Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2019., 13:01   #1
Afganistanski ratovi od 1978. do danas

Napomena moderatora: prebacio sam četiri posta iz threada o SSSR i otvorio novi topic.

Malo o ratu u Afganistanu....

sam početak rata je zapravo čudan, sovjetska intervencija je u samom početku je zapravo bila državni udar samo zanimljivo je da su svrgnuli i ubili zapravo komunistu, komunistu kojeg su ocjenili kao faktor nestabilnosti. nedugo prije tih događaja u Afganistanu je na vlast došla marksistička vlast, što je bilo vrlo čudno za toliko zaostalu zemlju, npr Afganistanci su se bunili jer ih je nova vlast namjeravala u doba svemirskih letova opismeniti

Nema dokaza da su marksisti došli na vlast uz pomoć sovjetske pomoći ali ameri su to tako protumačili. Izgleda da je Moskva zapravo ostala zatečana tim događajima, da su zapravo rezonirali kakvi wtf markisti u zemlji u kojoj su skoro svi nepismeni SSSR se prvo nije htio vojno miješati ali kako to obično ide polako su počeli, prvo čuveni vojni savjetnici(kao i u Vijetnamu), pa zatim pomalo i sve ostalo. samo stvari nisu nikad crno bijele, izgleda daje CIA vrlo brzo uspostavila kontakte s plemenskim vodjama, dala im oružje, obučavali ih i sl. Da ne bude zabune, mislim na razdoblje prije sovjetske intervencije...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2019., 13:10   #2
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Malo o ratu u Afganistanu....

sam početak rata je zapravo čudan, sovjetska intervencija je u samom početku je zapravo bila državni udar samo zanimljivo je da su svrgnuli i ubili zapravo komunistu, komunistu kojeg su ocjenili kao faktor nestabilnosti.
To apologeti redovito zaboravljaju kad govore da je sovjetska armija došla u pomoć legitimnoj vlasti (a istu je zapravo srušila).

Meni je najzanimljivije zapravo to što su afganistanske komunističke vlasti nastavile odolijevati još 4 godine od odlaska sovjetske armije, zahvaljujući ruskom oružju koje su dobivali do raspada SSSR-a ali jamačno i nekoj podršci koju su ipak morali imati u narodu. Čitam kod Shultza u memoarima kako su se Amerikanci bili preračunali što se tiče motivacije mudžahedina - velik dio njih bili su obični gorštaci koji su bili sasvim zadovoljni što je okupator otišao kući i što središnju vlast mogu naprosto ignorirati kao i uvijek u povijesti.
rustaveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2019., 13:18   #3
Ono što je bilo zamišljeno kao kratka intervencija i ivođenje reda i mira u komšiliku pretvorilo se u klaonicu dužu od 9 godina Poginulo je preko 15 tisuća sovjetskih vojnika, gubici medju afganistanskom populacijom je vrlo teško procijeniti, procjene gubitaka idu od jednog milijuna poginulih pa sve do 2,5 milijuna mrtvih.

Posljednji sovjetski vojnici povukli su se 15.02. 1989-e kako je i bilo predvidjeno Ženevskim mirovnim sporazumom. Sporazumom je bilo i predvidjena mirna odstupnica sovjetske armije kao i prestanak opskrbe mudžahedina. Samo CIA je imala drugačije planove, opskrba mudžahedina nije prekinuta nego je pojačana, sovjetska armija je napadata do zadnjeg trenutka. Ipak sovjetska armija se uspjela povući bez znatnih gubitaka zahvaljujući specijalnim jedinicama i ponajviše stalnoj prisutnosti letećih topovnjača MI-24 kojima su po potrebi pomagali i SU-25. Zanimljivo je da glavnokomandirajući general pri povlačenju je zadnji preša granicu, tj bio je na začelju što je pomalo neuobičajno ali i za svaku pohvalu
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2019., 13:25   #4
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Sporazumom je bilo i predvidjena mirna odstupnica sovjetske armije kao i prestanak opskrbe mudžahedina. Samo CIA je imala drugačije planove, opskrba mudžahedina nije prekinuta nego je pojačana, sovjetska armija je napadata do zadnjeg trenutka.
Zapravo, Gorbačov je zamislio da se sovjetska armija povuče u zamjenu za prestanak opskrbe mudžahedina, ali su Amerikanci ustrajali na recipročnosti, dakle da opskrba mudžahedina bude vezana uz naoružavanje vlasti u Kabulu.

Zacijelo misliš na to što se Pakistan Ženevskim sporazumom (Afganistan i Pakistan bili su potpisnici, a SAD i SSSR jamci) obvezao prestati podržavati mudžahedine, ali je Zia ul Haq otvoreno rekao Reaganu i Shultzu da se te obaveze on neće pridržavati. No slažem se da bi bez toga nastavak opsrkbe mudžahedina bio nemoguć.
rustaveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 01:50   #5
Wikipedija ima detaljan pregled o zbivanjima u Aftanistanu od 1978. Jedna središnja stranica, Afghanistan conflict (1978–present), te niz stranica o pojedinim podrazdobljima.
  1. Sovjetsko-afganistanski rat (1979.-1989.).
  2. Afganski građanski rat (1989.-1992.)
  3. Afganski građanski rat (1992.-1996.)
  4. Afganski građanski rat (1996.-2001.)
  5. Invacija SAD na Afganistan i Rat u Afganistanu 2001.-danas.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 02:16   #6
Kakav je to prijevod?

