Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2005., 15:27   #1
Juka (Yucca)

Imam staru Yuccu koja je toliko izrasla da sam ju morao rezati.
E sad... prije nekog vremena sam isto uradio s drvetom života (ista je porodica ali ne znam originalno ime) kojoj sam vrh samo zabio u vlažnu zemlju a stabljiku zalemio voskom, umočio u nekakav prašak koji olakšava puštanje korijena i to je bilo to.... Sve su se primile, žive su i zdrave.
To sam neki dan napravio i s Yuccom ALI... stabljike su mi omekšale a vrhovi su spustili listove pa se bojim da nešto nisam napravio kako treba.

Ako neko ima iskustva s razmnožavanjem Yucce molio bih neka napiše par redaka.
Jesam negdje pogriješio i o čemu trebam voditi računa?
__________________
Gdje god možeš posadi drvo..
gdje je drvo doći će i PTICE
::db:: is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 15:55   #2
Re: Raznožavanje Yucca-e?

Quote:
::db:: kaže:
Imam staru Yuccu koja je toliko izrasla da sam ju morao rezati.
E sad... prije nekog vremena sam isto uradio s drvetom života (ista je porodica ali ne znam originalno ime) kojoj sam vrh samo zabio u vlažnu zemlju a stabljiku zalemio voskom, umočio u nekakav prašak koji olakšava puštanje korijena i to je bilo to.... Sve su se primile, žive su i zdrave.
To sam neki dan napravio i s Yuccom ALI... stabljike su mi omekšale a vrhovi su spustili listove pa se bojim da nešto nisam napravio kako treba.

Ako neko ima iskustva s razmnožavanjem Yucce molio bih neka napiše par redaka.
Jesam negdje pogriješio i o čemu trebam voditi računa?
Možda si pogrešio a možda i nisi, treba pričekati.

Sve si pravilno napravio.

Ja ne koristim prašak nek se biljka sama potrudi, kod tebe je možda u pitanju zemlja ili sad nije vrijeme za rasađivanje.
Neke juke se teže presađuju.
meni jedna vrsta nikak ne uspijeva.....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 16:40   #3
Stavio sam zemlju od Zrinjevca (kupljena u Billi) koja je dosta 'prašnjava' pa kada se zalije digne se 'poklopac'. Njoj treba malo da se stvrdne a ima i smljevenog drveća u njoj.
Prije sam koristio neku univerzalnu kupljenu u rasadniku u Lučkom. Nju su volile sve biljke.

Naime radi se o onoj običnoj, najčešće viđanoj Yucci. Neznam latinski naziv. Malo sam gledao po internetu ali ima ih dosta i jako su slične. Ma ona sa širokim čvrstim svjetlozelenim listovima.

Kada sam prvi put presađivao 'drvo života', držao sam, ju u vodi dok ne pusti korijen i jedna žena mi je rekla da biljka tada pušta tzv. vodeni korijen, a kada se stavi u zemlju ovaj vodeni korijen joj služi dok ne pusti pravi. Nakon toga ga odbacuje.
No ne mora prvo ići u vodu pa onda u zemlju. Poslije sam stavljao direktno u zemlju i uspjevalo je.

Jednom mi se dogodilo da sam stabljiku ostavio predugu i biljka mi je strulila, omekšala i i pocrnila.

Koliko vlažnu zemlju da držim?
Bojim se da ne počne truliti. Za sada ju uredno pustim da se bala osuši prije nego ju ponovo zalijem. Stabljike sam odrezao na oko 30-40 cm.

Naime nekad davno sam na poklon dobio dvije biljke a danas je to već mala džungla. One dvije mamae su još žive, debele, lijepe i par dana nakon rezanja već bacaju mlade.

Koliko uopće Yucce žive?
__________________
Gdje god možeš posadi drvo..
gdje je drvo doći će i PTICE
::db:: is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2005., 15:57   #4
Quote:
::db:: kaže:


Koliko vlažnu zemlju da držim?
Bojim se da ne počne truliti. Za sada ju uredno pustim da se bala osuši prije nego ju ponovo zalijem. Stabljike sam odrezao na oko 30-40 cm.

Naime nekad davno sam na poklon dobio dvije biljke a danas je to već mala džungla. One dvije mamae su još žive, debele, lijepe i par dana nakon rezanja već bacaju mlade.

