Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2017., 13:23   #81
Quote:
dado-666 kaže: Pogledaj post
Nop. Kumovi mogu biti muslimani, budisti ili ateisti, sasvim nebitno. Kumovi su u biti svjedoci, a i supružnici ne moraju imati, a ni primati (oboje) sakramente (sakrament vjenčanja), može samo jedan od njih. Naravno ako oboje ne žele tada crkveno vjenčanje nema smisla.



Ponavaljam, za kumove (svjedoke vjenčanja) sakramenti nisu nužnost, a za ovo vjenčanje iz primjera, mlada je primila sakrament vjenčanja dok mladoženja nije.
Imaš pravo, zaribao sam... ovo što sam rekao vrijedi za krsne kumove, a vjenčani su svjedoci.
Što se mladoženje iz primjera tiče, nisam niti mislio da je on primio sakrament vjenčanja.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 13:34   #82
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Imaš pravo, zaribao sam... ovo što sam rekao vrijedi za krsne kumove, a vjenčani su svjedoci.
Što se mladoženje iz primjera tiče, nisam niti mislio da je on primio sakrament vjenčanja.
Nisu li i krsni kumovi svjedoci? Onda, ko tu kojim svjedočanstvom svjedoči, vjenčano je ovo nije, šur mož si mislit, čemu ljudima služe moždane vijuge.

U biti, po katoličanstvu, krštenje je sakrament veći u odnosu na vjenčanje. Vidi svećenike, krstili se a nikad brakom ozakonili ('ženidbu' s crkvom zaboravi, nije to brak).
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 03:05   #83
Čini se da je Opus Dei hakirao forum.hr i uklonio mi jučerašnji post u kojem se javno odričem članstva u Crkvi.

Zato ponavljam - nisam vjernik.

(Ne da mi se ići u župni ured pa ovu temu koristim kao Narodne novine. )

__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 03:33   #84
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Čini se da je Opus Dei hakirao forum.hr i uklonio mi jučerašnji post u kojem se javno odričem članstva u Crkvi.

Zato ponavljam - nisam vjernik.

(Ne da mi se ići u župni ured pa ovu temu koristim kao Narodne novine. )

Nitko ti neće ukrasti/pokrasti misao/zahtjev/potraživanje ukoliko se fino kulturno izraziš.

Netko će ti ukrasti/zanemariti/napraviti se gluhim u uredu katoličkom. Zamisli kud bi oni dospjeli na miliontu zahtjeva/telegrama hitno pod hitno zahtjevam ispis iz Crkve. Probaj pa vidi, pop u župi se neće ni udostojiti odgovoriti ili te barem pozvati na razgovor, pitati zašto želiš izići, o ne, u njih tog nema, jednom te roditelji krštenjem upisali - izlaska nema! - zamisli čak i partijska kartica dozvoljava upis i ispis ali Crkva je partija neviđena, mafija.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 21:56   #85
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Čini se da je Opus Dei hakirao forum.hr i uklonio mi jučerašnji post u kojem se javno odričem članstva u Crkvi.

Zato ponavljam - nisam vjernik.

(Ne da mi se ići u župni ured pa ovu temu koristim kao Narodne novine. )

Uf koja važna obavijest. Jel netko javio CNN-u ?
Eto baš Opus Dei nema pametnija posla nego čita naše "umne" postove. Posebno od ateista. Oleee !


Sad sam se sjetila nečega sličnog prije par godina.
Bila jedna lumenica od majke , koja je krstila dijete i onda nakon nekoliko godina došla u župni ured tražiti paz vamo odkrštavanje jer kakti neće da je njeno dijete kršteno jer mamica ide van iz katoličke crkve. Biserka!
Kakti maloljetno je pa trebasamoodlučiti bluć blabla a uopće nije mislila kako je njen napuhani ego to isto radio djetetu sa tim zahtjevom.Želio odlučivati u ime djeteta.
Štela se javno (šteta kaj se to nemre na stadionu objaviti a da satelitska to prenosi ) pokazati preko djeteta kakti veeeelikom ateistkinjom i umnom ženom. Jadno dijete.
Hvalila se svima od tete u dućanu do familije svojim po meni, glupim egotriping činom.Mislila ako bu totalno antivjerski raspoložena da bu eto odmah super pametna i načitana. Je.
Određena the Pamet ofkors kad zagrebeš o vjeri ili bar duhovnosti dume nema, želje nema, volje nema no fest ju žuljaju katolički vjernici i općenito bilo kakva duhovna rabota. U smislu : kose bi i budistu počupala.

