Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2008., 01:11   #1
Histerektomija

uglavnom kao sto naslov kaze vadenje maternice...
zanima me nekoliko stvarcica jer eto nekak popricati o tome s ginekologicom koja si je ok s mojom mamom.. prvo bih ipak tu...

dakle od koje dobi se moze raditi histerektomija ali i vadenje jajnika? i gdje je najbolje to obaviti?

imam problema s policisticnim jajnicima... na kontracepciji sam godina... imam uzasno male i zakrzale janike a za vrijeme menstruacije ne mogu mrdnut od bolova... nist ne pomaze... i s obzirom da niti mogu imat djecu jer su jajasca jako losa.. a niti ih zelim ja bi to sve izvadila van.
__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku
sowuljaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 11:59   #2
Pozdrav Sowuljaga.Ja sam žena u 44 god,prošle godine sam izvadila maternicu i oba jajnika.Ja sam imala cistu na jajniku od 18te god i svašta sam prošla.I laparoskopiju i pukcije ma sve sve,ali nikako dobro.Meni je dokror rekao da se čeka da uđem u klimaks i tako je i bilo.Mene je klimaks počeo loviti sa 38 i sve sada će onda će i onda sam slučajno bila na uzv da bi mi dr rekao kako se jajnik pretvorio u saćastu građu i da treba svwe hitno van.Bio je tumor i hvala bogu sve je vani a ja se super osjećam.Imam valunge ali to je ništa spram svih onih bolova koje sam trpila godinama.Eto ako te još nešto zanima pitaj,ako znam odg ću ti rado.Pozdrav
 
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 17:35   #3
joj bar neko.. ja sam jos mlada(21).. pa bi rekli da naglim.. al doslovce ne mogu mrdnut iz kreveta po pet dana.. a posao to ne dopusta bas... ne znam vise koje bi painkillere kupila.... i tako vec 4godine... jedna jajnik mi je malo ukosen(tako mi receno na ultrazvuk) i vlasjda je zbog toga neproduktivan. ako ne pijem pilule nemam menstruaciju mjesecima.. vec me uoci menstruacije grci...
__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku
sowuljaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 18:21   #4
Dobro razmisli... i konzultiraj se s doktorima - to niti je jednostavna operacija niti je jednostavna odluka. Uklanjanje oba jajnika znači trenutačnu menopauzu - s 21-nom godinom. Nisu to samo valunzi - to znači i primjerice osteoporozu, starenje kože i kose.... I to znači dugogodišnju hormonsku nadomjesnu terapiju, koja ima jednake rizike kao i hormonska kontracepcija.

Evo ti link na koji sam naletila prije nekoliko godina kada sam imala sumnjivu cistu na jajniku... sretna sam što sam ostala samo bez jednog jajnika, a prešla sam 40-tu. Zbog opasnosti od cisti na preostalom jajniku i dalje pijem kontracepciju, nemam nikakvih problema... i tako će biti do 50-te kad ćemo ginekolog, endokrinolog i ja razmotriti kad je vrijeme da se prestane piti kontracepcija, a počne piti hormonska nadomjesna terapija.

Nemoj se olako odricati vlastitih hormona - premlada si za to.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 18:54   #5
ma ccak razmisljam samo o tome da idu oba jajnika van, pa da maternica ostane. budem se u svakom slucaju konzultirala s doktoricom svojom pa cu vidjet sto ona kaze. al me jednako tako zanimaju i iskustva ovdje i koliko je to uopce pametno
__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku
sowuljaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 19:57   #6
Čudno mi je da imaš tolike bolove, a piješ kontracepciju.
Ja imam sličan problem, odnosno policistične jajnike koji su totalno zakazali.
Bez pilula menge nemam, ali nemam uopće niti ikakve promjene na tijelu vezane za ciklus - niti osjećam bolove u dojkama, nadutost trbuha, bolove u trbuhu... ništa.
Na pilulama dobijem neku jadnu mengu - 3 kapi i traje 2 dana. Tek toliko da mogu reći da sam nekakvu mengu dobila.
Bolova kada dobijem mengu nemam ama baš nikakvih.

