Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2015., 11:07   #41
Pozdrav da li se na kraju razlikuje što se smije graditi na poljoprivrednom zemljištu od županije do županije? ili je to ovisno o veličini zemljišta?
Mojra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 16:42   #42
Ma gradi samo nek te načelnik ne vidi
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 14:13   #43
OPG villa

Quote:
Mojra kaže: Pogledaj post
Pozdrav da li se na kraju razlikuje što se smije graditi na poljoprivrednom zemljištu od županije do županije? ili je to ovisno o veličini zemljišta?
Ako imaš minimalno 3 hektara možeš napraviti vilu sa bazenom i pratećim objektom za poljoprivredu:
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/kr...oglas-11295992
https://www.prestige-nekretnine.com/...e.aspx?id=2073
LUKSUZNA PASIVNA KUĆA S PANORAMSKIM POGLEDOM NA MORE!

Otok Krk, grad Krk, prodaja obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva-maslinika, 1000 m od ruba grada, 2000 m od gradske rive i centra. Poljoprivredno gospodarstvo prostire se na 30.000 m2, na kojem se nalaze mladi nasadi masline (stari 3 godine). Čitava površina nasada ima sustav navodnjavanja iz akumulacije kapaciteta 900 m3. Na imanju se nalazi novi stambeni objekt jedinstven na cijelom Jadranu, autorski zaštićen projekt luksuzne pasivne kuće stambene površine 120 m2. Kuća se sastoji od ulaznih stepenica, predsoblja s hodnikom, dnevne sobe s kuhinjom i blagovaonom, dvije spavaće sobe, dvije kupaonice, spremišta i energane. Održavanje temperature i vlažnosti zraka te pročišćavanje i izmjena zraka u objektu rješeno je depuratorom zraka uz maksimalno iskorištavanje temperature zraka, sunčeve energije i temperature tla. Ispred kuće se nalazi prostrana terasa, bazen površine 24 m2 i sunčalište. ......................
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 11:59   #44
Pozdrav,

Zanima me da li se moze graditi nekakav veci, stambeni objekt na poljoprivrednom zemljistu koje je unajmljeno od strane drzave? Recimo da je povrsina zemljista manja od 3 ha. Ili u najgoru ruku betoniranje ploce za postavljanje stambenog kontejnera.

Unaprijed hvala
Mrkymedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 21:14   #45
pitanje,

da li mogu na poljoprivrednom zemljištu imati kamp kućicu ili stambeni-špediterski kontejner ali kao spremište, znači da nitko u tome ne živi ??
zivadin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 16:09   #46
Gradnja izvan građevinskog područja

Evo da vas malo prosvijetlim što se smije, a što nesmije izvan građevinskog područja:

Znači zakon o prostornom uređenju kaže što se smije PLANIRATI izvan građevinskog područja. Ključna riječ je PLANIRATI , a ne graditi. Kasnije se prostornim planom određuje što se može graditi.

(1) Izvan građevinskog područja može se planirati izgradnja:
1. Infrastrukture
2. građevina obrane
3. građevina namijenjenih poljoprivrednoj proizvodnji
4. građevina namijenjenih gospodarenju u šumarstvu i lovstvu
5. područja gospodarskog korištenja pomorskog dobra i uređenje plaža
6. istraživanje i eksploatacija mineralnih sirovina
7. reciklažnih dvorišta za građevinski otpad s pripadajućim postrojenjima, asfaltnih
baza, betonara i drugih građevina u funkciji obrade mineralnih sirovina, unutar
određenih eksploatacijskih polja
8. golf igrališta i drugih sportsko-rekreacijskih igrališta na otvorenom s pratećim zgradama
9. stambenih i pomoćnih građevina za vlastite (osobne) potrebe na građevnim
česticama od 20 ha i više i za potrebe seoskog turizma na građevnim česticama od 2 ha i više
10. rekonstrukcija postojećih građevina.

Radi pojednastovljenja smatrat ćemo sve izvan građevinskog poljoprivrednim zemljištem.


