Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2005., 12:12   #1
Srednjovjekovno viteštvo

Radim diplomski na temu viteštva na našim područjima u srednjem vijeku pa me interesuje kolika je obaviještenost o ovom fenomenu povijesti i koliko se zna o našim vitezovima. Recimo, na turniru u Budimu početkom 15. st. učestvovao je veći broj naših vitezova, između ostalog i Hrvoje Vukčić i Despot Stevan Lazarević. U originalnim dokumentima se dosta ljudi naziva "miles", što u prijevodu znači vitez, ali su oni većinom svoje titule dobivali od stranih vladara prilikom njihovog učešća u poslanstvima evropskim državama. Oni nisu "pravi" vitezovi, u punom smislu tog izraza. Mene bi interesovali vitezovi u oklopima koji su učestvovali u turnirima, kojih, koliko se zna, i nije bilo na našim područjima. Kod nas nije bilo ni domaćih viteških redova, ali su mnogi naši vitezovi bili članovi inozemnih redova (Poput zmajevog viteškog reda). Ako neko zna neki članak, ili knjigu pa da me uputite više u tom smjeru.

Hvala.
 
Odgovori s citatom
Old 03.03.2005., 14:23   #2
Pa ne znam baš koliko je bilo turnirskih vitezova (koliko sam shvatio njih smatraš pravima?) u našim krajevima. Točniji prijevod izraza ''miles'' bi ti bio vojnik a sada mi stvarno ne pada na pamet da sam negdje u literaturi naletio na nekog opasanog i zaprisegnutog viteza. Uvijek možeš uzeti Akademijinu zbirku domaćih izvora i možda u njoj pronaći nešto o tvojoj temi.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2005., 18:19   #3
Pa recimo, drukčije je kad Pribislav Pohvalić, ili pak, Pribislav Vukotić, za sebe kažu da su vitezovi (tj. miles, jer se misli na viteza, iako to u isto vrijeme znači i vojnik), i kada recimo, Hrvoje Vukčić Hrvatinić za se kaže da je vitez i da daje "riječ vitešku". Čak je sačuvana i slika Hrvoja u punom oklopu i slika njegova grba u glagoljskom misalu. Takvi vitezovi su mi interesantniji zbog jasnoće njihova poziva, i vjerovatnog kodeksa časti po kojem su se (valjda) vladali.
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:22.