Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2015., 11:56   #1
PDV na kupovinu auto guma u inozemstvu

Tvrtka je kupila auto gume za službeno osobno vozilo u državi članici EU, za što je isporučen račun bez poreza.

Što je potrebno odraditi, i je li ovo točno:

1. obračunati PDV u iznosu od 25% na računu prikazane osnovice i platiti u proračun
2. Poslati PDV-S obrazac


Također, zanima me kako se navedeno knjiži, jer imamo osnovicu na prihodovnoj strani, kao i PDV, ali nema protustavke.

Hvala unaprijed na objašnjenju!
__________________
Samo se ludjaci nadaju.

Ostali rade...
amiklic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 10:35   #2
1. Da II.7
2. Da

Što se knjiženja tiče, ja knjižim gume kao sitni inventar. Radim po RIF-u. Imam autogume u upotrebi. Samo pazi na 30/70 priznatog troška ako ne obračunavaš plaću u naravi.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 10:44   #3
Hvala.

Danas smo dobili mišljenje knjigovođe da se u PDV obrazac stavlja isti iznos u II 7 i III 7, te da se PDV samo obračunava, bez novčanog tijeka.

To mi je malo sumnjivo jer mi je nejasno da nitko ne plati PDV ;-).
__________________
Samo se ludjaci nadaju.

Ostali rade...
amiklic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 10:51   #4
Za troškove osobnog automobila nemaš pravo odbiti PDV. Tako nemaš pravo odbiti ni za autogume. PDV moraš platiti.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 11:50   #5
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Za troškove osobnog automobila nemaš pravo odbiti PDV. Tako nemaš pravo odbiti ni za autogume. PDV moraš platiti.
Ma jasno, zato i kažem da mi je sumnjivo.

Ah, ti priučeni knjigovođe, u grob će me otjerat'.
__________________
Samo se ludjaci nadaju.

Ostali rade...
amiklic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 15:57   #6
A čime se tvoja tvrtka bavi? U NEKIM djelatnostima se priznaje i takav pretporez. To je doduše vrlo mali krug djelatnosti, ali možda tvoja tvrtka spada među njih.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 16:06   #7
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
A čime se tvoja tvrtka bavi? U NEKIM djelatnostima se priznaje i takav pretporez. To je doduše vrlo mali krug djelatnosti, ali možda tvoja tvrtka spada među njih.

Ne, svakako ne spadamo u tu kategoriju jer ni inače PDV u vezi auta, goriva itd. ne prebijamo.


Danas sam bio kod drugih knjigovođa, velike ozbiljne tvrtke i oni mi isto kažu da se treba staviti u II 7 ali i u III 7, te da se PDV ne plaća.

Kažu da se ne radi o pretporezu jer ga na računu niti nema, i da njihovi klijenti to masovno rade, pogotovo građevinci jer im nabavka svega u inozemstvu unutar EU ispadne 25% jeftinija.

Sad sam lud!!!
__________________
Samo se ludjaci nadaju.

Ostali rade...
amiklic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 16:47   #8
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Za troškove osobnog automobila nemaš pravo odbiti PDV. Tako nemaš pravo odbiti ni za autogume. PDV moraš platiti.
Točno.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 16:55   #9
To i ja mislim, ali knjigovođe tvrde da, pošto PDV-a na računu nema, da ga ne moram ja plaćati.

Sad sam skroz zbunjen.

Kopam po Internetu ne bih li našao neki pravilnik koji govori o tome, i nema :-(
__________________
Samo se ludjaci nadaju.

Ostali rade...
amiklic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 17:55   #10
Quote:
amiklic1 kaže: Pogledaj post
Kopam po Internetu ne bih li našao neki pravilnik koji govori o tome, i nema :-(
Kako nema? Pa na webu porezne uprave imaš i Zakon o pdv-u i Pravilnik o pdv-u.
U gornjem dijelu imaš ono gdje piše propisi... i klikaj.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 18:02   #11
Pročitao valjda sve što postoji na tu temu već,
i nema nigdje tog primjera.

