Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2024., 00:08   #4481
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
Ako primaš honorar u stranoj valuti, slobodno prebaciš u EUR kad god želiš, ali za JOPPD obračun ne uzimaš tu cifru koja ti ispadne kad promijeniš lovu na bankovnom računu, nego moraš preračunati po srednjem tečaju HNB-a za dan kad si originalnu uplatu primio na račun, što je ujedno i datum JOPPD-a.

Evo link na HNB-ovu tečajnu listu:
https://www.hnb.hr/statistika/statis...a-klijente-hnb
Super za znati za ubuduće, zapravo je i logično da je tako kad razmislim
Loše je što sam onda za hrpu uplata ( i za prethodne godine ) uzeo krivu cifru, iznos preračunat po srednjem tečaju je nešto malo veći od onog kojeg dobijem kad promijenim u EUR.
Sad se onda postavlja pitanje kako se i da li se uopće kontrolira ispravnost tih JOPPD obrasca ( osim naravno one elektronske provjere prilikom samog podnošenja ), i ne samo ispravnost nego i sama poveznica između uplata na bankovne račune i tih iznosa na JOPPD-u ?
balib3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 18:16   #4482
Quote:
balib3 kaže: Pogledaj post
Super za znati za ubuduće, zapravo je i logično da je tako kad razmislim
Loše je što sam onda za hrpu uplata ( i za prethodne godine ) uzeo krivu cifru, iznos preračunat po srednjem tečaju je nešto malo veći od onog kojeg dobijem kad promijenim u EUR.
Sad se onda postavlja pitanje kako se i da li se uopće kontrolira ispravnost tih JOPPD obrasca ( osim naravno one elektronske provjere prilikom samog podnošenja ), i ne samo ispravnost nego i sama poveznica između uplata na bankovne račune i tih iznosa na JOPPD-u ?
Rekla bih da to nitko ne kontrolira nekom automatikom. Kad bi te uzeli na zub i češljali transakcije forenzički-knjigovodstveno, onda bi vidjeli, ali ovako mislim da nema šanse da to itko u Poreznoj prati. Ne znam točno kakva je pravna regulacija, mislim da smiju to raditi, ali rekla bih da ne rade. Jer, realno, onda bi netko morao za svaki obrazac tražiti pristup bankovnom računu osobe da provjeri kad je sjela uplata, pa naći dnevni tečaj za taj datum, pa obračunati da vidi jel se osnovica podudara. Nekako mi to ne ide uz našu birokraciju. heheh
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2024., 23:54   #4483
XSD schema SifrarnikIspostave/v2-0

Igram se s validacijom xml-a JOPPD-a i nigdje ne mogu naći XSD za ispostave:
SifrarnikIspostave/v2-0


Pretražio sam sve foldere u njihovom ePorezna_Schemas.zip-u, ali nisam našao.

Svaka pomoć je dobro došla.

Hvala
trnac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2024., 13:04   #4484
Pitao sam i Poreznu, nema je tako da je to to.
trnac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2024., 11:48   #4485
Napravio sam mali XML validator. Inicijalno je napravljen za SEPA zbrojni nalog, a u hodu je dodana validacija za JOPPD.

https://www.trn-zg.hr/sepa.aspx
trnac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:17.