Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2010., 23:02   #81
Unhappy Ima toga dosta.

Jedna vrsta jastreba, šulja se okolo živice. Leti nisko, premještajući se sa položaja na položaj, kao da je ratni izviđač.
Veličine je između kokoši i goluba. Kad se uputi za plijenom, (obično kosom) onda ga goni kroz granje, dok ga ne uhvati, naravno ako može da se zavuče.

Druga vrsta jastreba, dosta manjeg od prvoga (veličine goluba), zaleti se odnekud iza kuće, izleti na čistinu terase i ispred nosa, odnese mi pticu, iza koje ostane samo trag olakšanja, od straha.

Susjed mi je pričao, da neka vrsta jastreba ili što je već, sleti na kokoš, rastrga joj leđa i izvadi utrobu. To odnese a ostalo ostavi.
Taj je sletio na njegovu puru od 6 kg i probao joj razvaliti leđa, ali nije uspio jer je ovaj digao dreku i otjerao ga. Morao je nakon toga puru zaklati.

Opet ima nešto dosta manje, kao riječni galeb, klikće visoko i stoji skoro na mjestu, a onda se naglo obruši prema zemlji. Često ljeti gledam zračne dvoboje njega i vrana. Jednu ranjenu ili slabiju on napada a druge je brane. Tri puta je manji od vrane.

Ovo veliko što sam gore opisao, prije nisam vidio u blizini. Čudno mi je što su ptice bile blizu, na okolnim granama. Nema ga više.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 23:16   #82


Sori, al super su mi opisi...
Haludovo, ono sto si poslikao je skanjac najverojatnije. Jastreba je tesko vidjeti uzivo, on je vrlo plasljiva sumska zivotinja i ako nema nekog sumarka u blizini, tesko da ce ga se vidjeti na otvorenom.

Ja sam davno jednom objasnio razlike izmedju grabljivica..na ovom topicu

Ovo sto ide pod opis jastreba 'velicine goluba' (ako se uopce radi o jastrebu) bi bio kobac ili Accipiter nisus.

Obratite paznju da na izrazenu razliku u velicini izmedju spolova. zenka je uvijek veca od muzjaka, do 30%. Tako zenka skanjca moze biti kao mini orao, a muzjak kobca je stvarno golupcic
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 23:19   #83
Ja bih baš htjela jednom probati uslikati svog posjetitelja, ali ipak bih radije da nemam kad (tj. da ne dolazi više)
bubicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 23:27   #84
o jebemu kokoši, pa daj, osnovat cemo neku zakladu za ispomoc

A zasto ih jednostavno ne zatvoris?
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 23:32   #85
Zato što imamo veliko dvorište gdje oduvijek šeću i žive u sreći A u zatvorenom samo spavaju. Selo

Al stvarno je priroda kod nas malo podivljala - vrapci se više ne boje ljudi. Do dvorišta gdje su kokice se lijepo došeće fazan. Hranimo i grlice i svrake. Već odavno i ježeve. Nije životinjama loše tu
bubicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 23:55   #86
pa zasto onda diskriminiras tog jastreba/skanjca?

Kako bi se ti ponasala da ti je klopa stalno ispred nosa?
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 00:34   #87
Quote:
bubicaa kaže: Pogledaj post
... Jel moguće da ta ptica koja dolazi želi hvatati koke?
Mozda samo voli gledat dobre koke, pervertit jedan...

A sta bi' sa covjekovim najboljim prijateljem ? Cucki, ako su dobro odgojeni i siti, vole stititi i ostale pripadnike svoje zajednice, ja svojim ocima vidio kako jedan u sekundi spasio pile doslovno iz kandzi jastreba... doduse, imaju nezgodne higijenske navike...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 12:59   #88
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Ovdje je komadić dokumentarca, dio gdje mužjak bary komada. Inače, rajske ptice su fizionomijom valjda najbizarnije na planetu, sve jedna opičenija od druge
Ha ha kak je opicena ptica
jedino u našem svijetu muški neugledniji i ne trgaju se da ne zbare neš
Ovu pticu sad prvi put vidim baš je odlicna, dobro čaga
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 13:43   #89
Talking Ni ženke više nisu, kao što su bile!

Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
Ovo sto ide pod opis jastreba 'velicine goluba' (ako se uopce radi o jastrebu) bi bio kobac ili Accipiter nisus.

Obratite paznju da na izrazenu razliku u velicini izmedju spolova. zenka je uvijek veca od muzjaka, do 30%. Tako zenka skanjca moze biti kao mini orao, a muzjak kobca je stvarno golupcic
Točno. Imaš pravo. Skoro kao mali golupčić ali rastura. Baš kao Maradona Engleze.
Znam dugo za taj naziv Kobac, iz Bosne još. Mislio sam da je to lokalni naziv ali vidim sada da je to stvarno ime.

