Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2014., 09:31   #501
kad se radi o darovnom ugovoru etažiranje nije potrebno. samo želimo sigurnost da ne ulažemo bez veze. a financijske mogućnosti za dizanje kuće iz temelja očito nemamo da imamo ne bi ovo ni razmatrali. Što se tiče darovnog ugovora zanima me da li se plaća porez ukoliko se dio kuće daje sinu i snahi dakle ne sada već nakon svatova...
nina2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 17:28   #502
Quote:
nina2102 kaže: Pogledaj post
kad se radi o darovnom ugovoru etažiranje nije potrebno. samo želimo sigurnost da ne ulažemo bez veze. a financijske mogućnosti za dizanje kuće iz temelja očito nemamo da imamo ne bi ovo ni razmatrali. Što se tiče darovnog ugovora zanima me da li se plaća porez ukoliko se dio kuće daje sinu i snahi dakle ne sada već nakon svatova...
Snaha je sinova zena. Sinova zena ne spada u prvi nasljedni red, nije predak niti potomak darovatelja stoga darovanje od strane svekra ili svekrve ucinjeno prema njoj nije oslobodjeno od oporezivanja.
braco123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 00:31   #503
Quote:
nina2102 kaže: Pogledaj post
kad se radi o darovnom ugovoru etažiranje nije potrebno. samo želimo sigurnost da ne ulažemo bez veze. a financijske mogućnosti za dizanje kuće iz temelja očito nemamo da imamo ne bi ovo ni razmatrali. Što se tiče darovnog ugovora zanima me da li se plaća porez ukoliko se dio kuće daje sinu i snahi dakle ne sada već nakon svatova...
Roditelji daruju sinu, a sin onda polovinu daruje svojoj suprugi.
Tako se izbjegne porez.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2014., 09:35   #504
ok , ašto se tiče nedovršenosti kuće? da li je moguće navesti u darovnom ugovoru i dio koji se bude nadograđivao mi ćemo to financirati naravno
nina2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 15:29   #505
koliki su troškovi sklapanja darovnog ugovora? otac daruje sinu
nina2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 18:59   #506
Quote:
nina2102 kaže: Pogledaj post
koliki su troškovi sklapanja darovnog ugovora? otac daruje sinu
Ukoliko sami pišete ugovor ili koristite obrazac darovnog ugovora, tada nastaju samo troškovi koji se tiču ovjere potpisa kod javnog bilježnika.
__________________
Riječi su isto kao i gomile ljudi, nije nužno znati za sve...
sheena0512 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 01:07   #507
Quote:
nina2102 kaže: Pogledaj post
koliki su troškovi sklapanja darovnog ugovora? otac daruje sinu
Ja sam sama sastavljala darovni ugovor , platili 170 kuna kod JB za dva originala darovnog i dvije ovjerene kopije darovnog . Jedan original ostaje kod JB , a jedan ide u gruntovnicu nakon što se ovjeri u poreznoj da je oslobođeno od plačanja poreza ili ako morate platiti porez . U gruntovnici me upis vlasništva koštao 250 kuna . Rješenje mi još nije stiglo , ali je upis uveden drugi dan čim sam predala dokumetaciju za gruntovnicu , jel vidi se preko neta da je provedeno . Ako sami sastavljate na onom papiru iz NN , pazite samo da prepišete sve što piše u vlasničkom listu nekretnine da ne bi imali problema prilikom upisa u gruntovnici ... Čestica , preduložak , uložak , adresa , opis nekretnine , ako je stan u pitanju , kat , prizemlje ( sobe , kupatilo , nužnik jel sve mora biti nabrojano kao što je upisano u VL , inaće vam neće htjeti upisati u grunotovnici ) . U poreznoj će vam trebati rodni listovi i vlasnički list nekretnine za dokazivanje prvolinijskog srodstva , otac/sin , baka / unuk itd , te original darovnog ugovora i kopije da vam udare žigove na poleđini . Dobijete i rješenje od porezne na kućnu adresu kroz par dana ..
OrchidLover is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 11:01   #508
Ne znam da li je bilo već slično pitanje, ali zanima me može li baka unuku koji je maloljetan (12 god.) pokloniti stan darovnim ugovorom bez plaćanja poreza ili postoji neka pravna prepreka za to ? MOže li maloljetna osoba postati vlasnik nekretnine na ovaj način ?
agram1907 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 11:56   #509
Quote:
agram1907 kaže: Pogledaj post
Ne znam da li je bilo već slično pitanje, ali zanima me može li baka unuku koji je maloljetan (12 god.) pokloniti stan darovnim ugovorom bez plaćanja poreza ili postoji neka pravna prepreka za to ? MOže li maloljetna osoba postati vlasnik nekretnine na ovaj način ?
Može , nema pravne prepreke kod darovanja maloljetnoj osobi .
Jedino je problem , ako hoćete kasnije prodati tu nekreninu dok je djete maloljetno ,jer se onda tu upetlja i centar za socijalni rad jer od njih morate tražiti dozvolu za prodaju stana , pa će te morati dokazivati da ne pokušavate otuđiti imovinu maloljetnog djeteta i još sto drugih gluposti ..
Nekretninu možete bez problema prodati nakon što djete postane punoljetno , tj on može prodati , ne vi ...jel
Poreza nema kod darovanja nekretnine sa bake na unuka ...sve što je prvolinijsko nasljeđivanje u obitelji se ne oporezuje .
OrchidLover is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 09:41   #510
Poništenje ugovora o darovanju