Ako živite blizu obale, onda ste u PROSTORU OGRANIČENJA - tamo vrijede posebna pravila za izvan građevinskog. Znači 1000 metara od obale ne smije se PLANIRATI :

(1) U prostoru ograničenja ne mogu se planirati građevine namijenjene za:
1. istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina
2. iskorištavanje snage vjetra za električnu energiju
3. obradu otpada
4. uzgoj plave ribe
5. vlastite gospodarske potrebe (spremište za alat, strojeve, poljoprivrednu opremu i sl.)
6. privezište i luke nautičkog turizma te nasipavanje obale i/ili mora izvan građevinskog područja
7. zahvate čija je posljedica fizička dioba otoka.
kinkola is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 16:29   #47
Treba pogledati u PROSTORNOM PLANU grada ili općine što tamo piše. Što se smije GRADITI izvan građevinskog zemljišta. Ili pitajte nekog arhitekta s tog područja.
Trajno postavljanje kamp kućice nije dopušteno nigdje osim u garažu ili na prostor kampa.
Kontejner ili mobilna kućica se po zakonu smatra isto što i zgrada, to što se može podignut ne znači da se smije postavit bilo gdje.
Ako oćete živjeti u mobilnoj kućici isto morate za nju ishoditi građevinsku dozvolu. Neki prostorni planovi izričito brane stanovanje u mobilnim objektima.
Uvijek se može graditi bespravno, ali to vam nebi preporučio. Kazne su velike i ako vam izdaju rješenje o uklanjanju, što nemora biti odma, može biti nakon par godina. I onda nakon što to rješenje odleži u nekoj ladici 10-15 godina vjerojatno će te doć na red za rušenje. Evo kod mene upravo se ruši jedna kojoj je takvo rješenje izdano prije 17 godina . Kažu inspektori da je došlo na red
kinkola is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 16:36   #48
Quote:
kinkola kaže: Pogledaj post
Evo da vas malo prosvijetlim što se smije, a što nesmije izvan građevinskog područja:

Znači zakon o prostornom uređenju kaže što se smije PLANIRATI izvan građevinskog područja. Ključna riječ je PLANIRATI , a ne graditi. Kasnije se prostornim planom određuje što se može graditi.

(1) Izvan građevinskog područja može se planirati izgradnja:
1. Infrastrukture
2. građevina obrane
3. građevina namijenjenih poljoprivrednoj proizvodnji
4. građevina namijenjenih gospodarenju u šumarstvu i lovstvu
5. područja gospodarskog korištenja pomorskog dobra i uređenje plaža
6. istraživanje i eksploatacija mineralnih sirovina
7. reciklažnih dvorišta za građevinski otpad s pripadajućim postrojenjima, asfaltnih
baza, betonara i drugih građevina u funkciji obrade mineralnih sirovina, unutar
određenih eksploatacijskih polja
8. golf igrališta i drugih sportsko-rekreacijskih igrališta na otvorenom s pratećim zgradama
9. stambenih i pomoćnih građevina za vlastite (osobne) potrebe na građevnim
česticama od 20 ha i više i za potrebe seoskog turizma na građevnim česticama od 2 ha i više
10. rekonstrukcija postojećih građevina.

Radi pojednastovljenja smatrat ćemo sve izvan građevinskog poljoprivrednim zemljištem.


Ako živite blizu obale, onda ste u PROSTORU OGRANIČENJA - tamo vrijede posebna pravila za izvan građevinskog. Znači 1000 metara od obale ne smije se PLANIRATI :