Što se tiče ženki, imam ukus kao i ptice, a ovi današnji mladi suprotno. Danas su u modi mršave ženke, da ti se smili na njihov izgled.

ps. Izgleda da su za sve krivi omekšivači za plastične mase, na bazi ftalata, koji inhibiraju muške hormone, a to se odražava direktno na veličinu "muškosti". Tako svako traži prema svojim mogućnostima.

Eee, prije je to bilo mnogo više po ukusu,... prirode.
__________________
Istina je, tako lijepa..

Zadnje uređivanje Haludovo : 09.02.2010. at 14:02.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 14:00   #90
kod nas na selu su napravili jako puno gnijezda po drveću. ljudi se ljute naravno.. nadam se da ih nitko nejde puškom ubijat, ipak su ugroženi...
tak sam ja svojoj staroj pokušavala objasniti da ne smije tjerat škanjce jer su bokci ugroženi. a ona meni 'pa ždere mi kokoši'. a mislim ono, zaogradi si kokoši da nejdu u opasnu zonu...

kak preplašit? a ne znam.. postavit nekaj na kokošinjac kaj bu vikalo na njih. - sebe hehe... vičeš na škanjce i onda oni odu...

ovi naši se glasaju sa 'kraaaa kraaaa kraa' a onda dođe moja stara i počne vikat 'haaaa haaaa haaa' i onda se on bogec prepadne...
al obično stavi pure skupa sa kokošima a škanjec ipak nije u stanju odnest purana teškog 6-7 kila... mislim, nije da nije probal... al to bude sranja po škanjca onda...
dakle staviš skupa s kokošima pure, guske i koju bisernicu... ona se on zbuni i ne zna kaj bi uvatil...

pa nek se onda usudi vrebat iz zasjede


btw. kažu neki da bisernice svojim glasom tjeraju štakore... lijepo stvorenje. mi ih nikad nismo ugajali...
oh, tako obožavam perad...

neki dan sam vidjela fazana - veličanstveno
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 15:05   #91
Dragi ljubitelji ptica!
Gdje da kupim Aru, koliko mi je poznato u Hrvatskoj ih je jako malo,a i nema stručnjaka za bolesti ptica! Hvala
dana11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 15:25   #92
ah, zaista ne znam.. pogledaš u većim trgovinama kućnih ljubimaca
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 15:59   #93
Quote:
Haludovo kaže: Pogledaj post
Jedna vrsta jastreba, šulja se okolo živice. Leti nisko, premještajući se sa položaja na položaj, kao da je ratni izviđač.
Veličine je između kokoši i goluba. Kad se uputi za plijenom, (obično kosom) onda ga goni kroz granje, dok ga ne uhvati, naravno ako može da se zavuče.

Druga vrsta jastreba, dosta manjeg od prvoga (veličine goluba), zaleti se odnekud iza kuće, izleti na čistinu terase i ispred nosa, odnese mi pticu, iza koje ostane samo trag olakšanja, od straha.

Susjed mi je pričao, da neka vrsta jastreba ili što je već, sleti na kokoš, rastrga joj leđa i izvadi utrobu. To odnese a ostalo ostavi.
Taj je sletio na njegovu puru od 6 kg i probao joj razvaliti leđa, ali nije uspio jer je ovaj digao dreku i otjerao ga. Morao je nakon toga puru zaklati.

Opet ima nešto dosta manje, kao riječni galeb, klikće visoko i stoji skoro na mjestu, a onda se naglo obruši prema zemlji. Često ljeti gledam zračne dvoboje njega i vrana. Jednu ranjenu ili slabiju on napada a druge je brane. Tri puta je manji od vrane.

Ovo veliko što sam gore opisao, prije nisam vidio u blizini. Čudno mi je što su ptice bile blizu, na okolnim granama. Nema ga više.
Haludovo imaš dosta ptica u voćnjaku i normalno je da ima i nekoliko vrsta grabljivica. One su na vrhu hranidbenog lanca i treba ih poštivati i pustiti da se hrane i žive bez puno maltretiranja, mnoge su zaštićene jer su ugrožene.

Ptica koju opisuješ da je veličine između goluba i kokoši je vjerojatno jastreb (Accipiter gentilis). To je inače divna ptica, jedan od najboljih lovaca među svim pticama i prava ga je milina gledati kada ide u lov. Jastreb ima debela i kratka krila sa izrazito dugim repom. To je stoga jer je ptica prilagođena za lov među grmljem i krošnjama gdje je potrebna izuzetna okretnost.

Druga ptica koju opisuješ da je manja je kobac (Accipiter nisus) inače blizak rođak od jastreba. Ženke kobca su dosta veće od mužjaka i često se mogu zamijeniti sa mužjakom jastreba. Kobac lovi manje ptice od jastreba, češće i lakše se viđa, voli otvoreniji prostor i manje je plah pred ljudima u odnosu na jastreba.