Pozdrav svima, nadam se da će mi netko razjasniti može li se ugovor o darovanju poništiti u sljedećem primjeru.

Moja supruga i njena sestra dobile su na temelju Ugovora o darovanju nekretninu na moru (prije par godina, prije no što smo se supruga i ja upoznali). Darivatelj je njihov otac. S time da su parcelu na kojoj nekretnina stoji kupili roditelji oca, ali nekretnina je izgrađena od strane majke i oca podjednako. Dakle nije otac sam svojim sredstvima izgradio nekretninu. Kada je nekretnina izgrađena darovana je kćerkama, svakoj 50% nekretnine.

U međuvremenu otac, koji i inače ima problema s alkoholizmom (no ne znam je li ikada i kazneno evidentiran po tom pitanju, mislim da nije), posvađao se tijekom jedne proslave sa cijelom obitelji kćerkina muža, dakle s mojom obitelji. Svjedok nemilom događaju je među ostalom i njegova vlastita supruga, koja ga je u tom trenu otpratila u njegov auto kako bi odspavao pijanstvo i došao k sebi, u tim trenucima joj je među ostalom prijetio raskidom braka ukoliko se ona vrati u moju kuću, no ona je svejedno otišla jer se među ostalom brinula za unuke i za kćerku.

Nakon toga čovjek se ne skida s boce, danima je pijan, a mene je nazvao da mi kaže kako će moja supruga (njegova kćerka) uskoro dobiti pismo kojim će opozvati čin darovanja, te je naveo da će se ona morati izjasniti o tome što je u proteklih par godina učinila za nekretninu na moru.

Moje pitanje: ima li on ikakvo uporište da raskine ugovor o darovanju?
Među ostalom navodno će i svojoj supruzi uručiti pismo o raskidu braka, razlog će biti nedolično ponašanje, jer se te večeri eto vratila kćerki i unucima umjesto da je ostala s njim pijanim. To je njemu nedolično ponašanje.

Cijela situacija je u biti dosta mučna, no točno je onako kako sam gore opisao. Napisao sam ovo gore objektivno, bez obzira što sam direktno involviran.

Ono što je možda bitno jest činjenica da su ovih godina uglavnom roditelji brinuli za troškove kuće, za režije. Nisu dozvoljavali kćerki da ona plaća režije iako je u par navrata tako zahtijevala.

Eto, ako netko može pomoći bio bih zahvalan.
plavi222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 12:43   #511
Pozdrav.

ako darujem kuću suprugu (darovnim ugovorom) u kojem slučaju i tko može pobiti taj ugovor i koja su moja prava ukoliko bi u budućnosti došlo do razvoda?

ili...da mu ju možda prodam za neku sitnu cifru npr. 1000,00 kn?


Hvala

Zadnje uređivanje afm : 20.10.2014. at 12:59. Reason: dodatak
afm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 08:36   #512
Darovni ugovori

Imam par pitanja

1) Ako bi roditelj darovao nekretninu sinu koliko drugi sin ima pravo zatraziti nuzni dio? Ili to krece tek nakon smrti roditelja, iako je od darivanja proslo vrijeme? Dakle koja je zastara?

2) Ako su sinovi suvlasnici nekretnine svaki 1/2 i da se izbjegne porez, jedan sin daruje 1/2 roditelju, da li nakon smrti roditelja ta polovica ponovno ulazi u ostavinsku raspravu?

3) Kod darovnog ugovora za teret uzivanja roditelja - koja verzija nije kasnije bracna stecevina? Dozivotno ili dosmrtno?

Hvala!
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 12:23   #513
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja

1) Ako bi roditelj darovao nekretninu sinu koliko drugi sin ima pravo zatraziti nuzni dio? Ili to krece tek nakon smrti roditelja, iako je od darivanja proslo vrijeme? Dakle koja je zastara?

