Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2013., 10:57   #1
Dijete u dobi 16 mjeseci nema pokazne radnje

Mama sam dječaka od 16 mj koji je neurorizično dijete i od mj dana starosne dobi vježbamo na Goljaku. Prohodao je sa 14.5 mj , odmah jako stabilno, kontrole kod neuropedijatra i fizijatra su uredne, eeg rađen tri puta i nalaz savršen... ono što me jako jako brine je da on ništa ne pokazuje prstićem, nema pokazne radnje, ne zna slagati kocku na kocku niti loptice ubacivati u posudu, koliko god se ja trudila to mu pokazati on djeluje nezainteresirano, najčešće igračke baca po podu nakon što ih pomno prouči, ali s druge strane ima kontakt očima, zna dati mami pet i tati pet (dakle zna tko je mama a tko tata), kad pitaš idemo papati? dođe do hranilice... nije da baš ništa ne razumije. Dosta je dugo kvrčio kažiprst na ruci kao posljedica hipertonusa , i kasno imao pincetni hvat i općenito ne zanimaju ga sitni predmeti.... ne zna mi ni pokazati u knjigici gdje je patka. ja sam posumnjala na autizam ali ipak on se jako jako veseli drugoj djeci, prilazi im, voli se glupirati i cerekati sa starijim bratom.... u petak idemo kod psihologa na prvi pregled i ja umirem od brige. priča jako malo, nešto mamamam bababab i am am.
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 12:03   #2
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
Mama sam dječaka od 16 mj koji je neurorizično dijete i od mj dana starosne dobi vježbamo na Goljaku. Prohodao je sa 14.5 mj , odmah jako stabilno, kontrole kod neuropedijatra i fizijatra su uredne, eeg rađen tri puta i nalaz savršen... ono što me jako jako brine je da on ništa ne pokazuje prstićem, nema pokazne radnje, ne zna slagati kocku na kocku niti loptice ubacivati u posudu, koliko god se ja trudila to mu pokazati on djeluje nezainteresirano, najčešće igračke baca po podu nakon što ih pomno prouči, ali s druge strane ima kontakt očima, zna dati mami pet i tati pet (dakle zna tko je mama a tko tata), kad pitaš idemo papati? dođe do hranilice... nije da baš ništa ne razumije. Dosta je dugo kvrčio kažiprst na ruci kao posljedica hipertonusa , i kasno imao pincetni hvat i općenito ne zanimaju ga sitni predmeti.... ne zna mi ni pokazati u knjigici gdje je patka. ja sam posumnjala na autizam ali ipak on se jako jako veseli drugoj djeci, prilazi im, voli se glupirati i cerekati sa starijim bratom.... u petak idemo kod psihologa na prvi pregled i ja umirem od brige. priča jako malo, nešto mamamam bababab i am am.
Mislim da se prije detaljnije obrade ne trebš brinuti, viđala sam djecu koja su isto to radila i nisu duže pričali i sve što si nabrojala, a da te zabrinulo, a ipak je s njima sve uredu (a čak nisu bili neurorizični). Ako se dijete ne igra kockama, onda nije bitno da slaže kocku na kocku. Provjere se rade s predmetima i igračkama koje dijete preferira. Bez brige, igraj se s njim i nudite mu poticaje, a ostalo će vam reći psih.
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 12:14   #3
Quote:
metix kaže: Pogledaj post
Mislim da se prije detaljnije obrade ne trebš brinuti, viđala sam djecu koja su isto to radila i nisu duže pričali i sve što si nabrojala, a da te zabrinulo, a ipak je s njima sve uredu (a čak nisu bili neurorizični). Ako se dijete ne igra kockama, onda nije bitno da slaže kocku na kocku. Provjere se rade s predmetima i igračkama koje dijete preferira. Bez brige, igraj se s njim i nudite mu poticaje, a ostalo će vam reći psih.