Treća ptica koju opisuješ je najvjerojatnije vjetruška (Falco tinnunculus) iz porodice sokolova. Hrani se glodavcima, lovi tako da se digne 15-20m iznad tla i „lebdi“ u mjestu dok vreba plijen na tlu. Ova ptica ima specijalno razvijen vid, skoro u ultraljubičastom području pomoću kojeg locira tragove urina plijena i tako pronalazi ulaze u skloništa i postavlja zračnu "zasjedu".
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 16:22   #94
jel ima što u kontinentalnoj Hrvatskoj orlova? npr, na području južno od Zagreba
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 17:13   #95
Quote:
dana11 kaže: Pogledaj post
Dragi ljubitelji ptica!
Gdje da kupim Aru, koliko mi je poznato u Hrvatskoj ih je jako malo,a i nema stručnjaka za bolesti ptica! Hvala
Hm koju Aru točno tražiš?
Are nisu inače preporučljive za kućne ljubimce, jako su zahtjevne, trebaju dosta prostora, svakodnevnu pažnju i igru. Mogu biti izuzetno glasne. Ako im se ne omogući dovoljno prostora budu u lošem stanju i krila im oslabe te ptice ne budu zdrave. Jako su društvene, mogu uraditi kaos doma ako se ostave same jer ne vole samoću. Ukoliko ih ne okupirate dovoljno lako padaju u depresiju, pate i često postanu jako agresivne i neugodne.

PS. mogu da žive jako, jako dugo
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 18:40   #96
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post

neki dan sam vidjela fazana - veličanstveno
Meni se došetao do dvorišta gdje su koke, a kokot zbunjeno gleda i ne zna što bi

A zakon mi bilo kad su se isto blizu dvorišta (iza dvorišta imamo polja) svađala 2 fazana - koji je to show bio, natjeravanje, glasanje, čupanje
bubicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 19:04   #97
Quote:
bubicaa kaže: Pogledaj post
Meni se došetao do dvorišta gdje su koke, a kokot zbunjeno gleda i ne zna što bi

A zakon mi bilo kad su se isto blizu dvorišta (iza dvorišta imamo polja) svađala 2 fazana - koji je to show bio, natjeravanje, glasanje, čupanje
vidim tebi dolaze fazani prilično često
kupi kameru i snimaj
ja ih nemam priliku vidjeti tako često a fora su mi totalno
oni su divlje kokoši...
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 19:06   #98
Da u zadnje vrijeme često dolaze. Iako sad od kad je snijeg ih ne vidim
Ima ih puno uokolo, i kod mene, i uz cestu, i na susjednom polju... Probat ću ih jednom usnimiti
bubicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 22:17   #99
Quote:
kuroishijin kaže: Pogledaj post
Hm koju Aru točno tražiš?
Are nisu inače preporučljive za kućne ljubimce, jako su zahtjevne, trebaju dosta prostora, svakodnevnu pažnju i igru. Mogu biti izuzetno glasne. Ako im se ne omogući dovoljno prostora budu u lošem stanju i krila im oslabe te ptice ne budu zdrave. Jako su društvene, mogu uraditi kaos doma ako se ostave same jer ne vole samoću. Ukoliko ih ne okupirate dovoljno lako padaju u depresiju, pate i često postanu jako agresivne i neugodne.

PS. mogu da žive jako, jako dugo
Sve znam, imali sam ih 4 komada tj.moj suprug.Sad imamo našu "Bebu" aru zelenokrilu Macaw tražimo mu ženku već godinama ali kod nas ništa.Nešto smo probali kontaktirati sa Srbijom i uzgajivačima ali ništa nije bilo od toga.Moj suprug se bolje razumije, meni su oni samo ljubimci njemu su opsesija i velika ljubav.Voljela bih mu za poklon kupiti ženku pa tražim na svoju ruku.Dvije žuto-plave are su nam uginule od aspergiloze(bolest dišnih puteva) i nitko u Hrvatskoj nije o tome imao pojma koga god smo od veterinara zvali.Tek je nedavno saznao da u Americi ima lijek i da je velika izlječivost ne našu žalost kasno.Još uvijek je problem za uvoz (ptičija gripa,dugoročne karantene i jednostavno ne želim mučiti blago).
Što se tiče kreštanja vjeruj imali smo je u dnevnom boravku i po ljeti kad su prozori otvoreni ili kad je na terasi prijatelj me zove ulicu niže da ju je čuo!
Sad je u konobi i volijeri sa ostalim papigicama koje imamo (kakadu Kuki,žakoi,
severe i ostala čuda.)Mislila sa možda mi se posreći!
dana11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 22:33   #100
dana mogla bi i slikice polijepit
baš me zanima
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:14.