Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2017., 09:36   #3361
Zašto bi specijalist medicine rada brisao točke s uvjerenja kad je pregled radio temeljem uputnice, a ista je napisana temeljem procjene rizika? Ako ti briše točke, onda će te inspektor prvo pitati zašto radnici na tom radnom mjestu nisu obavili pregled prema točkama koje su predviđene procjenom.
Yvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 14:20   #3362
Quote:
Yvone kaže: Pogledaj post
Zašto bi specijalist medicine rada brisao točke s uvjerenja kad je pregled radio temeljem uputnice, a ista je napisana temeljem procjene rizika? Ako ti briše točke, onda će te inspektor prvo pitati zašto radnici na tom radnom mjestu nisu obavili pregled prema točkama koje su predviđene procjenom.
Tako je, nema kaj inspektor seruckat na osnovu svjedodzbe o zdrav. pregledu ako radnika nije vizualno uocio na mjestu rada da radi nesto od PURa za sto ne ispunjava sve uvjete (strucno osposobljavanje i pregled). Osobito vole hvatati radnike na vezivanju tereta na kransku dizalicu, davanje signala i postavljanje cijevne skele na priv. radilistima a nemaju sve uvjete za to po PURu, ostalo su price od kojih nema nista.
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 22:28   #3363
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
Kordinator iz južnog kraja HR me traži da za takve radnike prepravim liječnička jer inspekcija može tražiti stručna osposobljavanja za sve točke.
još nisam čuo da su inspektori takve picajzle. Iz mog iskustva isključivo gledaju zatečeno stanje radnika i da li je evidentirano u procjeni rizika te da li radnik ima svu potrebnu dokumentaciju za to zatečeno stanje.
Iz prve ruke imam iskustvo kada je inspektor uhvatio radnika koji je inače radio pomoćne poslove (bez PUR-a) na istakanju cisterne gdje je mijenjao kolegu koji je na tim PUR poslovima. Dakle ovaj nije imao ništa: niti med. dokumentaciju, niti je bio u PR na tom radnom mjestu, niti je osposbljen za rad na siguran način za PUR. I inspekcija je izdala rješenje da dotični radnik ne smije raditi na PUR dok se ne obavi sve navedeno
dakle bez kazne, samo zabrana da radi što i onako ne smije raditi
tudumdum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 22:36   #3364
Quote:
tudumdum kaže: Pogledaj post
još nisam čuo da su inspektori takve picajzle. Iz mog iskustva isključivo gledaju zatečeno stanje radnika i da li je evidentirano u procjeni rizika te da li radnik ima svu potrebnu dokumentaciju za to zatečeno stanje.
Iz prve ruke imam iskustvo kada je uhvaćen radnik koji je radio pomoćne poslove bez PUR-a na istakanju cisterne gdje je mijenjao kolegu koji je na tim PUR poslovima. Dakle ovaj nije imao ništa: niti med. dokumentaciju, niti je bio u PR, niti je osposbljen za rad na siguran način za PUR. I inspekcija je izdala rješenje da dotični radnik ne smije raditi na PUR dok se ne obavi sve navedeno
dakle bez kazne, samo zabrana da radi što i onako ne smije raditi
Da je bio pametniji mogao je firmi lupit kaznu za krivo izradjenu procjenu rizika koja ne odgovara stvarnom stanju i nitko mu nista ne bi mogao prigovoriti
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 09:31   #3365
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Da je bio pametniji mogao je firmi lupit kaznu za krivo izradjenu procjenu rizika koja ne odgovara stvarnom stanju i nitko mu nista ne bi mogao prigovoriti
Pa nije baš. Žalili bi se na takvu odluku jer ovaj što je uhvaćen nije trebao to raditi već je kriv njihov poslovođa koji se ogriješio o sve propise traživši radnika da radi posao za koji nije osposbljen i koji ga zbog toga ugrožava. Dakle jedino je mogao kazniti tog poslovođu kao ovlašenika

Inače zanimaju me vaša iskustva sa pušačima. Imao sam iskustvo da je netko pozvao inspekciju zato jer se pušilo na nedozvoljenom mjestu i inspekcija je došla i uhvatila radnike te je kaznila i poslodavca zbog neprovođođenja zabrane pušenja ali i svakog uhvaćenog radnika jer su kršili zakon i svima su napisali kazne. Što nije kaznu trebao dobiti isključivo poslodavac jer u stvari radnici iako su kršili zakon, isključivo je poslodavac kriv jer je to tolerirao
tudumdum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 12:29   #3366
Liječnički pregledi su još gori užas od ozljeda na radu. Zastario i neefikasan pravilnik iz 83`, šturi pregledi s hrpom točaka...
