Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2017., 17:12   #361
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
ironija je u tome da kršćanstvo nije europska vjera nego je stiglo k nama s bliskog istoka.koliko je meni poznato u europi ekstremna desnica ne zastupa kršćanstvo nego poganstvo(ja više volim reći paganizam).da,trebaju nam saveznici,međutim vatikan puše u isti rog kao i masonerija. ne mislim da je europski odreći se identiteta i suvereniteta ali tvrdim da nije europski ustrajati na identifikaciji nacije s religijom(nadnacionalnom,univerzalnom,u krajnjoj liniji stranom i nametnutom). pa upravo je katolička crkva u 19 stoljeću i dalje propagirala jugoslavenstvo jer je mislila da će u zajednici s nama hrvatima i sami srbi postati katolici,što se naravno nije dogodilo i takav stav nam je naštetio. što se tiče vidovdanskog ustava-to mislim da ti se potkrala greška jer vidovdanski ustav je velikosrpski ustav kralja aleksandra.
baščanska ploča i poljički statuti su divne stvari,ali što bi onda trebali reći skandinavci "tko još ima rune" i grci "tko još ima alfabet". svakako-mi hrvati imamo povijest.ali pitanje je koliko je ta naša povijest za nas korisna.to je ono bitno. mi kao narod nismo izvršili tako jak utjecaj na druge narode koliko su drugi narodi utjecali na nas. ja zastupam tezu da je osnovni problem hrvata to što nismo imperijalisti,nismo imali imperij. ipak imperij jednom narodu daje ono nešto iz čega se crpi snaga,neku posebnu auru.
Dobro zapažanje. U tome je djelomično sadržan korijen naših problema.

U vezi zadnje rečenice, mislim da nije stvar u "imperiju", ali očito je da nam nedostaje malo više "nacionalnog" samopouzdanja. Previše se bojimo da će nas netko proglasiti "nacionalistima" i tako druge puštamo da krčme sve što je dio našeg povijesnog i kulturnog nasljeđa. To je trauma koju smo prenijeli iz Jugoslavije, poglavito nakon sloma "maspoka", tijekom sedamdesetih, kada je naša inteligencije niz godina zaista živjela u egzistencijalnom strahu. Mnoge stvari su se tada šaptom govorile unutar obitelji.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 09:48   #362
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
kod nas se sve nekako vrti oko katoličanstva i sve nam se temelji na katoličanstvu. katoličanstvo je nadnacionalno. biti pripadnik nekog naroda ne znači biti katolik. stalno se ističe ona famozna sintagma ja sam hrvat-katolik.
nijemac za sebe neće reći da je nijemac-katolik nego će reći samo to da je nijemac. to identificiranje pomoću religije je orijentalni fenomen i po tome mi hrvati zapravo nismo europski narod nego smo orijentalni narod. po čemu netko znade da je hrvat?samo po tome što je katolik.to nije europski.malo je hrvata koji imaju apsolutno hrvatski identitet. hrvate se itekako može kolonizirati i fali im ponosa jer od početka svoje povijesti su hrvati papini vazali.
To je vrlo nedavna pojava.

Treba reći da je katolička crkva uglavnom bila nesklona Hrvatima dugo vremena.

Bilo jest Hrvata svećenika u Istri i Dalmaciji koji su bili nacionalno orijentirani, ali sama Crkva nije se puno bavila time da poogne Hrvatima.

Dio je služio Bečkom dvoru, dio interesima Italije, a dio je bio ua ujedinjenu Jugoslaviju.

Što je danas posve zaboravljen slučaj, je da je RKC zapravo bila vrlo sklona Kraljevini Jugoslaviji, i da je imala vrlo povlašten položaj u njoj, te samim time bila je manje sklona ideji neovinse Hrvatske.

Tek uspostavom komunizma vanjske struje u RKC počinju podupirati Hrvate, iako mnogo manje nego se danas misli.

RKC je i danas mnogo sklonija BiH nego Hrvatskoj npr.

Quote:
stalno se ističe ona famozna sintagma ja sam hrvat-katolik.
nijemac za sebe neće reći da je nijemac-katolik nego će reći samo to da je nijemac.
Opet kažem, ovo je moderna pojava.
Hrvatski nacionalizam je dugo pokušavao pridobiti muslimane u Bosni kao Hrvate, a manji dijelom se pokušavalo nešto i sa pravoslavcima u smaoj Hrvatskoj.
Te ideje su propale, ali su postojale.