(1) U prostoru ograničenja ne mogu se planirati građevine namijenjene za:
1. istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina
2. iskorištavanje snage vjetra za električnu energiju
3. obradu otpada
4. uzgoj plave ribe
5. vlastite gospodarske potrebe (spremište za alat, strojeve, poljoprivrednu opremu i sl.)
6. privezište i luke nautičkog turizma te nasipavanje obale i/ili mora izvan građevinskog područja
7. zahvate čija je posljedica fizička dioba otoka.
Ovima puca neka stvar za prostor ograničenja. Oni se bave robinzonskim turizmom na crno više godina i nikoga ne šljive.
Pričao sam sa tipom: https://www.hrvaska.net/hr/robinson/...n-paradiso.htm
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 03:47   #49
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ovima puca neka stvar za prostor ograničenja. Oni se bave robinzonskim turizmom na crno više godina i nikoga ne šljive.
Pričao sam sa tipom: https://www.hrvaska.net/hr/robinson/...n-paradiso.htm
Ovo je istina. Imam kolegu koji ima neke veze iz Švedske i na sličan način ubiru pare u Hrvatskoj tokom sezone.
Samo ostaje nejasno kako takvima inspekcija ne pokuca na vrata? Ili para vrti
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 16:56   #50
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Ovo je istina. Imam kolegu koji ima neke veze iz Švedske i na sličan način ubiru pare u Hrvatskoj tokom sezone.
Samo ostaje nejasno kako takvima inspekcija ne pokuca na vrata? Ili para vrti
Ja sam skužio da je inspekcija jako lijena. Idu tamo gdje ih netko često zivka za prijavu. Ali neće ići tako ako je u pitanju krupna zvjerka, a onaj koji prijavljuje neka sitna ribica.
Jedan je moj poznanik napravio cijeli spis ljudi koji boravi kod nekog purgera u kući na Ugljanu. Dao je to inspektoru, a ova je to pred njim pocijepao i rekao mu da oni idu samo tamo gdje je prijavljen apartman. Jedan je pokušao zvati građevinsku inspekciju u Zadru. Svaki dan je zvao nekoliko puta , 10 dana za redom. Nitko mu se nije javio. Pa su mu je netko rekao neka napiše pismenu prijavu. Njemu se nije dalo toliko gnjaviti.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2018., 10:30   #51
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ništa i dalje se to smatra montažni objekt i ne podlježe izdavanju dozvole.. Bitno je da je taj objekt u bilo kojem trenutku moguče ukloniti bez uticaja na zemljište. Ta 4 stupa nebu nikom smetala, temelji i temeljna ploča budu...
Za plastenike naravno da je potrebna dozvola ukoliko ima betonske podeste.
Po Dalmaciji je ministarstvo razbijalo sve betonske a i kamene stupove sa betonskim temeljem koji su bili u svrsi nošenja nadstrešnice koja izgleda kao nešto montažno. Inspektori su, kod takvog jednog objekta, uputili vlasnika (mog susjeda) da položi betonske stope/ploče na zemlju a na njih stupove koji bi nosili nadstrešnicu. Vlasnik je tako napravio, i objekt još stoji. Mislim da bi i u ovom slućaju to bilo 100% legalno.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2018., 10:38   #52
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja sam skužio da je inspekcija jako lijena. Idu tamo gdje ih netko često zivka za prijavu. Ali neće ići tako ako je u pitanju krupna zvjerka, a onaj koji prijavljuje neka sitna ribica.
Jedan je moj poznanik napravio cijeli spis ljudi koji boravi kod nekog purgera u kući na Ugljanu. Dao je to inspektoru, a ova je to pred njim pocijepao i rekao mu da oni idu samo tamo gdje je prijavljen apartman. Jedan je pokušao zvati građevinsku inspekciju u Zadru. Svaki dan je zvao nekoliko puta , 10 dana za redom. Nitko mu se nije javio. Pa su mu je netko rekao neka napiše pismenu prijavu. Njemu se nije dalo toliko gnjaviti.
To je i logično jer inspektori nemaju ovlasti ulaziti u privatne posjede koji nisu prijavljeni kao objekti za iznajmljivanje.
Kod tog slućaja inspektor bi trebao doči u pratnji policije koja ima sudski nalog.
A nijedan sudac neće tako lako dati policiji nalog za pretres kuće. To su ozbiljne stvari di se ugrožava privatnost od strane države i sudac mora imato dobre osnove po kojima bi izdao nalog, ne samo prijava jednog građanina.

A vezano za telefonske prijave, i to je logično da pismena prijava više teži od usmene. Pismena prijava ostavlja trag a usmena ne. Pismenom prijavom treba priložiti i fotografije stanja. Tada inspekcija definitivno izlazi na teren.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2018., 11:29   #53
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja sam skužio da je inspekcija jako lijena. Idu tamo gdje ih netko često zivka za prijavu. Ali neće ići tako ako je u pitanju krupna zvjerka, a onaj koji prijavljuje neka sitna ribica.
Jedan je moj poznanik napravio cijeli spis ljudi koji boravi kod nekog purgera u kući na Ugljanu. Dao je to inspektoru, a ova je to pred njim pocijepao i rekao mu da oni idu samo tamo gdje je prijavljen apartman. Jedan je pokušao zvati građevinsku inspekciju u Zadru. Svaki dan je zvao nekoliko puta , 10 dana za redom. Nitko mu se nije javio. Pa su mu je netko rekao neka napiše pismenu prijavu. Njemu se nije dalo toliko gnjaviti.
To je i logično jer inspektori nemaju ovlasti ulaziti u privatne posjede koji nisu prijavljeni kao objekti za iznajmljivanje.
Kod tog slućaja inspektor bi trebao doči u pratnji policije koja ima sudski nalog.
A nijedan sudac neće tako lako dati policiji nalog za pretres kuće. To su ozbiljne stvari di se ugrožava privatnost od strane države i sudac mora imato dobre osnove po kojima bi izdao nalog, ne samo prijava jednog građanina.

