Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2017., 15:43   #1
Exclamation Problemi s "novim" laptopom

Bok ekipa.

Potrudit ću se svoj problem opisati čim detaljnije pa se nadam da će mi netko moći pomoći. Naime, obratio sam se za pomoć na Tech support guy forumu, malo su mi pomogli, ali sam i dalje u "banani". Dečki na forumu su me navodili što da radim i tako sam otkrio da imam "trojanca" kojega sam se riješio, ali problemi su i dalje jednaki.

Prošle godine, u 12. mjesecu, kupio sam novi novcati laptop za koji sam izdvojio relativno veliku svotu novaca, za fakultet mi treba poštena mašina koja će mi izdržati tih 5 godina bez ikakvih problema. Odlučio sam se za ASUS X756UX, a specifikacije su sljedeće:

OS Version: Microsoft Windows 10 Home, 64 bit
Processor: Intel(R) Core(TM) i7-7500U CPU @ 2.70GHz, Intel64 Family 6 Model 142 Stepping 9
Processor Count: 4
RAM: 8072 Mb
Graphics Card: Intel(R) HD Graphics 620, 1024 Mb
Hard Drives: C: 237 GB (165 GB Free) SSD; D: 931 GB (767 GB Free) HDD;
Motherboard: ASUSTeK COMPUTER INC., X756UXK
Antivirus: Windows Defender, Enabled and Updated

U početku sam bio prezadovoljan, iako sam bio malo razočaran budući da je procesor 2core. Bez ikakvih problema sam obavljao složenije zadatke. Koristio sam SolidWorks, AutoCAD, igrao sam relativno zahtjevne igrice (Assassin's creed III, Paladins...). Računalo se pali za 10ak sekundi, programi još i brže, igrice su bile na +60 FPS.

No, nakon nekog vremena su se počeli javljati problemi. Laptop više ne radi ni približno kao što bi trebao, a problemi su sljedeći:

1. Čak i bez upaljenih programa, bilokakvih, CPU skače na 99%, a najveću potrošnju izaziva operacija pod nazivom "sqlbrowser".

2. Igrice manje zahtjevnog sadržaja rade na ispod 10 FPS, nemoguće je išta igrati, ali ne samo to, programi poput Solidworks-a "štekaju" do iznemoglosti, nemoguće je raditi išta s njima.

3. Koristio sam Google Chrome, na njemu instaliran AdBlock, no sa Goole-a me je uvijek prebacivao na neke čudne browsere, što god bih kliknuo, skakale su pop-up stranice, pa čak i same od sebe (stranice kladionica, osvojili ste ovo i ono i sl.) Koji god drugi browser da sam skinuo i koristio, isti problemi (Edge, Opera, Mozilla...)

Nakon što sam benchmark-ao laptop, rezultati su bili razočaravajući:

UserBenchmarks: Game 12%, Desk 42%, Work 24%
CPU: Intel Core i7-7500U - 38.8%
GPU: Nvidia GTX 950M - 2.7%
SSD: Sandisk SD8SNAT256G1002 256GB - 65.1%
HDD: HGST Travelstar 5K1000 2.5" 1TB - 52.9%
RAM: Samsung M471A5143EB0-CPB 2x4GB - 58.6%
MBD: Asus X756UXK

Slijede pitanja... Što mi je činiti? Znam da se ne radi o top of the class laptopu, ali bome nije ni "tree trunk". Radi li se o nekakvom virusu kojega ne mogu detektirati? Koristim Windows deffender, AdWare Cleaner by Malwerbytes i SUPERAntiSpyware. Bi li pomoglo kada bih umetnuo instalacijski DVD za svoj OS i pokrenuo "repair" postupak?

Pred par mjeseci sam pokrenuo postupak BitCoin mining na laptopu, proces je trajao 12 sati, ali sam ga prekinuo. Jeli moguće da je to naštetilo mojem laptopu?

Nadam se da sam bio dovoljno detaljan i da će netko na forumu pronaći volje, želje i vremena da mi pomogne, bio bih jako zahvalan.

Unaprijed zahvaljujem!

Lijep pozdrav,
mrockatansky
mrockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 15:54   #2
Malwarebytes Anti-malware, CCleaner, AdwCleaner...vidi kako će se ponašat nakon toga.

Usput, radiš sa bazama podataka?
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 16:04   #3
Sve sam to već pokušao i sad lagano očajavam...

Ne, ne bavim se uopće programiranjem, jedno vrijeme sam pokušavao s pythonom, ali to su bile osnove, tek tolko da vidim
mrockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 17:58   #4
Zašto onda vrtiš sqlbrowser?

Drugo je pregledati sve procese koji su aktivni na računalu i pronaći one koje ne želiš te ih ukloniti.

Task manager ti je prijatelj.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 18:12   #5
Skini si Bitdefender ili Kaspersky rescue CD, snimi image na usb i bootaj sa njega. Pusti neka proskenira i vidi je li pronašao što. Nešto si pobrao, a ako je rootkit onda OS-u nemožeš vjerovati.

Najbolja solucija bi ti bila backup bitnih podataka (s tim da ih skeniraj kao što je gore navedeno) i na novo Windowse.

EDIT: Stavi ovdje listu procesa. Također, korištenje više antimalware/antivirus rješenja je loša ideja. Kose se međusobno.
Mackomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 21:03   #6
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Zašto onda vrtiš sqlbrowser?
njega sam i pronasao na task manageru i svako tolko dok cujem da se muči laptop, otvaram task manager i ponovo gasim sqlbrowser

Ništa, sutra ionako idem do servisa pa ću uzeti i laptop, budemo vidli kaj i kak dalje.

Ekipa hvala na savjetima
mrockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:53.