Valjda građanski rat i strana intervencija.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2019., 11:57   #7
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
To apologeti redovito zaboravljaju kad govore da je sovjetska armija došla u pomoć legitimnoj vlasti (a istu je zapravo srušila).
Koliko je to bila legitimna vlast je prilično upitno Pa i ti su došli na vlast državnim udarom, a ovi što su ih srušili isto tako državnim udarom

Zamisao sovjetskog vodstva nije bila loša, napraviti red kratkom intervencijom, iali uvijek ima ali Kad se jednom uvučeš u sukob samo se dublje zakopovaš, a sovjetsko vodstvo nije ni otprilike shvaćalo afganistanski narod, njima je bilo samo stalo da im strane trupe ne ulaze u zemlju i kako navodiš da mogu na svom brdu ingorirati centralnu vlast
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2019., 12:00   #8
i da, uputio bi protest zbog prakse našeg voljenog i daleko najboljeg moderatora na forumu, Zorana Oštrića koji ima navadu da izdvoji par topica i tako napravi novu temu, u ovom slučaju smatram posve neosnovano
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2019., 12:04   #9
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Koliko je to bila legitimna vlast je prilično upitno Pa i ti su došli na vlast državnim udarom, a ovi što su ih srušili isto tako državnim udarom
Ma ciljao sam na to da je sovjetska propagandna linija bila da su uredno došli na poziv afganistanskih vlasti, a iste su zapravo oborili.
rustaveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2019., 14:32   #10
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Kakav je to prijevod?

Valjda građanski rat i strana intervencija.
Da, ne mislići sam na rtri mjesta napisao "civilni" umjesto "građanski". Ali prevod od "invasion" je "invazija".
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2019., 15:11   #11
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Da, ne mislići sam na rtri mjesta napisao "civilni" umjesto "građanski". Ali prevod od "invasion" je "invazija".
Ovisno o kontekstu, nije preslikavanje jedan na jedan.

Da si pričao o vojsci, onda bi vjerojatno bila invazija.
Ako pričaš o vojno-političkom događaju, onda je intervencija.
Slične su riječi, oboje se mogu koristiti, ali intervencija je primjenjenija.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2019., 15:26   #12
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ovisno o kontekstu, nije preslikavanje jedan na jedan.

Da si pričao o vojsci, onda bi vjerojatno bila invazija.
Ako pričaš o vojno-političkom događaju, onda je intervencija.
Slične su riječi, oboje se mogu koristiti, ali intervencija je primjenjenija.
Bila je prvo sovjetska "intervnecija" pa onda američka "intervencija". No, na članku na Wikipediji, koji sam citirao, piše "invasion", a to je po rječniku »Invazija, invazivnost, najezda, provala, upad«.

I sile osovine su napale Kraljevinu Jugoslaviju ne samo vojno nego i politički, pa to nitko ne zove "intervencija".
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2019., 16:43   #13
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Bila je prvo sovjetska "intervnecija" pa onda američka "intervencija". No, na članku na Wikipediji, koji sam citirao, piše "invasion", a to je po rječniku »Invazija, invazivnost, najezda, provala, upad«.

I sile osovine su napale Kraljevinu Jugoslaviju ne samo vojno nego i politički, pa to nitko ne zove "intervencija".
I opet razlika je u kontekstu.

Hitler i ekipa iz 3. reicha bi možda i pričala o intervenciji

Invazija je ili isključivo vojni kontekst ili pr-efekt.

I intervencija obično zahtjeva neki povod, u slučaju kJ se može pričati o invaziji i slomu iste.

Sovjete su Afganistanci "zvali" da intereveniraju.
Naciste nitko nikad nije zvao u intervenciju, zar ne?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2019., 18:48   #14
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Sovjete su Afganistanci "zvali" da intereveniraju.
Objasnili smo gore da nisu
rustaveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2019., 00:50   #15
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
Objasnili smo gore da nisu
"Zvali" je pod navodnicima
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2019., 09:19   #16
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
"Zvali" je pod navodnicima
Nema tu ni navodnika. Sovjetski savez je potpuno jednostrano poslao trupe u Afganistan koje su tamo srušile komunističku vladu Hafizulaha Amina i ustoličile poslušnijeg komunista Babraka Karmala. I zato je Oštrićev termin "invazija" opravdan jednako koliko i "intervencija". Čisti napad jedne zemlje na drugu.
rustaveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2019., 10:10   #17
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
I zato je Oštrićev termin "invazija" opravdan jednako koliko i "intervencija".
Aman ljudi, samo sam na brzinu preveo kako je razdoblje od 1978. u Afganistanu periodizirano u članku na engleskoj Wikipediji "Afghanistan conflict (1978–present)"! Toliko na brzinu, da sam ne razmišljajući umjesto "građanski rat" napisao "civilni rat". A tamo piše "invasion", tu očito nema potrebe mijenjati. Postoji i poseban članak United States invasion of Afghanistan. Na francuskoj wikipediji doduše piše neutralon "Campagne d'Afghanistan", a na poljskoj i portugalskom piše "inwazja" i "Invasão".
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2019., 12:37   #18
Jel ima neki baš link da se provjeri odnos Nesvrstanih prema ovoj invaziji/intervenciji/ratu/kako god ovo zvali?

Ako se ne varam, Jugoslavija je bila protiv, ali većina je navodno podržala?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2019., 12:46   #19
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jel ima neki baš link da se provjeri odnos Nesvrstanih prema ovoj invaziji/intervenciji/ratu/kako god ovo zvali?

Ako se ne varam, Jugoslavija je bila protiv, ali većina je navodno podržala?
Da, Jugoslavija je bila protiv. Mislim da većina nije podržala, dapače, ali je nastao ozbiljan raskol između prosovjetskih članova pokreta poput Kube i arapskih/muslimanskih članica, koje su bile protiv.
rustaveli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:11.