2) Ako su sinovi suvlasnici nekretnine svaki 1/2 i da se izbjegne porez, jedan sin daruje 1/2 roditelju, da li nakon smrti roditelja ta polovica ponovno ulazi u ostavinsku raspravu?

3) Kod darovnog ugovora za teret uzivanja roditelja - koja verzija nije kasnije bracna stecevina? Dozivotno ili dosmrtno?

Hvala!
Sklopi ugovor o doživotnom (vlasnik si nakon smrti) ili dosmrtnom (vlasnik si nakon potpisa ugovora) i teško se isto osporava.
Nekretnina u oba slučaja nije predmet ostavinske rasprave.
Ako sklopiš doživotno, napraviš zabilježbu u gruntovnici i siguran si, nakon smrti se uknjižiš kad predaš smrtni list.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 13:48   #514
koliko se plača javni biljeznik ako mi tata daruje kuću na dve etaze i da potpisemo da je on vlasnik kuće do smrti a ja nakon njegove smrti???da li moze to netko prekinuti da nije valjano ili umjesati se od familije
donatela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 17:47   #515
Quote:
donatela kaže: Pogledaj post
koliko se plača javni biljeznik ako mi tata daruje kuću na dve etaze i da potpisemo da je on vlasnik kuće do smrti a ja nakon njegove smrti???da li moze to netko prekinuti da nije valjano ili umjesati se od familije
nužni nasljednik oca će moći osporavati ako će on tim darovanjem bit uskraćen za njegov nasljedni dio. znači njegova žena ili tvoji braća/sestre.

Koliko se plaća javni bilježnik ovisi, najbolje da pitaš u uredu koji je nadležan za mjesto gdje se nekretnina nalazi.

Ovo što ti hoćeš se zove darovanje za slučaj smrti-čl.491. zakona o obveznim odnosima
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 17:54   #516
Quote:
plavi222 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, nadam se da će mi netko razjasniti može li se ugovor o darovanju poništiti u sljedećem primjeru.

Moja supruga i njena sestra dobile su na temelju Ugovora o darovanju nekretninu na moru (prije par godina, prije no što smo se supruga i ja upoznali). Darivatelj je njihov otac. S time da su parcelu na kojoj nekretnina stoji kupili roditelji oca, ali nekretnina je izgrađena od strane majke i oca podjednako. Dakle nije otac sam svojim sredstvima izgradio nekretninu. Kada je nekretnina izgrađena darovana je kćerkama, svakoj 50% nekretnine.

U međuvremenu otac, koji i inače ima problema s alkoholizmom (no ne znam je li ikada i kazneno evidentiran po tom pitanju, mislim da nije), posvađao se tijekom jedne proslave sa cijelom obitelji kćerkina muža, dakle s mojom obitelji. Svjedok nemilom događaju je među ostalom i njegova vlastita supruga, koja ga je u tom trenu otpratila u njegov auto kako bi odspavao pijanstvo i došao k sebi, u tim trenucima joj je među ostalom prijetio raskidom braka ukoliko se ona vrati u moju kuću, no ona je svejedno otišla jer se među ostalom brinula za unuke i za kćerku.

Nakon toga čovjek se ne skida s boce, danima je pijan, a mene je nazvao da mi kaže kako će moja supruga (njegova kćerka) uskoro dobiti pismo kojim će opozvati čin darovanja, te je naveo da će se ona morati izjasniti o tome što je u proteklih par godina učinila za nekretninu na moru.

Moje pitanje: ima li on ikakvo uporište da raskine ugovor o darovanju?
Među ostalom navodno će i svojoj supruzi uručiti pismo o raskidu braka, razlog će biti nedolično ponašanje, jer se te večeri eto vratila kćerki i unucima umjesto da je ostala s njim pijanim. To je njemu nedolično ponašanje.

Cijela situacija je u biti dosta mučna, no točno je onako kako sam gore opisao. Napisao sam ovo gore objektivno, bez obzira što sam direktno involviran.

Ono što je možda bitno jest činjenica da su ovih godina uglavnom roditelji brinuli za troškove kuće, za režije. Nisu dozvoljavali kćerki da ona plaća režije iako je u par navrata tako zahtijevala.

Eto, ako netko može pomoći bio bih zahvalan.
čl.493 i 494. Zakona o obveznim odnosima - jedino tu je moguće opozvati darovanje.

Ovo što ste vi opisali, nije dovoljno.
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 08:22   #517
Darovni ugovor - nekretnina pitanje?

