Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2009., 13:29   #21
Ne. Operacija je jedino definitivno rješenje. Ono što se može medikamentima riješiti su neke komplikacije katarakte, kao što su uveitis, glaukom i slično, ali samu kataraktu ne može se liječiti konzervativno.
Ako katarakta dovede do takvih komplikacija, koje se ne mogu držati pod kontrolom, a u isto vrijeme implantacija proteze, odnosno nove leće nije opcija, onda ti preostaje jedino izvaditi oko, što u svakom slučaju dovodi do sljepoće.
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 14:48   #22
Nažalost nema pomoći. Ali psi se mogu dobro naviknuti na sljepoću. Stavite mu neke orijentacije po prostoru: duguljaste tepihiće po sobi, kao puteljak, ili nešto drugo s čime bi mogao razaznati gdje je i kako doći kamo je naumio (da se ne osjeća izgubljeno). brzo će skužiti koloiko mu koraka treba do kuda
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 09:15   #23
Dižem ovu prastaru temu jer sam jučer saznala za nešto što navodno pomaže.
Radi se o kapima s karnozinom. Guglala sam, al nisam našla ništa previše na našim stranicama osim da se može nabaviti prah za bodybildere jer tvar ima i druga pozitivna svosjtva osim što pomaže kod katarakte.
Ima li tko iskustva s ovim i je li uopće dostupno kod nas?
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 23:06   #24
Keratitis kod pasa

Bok,

Imam šestogodisnjeg mjesanca kojem je prije 3 godine ustanovljen keratitis. Radi se o autoimunoj bolesti roznice i zapravo jednom kad se pojavi, ostaje dozivotno. Samo je stvar koliko ce napredovati, tj. koliko ce ju se drzati pod kontrolom. Da sad ne idem u sirine, zanima me je li neki pas tu takoder ima ovu dosadu?
Naime, meni su u Bubi dali te ciclosporinum kapi koje su dozivotna terapija. Ali dozivotno kapati kapi 2x dnevno... nije da sam lijena, nego me strah da mu kapi ne nastete. Ono, valjda treba bit neka pauza?
Zasto to mislim? Zato sta smo prije tri godine uspjesno izlijecili taj keratitis i doktor na veterinarskom mi je rekao da se to moze vratit za mjesec, dva, pola godine..ne zna se. Njemu se vratilo nakon pola godine. A s ovim kapima se samo drzi pod kontrolom. I roznica mu je na jednom dijelu mutnjikava.
Ima netko iskustva?
Mislim da cu morati ponovo na veterinu.
U Zagrebu smo.
__________________
Za spasiti svijet nemam ideju..
Terranea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 07:06   #25
Operacija očne katarakte kod pasa-iskustva

Lijep pozdrav,
moj pas je već star 10 godina, katarakta se počela stvarati prije godinu dana, imam problem što mi se pas već počeo zabijati u stvari što dovodi do zaključka da pas ima jako ograničen vid! Moje pitanje je iskustva poslije operacije katarakte na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu, kako je pas to proživio i dali se uopće isplati ta operacija? Hvala!
Medolinoline is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:14   #26
Naš je prvi lab imao u kasnijoj dobi mrenu na oba oka, ali se sasvim dobro snalazio unatoč tomu, čak i u mraku. No valjda je kod njega bila manje izražena.

Najbolje će biti da odeš do veta na pregled i raspitaš se o svim pojedinostima. Osim Veterinarskog faksa, imaš i ambulantu Ljubimac koja je specijalizirana za očne bolesti.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:35   #27
Pas star 10 godina slijep je i bez mrene.
Nema smisla životinju gnjaviti operacijom od koje nema koristi.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 11:07   #28
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Pas star 10 godina slijep je i bez mrene.
.
: facepalm:
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 15:24   #29
Quote:
mopsica kaže: Pogledaj post
: facepalm:
A tebi je to nešto čudno? Imaš li uopće psa i znaš li ponešto o psećem vidu?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 15:40   #30
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
A tebi je to nešto čudno? Imaš li uopće psa i znaš li ponešto o psećem vidu?
Ne znam ništa posebno o psećem vidu, ali sam imao hovawarticu koja je doživjela petnaest godina i nije bila ni najmanje slijepa.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 17:17   #31
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Ne znam ništa posebno o psećem vidu, ali sam imao hovawarticu koja je doživjela petnaest godina i nije bila ni najmanje slijepa.
Medolinoline, oprosti što ti spamamo po temi, ali evo jednoga članka koji govori o psećem vidu općenito odnosno o njegovu postupnom slabljenju. Činjenica je da kratkovidnost nije isto što i dobar vid, ali je i daleko od toga da se naziva sljepilom.

Ponavljam savjet: posavjetuj se s vetom - neka točno utvrdi kakvo je stanje vida kod tvojeg psa. Sretno!
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 17:19   #32
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Ne znam ništa posebno o psećem vidu, ali sam imao hovawarticu koja je doživjela petnaest godina i nije bila ni najmanje slijepa.

Zgodno je kad ljudi drže psa ili pse a o njima znaju tako malo...
Psi najbolje vide sa otprilike godinu dana a nakon toga postaju kratkovidni. Kao što rekoh, pas od 10 godina toliko je kratkovidan da se može reći kako je slijep.
Bila je znači vrlo slabovodna, možemo reći slijepa.

