Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2010., 23:39   #1
Celijakija

nalijetala sam na spominjanje celijakije tu na RiD-u, ali zasebnu temu nisam nasla...
zbog loseg napredovanja poslani smo na gastroenterolosku obradu... zasad je krvna slika ok, a cekamo nalaz age i eme iz kojih bi se trebalo vidjeti ima li kakvih naznaka za celijakiju... iako, vec smo upozoreni da ako i ema i aga budu ok, to nista ne znaci (jer je iga proteina snizen)... doktorica sumnja da je neki oblik celijakije u pitanju...
iz tih razloga receno nam je da mjesec dana provodimo bezglutensku dijetu kako bi vidjeli oce li se osjetiti napredak na tezini... doktorica nam je savjetovala da izbjegavamo i mlijeko i sve mlijecne proizvode jer smo u razgovoru skuzili da mlijeko (odnosno mlijecne proizvode, jer mlijeko ne pije) ne probavlja kako treba...
bilo kakvi savjeti u vezi prehrane su dobrodosli... isto kao i iskustva s ovom bolesti...
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 01:08   #2



moj nećak ima celijakiju, dijagnosticirana na sistematskom za školu, znači s 6 godina, do tada je gubio na težini, mora bit na djeti cijeli život, cijela prehrana mu je drukčija od ostatka obitelji, sestra je kupila pekač kruha (tada ga još nije bilo za kupit ovde, barem mi nismo čuli za to) i svaki dan mu sprema bezglutenski kruh, ostalu spizu je nabavljala vani ali vjerojatno sada toga ima kupit i ovde, postoji udruga u splitu pa je najbolje otić tamo i sve ćeš doznat
__________________
20.09.2009. stigla Lucija
wandast is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 01:38   #3
Quote:
wandast kaže: Pogledaj post
dijagnosticirana na sistematskom za školut
zar nije da se celijakija jedino sigurno može dijagnosticirati nekim (ne znam točno kojim) pregledom crijevnih resica?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 01:51   #4
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
zar nije da se celijakija jedino sigurno može dijagnosticirati nekim (ne znam točno kojim) pregledom crijevnih resica?
da, na sistematskom napokon skužili da mali ima malu težinu, a mali jeo sve živo, a gubio na težini, te ga poslali na pretrage, neka dr rekla da sumnja na celijakiju pa ga poslala na preglede baš za tu bolest
__________________
20.09.2009. stigla Lucija
wandast is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 08:27   #5
šta znači točno "malo na težini" dali je on gubio kg ili se nije debljao...
dali postoje i neki drugi znakovi te bolesti...

moja cura ima sada sa 2,9 mjeseci ca. 12-13 kg i sad ste me malo preplašili, mislim ona nikad nije gubila na težini ali jako polako idu na gore, u godini dana ca. 1 kg dobije s tim da ona malo i jede
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 09:44   #6
Quote:
wandast kaže: Pogledaj post



moj nećak ima celijakiju, dijagnosticirana na sistematskom za školu, znači s 6 godina, do tada je gubio na težini, mora bit na djeti cijeli život, cijela prehrana mu je drukčija od ostatka obitelji, sestra je kupila pekač kruha (tada ga još nije bilo za kupit ovde, barem mi nismo čuli za to) i svaki dan mu sprema bezglutenski kruh, ostalu spizu je nabavljala vani ali vjerojatno sada toga ima kupit i ovde, postoji udruga u splitu pa je najbolje otić tamo i sve ćeš doznat
bolje je da se sto prije otkrije u svakom slucaju...
dr. kod koje smo bili je saznala da je ima u 40-toj godini...
aj mi nabavi recept za kruh u pekacu jer mi je dr rekla da ne smijem koristiti ni suhi kvasac, nego samo svjezi a nemam pojma kako ga u pekacu upotrijebiti...

Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
šta znači točno "malo na težini" dali je on gubio kg ili se nije debljao...
dali postoje i neki drugi znakovi te bolesti...

moja cura ima sada sa 2,9 mjeseci ca. 12-13 kg i sad ste me malo preplašili, mislim ona nikad nije gubila na težini ali jako polako idu na gore, u godini dana ca. 1 kg dobije s tim da ona malo i jede
T. ima 15 mjeseci i u zadnjih 9 mjeseci je dobila 800 gr... ona super jede, ima super probavu... poslali su nas cisto da provjerimo jel sve ok, al ova dr. misli da tu ima nesto...

nemoj se odmah plasiti... ja koliko sam shvatila znakova i simptoma ima jako puno, a ne mora ih uopce biti...
evo:
Simptomi celijakije mogu biti različiti i često ne ukazuju na povezanost s probavnim sustavom. U bolesnika s poremećajem funkcije crijeva moguće je relativno brzo i lako dijagnosticirati bolest. Klinička slika može biti jasna i prepoznatljiva, ali bolest vrlo često može biti i sasvim tiha. Simptomi često mogu biti čak suprotni od očekivanih! Simptomi bolesti su najjasniji kod male djece. To su simptomi koji ukazuju na problem u trbuhu: povraćanje, napuhnutost, obilne, proljevaste smrdljive stolice, gubitak na težini, umor i slabost. Ako se u dojenačkoj dobi bolest ne prepozna na vrijeme, kasnije se kod djece jasno vidi zastoj u rastu. Navedeni simptomi tipični su simptomi klasične kliničke slike celijakije. S obzirom da tipični simptomi ukazuju na poremećaj funkcije crijeva u ovih bolesnika moguće je relativno brzo i lako dijagnosticirati bolest.
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 10:09   #7
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
šta znači točno "malo na težini" dali je on gubio kg ili se nije debljao...
dali postoje i neki drugi znakovi te bolesti...

moja cura ima sada sa 2,9 mjeseci ca. 12-13 kg i sad ste me malo preplašili, mislim ona nikad nije gubila na težini ali jako polako idu na gore, u godini dana ca. 1 kg dobije s tim da ona malo i jede
Blond u toj dobi je normalno da malo dobivaju jer su jako aktivni...
moja M jede ko mećava pa od jeseni čekam da dođe do 15 kg i tek sam prije mjesec dana vidjela ravno 15, ali je jako jako aktivna...sad kad je lijepo zna biti po 3-4 sata u parku po spravama...
__________________
mama tri male ljepotice...
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 19:23   #8
čula sam da se brašno dobiva na recept, a inače je najjeftinije u ljekarnama ne po centrima. dosta su dobro opskrbljeni bezglutenskim proizvodima u intersparu, mulleru i DMu

Quote:
wandast kaže: Pogledaj post



moj nećak ima celijakiju, dijagnosticirana na sistematskom za školu, znači s 6 godina, do tada je gubio na težini, mora bit na djeti cijeli život, cijela prehrana mu je drukčija od ostatka obitelji, sestra je kupila pekač kruha (tada ga još nije bilo za kupit ovde, barem mi nismo čuli za to) i svaki dan mu sprema bezglutenski kruh, ostalu spizu je nabavljala vani ali vjerojatno sada toga ima kupit i ovde, postoji udruga u splitu pa je najbolje otić tamo i sve ćeš doznat
hvala
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Evo vam jedna lijepa tablica koja je meni pomogla u orijentaciji.

http://www.dekot.hr/images/tablica.pdf
__________________
NEVER BE AFRAID TO SAY WHAT YOU FEEL

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 17.01.2012. at 23:13. Reason: spajanje postova
ZZZdenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 15:14   #9
Quote:
ZZZdenka kaže: Pogledaj post
čula sam da se brašno dobiva na recept, a inače je najjeftinije u ljekarnama ne po centrima. dosta su dobro opskrbljeni bezglutenskim proizvodima u intersparu, mulleru i DMu
Preko recepta se može besplatno dobiti 10kg mix B brašna svaki mjesec. Što se ostalih bezglutenskih proizvoda tiče, u DMu su poprilično skuplji nego u mullera ili interspara. Razlike u cijeni znaju biti i po 10-12 kuna.
Amy March is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 19:39   #10
Moze li mi netko protumacit nalaze ?