Bez pilula mi je gore, jer se nekako osjećam "čudno", teško mi je to objasniti.
I imam jako izraženi libido, baš ono strašno, a menge nemam uopće.

Uglavnom, čudno mi je da te toliko boli. Inače na kontracepciji su bolovi puno manji.
Jel ti ginekolog što rekao u vezi toga?

Što se tiče vađenja jajnika... hm...
Mlada si, a to će za sobom opet povući masu problema.
Savjetujem ti da se jako dobro informiraš, jer se ovdje radi o "izboru manjeg zla".
A i raspitaj se da li će ti to uopće htjeti napraviti, jer mislim da neće bez jako dobrog razloga.
S obzirom da imaš 21 godinu i da bi zapravo htjela to napraviti samo zbog menstrualnih bolova... sumnjam.
U svakom se slučaju moraš dobro raspitati.

Zadnje uređivanje Hobby : 16.11.2008. at 20:04.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 21:50   #7
i zakrzljali janici koji nisu reproduktivni? ne znam.. rkela je da ne zna zasto me toliko boli... kad ne pijem pilule nema menstruacije... uglavno men znam sto bi rekla pametno. s opbzirom da djecu ni najmanje ne zelim imati...
__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku
sowuljaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 10:06   #8
sowuljaga

Nemoj se prenagliti. Možda ćeš se predomisliti i poželjeti imati djecu za nekoliko godina ili za 10 godina jer si još mlada.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 13:34   #9
Eto,da i ja s vama podijelim svoje iskustvo...jos kao stvarno dijete, s 12 godina prilikom operacije slijepog crijeva, operirali mi i cistu na desnom jajniku...strasno!!! Sokantno...nekoliko godina sve ok, kasnije pocela koristiti hormonalnu kontacepciju, i sve super bilo...oduvijek prestrasno bolne menstruacije s padanjem u nesvijest, povracanjem, nemogucnoscu dizanja iz kreveta prva dva dana, obavezno primanje injekcija protiv boli...jako puno se napatila, i nazalost jos uvijek...prije dvije i pol godine sam prestala piti pilule,...ubrzo zavrsila u bolnici, strasno velika cista, velicine narance...i, oni nisu znali sto da naprave...maltretirali me nekoliko dana, hoce-nece me operirati...uzas...na kraju, nevjerojatno, cista pukla prilikom menstruacije... i od tada skoro svaki drugi mjesec:cista na desnom jajniku...sprecava mi "normalan" zivot...stalno u bolovima, panici, zabrinutosti...ne smijem piti pilule zbog drugih zdravstvenih problema...doktori mi nemaju nista "pametno" za reci...ne znaju da li ce utjecati na neplodnost...uglavnom, vise sam luda od svega toga...ali, nikada mi nije na kraj pameti bilo da zbog svega toga, a, kamoli zbog bolova, uopce pomislim i predlozim operaciju jajnika i maternice???!!! Zvuci nevjerojatno!!!! Zene se svim snagama bore zadrzati jajnike i maternicu. a, ti bi s 21-om godinom to sve vadila...mislim da se tu radi o velikoj neozbiljnosti, nezrelosti, i da je nepotrebno debatiranje...i, samo da te pitam...kako i na koji nacin su ti rekli da si neplodna, ako nisi pokusavala uopce zatrudnjeti??!! Po toj tvojoj "dijagnozi" neke stvari mi nisu jasne...oprosti, ali, mislim da s toliko malo godina, takva razmisljanja...strasno!!! Ne mozes trpjeti bol, pa, neka ti operiraju???!!!
Giovanna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 20:57   #10
Giovanna, nemoj djevojci odmah skakati za vrat zato što postavlja pitanje. Nekada je to lakše napraviti on-line, nego pitati liječnika ili čak vlastitu majku. Sowuljaga pita da ispita opcije - ni ja ne smatram da je to pametna opcija - ali pitanje je legitimno.