A vezano za telefonske prijave, i to je logično da pismena prijava više teži od usmene. Pismena prijava ostavlja trag a usmena ne. Pismenom prijavom treba priložiti i fotografije stanja. Tada inspekcija definitivno izlazi na teren.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 15:57   #54
NEKI MOGU :
https://zadarski.slobodnadalmacija.h...uvanje-buggyja

BOKANJANI SE UZBUNILI: TKO JE I ZAŠTO POSTAVIO METALNI KONTEJNER I ŽIČANU OGRADU U BOROVOJ ŠUMI UZ OBILAZNICU? Nadbiskupija iznajmila zemljište tvrtki "King" za čuvanje buggyja


NEKI NE MOGU !
http://www.jakovlje.hr/uredi/documents/07-20161217.pdf


Z A K LJ U Č A K
o odbijanju davanju suglasnosti za postavu montažnih objekata na poljoprivrednom zemljištu
k. č. br. 4091 i 4095 k.o. Jakovlje
O d b i j a s e davanje suglasnosti Velisavu Milisavljeviću i Mireli Milisavljević iz Zagreba,
Slavka Batušića 3, za postavljanje montažnih kontejnera na poljoprivrednom zemljištu k.č.br. 4091 i
4095 k.o. Jakovlje.
O b r a z l o ž e n j e
Velisav Milisavljević i Mirela Milisavljević iz Zagreba, Slavka Batušića 3, podnijeli su zahtjev
Općini Jakovlje za izdavanje suglasnosti za postavljanje montažnih kontejnera na k.č.b.r 4091 i 4095
k.o. Jakovlje u svrhu, kako je u zahtjevu navedeno, skladištenja poljoprivrednih strojeva i
poljoprivrednih proizvoda.
Navedene katastarske čestice su u naravi poljoprivredno zemljište na kojem u skladu s
člankom 45 i 46. Prostornog Plana uređenja općine Jakovlje (Službeni glasnik općine Jakovlje broj
3/04, 2/07 i 7/09) stoji:



ZAKLJUČAK:

Tko je tu lud, tko je kriv, a tko prav teško je zaključiti, ali se i iz ove priče otvaraju nova pitanja poput ovog: kako je moguće da se na otoku Viru ni na jednoj privatnoj parceli ne može obavljati gospodarska djelatnost bilo koje vrste, primjerice ne može se držati ni štand s voćem i povrćem, bez suglasnosti općine Vir, a u Zadru je sve moguće, ako je u pitanju privatno vlasništvo.

Baš zbog toga i baš na Bilom brigu, pogotovo oko Ulice Franje Tuđmana, ali i drugdje u gradu, imamo sveopći komunalni nered od kojeg gradske vlasti jednostavno okreću glavu.

Kao da općina Vir i grad Zadar nisu u istoj državi.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2019., 18:34   #55
Ljudi moze jedno pitanje? Googlao sam dosta al nisam se pretjerano usrecio.
Smije li se na poljoprivrednom zemljistu postaviti mobilni objekt koji nije predviden za stanovanje? Rijec je o montaznom/mobilnom objektu koji ne zahtjeva nikakve temelje ni sl. Vec samo ravan teren i predviden je za turisticku djeltnost zabavnog sadrzaja tipa lunapark, recimo vrtuljak, oni autici i sl.
kurijoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2019., 22:19   #56
Quote:
kurijoza kaže: Pogledaj post
Ljudi moze jedno pitanje? Googlao sam dosta al nisam se pretjerano usrecio.
Smije li se na poljoprivrednom zemljistu postaviti mobilni objekt koji nije predviden za stanovanje? Rijec je o montaznom/mobilnom objektu koji ne zahtjeva nikakve temelje ni sl. Vec samo ravan teren i predviden je za turisticku djeltnost zabavnog sadrzaja tipa lunapark, recimo vrtuljak, oni autici i sl.
Može, ali lokalna uprava mora dati sve dozvole !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:11.