. koji će UVOZITI robu iz Njemačke, zanima me budući da će se koristiti njihov VAT dali moram odmah ući u sustav PDV-a ili mogu čekati dok po zakonu mi isporuke ne budu prešle dozvoljenu visinu od 230.000,00 kn?
Nisam baš najbolje shvatila ali ajmo ovako...

Ako ne uđeš u sustav PDV-a odmah imaš 2 varijante za stjecanje robe iz EU:

1) kupovati robu (ne vrijedi za usluge) bez da izvadiš VAT ID broj, te će ti njemački dobavljač obračunavati svoj PDV - možeš do 77 tisuća kn godišnje, ako prijeđeš moraš vaditi VAT ID naš.

2) izvaditi VAT ID, i dalje ne ulaziš u sustav PDV-a, ali prilikom stjecanja obračunavaš 25% PDV-a koji moraš platiti jer ne možeš koristiti pretporez budući nisi u sustavu.

Kad pređeš 230 tisuća prihoda ulaziš u sustav PDV-a po sili zakona...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 01:11   #30
Quote:
medica17 kaže: Pogledaj post
imam vrlo hitno pitanje, naime osnovan je j.d.o.o. koji će UVOZITI robu iz Njemačke, zanima me budući da će se koristiti njihov VAT dali moram odmah ući u sustav PDV-a ili mogu čekati dok po zakonu mi isporuke ne budu prešle dozvoljenu visinu od 230.000,00 kn?
Moraš ući odmah u sustav PDV-a i to raditi mjesečni obračun.

Evo imaš tu objašnjenje http://plaviured.hr/koji-su-izbori-o...a-poduzetnike/
Mariela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 09:47   #31
Hvala devilgirl i hvala Mariela
ova prva opcija bi mi odgovarala, ali me sad zbunio članak za koji je Mariela stavila link, jer po njemu ipak bi zapravo morala biti obveznik PDV-a ako mislim poslovati sa zemljma EU, malo sam zbunjena sada, jer bi voljela to izbjeći ako mogu, ali izgleda da ne mogu
medica17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 10:23   #32
Quote:
Mariela kaže: Pogledaj post
Moraš ući odmah u sustav PDV-a i to raditi mjesečni obračun.

Evo imaš tu objašnjenje http://plaviured.hr/koji-su-izbori-o...a-poduzetnike/

Mariela zašto zbunjuješ ljude, nemoj to raditi, ovo što si napisala nije istina....pročitaj objašnjenje koje linkaš i vidjet ćeš da nisi u pravu.

medica17 pročitaj post od devilgirl i toga se drži
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 10:50   #33
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
Mariela zašto zbunjuješ ljude, nemoj to raditi, ovo što si napisala nije istina....pročitaj objašnjenje koje linkaš i vidjet ćeš da nisi u pravu.

medica17 pročitaj post od devilgirl i toga se drži
nedica hvala puno
malo sam se zbunila sad, moram i ja to ponovo pročitati, jer ne bih htjela ući u sustav PDV-a ako ne moram, a ne bi htjela ni biti u prekršaju, da ispadne da sam trebala a nisam, pa bi htjela biti sigurna....hvala
medica17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 11:00   #34
"Ulazak u sustav PDV-a, što znači da poduzetnik planira imati godišnji promet veći od 230.000,00 kn. Po ovom načinu oporezivanja poduzetnik može birati da li će biti mjesečni obveznik PDV-a ili kvartalni obveznik PDV-a. To znači da obveze po PDV-a plaća mjesečno ili kvartalno.

Međutim, ako poduzetnik odluči poslovati sa zemljama članicama EU, tada mora podnijeti zahtjev za izdavanje poreznog broja, VAT broja, po kojem dobiva rješenje za isti. Tada nema izbora obračuna i plaćanja PDV-a na mjesečnoj ili kvartalnoj razini, već se automatski obvezuje biti mjesečni obveznik PDV-a."

mislim da se u članku ovaj dio "ako poduzetnik odluči poslovati sa zemljama članicama EU, tada mora podnijeti zahtjev za izdavanje poreznog broja, VAT broja" odnosi na to ako se odluči ući u sustav PDV-a, a ako se ne ulazi dok se ne mora po sili zakona, može se poslovati kako je devilgirl navela bez vađenja VAT ID broja...ako sam sad to dobro shvatila
medica17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 12:36   #35
Quote:
medica17 kaže: Pogledaj post
"Ulazak u sustav PDV-a, što znači da poduzetnik planira imati godišnji promet veći od 230.000,00 kn. Po ovom načinu oporezivanja poduzetnik može birati da li će biti mjesečni obveznik PDV-a ili kvartalni obveznik PDV-a. To znači da obveze po PDV-a plaća mjesečno ili kvartalno.

Međutim, ako poduzetnik odluči poslovati sa zemljama članicama EU, tada mora podnijeti zahtjev za izdavanje poreznog broja, VAT broja, po kojem dobiva rješenje za isti. Tada nema izbora obračuna i plaćanja PDV-a na mjesečnoj ili kvartalnoj razini, već se automatski obvezuje biti mjesečni obveznik PDV-a."

mislim da se u članku ovaj dio "ako poduzetnik odluči poslovati sa zemljama članicama EU, tada mora podnijeti zahtjev za izdavanje poreznog broja, VAT broja" odnosi na to ako se odluči ući u sustav PDV-a, a ako se ne ulazi dok se ne mora po sili zakona, može se poslovati kako je devilgirl navela bez vađenja VAT ID broja...ako sam sad to dobro shvatila
@medica17

Ako nisi u sustavu PDV-a tada si "mali porezni obveznik" prema čl.90 st.1 Zakona o PDV-u (ispod 230.000 kn godišnje).

Imaš pravo na stjecanje iz EU bez ulaska u sustav, i bez vađenja PDV broja do praga stjecanja.

Prag stjecanja u HR je 77.000 kn godišnje. Njemačkom dobavljaču kažeš da nemaš VAT id broj, te on obračunava svoj porez 19%.

Link za pragove stjecanja u EU: http://ec.europa.eu/taxation_customs..._ec_annexi.pdf

Ako pređeš taj limit moraš izvaditi PDV broj (i dalje ne moraš ulaziti u sustav PDV-a), a PDV broj služi da ga daš njemačkom dobavljaču (on ga provjeri u VIES bazi da je valjan) i tada ti NE obračunava svoj porez, ali ti onda moraš obračunati 25% hrvatskog poreza i platiti ga državi jer nisi u sustavu i ne možeš istovremeno koristiti pretporez.

Prema tome, ako misliš da nećeš kupovati više od tih cca 10 tisuća eura godišnje, i ne želiš u sustav ne moraš, samo moraš računati da ti je nabavna cijena robe sa uključenim njemačkim porezom jer ćeš ga morati platiti.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 18:36   #36
Hvala devilgirl sad mi je sve jasno, naravno da ću platiti njihov, samo sam htjela biti sigurna da ne moram u sustav puno puno hvala...sad mi je sve jasnije
medica17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:50.