Po meni, histerektomija (a pogotovo praćena uklanjanjem i jajnika) opravdana je samo ako je ženi ugrožen život ili kvaliteta života u toj mjeri koja će opravdati značajno smanjenje kvalitete života nakon gubitka prirodnih hormona. Najčešće je to maligna bolest, kada su radikalne operacije jedino rješenje. Ali da bi netko sve to saznao treba pitati - da bi dobio informacije gdje potražiti odgovor i donijeti vlastitu odluku.

Sowuljaga, nadam se da ćeš o svemu tome dobro razmisliti, i pronaći dobrog ginekologa, koji će ti pomoći uspostaviti hormonalnu ravnotežu... i da ćeš još duuugo uživati dobrobiti vlastite mladosti, bez prerane menopauze. Pri tome uopće nije važno želiš li djecu ili ne - hormoni ti trebaju zbog tebe same.

Sowuljaga, drži se
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 23:15   #11
BBlue, nisam mislila nista lose, samo sam bila iskrena, i mislim realna!!! Ako je jednostavnije i lakse na forumu rjesavati takve ozbiljne probleme, a, ne s doktorom ili s majkom, onda je to dovoljno jasno koliko je djevojka ozbiljna i zrela...oprosti, ali toliko zena s tako strasnim problemima...meni se ovo cini jako nezrelo! U svakom slucaju, sretno!!!
Giovanna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 23:18   #12
Quote:
Giovanna26 kaže: Pogledaj post
Eto,da i ja s vama podijelim svoje iskustvo...jos kao stvarno dijete, s 12 godina prilikom operacije slijepog crijeva, operirali mi i cistu na desnom jajniku...strasno!!! Sokantno...nekoliko godina sve ok, kasnije pocela koristiti hormonalnu kontacepciju, i sve super bilo...oduvijek prestrasno bolne menstruacije s padanjem u nesvijest, povracanjem, nemogucnoscu dizanja iz kreveta prva dva dana, obavezno primanje injekcija protiv boli...jako puno se napatila, i nazalost jos uvijek...prije dvije i pol godine sam prestala piti pilule,...ubrzo zavrsila u bolnici, strasno velika cista, velicine narance...i, oni nisu znali sto da naprave...maltretirali me nekoliko dana, hoce-nece me operirati...uzas...na kraju, nevjerojatno, cista pukla prilikom menstruacije... i od tada skoro svaki drugi mjesec:cista na desnom jajniku...sprecava mi "normalan" zivot...stalno u bolovima, panici, zabrinutosti...ne smijem piti pilule zbog drugih zdravstvenih problema...doktori mi nemaju nista "pametno" za reci...ne znaju da li ce utjecati na neplodnost...uglavnom, vise sam luda od svega toga...ali, nikada mi nije na kraj pameti bilo da zbog svega toga, a, kamoli zbog bolova, uopce pomislim i predlozim operaciju jajnika i maternice???!!! Zvuci nevjerojatno!!!! Zene se svim snagama bore zadrzati jajnike i maternicu. a, ti bi s 21-om godinom to sve vadila...mislim da se tu radi o velikoj neozbiljnosti, nezrelosti, i da je nepotrebno debatiranje...i, samo da te pitam...kako i na koji nacin su ti rekli da si neplodna, ako nisi pokusavala uopce zatrudnjeti??!! Po toj tvojoj "dijagnozi" neke stvari mi nisu jasne...oprosti, ali, mislim da s toliko malo godina, takva razmisljanja...strasno!!! Ne mozes trpjeti bol, pa, neka ti operiraju???!!!