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 14:58   #3367
Može li mi netko objasniti razliku između elaborata i plana izvođenja radova?
Filip Jurašin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 15:58   #3368
Quote:
Filip Jurašin kaže: Pogledaj post
Može li mi netko objasniti razliku između elaborata i plana izvođenja radova?
Nisam ziher sto ti mislis pod elaborat tocno ali postoji elaborat zastite na radu i elaborat zastite od pozara za odredjenu poslovnu gradjevinu koji se izradjuju u fazi projektiranja gradjevine i sastavni djelovi su dokumentacije za ishodovanje gradjevinske dozvole za objekt, a plan izvodjenja radova se radi prije prijave radilista i u njemu se organizira samo uredjenje privremenog radilista i koordinira rad razlicitih izvodjaca koji rade na njemu.
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 22:40   #3369
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Nisam ziher sto ti mislis pod elaborat tocno ali postoji elaborat zastite na radu i elaborat zastite od pozara za odredjenu poslovnu gradjevinu koji se izradjuju u fazi projektiranja gradjevine i sastavni djelovi su dokumentacije za ishodovanje gradjevinske dozvole za objekt, a plan izvodjenja radova se radi prije prijave radilista i u njemu se organizira samo uredjenje privremenog radilista i koordinira rad razlicitih izvodjaca koji rade na njemu.
Mislio sam na elaborat zaštite na radu
Filip Jurašin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 08:44   #3370
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Nisam ziher sto ti mislis pod elaborat tocno ali postoji elaborat zastite na radu i elaborat zastite od pozara za odredjenu poslovnu gradjevinu koji se izradjuju u fazi projektiranja gradjevine i sastavni djelovi su dokumentacije za ishodovanje gradjevinske dozvole za objekt, a plan izvodjenja radova se radi prije prijave radilista i u njemu se organizira samo uredjenje privremenog radilista i koordinira rad razlicitih izvodjaca koji rade na njemu.
A ako na privremenom radilištu radove izvodi samo jedan izvođač, onda plan izvođenja radova ne treba? Dovoljno je samo poslati prijavu radilišta?
Filip Jurašin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 12:36   #3371
Quote:
Yvone kaže: Pogledaj post
Zašto bi specijalist medicine rada brisao točke s uvjerenja kad je pregled radio temeljem uputnice, a ista je napisana temeljem procjene rizika? Ako ti briše točke, onda će te inspektor prvo pitati zašto radnici na tom radnom mjestu nisu obavili pregled prema točkama koje su predviđene procjenom.
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Tako je, nema kaj inspektor seruckat na osnovu svjedodzbe o zdrav. pregledu ako radnika nije vizualno uocio na mjestu rada da radi nesto od PURa za sto ne ispunjava sve uvjete (strucno osposobljavanje i pregled). Osobito vole hvatati radnike na vezivanju tereta na kransku dizalicu, davanje signala i postavljanje cijevne skele na priv. radilistima a nemaju sve uvjete za to po PURu, ostalo su price od kojih nema nista.
Quote:
tudumdum kaže: Pogledaj post
još nisam čuo da su inspektori takve picajzle. Iz mog iskustva isključivo gledaju zatečeno stanje radnika i da li je evidentirano u procjeni rizika te da li radnik ima svu potrebnu dokumentaciju za to zatečeno stanje.