Koliko uopće Yucce žive?
Bolje ju je zapiknuti u zemlju bez držanja u vodi, ili je držati samo 24 sata u vodi da se dobro napije.

Juke ne vole previše vode, jednom tjedno zaljevanje ali ne obilno.

Imam juku koja je stara oko 25 godina. Sad je podijeljena na dva dijela i podavala mi bezboj svoje djece.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2006., 15:04   #5
Yucca

Evo prije 3 dana kupili u MBM-a yuccu- veca je od mene, yucca ima negdje 170 cm... e sada, u mbmu su nam rekli da ne mora imati svjetlo, da ju se zalijeva samo kad je zemlja suha itd... e sada- meni je ona smjestena u dnevnom boravku, jug, nije bas na suncanom mjestu- jer sam ogradila terasu pa dopire samo malo svjetla i evo sad je gledam u polumraku je.... zanimaju me vasa iskustva... i jel moze biti u blizini izvora topline radijatora??
Megy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2006., 18:32   #6
Quote:
Megy kaže:
Evo prije 3 dana kupili u MBM-a yuccu- veca je od mene, yucca ima negdje 170 cm... e sada, u mbmu su nam rekli da ne mora imati svjetlo, da ju se zalijeva samo kad je zemlja suha itd... e sada- meni je ona smjestena u dnevnom boravku, jug, nije bas na suncanom mjestu- jer sam ogradila terasu pa dopire samo malo svjetla i evo sad je gledam u polumraku je.... zanimaju me vasa iskustva... i jel moze biti u blizini izvora topline radijatora??
Po mojemu iskustvu ona se navikne na sve osim cjelodnevnog direktnog svjetla ili mraka.
A sto se tice radijatora, ja ipak ne bi preblizu...
djecko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2006., 21:17   #7
hvala na odgovoru
Megy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2006., 10:05   #8
e da, Yucca.

moja je velka, negdi oko metar i zilet, ali..listovi se permamentno sushe, mislim da ima nekvu bolest.

listovi su prevuceni kao nekakvim bjelicastim slojem, onak providnim, al ima nekaj gore...i to vec dok propupaju..i onda ih to kao nagriza.
nema prevec vode, niti premalo..a opet se sushi..vidim druge Yucce, uspjevaju ko lude, a ja ovu jedva uspijem drzhati na zivotu!? :|
ima neko nekof savjet ili nekaj? ima nekaj za spricanje u takvom slucaju? jel to opce bolest? :?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2006., 10:25   #9
Quote:
jimmy jazz kaže:
e da, Yucca.

moja je velka, negdi oko metar i zilet, ali..listovi se permamentno sushe, mislim da ima nekvu bolest.

listovi su prevuceni kao nekakvim bjelicastim slojem, onak providnim, al ima nekaj gore...i to vec dok propupaju..i onda ih to kao nagriza.
nema prevec vode, niti premalo..a opet se sushi..vidim druge Yucce, uspjevaju ko lude, a ja ovu jedva uspijem drzhati na zivotu!? :|
ima neko nekof savjet ili nekaj? ima nekaj za spricanje u takvom slucaju? jel to opce bolest? :?
meni se isto listovi suse...
Megy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2006., 12:24   #10
pazi, zaljevaj ju jenput na tjeden. to bi trebalo biti dosta.
neznam, Yucce pre mami i pre sestri uspjevaju kaj nore, a ova moja, drvo celo, nikud-nikam.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2006., 13:24   #11
Taj bjeličasti sloj je, po meni, OK- ako nije pretjerano.I moja to ima, izraženije na mladim listovima. Inače, listove treba od vesmena do vremena brisati vlažnom krpicom ili sl. Također u normalne pojave spada i sušenje određene količine listova godišnje (odozdo),koje je bolje pustiti da se posuše, pa tek onda odstraniti. Uglavnom, sve se to događa i s mojom yuccom, a živi i napreduje već godinama...
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 23:33   #12
Quote:
::db:: kaže:
Ako neko ima iskustva s razmnožavanjem Yucce molio bih neka napiše par redaka.
Jesam negdje pogriješio i o čemu trebam voditi računa?
Ja sam svoju dobila odvajanjem, zakorjenjivanjem u vodi, pa presađivanjem. Međutim, muči me nešto drugo: iako je stara već dosta godina, narasla već više od 1m, deblo joj je stalno iste debljine i ne pokazuje namjeru da s godinama dobije onako lijepo, debelo deblo kao u cvjećarnicama kakvo je imala njena "mama".Strah me da neće samu sebe moć nositi za koju godinu! Zna li netko u čemu je stvar?
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2006., 07:06   #13
ne mogu odrveniti u teglici vec iskljucivo u prirodi. ne znam zakaj. inace ih razmnozavaju tako da posjeku veliku odrvenjenu biljku i razrezu na manje komade pa takve zapikavaju u teglice. zato ti je i ta razlika u cijeni kod kupovine (ovisno o velicini drvenastog dijela).
i drvo zivota je Dracaena, a yucca je iz porodice Agavaceae
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2006., 11:08   #14
Thanks, xxGaladrielxx! Znači, ne trebam se nadati nikakvom povećanju obujma! Onda ću, ako počne padati opet odrezat , pa u vodu, pa opet sve ispočetka!
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 15:00   #15
Yucca - molim nekoliko savjeta