Pazi, knjigovođe u velikom servisu gdje sam bio danas kažu da ako PDV ne postoji (nema ga na računu) jasno je da ga niti ne možeš prebijati, jednako kao što ga ne bi mogao prebijati ni da je naveden na računu i da sam ga morao platiti.

ALI, ako ga na računu nema ja ga, rekoše, ne mogu platiti nito ga izmišljati.

Nastavljam potragu ;-)
__________________
Samo se ludjaci nadaju.

Ostali rade...
amiklic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 18:37   #12
Zakon i pravilnik ne daju primjere. Oni postavljaju temelje za primjenu.
Ako baš hoćeš provjeriti ono što ti mi govorimo, onda čitaj mišljenja porezne uprave. I to imaš objavljeno na webu porezne.
Pretporeza na računu nema iz razloga jer je obveza prenijeta na vas (prijenos porezne obveze, jer se radi o B2B poslu). Dakle vi imate obavezu obračuna poreza.

S obzirom na Hrvatski zakon o pdv- u i pravilnik o pdv-u, na osobno vozilo ne možete priznati pretporez (jer ne obračunavate plaću u naravi, ako sam dobro shvatila), dakle imate obvezu, al nemate pretporez.

Kod onih koji obračunavaju plaću u naravi, to ide drugačije.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 19:10   #13
Mislim da je zbunjujuće što piše da treba platiti PDV-e. Treba ga obračunati, a u ovisnosti od ostalih parametara poslovanja možda će ga fizički platiti, a možda i neće ako je u pretplati temeljem ostalog poslovanja. Ako se poduzeće npr. bavi građevinom koja je zbog prijenosa porezne obveze stalno u pretplati PDV-a, onda fizički niti neće platiti (mislim na odljev novaca sa žr).
leola is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 19:26   #14
Evo dala si ja truda i našla u Pravilniku:

3. Ograničenje prava na odbitak pretporeza

Članak 136. Pravilnika o pdv-u
......

(3) Porezni obveznik ne može odbiti pretporez obračunan za nabavu i najam plovila namijenjenih za razonodu, zrakoplova, osobnih automobila i drugih sredstava za osobni prijevoz, uključujući nabavu svih dobara i usluga u vezi s tim dobrima kao što su gorivo, ulje, investicijsko i tekuće održavanje i slično. Osobnim automobilima za čiju nabavu i najam nije dopušten odbitak pretporeza prema članku 61. stavku 1. točki a) Zakona smatraju se motorna vozila iz Carinske tarife, tarifne oznake 8703 konstruirana prvenstveno za prijevoz osoba (osim vozila iz Carinske tarife, tarifne oznake 8702), uključujući motorna vozila tipa »karavan«, »kombi«, »trkaći automobili« te »pick-up« vozila koja nisu razvrstana u tarifnu oznaku 8704 Carinske tarife.

Dakle čl. 136 Pravilnika o pdv-u je ono što se tebe tiče. (ako ne obračunavate plaću u naravi, of kors).

i ajmo u Zakon o pdv-u do čl. 61 koji kaže:
5. Ograničenje prava na odbitak pretporeza

Članak 61.

​(1) Porezni obveznik ne može odbiti pretporez u sljedećim slučajevima:

a) za nabavu i najam plovila namijenjenih za razonodu, zrakoplova, osobnih automobila i drugih sredstava za osobni prijevoz, uključujući nabavu svih dobara i usluga u vezi s tim dobrima,

Osim toga u RRIF-u 4/14 (na strani 32) imaš članak pod nazivom:
Troškovi upotrebe automobila koji služe za osobni prijevoz, u kojem ti je sve objašnjeno, pa čak imaš primjer za auto gume pa si probaj nabavit.

Uf... umori me ovo
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 22:49   #15
Malo da refresham temu
ali npr imam firmu za prodaju automobila
dali mogu ja kupiti nove gume za taj auto koji prodajem i tako si odbiti pdv?
ruby is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:42.