gle imam pravo na svoje misljenje. kao sto imas ti pravo na to da zelis radi svojih jajnika trpjet konstantne ciste koje ti neomogucavaju normalan zivot. ja to ne zelim niti me moji jajnici cine zenom. a to dal cu kasnije htjet djecu.. pa sa sigrunoscu mogu reci da necu. a na forumu se uvijek mogu informirati od zena koje su to prosle, a ne od onih koje eto smatraju da ih jajnici i maternica cine zenama, jer zene bi trebale biti nesto vise od toga. na kraju krajeva koji su moji jos konkretnije razlozi za takvo nesto su ipak samo moji, a ovdje se informiram jer forum tome i sluzi
__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku
sowuljaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 23:24   #13
Quote:
Giovanna26 kaže: Pogledaj post
BBlue, nisam mislila nista lose, samo sam bila iskrena, i mislim realna!!! Ako je jednostavnije i lakse na forumu rjesavati takve ozbiljne probleme, a, ne s doktorom ili s majkom, onda je to dovoljno jasno koliko je djevojka ozbiljna i zrela...oprosti, ali toliko zena s tako strasnim problemima...meni se ovo cini jako nezrelo! U svakom slucaju, sretno!!!
da si imalo procitala sto pise ti sa svojim tako bogatim rijecima koji samo sadrzi strasno, vidjela bi da se raspitujem o tome.. dakle zene koje su to prosle i kako to ide. s doktoricom sam pricala o tome. s majkom? nisam dijete punoljetna sam, i niti me roditelji financiraju niti me vode za rucicu kod doktora a niti zivim s njima na kraju krajeva i jos uvijek sam u ovoj drzavi u potpunosti slobodna odlucivati o sebi i odgovarati samostalno zakonski za svoje postupke.Bit ce d ai povrh svojih godina imas opet tako malumno misljenje da vidis ono cega nema. rjesavam proboreme na forumu? ne. samo se informiram o necemu o cmeu razmisljam od strane ljudi koji su to prosli u zivotu

i to ti je receno na ljep nacin. ako tvoj posao moze trpjet 4dana izostanka.. super. moj to ne moze niti si ja to zelim dozvoliti.. ne zivim od izlezavanja po kuci ili od zraka.. vec od novca koji mi posao omogucava. ako ti se topic ne svida moze slobodno odleprsat odavde
__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku
sowuljaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 23:50   #14
Uopce ne shvacam zasto si tako povrijedjena, i zasto vrijedjas...ja ti zelim svu srecu...ja nisam niti malo ogranicena, a, jos manje maloumna kako me ti nazivas...niti sam ja spominjala tvoju majku...procitaj si malo odgovore...a, jadno sta si zakljucila da smatram da je zena jedino ako ima maternicu i jajnike...jer ne znas sta sam ja u svome zivotu prosla...moja najdraza osoba u zivotu je to prosla...morala je na operaciju iz zdravstvenih razloga, i nikada u zivotu ne bih mogla tako razmisljati...a, tvoji odgovori, i tvoji komentari ocito opravdavaju tvoje godine...pa, bi mozda i trebali razumijeti...a, uostalo, zasto ja ne bih mogla iznijeti svoje komentare, razmisljanje...u prvome komentaru sam te i pitala neke stvari, ali, tebi je to ocito manje bitno...
Giovanna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 23:54   #15
zanima me nekoliko stvarcica jer eto nekak popricati o tome s ginekologicom koja si je ok s mojom mamom.. prvo bih ipak tu...

???????????? I, onda kazem nesto krivo???!!!
Giovanna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 01:50   #16
Quote:
Giovanna26 kaže: Pogledaj post
zanima me nekoliko stvarcica jer eto nekak popricati o tome s ginekologicom koja si je ok s mojom mamom.. prvo bih ipak tu...

???????????? I, onda kazem nesto krivo???!!!
mama zna o mojim problemima sto se tice menstruacije i jajnika i ne zna ni sama na koje bi jos pretrage mogla otici da se to rijesi, o vadenju maternice nismo pricale nego su me zanimala iskustva sa zenama koju su to prosle je rjedno je pricati o mogucnostima a drugo je to proci. moja mama to nije prosla niti itko u blizoj obitelji kod koga bih se mogla na kraju krajeva i raspitati, uostalom zato forum i postoji. ginekologica mi i nije bas na mjestu,a njena sestra je lajava i svima sve isprica i svi sve znaju i iz tog razloga ne zelim s njom popricati jer ne zelim da njezin cijeli dom zdravlja zna da joj kcer eto samo tako zeli nesto vaditi kako ti to kazes. a forum su nickovi.

