Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2015., 10:51   #1
Pravo služnosti, prolaz kanalizacije kroz česticu

Namjeravam kupiti građevinsko zemljište za gradnju obiteljske kuće. Radi se ukupno o nekoliko čestica od čega kroz jednu (krajnju), dijagonalno prolazi trasa kanalizacijskog kolektora i stari put koji su stanari i vlasnici dviju susjednih parcela koristili dok im općina nije omogućila prilaz preko javne površine. Formalno, na toj čestici nema zabilježenog prava služnosti, ali su taj put susjedi koristili usmenim dogovorom s aktualnim vlasnikom parcele.

1. Iako sam već dao usmenu ponudu sadašnjem vlasniku zemljišta, zanima me jesam li pogriješio s obzirom da predmetna čestica ima smanjenu vrijednost zbog:
- prolaska kanalizacije do spomenuta dva susjeda
- mogućih budućih sporova ako susjedi pokrenu pitanje služnosti korištenja pristupnog puta. Ako su "normalni" to se neće dogoditi, ali ne poznajem ih, a imam priliku vidjeti u što se neki ljudi mogu pretvoriti kad se osjete oštećeni.

2. Trebam li inzistirati da općina izvlasti aktualnog vlasnika s te parcele prije kupoprodaje s obzirom da kroz moju buduću parcelu prolazi kanalizacija tj. javno dobro? Ne radi se o magistralnom vodu, već o priključku dva susjeda na kanalizacijski kolektor.

Hvala!
forbix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 14:50   #2
može li netko pokušati odgovoriti... ?
forbix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:38.