igra se recimo onim lego duplo kockama ali tako da ih rastavlja, trga.... ne spaja ih.... obožava kutiju punu igračaka pa vadi igračku po igračku van,. proučava ju a zatim baci sastrane, pa ide po drugu. nudim mu u igri onu ploču sa oblicima raznim, životinjama.... on ju ne hvata za onaj izbočeni dio za koji bi trebao primiti već čitavi oblik prstima vadi van, kao da ima problema sa finom motorikom. ne želi dragati mamu, često me rukicom štipa. s druge strane drži čašu sam dok pije, voli grančice vani brati s poda prstićima i tu ima pincetni hvat pa imitira njome šaranje kao olovkom... ne znam, tako ga je teško nešto naučiti
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 12:22   #4
najgore je to što sumnjam na pervazivni poremećaj iz autističnog spektra kažeš mu daj luka mami loptu, ne želi mi ništa dodati igra se na način da stariji brat slaže kocke a on ih obožava rušiti.... ne znam ni sama što da mislim da li bi ga trebala i defektologu naručiti ili da prvo obavimo psih....
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 12:59   #5
gle,moje dijete je isto neurorizicno i sa 2g5mj. ima slicne probleme kao tvoj mali,s razlikom da on ima odlicnu motoriku.Ne zna slagati drvene kocke,ali slaze lego,ne zanimaju ga bas slikovnice,ali obozava telettubise i stalno visi na youtube i sam ih pronalazi, govor mu je ogranicen na nekih dvadesetak rijeci,od koje neke imaju vise znacenja,ne slaze recenice....bili smo u Malom domu na procjeni psihologa i logopeda i dobili smo smjernice sto i kako dalje.Uglavnom on ima neka odstupanja ali nis strasno s obzirom na dob.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 13:46   #6
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
gle,moje dijete je isto neurorizicno i sa 2g5mj. ima slicne probleme kao tvoj mali,s razlikom da on ima odlicnu motoriku.Ne zna slagati drvene kocke,ali slaze lego,ne zanimaju ga bas slikovnice,ali obozava telettubise i stalno visi na youtube i sam ih pronalazi, govor mu je ogranicen na nekih dvadesetak rijeci,od koje neke imaju vise znacenja,ne slaze recenice....bili smo u Malom domu na procjeni psihologa i logopeda i dobili smo smjernice sto i kako dalje.Uglavnom on ima neka odstupanja ali nis strasno s obzirom na dob.
isto nije ništa pokazivao prstićem? kad je počeo pokazivati i razumijevati jednostavne naredbe tipa, donesi loptu mami..... malo me brine njegova igra rušenja i bacanja, stalno to radi, iz kutije pobaca van sve igračke, i to nekako sastrane ih baca.... nadam se da samo kasni, niš više.... idemo u obradu psihologa i defektologa....
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 16:32   #7
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
isto nije ništa pokazivao prstićem? kad je počeo pokazivati i razumijevati jednostavne naredbe tipa, donesi loptu mami..... malo me brine njegova igra rušenja i bacanja, stalno to radi, iz kutije pobaca van sve igračke, i to nekako sastrane ih baca.... nadam se da samo kasni, niš više.... idemo u obradu psihologa i defektologa....
ruše djeca u toj dobi svašta i to im je igra, bacanje kreće od nekoliko mjeseci i nastavlja se i poslije godinu dana.. to nije za zabrinuti se! Sama si spomenula stvari poput kontakta: "oči u oči" i takvih stvari. Vjeruj kockice, a pogotovo duplo nije baš lako uklopiti tako maloj djeci. neke ravnih ploha da slaže jednu na drugu-da! (za tu dob je normalno 2-3 takve kocke jednu na drugu). Nekakav prosjećan razvoj podrazumijeva cca. 6 riječi u toj dobi.
Za zabrinuti se jesu pokazatelji poput:
-bezrazložno smijanje i plakanje (napadi)
-odsutnost(isključenost) u intervalima
-stereotipni pokreti
-ne uspostavljanje kontakta oči u oči
-ne odgovaranje na emocionalne podražaje...