Što se tiče odnosa katolika i protestanata, tu smo najbliži Ircima.
Zanimljivo da je vođa irskih nacionalista bio tip koji se prezima Adams, a u jedno vrijme vođa protestantskih pro-britanskih unionista je bio tip koji se prezivao O'Neill.

Kada bi neki lijeni scenarist napisao lik Engleza on bi mu dao prezime Adams, a Ircu bi dao prezime O'Neill, to su gotovo stereotipna prezimena, a vidiš i sam da nije uvijek tako jednostavno.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 22:45   #363
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Treba reći da je katolička crkva uglavnom bila nesklona Hrvatima dugo vremena.

Bilo jest Hrvata svećenika u Istri i Dalmaciji koji su bili nacionalno orijentirani, ali sama Crkva nije se puno bavila time da poogne Hrvatima.

Dio je služio Bečkom dvoru, dio interesima Italije, a dio je bio ua ujedinjenu Jugoslaviju.

Što je danas posve zaboravljen slučaj, je da je RKC zapravo bila vrlo sklona Kraljevini Jugoslaviji, i da je imala vrlo povlašten položaj u njoj, te samim time bila je manje sklona ideji neovinse Hrvatske.
Pa Biblija uci da je svaka vlast od Boga i da ju treba postovati.

A cuo sam na Katolickom radiju da je katolicka doktrina, kako Katolicka crkva treba uvijek biti na odstojanju od vlasti i to sto je vlast bliza katolickom nauku odstojanje treba biti manje, a u suprotnom odstojanje treba biti vece.

Trebali bi u 2017. znati osnove katolicanstva, nazalost manjina je uopce procitala Bibliju na kojoj se temelji zapadna civilizacija.

Pa poznato je muceistvo katolickih svecenika u Istri koje je cuvalo u Istri hrvatski identitet. Tamo je pocetkom 20 stoljeca bila zestoka talijanizacija i fasizacija i katolicka crkva je cuvala i trpila s narodom.

U tom smislu ne vidim da bi nuzno Katolicka crkva bila apriori protiv udruzivanja.

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Tek uspostavom komunizma vanjske struje u RKC počinju podupirati Hrvate, iako mnogo manje nego se danas misli.
Pa zar razlog nije ocit?

U komunistickoj vlasti sve odreda antikristi, barem deklarativno.

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
RKC je i danas mnogo sklonija BiH nego Hrvatskoj npr.
Zanimljiva teza, ali ne znam kako bi ju elaborilali?
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu

Zadnje uređivanje The Instruktor : 09.11.2017. at 23:04.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 16.11.2017., 08:52   #364
TheInstruktor, nastaviš li s "antikristima", dobit ćeš parcijalni ban na Povijest.
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 14:49   #365
Patrijarh nepriznate HPC u jučerašnjoj Bujici.