Endomysial-IgA-ab
Result: 1:<10
Unit: Titer
Reference Range 1:<10
Meth: IFT
i tu je nacrtana samo neka osjenčana crta

Tissue Transglutam
Result: 0.5
Unit: U/ml
Reference RAnge: < 7.0
Meth: EIA

Kod ovog je isto neka osjenčana crta, s tim da su stavili neku crnu točku koja označava nemam pojma kaj.
BubaMare is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 14:02   #11
je li netko ta antitijela radio privatno? zanima me cijena.
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 10:03   #12
Gledala sam emisiju Među nama na hrt-u prije koji tjedan, baš pričali o celijakiji.
Baš sam se iznervirala, kod te bolesti ništa nije jednostavno-simptoma može biti a i ne mora, mogu biti povezani s probavom, a i ne moraju. Mršavost unatoč dobrom apetitu je jedan od mogućih pokazatelja, ali opet, i debljina može biti uzrokovana celijakijom..
Ali najgore od svega je to što ako namirnica bez glutena stoji u kuhinji ili u dućanu na polici pokraj one sa glutenom, onda niti ova bez glutena više nije sigurna za oboljelog. Ma užas!

Držim vam fige da se ne radi o celijakiji.
__________________
BabyCipelicscrapbook
Joel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 10:10   #13
Quote:
Joel kaže: Pogledaj post
Gledala sam emisiju Među nama na hrt-u prije koji tjedan, baš pričali o celijakiji.
Baš sam se iznervirala, kod te bolesti ništa nije jednostavno-simptoma može biti a i ne mora, mogu biti povezani s probavom, a i ne moraju. Mršavost unatoč dobrom apetitu je jedan od mogućih pokazatelja, ali opet, i debljina može biti uzrokovana celijakijom..
Ali najgore od svega je to što ako namirnica bez glutena stoji u kuhinji ili u dućanu na polici pokraj one sa glutenom, onda niti ova bez glutena više nije sigurna za oboljelog. Ma užas!

Držim vam fige da se ne radi o celijakiji.
da, bas ovo i mene nervira...sve moze bit a i ne mora... nista nije 100 posto dokazivo...
zato nas je i stavila na dijetu, jer cemo tako najbolje vidjeti ima li kakvih pomaka...
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 10:41   #14
Quote:
Leptiric kaže: Pogledaj post
da, bas ovo i mene nervira...sve moze bit a i ne mora... nista nije 100 posto dokazivo...
zato nas je i stavila na dijetu, jer cemo tako najbolje vidjeti ima li kakvih pomaka...
Celijakija je zajebana. Teško dokaziva.
Jedino biopsijom crijevnih resica se može vidjeti sa sigurnošću.
Sve AGE i EME su samo pokazatelji da li nešto štima ili ne i kako štima.
A i to s biopsijom je upitno u slučaju kada resice nisu potpuno skraćene već djelomično, onda se treba postupak ponovit kroz neko vrijeme da se vidi progresija.
Osim toga kod male djece, cca do škole, je bilošto teško sa sigurnošću ustanovit, jer se organizam prilagođava, sazrijeva i u stanju je prevladat neke stvari, dok u kasnijem razdoblju više nije.
Zato je normalno bolje što ranije nešto detektirati i popravljati.
Celijakoja jest konačna bolest, ali neke oblike ako nije baš potpuna, organizam malog djeteta može savladat, dok kod odrasle osobe, ili starijeg djeteta kad se otkrije, teško da se išta može popravit.

Jedina terapija kod djece je simptomatsko "liječenje", tj. ukidane namirnica sa glutenom, te praćenje napretka.
Osim toga ako djete ne napreduje, može biti još xy stvari koje smetaju djetetu, ali normalno treba istražiti i naći. Nije jednostavno.
Ide se jedno po jedno, pa se eliminacijom nađe nešto što smeta.