uostalom ako ti ovo ne pase ne moras pisati po ovoj temi. kao sto niti znam sto si prosla u zivotu niti me to zanima, jednako vrijedi i za tebe. i tvoja prica cijelo vrijeme drzi da je zena bez jajnika nista. sam si napisala da se sve zene trude to zadrzat.
__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku
sowuljaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 02:50   #17
Sowuljaga, kao prvo promijeni ginekologa, ako sa svojim ne možeš otvoreno razgovarati.
Menstrualni bolovi i policistični jajnici nisu razlog za histerektomiju, stoga mislim da ti nijedan liječnik to neće htjeti napraviti.
Zaboga, pa ne žele ni podvezati jajnike ako nemaš 3-oje djece, nisi u određenim godinama ili nemaš neki po život opasan rizik u slučaju trudnoće.
Bilo koju operaciju rade samo ako je nužna i spašava život.

Ali opet ponavljam - ako si već toliko za to zapela, raspitaj se kod nekog ginekologa kojeg možeš bez straha pitati.

Policistični jajnici ne znače da si apsolutno neplodna, isto kao što sa 21 godinom ne možeš kategorički tvrditi da ne želiš djecu, koliko god ti trenutno u to bila uvjerena.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 08:10   #18
Pa i ja sam ti pisala da sam imala problema od 18-te god ,a operirali su me sa 43.Čekali su dok dođem u menopauzu i tek onda su me riješili i bolova i svega ostalog.Ja sam već rekla meni je napravljena histerektomija i oba jajnika,ali kod mene je problem šta ja nesmijem hormone zbog dojki punih cista.Pa sam svašta već probala,prvo Refemin,pa ne valja.Onda uzmem Feminal.Od jednih od tih sam se udebljala(katastrofa).I onda sam si krajem 8 mjeseca sama ukinula sve i tako se patim,malo s valunzima puno s kg.Ali nema šanse da više šta pijem,šutim trpim i patim.Valinzi dođu i odu,ali ne mogu reći sada su puno rijeđi i puno kraće traju.Jedino šta ne mogu obući dugi rukav,odmah hoću poluditi.kratki rukavi,gore jaknu ako idem van i to je to.Evo rekla sam moj slučaj,ako te bilo šta zanimajavi se slobodno.Pozdrav
 
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 09:33   #19
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Sowuljaga, kao prvo promijeni ginekologa, ako sa svojim ne možeš otvoreno razgovarati.
Menstrualni bolovi i policistični jajnici nisu razlog za histerektomiju, stoga mislim da ti nijedan liječnik to neće htjeti napraviti.
Zaboga, pa ne žele ni podvezati jajnike ako nemaš 3-oje djece, nisi u određenim godinama ili nemaš neki po život opasan rizik u slučaju trudnoće.
Bilo koju operaciju rade samo ako je nužna i spašava život.

Potpisujem.

Osim toga, ne zamjeri, ali čini mi se da si nedovoljno informirana o svom tijelu. Doći na ideju izvaditi jajnike a ostaviti maternicu pa baš ti maternica uglavnom ničemu ne služi. naročito ako izvadiš jajnike.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 13:24   #20
Oprosti, ali tvoje ponasanje je ocito u skladu s tvojim godinama...jer, ja nisam nikada niti u jednome trenutku uopce pomislila, tako da mi je potpuno nejasno kako si samo ti to mogla zakljuciti, da zena bez jajnika nije zena...tvoje rijeci...pogotovo zato sto sam imala najblizi primjer kraj sebe, osobi kojoj se to dogodilo...i, zato ti govorim neke stvari...to nije niti najmanje jednostavno i samo tako...a, opet, moje recenice, sto sam rekla da zene silno zele zadrzati jajnike i maternicu, uopce nije nuzno zbog trudnoce...nego ono sto tijelo prolazi nakon toga (operacije)...hormonalnu terapiju na koju si osudjen cijeli zivot, prije moguci karcinom dojke...itd.itd....zato razmisli...uopce ne znam sta te toliko "osobno" pogodilo...istina??!!
Giovanna26 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:06.