Kaj hoću reći ?
Sve se to može svesti na jedan fenomenalan citat koji sam pročitala danas :
" Mnogi ljudi žele služiti Bogu ali samo kao savjetnici"
Da nadodam dalje: kada shvate njihova big ega da ne mogu biti citirani savjetnici i menadžeri Bogu, onda postanu cinični preziratelji Boga. Ego je gadna stvar kada ima kontrolu nad čovjekom.
Posebno ako takav čovjek npr. nema khm višu duhovnu inteligenciju.


Zadnje uređivanje pozitivax : 28.02.2017. at 22:13.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 22:14   #86
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post


Sad sam se sjetila nečega sličnog prije par godina.
Bila jedna lumenica od majke , koja je krstila dijete i onda nakon nekoliko godina došla u župni ured tražiti paz vamo odkrštavanje jer kakti nema pravo odlučivati u ime djeteta.Biserka!
Kakti maloljetno je pa trebasamoodlučiti bluć blabla a uopće nije mislila kako je njen napuhani ego to isto radio djetetu sa tim zahtjevom.Želio odlučivati u ime djeteta.
Kolegice, uozbilji se. Popovi su ti koji su "biserki". A obični katolički laici roditelji uopće nisu svjesni dok u crkvi krštavaju svoje dijete. Nijedan katolički pop nikada prije krštenja ne navede klauzule (!) i zato kad godinama kasnije katolici skuže kakvim se bezpravnim metodama služi katolički kler - tek tada nastaje problem!

Prvo i osnovno: nitko nikog ne smije krštavati bez njegovog osobnog dopuštenja.

Znači, ti sam se moraš usuglasiti dA želim biti kršten.

A sad odi kod popa pa ga pitaj otkud mu pravo krštavati malu djecu nesvjesnu istog tog pitanja.

Čuvaj se popova.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 22:21   #87
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Popovi su ti koji su "biserki". A obični katolički laici roditelji uopće nisu svjesni dok u crkvi krštavaju svoje dijete.
Prava bar si ti pametno biće žensko pa nemoj...pliz nemoj govoriti vjernicima da su neuki bedaki koji ničega nisu svjesni u vezi Boga ili krštenja. Pliz. Te se fore mogu pročitati samo na antifa portalima i mirišu na crvene ideje:
nas druže odvelo i zavelo.

Quote:
Prvo i osnovno: nitko nikog ne smije krštavati bez njegovog osobnog dopuštenja.
Da, to bi glavni Sorosovci htjeli provući kroz svoje libtard zakone i nasilnu nedemokratsku liberalizaciju.
Djeca - roditelji - zakon o roditeljstvu, roditelj kao skrbnik ništa ?
Evo malo o krštenju kada smo već počeli i u slučaju frke nije čak nužan ni kako kažeš pop.

https://www.vjeraidjela.com/sakramen...ja-pravni-vid/

Daj ajmo o glazbi... tamo se bar slažemo.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 22:31   #88
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Prava bar si ti pametno biće žensko pa nemoj...pliz nemoj govoriti vjernicima da su neuki bedaki koji ničega nisu svjesni u vezi Boga ili krštenja. Pliz. Nas odvelo i zavelo.

Prvo i osnovno: nitko nikog ne smije krštavati bez njegovog osobnog dopuštenja.

Da, to bi glavni Sorosovci htjeli provući kroz svoje libtard zakone.
Djeca - roditelji - zakon o roditeljstvu, roditelj kao skrbnik ništa ?

Daj ajmo o glazbi... tamo se bar slažemo.
Čuj, nerado se 'svađam' sa simpatičnima a ti meni zbilja jesi simpa forumašica i rado te vidim na glazbi, i sve to štima ali -

- ti ne razumiješ što govorim, i to je ono što me svaki put razočara, ne znam moguće krivo mislim kad mislim da bi baš ti trebala shvatiti biblijsku poantu

Nisi li i sama skontala NZ? Isus je imao 30 godina kad se krstio. Zašto ga Marija nije krstila još po rođenju? Po uzoru na Isusa, izgleda čovjek prvo mora odrasti pa se tek tada usukladiti sa određenim pripadništvom.
Jer krštenje je upravo to - potpis pripadništva. Zbog čega mala djeca nit se mogu krstiti nit se potpisati pripadništvom.
(zajednice, jelte)


A RKC - definitivno krši ljudska prava. I točka na i.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 22:34   #89
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Uf koja važna obavijest. Jel netko javio CNN-u ?
Eto baš Opus Dei nema pametnija posla nego čita naše "umne" postove. Posebno od ateista. Oleee !