Situacija je ovakva. Moj otac je prenio na mene običnim darovnim ugovorom 4/6 kuće u kojoj mi živimo prije 11 godina. Moja sestra ima već otprije 1/6 kuće koju je dobila po ostavinskoj raspravi nakon
majčine smrti. Moja sestra je udana i živi u drugom gradu. Ja živim sa ocem i plaćam sve račune kućanstva. Da li može moja sestra jednog dana kada ne bude oca tražiti poništenje darovnog ugovora?
Da li bi trebalo za svaki slučaj potrebno napraviti dvostrano obvezan darovni ugovor, za svaki slučaj, ili nema potrebe?

Hvala!
gazda 04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 16:14   #518
Quote:
gazda 04 kaže: Pogledaj post
Darovni ugovor - nekretnina pitanje?

Situacija je ovakva. Moj otac je prenio na mene običnim darovnim ugovorom 4/6 kuće u kojoj mi živimo prije 11 godina. Moja sestra ima već otprije 1/6 kuće koju je dobila po ostavinskoj raspravi nakon
majčine smrti. Moja sestra je udana i živi u drugom gradu. Ja živim sa ocem i plaćam sve račune kućanstva. Da li može moja sestra jednog dana kada ne bude oca tražiti poništenje darovnog ugovora?
Da li bi trebalo za svaki slučaj potrebno napraviti dvostrano obvezan darovni ugovor, za svaki slučaj, ili nema potrebe?

Hvala!
Tvoja sestra će moći tražiti poništenje samo ako je tim darovnim ugovorom bio uskraćen njezin nužni dio kad ti otac umre da. ali poništenje samo do njezinog nužnog djela.

ne znam što bi htio tim dvostranoobveznim ugovorom, ali darovanje ti nije dvostranoobvezni ugovor, u samoj definiciji darovanja u zakonu ti stoji da ugovor nastaje kad se darovatelj obveže BEZ PROTUČINIDBE prepustiti stavr ili imovisnko pravo.

Budući da je darovanje nekretnine-ugovor ste morali sklopiti u pisanom obliku.
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 17:00   #519
darovni ugovor

Molim pojašnjenje....Otac mi je darovnim ugovorom ostavio 1/2 svog zemljišta,što smo ovjerili kod bilježnika.Sestra i ja imamo svaka svoju 1/4 zemlje u vlasništvu.Mene zanima:dali nakon očeve smrti sestra ima "pravo" tražiti tu darovanu polovinu zemljišta,kao i njegova druga žena.Ako ima-kako da zaštitim svoja prava nasljednika prvog reda,budući da neznam dali postoji oporuka ili ikakav sklopljeni ugovor(doživotnog,dosmrtnog) ili drugi.?Kako MI djeca možemo saznati dali postoji oporuka ili drugo i DALI na ostavinsku raspravu u pravilu pozivaju samo nasljednike koji dobivaju nasljedstvo ili svu rodbinu????Neznam kako to ide u praksi..???Hvala za odgovor,uz lijep pozdrav.
jezic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 18:37   #520
Quote:
jezic kaže: Pogledaj post
Molim pojašnjenje....Otac mi je darovnim ugovorom ostavio 1/2 svog zemljišta,što smo ovjerili kod bilježnika.Sestra i ja imamo svaka svoju 1/4 zemlje u vlasništvu.Mene zanima:dali nakon očeve smrti sestra ima "pravo" tražiti tu darovanu polovinu zemljišta,kao i njegova druga žena.Ako ima-kako da zaštitim svoja prava nasljednika prvog reda,budući da neznam dali postoji oporuka ili ikakav sklopljeni ugovor(doživotnog,dosmrtnog) ili drugi.?Kako MI djeca možemo saznati dali postoji oporuka ili drugo i DALI na ostavinsku raspravu u pravilu pozivaju samo nasljednike koji dobivaju nasljedstvo ili svu rodbinu????Neznam kako to ide u praksi..???Hvala za odgovor,uz lijep pozdrav.
jesi upisana u zemljišne knjige kao suvlasnica sa sestrom?

Zašto bi sestra tražila tražila svoju polovicu ako ju je ugovorom i ona dobila?
Druga žena ako je u braku s njim u času smrti još-onda ima pravo na nužni dio. Ne možeš zaštitit svoja prava jer je i žena uz tebe nasljednik prvog reda. Da li postoji oporuka/ugovor o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, ako ti otac ne želi reći, saznat ćeš tek na ostavinskoj raspravi ako budeš jedna od nasljednika-samo se nasljednici pozivaju na raspravu i samo joj oni mogu nazočiti
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:50.