Evo jučer sam kupio biljku Yucca za dnevni boravak pa kako do sada nisam nikada brinuo o nikakvim biljkama zanima me ima li netko ovdje tu biljku u svom domu i može li mi odgovoriti na sljedeća pitanja.

Inače moja biljka je visoka oko 1,5 metar i za sada stvarno izgleda prekrasno

Dakle zanima me:

1. Koliko često i kako ju zalijevati (rečeno mi je 2 dcl. vode svakih 8 dana)
2. Može li stajati u dnevnom boravku tijekom cijele godine ili da ju iznosim na stubište (zatvoreno, sa dosta svjetla) ili balkon (otvoren) u određenim mjesecima. U stanu imam klima uređaj - po zimi grijem na oko 22 C
3. planiram ju presaditi u malo veću lončanicu - da li je to OK ?
4. Kako tretirati listove ?
5. S čime i koliko često je prihranjivati ? (Rečeno mi je 1 godišnje, u proljeće)

Eto, toliko za sada. Zahvaljujem na svakoj informaciji
Profesor. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 19:19   #16
sve potrebno što treba o uzgoju biljke možeš pronaći ovdje!!!!

link.....
__________________
moj blog
vragolast is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 21:57   #17
Quote:
vragolast kaže: Pogledaj post
sve potrebno što treba o uzgoju biljke možeš pronaći ovdje!!!!

link.....
Zahvaljujem !

Ali volio bih čuti i savjete i iskustva od nekoga tko ima ovu biljku u stanu duže vrijeme !
Profesor. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 14:49   #18
Zar je moguće da nitko ovdje nema ovu biljku u stanu ?

Pa vidim da se masovno prodaju od štandova na tržnici pa do "Peveca"

Molio bih da mi netko tko je duže ima odgovori može li se držati u dnevnom boravku tijekom cijele godine (imam klima uređaj - po zimi grijem na oko 22 C) jer mi zauzima dosta važan položaj koji će izgledati prazno ako je budem morao iznositi na stubište u određenom dijelu godine !
Profesor. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 22:52   #19
moja stoji četiri godine u dnevnom boravku i ništa joj nije

doduše, ni ne raste, ali možda to ima veze s tim da je ne zalijevam (dobro, sjetim se nekad), ne presuđujem i ne prihranjujem
pojmeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:44   #20
Quote:
pojmeta kaže: Pogledaj post
moja stoji četiri godine u dnevnom boravku i ništa joj nije

doduše, ni ne raste, ali možda to ima veze s tim da je ne zalijevam (dobro, sjetim se nekad), ne presuđujem i ne prihranjujem
Thanks, to sam želio čuti !

Ja ću je također ostaviti u dnevnom boravku tijekom cijele godine pa što bude. Presaditi ću je u veću i ljepšu posudu (jer je na jako istaknutom mjestu), zalijevati je i sve ostalo.

Što se tiče rasta ona je i sada prilično velika (150 cm, a s postoljem oko 180 cm), tako da bi mi najdraže bilo da takva i ostane !
Profesor. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:15.