Sad sam se sjetila nečega sličnog prije par godina.
Bila jedna lumenica od majke , koja je krstila dijete i onda nakon nekoliko godina došla u župni ured tražiti paz vamo odkrštavanje jer kakti neće da je njeno dijete kršteno jer mamica ide van iz katoličke crkve. Biserka!
Kakti maloljetno je pa trebasamoodlučiti bluć blabla a uopće nije mislila kako je njen napuhani ego to isto radio djetetu sa tim zahtjevom.Želio odlučivati u ime djeteta.
Štela se javno (šteta kaj se to nemre na stadionu objaviti a da satelitska to prenosi ) pokazati preko djeteta kakti veeeelikom ateistkinjom i umnom ženom. Jadno dijete.
Hvalila se svima od tete u dućanu do familije svojim po meni, glupim egotriping činom.Mislila ako bu totalno antivjerski raspoložena da bu eto odmah super pametna i načitana. Je.
Određena the Pamet ofkors kad zagrebeš o vjeri ili bar duhovnosti dume nema, želje nema, volje nema no fest ju žuljaju katolički vjernici i općenito bilo kakva duhovna rabota. U smislu : kose bi i budistu počupala.

Kaj hoću reći ?
Sve se to može svesti na jedan fenomenalan citat koji sam pročitala danas :
" Mnogi ljudi žele služiti Bogu ali samo kao savjetnici"
Da nadodam dalje: kada shvate njihova big ega da ne mogu biti citirani savjetnici i menadžeri Bogu, onda postanu cinični preziratelji Boga. Ego je gadna stvar kada ima kontrolu nad čovjekom.
Posebno ako takav čovjek npr. nema khm višu duhovnu inteligenciju.

Ajd smanji doživljaj. Obavijest mi ne treba u formalno-pravne, nego u magijske svrhe. Mogla sam je napisati na plotu, ali ovak je zabavnije.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 20:00   #90
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Prava bar si ti pametno biće žensko pa nemoj...pliz nemoj govoriti vjernicima da su neuki bedaki koji ničega nisu svjesni u vezi Boga ili krštenja. Pliz. Te se fore mogu pročitati samo na antifa portalima i mirišu na crvene ideje:
nas druže odvelo i zavelo.

https://www.vjeraidjela.com/sakramen...ja-pravni-vid/
Na ovom linku je stvarno svašta napisano.

Quote:
Zakonik kanonskog prava pobliže određuje što je potrebno kako za valjano tako i za dopušteno krštenje, bilo odraslih, bilo djece.

Ako se krštenje podjeljuje odraslim osobama, kako punoljetnim, s navršenih 18 godina, tako i maloljetnim, ispod te dobi, a koje su izašle iz doba djetinjstva, tj. navršile sedam godina i došle do uporabe razuma, one trebaju očitovati volju da prime sakrament krštenja.
Quote:
Što se tiče krštenja djece, katolički roditelji se trebaju pobrinuti da im se djeca krste u prvim tjednima nakon rođenja. Sukladno tome, oni se trebaju što prije nakon djetetova rođenja, ili čak i prije rođenja, obratiti svome župniku te zatražiti i dogovoriti se o krštenju djeteta i učiniti što je potrebno u svezi s tim činom, a tu je svakako uključena i pouku roditelja o značenju krštenja i o obvezama koje su s njim povezane
Zašto punoljetne i maloljetne osobe koje su navršile sedam godina trebaju očitovati volju, a nerođena djeca ne trebaju? I zašto se katolički roditelji trebaju pobrinuti da do krštenja dođe u prvim tjednima nakon rođenja?