https://www.youtube.com/watch?v=YYfPhE00T3o
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2018., 23:37   #366
Danas sam na radnom mjestu, prodajući slike u dubrovačkoj staroj gradskoj jezgri, naletio na jednog Sandžakliju iz Novog Pazara. Govori ekavicom i ima tipičan srbijanski naglasak, ali je ljuti musliman. On je meni prišao i pitao me "gde je ovde džamija". Ja mu rekoh da u Dubrovniku ne postoji prava džamija, s minaretom, nego samo mesdžid. Prostor za molitvu, a teško je objasniti gdje je. Skriven u jednoj od sporednih uličica. Onda ga ja upitah zašto traži džamiju. Kaže da se želi moliti. Postavim mu pitanje je li baš takav vjernik da se u svakom mjestu koje posjeti ima želju pomoliti. Odgovara jesno, moli se kad i gdje god može. Pitam ga "što ste vi". Odgovara: "musliman". Pitam: "a po narodnosti". Skroz se zbunio i izbezumio ne znajući što reći. "Čovek, ma ne znam". Rekoh mu da zvuči srbijanski. Odgovara: "pa iz Srbije sam". Onda ja upitam osjeća li se kao Srbijanac ili kao Bosanac. Zbunjeno odgovori: "ma ne znam, ne razmišljam o tome". Kažem mu da bi dvadesetak kilometara dalje, u Trebinju, imao na raspolaganju pravu džamiju, s minaretom. Ovdje nema. Uputim ga prema mesdžidu. Šteta što ga nisam pitao osjeća li se imalo kao Hrvat, je li Hrvat islamske vjeroispovijesti. Baš me zanima kako bi odgovorio, ali već ovako bio je previše zbunjen. Ne zna tko je ni što je, baš je izgubljen. Nisam baš optimističan da bi potvrdio da je Hrvat, ti iz Novopazarskog sandžaka još najteže mogu biti Hrvati. Međutim, ustaše su imali plan uključiti Novi Pazar u NDH, tvrdeći da su i tamošnji muslimani Hrvati.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2018., 00:03   #367
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
(...). Međutim, ustaše su imali plan uključiti Novi Pazar u NDH, tvrdeći da su i tamošnji muslimani Hrvati.
Nisu li ovi to sami tražili?
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2018., 00:52   #368
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Nisu li ovi to sami tražili?
Jesu.
Većina Sandžaka (preko 90%) je bila u CG, ali je sam Novi Pazar ostao u Srbiji.
Danas je oko 40% Sandžaka u CG, a ostatak u Srbiji.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2018., 01:28   #369
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Jesu.
Većina Sandžaka (preko 90%) je bila u CG, ali je sam Novi Pazar ostao u Srbiji.
Danas je oko 40% Sandžaka u CG, a ostatak u Srbiji.
Pretpostavljam da to nije imalo veze sa nekim 'hrvatstvom', već da ih se ne odvaja od muslimana Bosne, da su ovi npr pripali Mađarskoj, ovi sa Sandžaka bi tražili da ih se isto pripoji Mađarskoj.
Shiletian is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2018., 01:39   #370
Quote:
Shiletian kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da to nije imalo veze sa nekim 'hrvatstvom', već da ih se ne odvaja od muslimana Bosne, da su ovi npr pripali Mađarskoj, ovi sa Sandžaka bi tražili da ih se isto pripoji Mađarskoj.
Li-la.
Muslimani u Bosni (barem njihova elita, odnosno oni koji su ostali nakon zbjega u Tursku) su bili kroatofilni, barem radi toga kaj su Hrvati bili glavna opozicija Srbima.
A i muslimani u BiH su više miješani s Hrvatima, nego sa Srbima.
Muslimani Sandžaka su porijeklom Crnogorci, iako ima tu i ovih iz BiH nakon 1878.
Njima je bilo bitno tko je kontra Srba.
Da su došli Bugari, postali bi Bugari.
A poveznica s Bosnom im je dodatni plus.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 13:47   #371
Kakva je bila muslimanska elita u doba KJ - stalno se ponavljaju pro-hrvatske ili pro-srpske propagandne fraze, ističući onih par muslimana koji su se smatrali Hrvatima ili pak one koji su se se smatrali Srbima.

Mehmed Spaho je bio stalno uz vlast u Beogradu, ušao je i u JRZ 1935., a bosanski muslimani su velikom većinom glasali za njega i njegovu stranku JMO. Muslimani/Turci u Sandžaku su imali svoju stranku.

Gradnja nacije je proces i mislim da on nije završen ni kod Crnogoraca, a tek je u tijeku kod Bošnjaka, uključujući i muslimane u Sanždaku. Nimalo neobično da su mnogi zbunjeni, kad ih se pita za nacionalni identitet, što je Dubrovčanin lijepo opisao (mada mi se čini, bez zamjerke nadam se, da tako napadat čovjeka na ulici fakat nije bilo lijepo! Njemu je eto vjera sad važna, a nacija nije.)

Ipak su se u popisu stanovništva 2011. velika većina izjasnili kao Bošnjaci. U gradu Novi Pazar 2011.. 83% Bošnjaci u samom gradu a 77% s okolnim selima, 4% "Muslimani".