Sretno!
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 10:43   #15
Evo vam jedna lijepa tablica koja je meni pomogla u orijentaciji.

http://www.dekot.hr/images/tablica.pdf
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 10:50   #16
Negdje sam čitala da ono kad na sastavu hrane piše "u tragovima" jaja/mlijeko/gluten, da je to moguće da hrana sadrži jer se te iste namirnice proizvode u tvornicama koje proizvode i druge stvari sa punim sadržajem jaja/mlijeko/gluten, te je moguće da zrakom dospije i u ovo koje je inače po receptu bez toga.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 10:56   #17
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Negdje sam čitala da ono kad na sastavu hrane piše "u tragovima" jaja/mlijeko/gluten, da je to moguće da hrana sadrži jer se te iste namirnice proizvode u tvornicama koje proizvode i druge stvari sa punim sadržajem jaja/mlijeko/gluten, te je moguće da zrakom dospije i u ovo koje je inače po receptu bez toga.
to je istina, iako ne samo zrakom nego se glutenske i bezglutenske namirnice prerađuju u istim strojevima pa je moguće da je u mlinu/nečemu zaostalo malo onoga s glutenom
+ proizvođač se takvim natpisom štiti od mogućnosti da ga netko tuži ako mu proizvod izazove reakciju zbog tih tragova
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 14:03   #18
Lepi malo mi je čudno da su T stavili na bezglutensku dijetu tej tako...a da nisu napravili
niti trečinu nalaza...jedini nalaz kojim se može dijagnosticirati celijakija je biopsija...
na kojoj je kao što znaš Borna bio...nalaz je blaga atrofija resica...negdje su skraćene
na pola...negdje na trećinu...ali i nakon tog nalaza mu nije dijagnosticirana jer je doktorica
gastroenterolog rekla da se teško dijagnosticira djetetu mlađem od 2 godine...
a vi niste još bili ni kod gastro? dakle rekla je da ga može staviti na bezglutensku dijetu
koja nije ni malo jednostavna kao što se misli jer glutena ima u stvarima za koje ne bismo
rekli da ga ima...ona je nama dala da pijemo dva mjeseca pediashure...kalorični napitak
koji sadržava sve što je njima potrebno...ako i nakon toga ne bude dobivao na težini tek tada
će ići na bezglutensku dijetu od 6 mjeseci jer je toliko potrebno da se vidi reakcija...
nakon šest mjeseci bi s eponovio nalaz antittg-a da se vidi i9ma li promjena...sutra
je dva tjedna kako pije pa ću ga malo izvagati...koliko T ima sada kila...ima li još nekih simptoma...
problema sa kakanjem?anemiju?bilo šta?
__________________
Imati dijete znači kako ni u jednom dijelu toga puta jednostavno ne možeš zamisliti da ga je moguće voljeti više nego ga već voliš, jer sav se topiš od ljubavi, voliš koliko uopće ljudsko biće može voljeti, a onda zapravo shvatiš da voliš ga još i više.
Nova0303 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 10:51   #19
8472, tnx...
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 13:56   #20
Brojcana je lijepo sve napisala. Ja bi jos dodala da se moze skuziti kod djeteta (a i ne mora ) fizicka promjena ta da je jako mrsavo sa jako napuhanim trbuhom.
Jedino biopsija tankog crijeva moze potvrditi celijakiju i to samo u slucaju da prije toga crijeva budu opterecena glutenom..
Thelma&Louise, nasa forumasica, ima celijakiju pa mozes nju sve ispitati. Ona sve zna o toj bolesti.. Najvjerojatnije da ce se javiti tu kad vidi temu. A i mozes nazvati centar za celijakiju i njih sve ispitati.

Nadam se da kod vas to nije slucaj, vec da je curka sitnije gradje i ne dobiva na kilazi kao vecina djece. I vrlo dobro znam kako si preplasena
Moj maleni ima alergiju na gluten i muka mi je (to je dosta rijetko, cesce je npr krav.ml.).. A i bez obzira sto su mi rekli da to nema veze sa celijakijom, nisam se opustila.
Mogu ti samo reci da se probas smiriti i nadati se najboljemu. Ako na kraju ipak utvrde da ima celijakiju, to nije kraj svijeta (kako sam ja mislila ). Ima danas za kupiti svasta nesto bez glutena. A i dobro je da otkriju sto ranije, jer ne lijecena celijakija, odnosno ne izbjegavanje glutena, moze imati jako teske posljedice...!
Javi obavezno rezultate
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:03.