Međutim, fantastićno se snalaze po mirisu i sluhu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 18:17   #33
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Zgodno je kad ljudi drže psa ili pse a o njima znaju tako malo...
Psi najbolje vide sa otprilike godinu dana a nakon toga postaju kratkovidni. Kao što rekoh, pas od 10 godina toliko je kratkovidan da se može reći kako je slijep.
Bila je znači vrlo slabovodna, možemo reći slijepa.

Međutim, fantastićno se snalaze po mirisu i sluhu.
Jesi li možda zavirio u onaj članak koji sam linkala? Pas od 15-ak godina ima dioptriju -3, što je vrlo daleko od sljepoće. Moja je dioptrija -1,50 pa mogu bez problema voziti auto i bez korekcije. Dakako, nosim naočale ili leće jer tako zahtijevaju propisi, ali da bih mogla, mogla bih.

Ni ja ne bih psa nepotrebno podvrgavala operaciji jer mislim i znam da se jako dobro snalaze zahvaljujući ostalim osjetilima. Snalaze se i potpuno slijepi ljudi, a pseća su osjetila daleko istančanija od ljudskih. Zato stalno i predlažem da Medolinoline s psom ode obaviti pregled. No zato svejedno nema razloga da se postavljaš ovako svisoka.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 20:49   #34
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Medolinoline, oprosti što ti spamamo po temi, ali evo jednoga članka koji govori o psećem vidu općenito odnosno o njegovu postupnom slabljenju. Činjenica je da kratkovidnost nije isto što i dobar vid, ali je i daleko od toga da se naziva sljepilom.

Ponavljam savjet: posavjetuj se s vetom - neka točno utvrdi kakvo je stanje vida kod tvojeg psa. Sretno!
Hvala na odgovoru svima, Ja sam s mojim pasicem vec bio na pregledu oba oka na veterinarskom fakultetu Zg.Utvrdeno je kontrolnim pregledom oka vlaznost oba oka dosta losa.Takoder zbog mrene reakcija mog pasica da nesto vidi na lijevom oku nula na desnom oku cca 20%.Predlozena mi je ugradnja leca ,ali se prije moraju izvrsiti pregled srca,pluca i krvi .Ja molim ponovo ako mi netko moze prenjet svoje iskustvo ako je njegov pasic imao operaciju na oku i ugradnju novih leca kako je proslo uspavljivanje pasica i kakvi su problemi u posoperativnog vremenu nakon takvig zahvata.Ja mislim da si nebi oprostio da se desi nesto mom pasicu za vrijeme operacije, a pogotovo da nakon operacije ponovo nista ne vidi.Ona je nas mali covjek u dlakama i clan obitelji.Zato se unaprijed svima zahvaljujem na pomoci!!!!!!
Medolinoline is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 21:05   #35
@Medolinoline, koje je pasmine pas?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 21:11   #36
Vidiš, nisam znala da se i psima ugrađuju intraokularne leće. Mislila sam da je to samo za ljude.

Šteta je što se kod pasa očito mora primijeniti opća anestezija, a kod ljudi se primjenjuje lokalna. S obzirom na njegovu dob, na tvojem bih se mjestu odlučila za inhalacijsku anesteziju.

Ova dijagnoza koju navodiš doista znači gotovo potpunu sljepoću. Nažalost. Međutim, suhoća oka povezana je s dobi kako kod pasa, tako i kod ljudi, a tu pomažu umjetne suze. S obzirom na to da ti pas neće nositi kontaktne leće - glupo zvuči, ali ima raznih vrsta umjetnih suza, a ova se vrsta ne preporučuje onima koji nose kontaktne leće, imaš vrlo jeftinu varijantu: Isopto Tears, ovlažuju i "podmazuju" oko jer sadrže nekakvo ulje, a upravo se zbog toga ne preporučuju za kontaktne leće.

Ako je oporavak isti kod pasa kao i kod ljudi, pas ti neće odmah dobro vidjeti, nego će trebati nešto vremena da se oko adaptira, a umjetna leća nikada nije isto što i prirodna - ne prilagođuje se svjetlosti, ne skuplja se i ne širi.

Znam da nisam puno pomogla, ali se nadam da će ti ove informacije bar malo pomoći u odluci.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 21:30   #37
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
@Medolinoline, koje je pasmine pas?
Moja kraljica je engleski koker spanjel mramorasti plavi!Jedno divno bice koje daje 3 puta vecu ljubav nego je dobija,pametna vjerna i nikad za 10 godina nije nikog povrijedila.Zato kao clan obitelji ima pravo na svu mogucu medicinsku skrb sto postoji za psa u HR.
Medolinoline is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 18:01   #38
Dona operacija -katarakte oka

Sutra vodim moju Donu na operaciju katarakte oka.
Dona ima pripreme vec 3dana za operaciju .Sutra je operacija oba oka! U strahu sam kako ce proci operacija moje kujice! Operacija ce trajati najmanje 2 sata
Medolinoline is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 19:49   #39
Quote:
Medolinoline kaže: Pogledaj post
Sutra vodim moju Donu na operaciju katarakte oka.
Dona ima pripreme vec 3dana za operaciju .Sutra je operacija oba oka! U strahu sam kako ce proci operacija moje kujice! Operacija ce trajati najmanje 2 sata
Držim fige. Kada sve prođe, napiši iskustva.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 21:15   #40
Quote:
Medolinoline kaže: Pogledaj post
Ok!
Ok! Hvala!
Medolinoline is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:55.