eto, nadam se da sam malo pomogla. Dovoljno je da odeš na taj dogovoreni pregled, a psiholog će ti preporučiti nešto ukoliko bude potrebno

Ne brini se (ja sam teta u vrtiću i imam svojih dvoje i vidjela sam svašta..), samo se bavite djetetom i igrajte se!
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 16:39   #8
moj isto nije pokazivao u tom periodu prstom ništa. sve drugo je bilo ok, prilazio je drugoj djeci, trčao za njima, gledao u oči. ali taj prstić me baš mučio.
i bacao igračke, kocke su ga slabo zanimale. kao i tvog.

i onda je s 18 mjeseci krenuo u jaslice, i od tada veliki napredak, sad sve pokazuje, brblja. nije mu još jasan i dobar govor, kasni, ali je po meni ok. ima 2,3 god.
nama su jaslice pomogle puno. čudno, ali istinito. valjda smo mi bili mutavi za razvoj govora
imao je hipotonus, prohodao s 14 mjeseci.

otiđi na pregled, ali nemoj se previše brinuti.
Dolores O is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 17:42   #9
Kontakt u oci ima, ali recimo ne gleda me kad ga hranim ili ako se igra nečime i ja ga dozivam ne gleda me i ne okreće se kao da je skoncentriran samo na to.... Evo sad me zabrinula jedna njegova igra.... Stavila sam neke oblike u kutiju, on ih je prvo sve pobacao van,onda našao jednog i bas tog cijelo vrijeme nahitavao prvo na jednu onda na drugu stranu.... Podsjeća me na autizam (( neznam ni sama, mozda pretjerujem.,.,. On izražava emocije, kad je tužan, ljut, kad bi se mazio, kad je sretan onda se smije, mislim da autisticna djeca ne pokazuju emocije?! Voli se maziti stisne se k meni, da li autišticna djeca podnose dodir?
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 17:45   #10
Drugu djecu obožava dođe mu sestricna i toliko joj se smije da i ja rikavam od smijeha
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 18:37   #11
Zanimljivo ,sad prsticem pokazuje rupe u uticnici, ja vicem ne ne on me gleda povuče ruku i smije se.....zeza me. Ali razumije sto znaci ne.
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 18:51   #12
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
isto nije ništa pokazivao prstićem? kad je počeo pokazivati i razumijevati jednostavne naredbe tipa, donesi loptu mami..... malo me brine njegova igra rušenja i bacanja, stalno to radi, iz kutije pobaca van sve igračke, i to nekako sastrane ih baca.... nadam se da samo kasni, niš više.... idemo u obradu psihologa i defektologa....
Ma da isto tako, nekako je tek s dvije počeo pokazivati prstićem. On je znao tko je mama, a tko tata, ali kad bi tražili da pokaže prstom nije. Imao je dosta dugo problem s pažnjom na stvari za koje nema interes(isto se nije odazivao kad bi ga zvali), pa tako i taj kontakt oči u oči u tom slučaju. Lagano smo sad uspjeli dobiti taj kontakt i u tim situacijama, posebno kad ga treba disciplinirati. Za ono što ga interesira zna se zabaviti i dvadesetak i više minuta u igri, što je za dijete od dvije godine i više nego dobro, jer je njihova uobičajena pažnja cca 5 min.
Jedostavno se ti neki psihološki aspekti ne razvijaju uporedno. Moj mali naslaže neboder od legića i onda ih rastura i onda verbalno izrazi "aaaaaaah" kao, ono, dogodila se šteta.
Topla preporuka da odete u Mali dom, iako su oni dosta rezervirani po pitanju primanja novih pacijenata (fokusirani su na djecu s poteškoćama u vidu). Mi smo bili u jednom projektu UNICFa i Sv. Duha gdje je rođen s Malim domom u smislu rane intervencije kod neruorizične djece prematurusa. Sad su ga uzeli u besplatnu obradu jer im je zanimljiv kao follow up slučaj. Njihova obrada se nikako ne može usporediti s onom na Goljaku. Paralelno su ga pratile psihologica i logopedica 120min, po nekoj stručnoj metodi (ubi me ne znam više kojoj, moram pogledat u papire) kroz igru i razgovor s nama. Dobili smo temeljitu analizu i smjernice kako se s njim ponašati i kako ga korigirati u ponašanju, i to na 2 str A4 te novi termin za 3 mj. Na Goljaku se to uvijek svede na neku analizu od 15min u kojem mi uglavnom pričamo svoja zapažanja i onda dobijemo u dvije rečenice ono što smo mi nabrojali i zaključak kako je dijete u širim granicama tolerancije za dob, te da se vidimo za godinu dana....

Inače, mi smo primjetili veliku promjenu u ponašanju nakon drugog docijepljivanja. Do tog dana je dijete sve pratilo očima, s tri mj. je plazilo jezik kad bi vidio nas da plazimo, imamo baš snimke i evidentna je razlika u pažnji prije i poslije. Nikad nije plakao i dramio, bio je vrlo veselo i mirno dijete. Nakon tog cijepljenja, prespavao je cijeli dan i više nije bio isti. Postao je dosta kapriciozno dijete sklono tantrumima. Uglavnom to se sad smirilo, al i dalje zna imati ispade kad nije po njegovom.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 15.07.2013. at 19:00.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 09:44   #13
eh izgleda da je mene ipak ulovila teška panika... jutros se moje dijete igra olovkama nekakvim, i ja uzmem slikovnicu o kojoj tupim već daaanima, upitam ga gdje je autić, pokaži mami brm brm? on lijepo kraj svega što je držao u rukici uperi prst i pokaže na autić uz blagi smješak..... ne znam jel on to mene zeza samo ili ja previše očekujem. starije dijete mi je bilo jako napredno, pa mi valjda čudno što se mlađi isto tako ne razvija brzinom munje....sad vidim da dižem paniku bezveze ali nije naodmet da ga stručnjaci pogledaju a na radnoj terapiji se ionako budemo igrali
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 11:00   #14
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Inače, mi smo primjetili veliku promjenu u ponašanju nakon drugog docijepljivanja. Do tog dana je dijete sve pratilo očima, s tri mj. je plazilo jezik kad bi vidio nas da plazimo, imamo baš snimke i evidentna je razlika u pažnji prije i poslije. Nikad nije plakao i dramio, bio je vrlo veselo i mirno dijete. Nakon tog cijepljenja, prespavao je cijeli dan i više nije bio isti. Postao je dosta kapriciozno dijete sklono tantrumima. Uglavnom to se sad smirilo, al i dalje zna imati ispade kad nije po njegovom.
Moj se nakon trećeg docjepljivanja s 11 mjeseci prestao odazivati na ime, doslovno u roku od 24 sata. I toje trajalo nekih pola godine otprilike. Na svu sreću to je bila jedina nuspojava i danas je s 2 i 7 mjeseci skroz ok.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:46.