Godina 2011. je već prošlost, pa je proces geneze bošnjačkog nacionalnog identiteta legitimna tema i za ovaj podforum, iako više spada u pdf Društvene znanosti. Sva njihova lutanja i nedoumice od 1878..
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2018., 23:36   #372
kakva je bre ovo tema. hrvatska bez katoličanstva?
pa to se kaže srbija. da nije rimokatoličanstva ne bi srbi i hrvati bili različite nacije.
snouden is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 19.06.2018., 00:04   #373
Quote:
snouden kaže: Pogledaj post
kakva je bre ovo tema. hrvatska bez katoličanstva?
pa to se kaže srbija. da nije rimokatoličanstva ne bi srbi i hrvati bili različite nacije.
Hrvati bi imali svoju crkvu zasnovanu na ćirilometodskoj tradiciji. Ne bi bilo povijesne potrebe da Nemanjić stvara srpsku autokefalnu crkvu jer bi preuzeo hrvatsku. Bez srpske crkve ne bi bilo Srba. Rašani bi bili hrvatski regionalni identitet, a iza Rasa bi počinjala Bugarska.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2018., 06:31   #374
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Hrvati bi imali svoju crkvu zasnovanu na ćirilometodskoj tradiciji.
a zašto je nemaju?

Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Ne bi bilo povijesne potrebe da Nemanjić stvara srpsku autokefalnu crkvu jer bi preuzeo hrvatsku. Bez srpske crkve ne bi bilo Srba. Rašani bi bili hrvatski regionalni identitet, a iza Rasa bi počinjala Bugarska.
bilo bi.

versko učenje je kao svako drugo učenje. nema potrebe da postoji vrhovni poglavar matematike pa isto tako ni centralna zemaljska crkovna vlast. vlast je politička kategorija. to je nasilno upravljanje čoveka nad čovekom. a u duhovnosti tako što zamenjuje istinitost samog učenja.

sila svakog učenja počiva na njegovoj istinitosti.

osim propovedanja crkvenog učenja na jeziku naroda autokefalna crkva onog vremena je bila čuvar narodnih običaja, vere praotaca i identiteta u najširem. pa su narodi koji su imali svoje autokefalne crkve (tj. crkvenu službu na svom jeziku) daleko više očuvali vlastite običaje,jezik i kulturu.

i po pogledu opstanka postoje razlozi. autokefalna crkva sama odredjuje svoju sudbinu. a vidjesmo kako mrak pojede glagoljaše i bosanske hrišćane koji priznaše jurizdikciju centralne crkvene vlasti rima.

a i pitanje je da li bi mi danas bili podeljeni da su opstale crkva popova glagoljaša (dalmatinska crkva) i crkva bosanskih pravoslavaca.

po čemu bi se vernici ovih crkava bitno razlikovali i zašto bi insistirali na različitim nacijama?
snouden is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2018., 08:00   #375
Quote:
snouden kaže: Pogledaj post
crkva bosanskih pravoslavaca
Što je ovo?
Nije valjda da se tako u Srbiji prikazuju bogumili?
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2018., 08:31   #376
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Što je ovo?
Nije valjda da se tako u Srbiji prikazuju bogumili?
ti bi da trolaš a ja nemam pojma šta misle ostali po srbiji...

nije im valjda rim dao ćirilicu i uveo u hrišćanstvo? mišljenja sam, da su po prirodi svog učenja pravi kristijani bliži pravoslavcima.
Quote:
Црква босанска је била црквена заједница босанских хришћана у средњем веку. Иако су је Католичка и Православна црква сматрале јеретичком, њени припадници су себе сматрали правим хришћанима. И дан данас се у науци воде расправе о карактеру Цркве босанске и њеној повезаности са богумилским покретом.

Црква босанска је пружала уточиште верским прогнаницима са разних страна: богумилима из Рашке, патаренима из Далмације и катарима са запада, због чега је покретано више крсташких похода на Босну.

Црква босанска престала је да постоји након слома средњовековне босанске државе и османског освајања Босне 1463. године.
...


Припадници Цркве босанске су себе називали хришћанима (христјани, крстјани). У богослужењу су користили старословенски језик, а у верским књигама ћирилично писмо. У хижама (старословенски: хижа — кућа; општежитије) босанских хришћана био је уобичајен заједнички живот жена и мушкараца.

Дједови цркве босанске носили су народна словенска имена (уместо тада уобичајених хришћанских имена грчког и јеврејског порекла), а за сва свештена звања су користили словенске називе. Године су бројали од рођења Христа, а не од стварања света (као што је по византијском календару). Црква босанска није прихватала црквену хијерархију ни западне, нити источне цркве. Услед притисака, Црква босанска званично је признала папу и Рим, али није испуњавала своје обавезе према римској цркви, чак су пружали уточиште онима које је прогањала католичка и православна црква.