Quote:
Krštenje je nužno za spasenje, ali ne znači da je samo krštenje i dovoljno. Treba, naime, uz primljeno krštenje provoditi i život kakav dolikuje preporođenoj djeci Božjoj, a za to se treba osposobiti odgovarajućim odgojem u katoličkoj vjeri. Zato kod pripuštanja na krštenje treba izvidjeti kakvi su izgledi da će dijete biti odgajano u katoličkoj vjeri.
Zašto se djeca ne bi odgajala u katoličkoj vjeri pa krstila kada dođe do te upotrebe razuma? Recimo negdje oko 12. ili 16. godine života npr? Jer bi broj krštenika drastično opao? Kako bi onda bili #1 po broju pripadnika?

Mene su učili da je sakrament krštenja ulazak u kršćansku(katoličku) zajednicu. Što i je. Jer moje ime i prezime, datum rođenja i datum krštenja stoje napisani u nekom župnom uredu i za sad je sve to bezazleno. Volim hipotezu i sve se pitam kako bih nekom novom Hitleru koji ovog puta hoće potamanit katolike objasnio da ja nikad nisam rekao:"Da, ja želim postati član zajednice." Imam osjećaj da mi je to nametnuto, od strane roditelja i okoline. Siguran sam da nisam rođen sa spoznajom Boga i da bih, da mi to nije nametano vjerovao samo u ono što je dostupno mojim osjetilima i mome razumu. Prestao sam vjerovati kada je došlo do gore spomenute upotrebe razuma.

Krštenje tako male djece je kršenje ljudskih prava. Ako nije, ajmo onda novorođenčadi nametati i politička uvjerenja pa prije rođenja navjestiti svojoj odabranoj stranci da stižu novi članovi. Ja ću kao roditelj umjesto svoga djeteta davati glas nekome. Dok ne dođe do uporabe razuma.

Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Zanima me kako se ponovo upisat nakon ispisa. Treba li ponovo krštenje ili kako?
Nikako, jednom kada odeš nema natrag.
Feuerrader is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 00:46   #91
Quote:
Feuerrader kaže: Pogledaj post


jednom kada odeš nema natrag
Vrlo upitno (gdje tko na koju stranu odlazi i kad zašto zbog čega bi se vratio nazad), Hm

Posjedovati stav potrebuje barem 2 desetljeća (da i samog pojedinca ne prevari).
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 23:07   #92
kakva je situacija kad je hrvat kršten u drugoj državi (BiH) ... da li je automatski prebačen u RH ako je tamo obavio sve daljnje sakramente ?! odn. od koga se traži ispis ... ?
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 04:05   #93
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Čini se da je Opus Dei hakirao forum.hr i uklonio mi jučerašnji post u kojem se javno odričem članstva u Crkvi.

Zato ponavljam - nisam vjernik.
Na ovoj temi? Inače, kada bi to bilo potpuno slobodno, dvije milijarde formalnih kršćana bi se svelo na milion, maksimum dva.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 20:48   #94
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Na ovoj temi? Inače, kada bi to bilo potpuno slobodno, dvije milijarde formalnih kršćana bi se svelo na milion, maksimum dva.
Kod nas se desničari uvijek pozivaju na katoličku kulturu i tradiciju, a nedeljom u crkvi samo stare babe I nitko se ne seksa prije braka
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 00:58   #95
A dobro je da makar babe drže to zrno vjere. Šta će tek biti kad babe umru... to je pitanje! One su, jadne, zapamtile neka bolja vremena, možda manje kaotična, sa manje skandala. A desničari koje spominješ - oni su kao nekakva protuprirodna priraslina na tijelu. Balast i opterećenje za svaki narod.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2018., 21:33   #96
Pozdrav ekipa. Vidim da se tu otvorila tema ispis iz crkve pa eto imam jedno pitanje.
Čvrsto sam odlučio ispisat se iz crkve ali iman jedan prloblem koji me muči. Kum sam na vjenčanju i krizmi. Za vjenčanje znam da neće biti nikakvih problema.
Pa me konkretno zanima da li će moj prijatelj kome sam kum na krizmi imati problema?
Fistful of Steel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2018., 21:37   #97
Quote:
Fistful of Steel kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa. Vidim da se tu otvorila tema ispis iz crkve pa eto imam jedno pitanje.
Čvrsto sam odlučio ispisat se iz crkve ali iman jedan prloblem koji me muči. Kum sam na vjenčanju i krizmi. Za vjenčanje znam da neće biti nikakvih problema.
Pa me konkretno zanima da li će moj prijatelj kome sam kum na krizmi imati problema?
Ispišeš se poslije obavljene krizme i nemaš problema. Ionako si kum samo zbog para.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:02.