Сачувани списи босанских хришћана (Хвалов зборник, Тестамент госта Радина, Млетачка апокалипса, Радослављево јеванђеље, Копитарево четворојеванђеље) правоверни су преписи делова Новога завета, у којима нема „великих тема” манихејског дуализма, са којима су често повезивани: добри и зли бог, материја као замка зла, Сатанин пад, реинкарнација.
https://sr.wikipedia.org/wiki/Црква_босанска

)))
snouden is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2018., 08:38   #377
Čirilica je i Hrvatsko pismo, samo glasni plebs ne zna povijest
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2018., 09:59   #378
Quote:
snouden kaže: Pogledaj post
osim propovedanja crkvenog učenja na jeziku naroda autokefalna crkva onog vremena je bila čuvar narodnih običaja, vere praotaca i identiteta u najširem. pa su narodi koji su imali svoje autokefalne crkve (tj. crkvenu službu na svom jeziku) daleko više očuvali vlastite običaje,jezik i kulturu.
To je miješanje uzroka i posljedica tako tipično za srpsku nacionalnu ideologiju 19, 20. i 21. stoljeća. To je kao da su u početku bili neki složni Srbi koji su odlučili imati svoju crkvu 1/1.

Nemanjići su utjerivali srpstvo ognjem i mačem. Pravi mali genocid su napravili već u startu, a o spaljenim starim crkvenim knjigama da se i ne govori.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2018., 10:25   #379
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Čirilica je i Hrvatsko pismo, samo glasni plebs ne zna povijest
ko spori da se ćirilicom nije pisalo po hrvatskoj. većina najstrijih sačuvanih matica tamo je pisana ćirilicom. i ona dominira u crkvama sve do 18 veka.

ćirilica po hrvatskoj pokazuje ko je tamošnjim slovenima doneo pismenost, prvo prosvećenje te koliko je dugo to pismo trajalo. dar istoka a ne rima.
snouden is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2018., 11:08   #380
Quote:
snouden kaže: Pogledaj post
ko spori da se ćirilicom nije pisalo po hrvatskoj. većina najstrijih sačuvanih matica tamo je pisana ćirilicom. ćirilica po hrvatskoj pokazuje ko je tamošnjim slovenima doneo pismenost i prvo prosvećenje.istok a ne rim.
Najviše volim citirati srpske povjesničare (v. Ćorović):

Quote:
Između stare glagoljaške i ćirilovske pismenosti bilo je na području Bosne dosta uzajamnog dodira. Jedan odlomak apostola, poznat pod imenom Grškovićev, pisan je glagolicom s kraja XII ili na početku XIII veka, negde u štokavskom delu neikavske Bosne ili Huma. U tom odlomku nalazi se i nekoliko docnijih ćirilicom pisanih uputnih beležaka iz XIV veka, koje pokazuju da je tekst upotrebljavan i od onih koji su se služili drugim pismom. Kako su beleške označavale raspored lekcija pravoslavne crkve, to je očevidno da su taj tekst upotrebljavali i pravoslavni. To je od naročitog značaja, jer se u Bosni našlo više spomenika koji su pisani, istina, ćirilicom, ali su prepisivani sa glagoljaškog originala. Takva su, na pr., evanđelija Hvalovo (za koje se drži da ga je pisao „bogumil”, krstjanin Hval, „bogumilu” Hrvoju Vukčiću, velikom vojvodi bosanskom, 1404. godine) i Nikoljsko, i čuveno Mostarsko ili Manojlovo evanđelje iz XIV stoleća, sa svima karakterističnim osobinama najstarijih tipova slovenskog prevoda. U Čajničkom Evanđelju ima čak i nekoliko redi pisanih glagolicom, kao dokaz da su ljudi znali i za to pismo, iako ga radi njegove grafičke nezgodnosti sve više istiskuju iz upotrebe.
Iz teksta se mogu donijeti zanimljivi zaključci:

- najstarije knjige po Bosni su glagoljaške i katoličke, a, citiram, "očevidno da su taj tekst upotrebljavali i pravoslavni". Dakle pravoslavni su poslije samo dopisivali bilješke.

- zamjena glagoljice ćirilicom (bosančicom) bilo je motivirano praktičnim, a ne vjerskim ili ideološkim razlozima. Citiram: "radi njegove grafičke nezgodnosti sve više istiskuju iz upotrebe".

- Čorović se stidi napisati puno ime Hrvoja Vukčića
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:45.