Iz prve ruke imam iskustvo kada je inspektor uhvatio radnika koji je inače radio pomoćne poslove (bez PUR-a) na istakanju cisterne gdje je mijenjao kolegu koji je na tim PUR poslovima. Dakle ovaj nije imao ništa: niti med. dokumentaciju, niti je bio u PR na tom radnom mjestu, niti je osposbljen za rad na siguran način za PUR. I inspekcija je izdala rješenje da dotični radnik ne smije raditi na PUR dok se ne obavi sve navedeno
dakle bez kazne, samo zabrana da radi što i onako ne smije raditi
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Da je bio pametniji mogao je firmi lupit kaznu za krivo izradjenu procjenu rizika koja ne odgovara stvarnom stanju i nitko mu nista ne bi mogao prigovoriti
Generalno bi ga trebalo zanimati da ima potrebnu točku liječničkog pregleda što se svjedodžbe tiče. Drugo je što u Procjeni piše da su potrebne te točke, a u praksi to čovjek ne radi i nema stručnu osposobljenost. To je onda za inspekciju dušu dalo - Procjena koja ne odgovara stvarnom stanju i hop punimo državni proračun.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 12:40   #3372
Quote:
Filip Jurašin kaže: Pogledaj post
A ako na privremenom radilištu radove izvodi samo jedan izvođač, onda plan izvođenja radova ne treba? Dovoljno je samo poslati prijavu radilišta?
Treba ga napraviti sa svim potrebnim elementima. U tom slučaju nema koordinatora pa Plan radi izvođač. Čak i u slučaju više izvođača bi svaki od njih trebao napraviti svoj plan koji je podloga koordinatoru za glavni plan i korekciju pojedinih planova izvođača prema njemu.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 13:42   #3373
Quote:
tudumdum kaže: Pogledaj post
P
Inače zanimaju me vaša iskustva sa pušačima. Imao sam iskustvo da je netko pozvao inspekciju zato jer se pušilo na nedozvoljenom mjestu i inspekcija je došla i uhvatila radnike te je kaznila i poslodavca zbog neprovođođenja zabrane pušenja ali i svakog uhvaćenog radnika jer su kršili zakon i svima su napisali kazne. Što nije kaznu trebao dobiti isključivo poslodavac jer u stvari radnici iako su kršili zakon, isključivo je poslodavac kriv jer je to tolerirao
plaćaju kaznu i radnici. Pa ne može poslodavac non stop visiti radnicima za vratom da li puše, iako ima masu firmi koje se prave grbave i prave se da ne vide. Ja sam na svoje popizdio i rekao ili ćete priprijeti radnicima ili ću ja zvati inspektora pa ćete plaćati kazne...
__________________
If you love life, don't waste time, for time is what life is made up of.

Bruce Lee
vknez is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 19:44   #3374
Quote:
Filip Jurašin kaže: Pogledaj post
A ako na privremenom radilištu radove izvodi samo jedan izvođač, onda plan izvođenja radova ne treba? Dovoljno je samo poslati prijavu radilišta?
Plan se mora napraviti i ako je samo jedan izvodjac ako izvodi posebno opasne radove pri izgradnji, adpataciji, rekonstrukciji i odrzavanju gradjevine, mislim da je to Prilog II Pravilnika o privremenim i pokretnim gradilistima. Prouci taj pravilnik malo, vidim da ti treba a ne bus tu nasao sve kaj ti treba.
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 19:09   #3375
Trebam pomoć vezano za odvajanje/odlaganje otpada na gradilištu. Osim kontejnera za plastiku i karton, trebao bi također jedan za metal i jedan za drvo. Ako je netko bolje upućen u to, može li mi reći po kojem pravilniku/zakonu ili bilo čemu se mogu pozvati kod poslodavca na to?
Azuro19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 23:31   #3376
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
Trebam pomoć vezano za odvajanje/odlaganje otpada na gradilištu. Osim kontejnera za plastiku i karton, trebao bi također jedan za metal i jedan za drvo. Ako je netko bolje upućen u to, može li mi reći po kojem pravilniku/zakonu ili bilo čemu se mogu pozvati kod poslodavca na to?
Ne znam o kakvom se gradilištu radi ali obveze skladištenja i zbrinjavanja otpada (smatram da u to spada i primjereno odvajanje otpada) je nešto što je propisano u čl. 13 Pravilnika o privremenim i pokretnim gradilištima (faza izvođenja radova), to je nešto na što bi koordinator II trebao ukazati poslodavcu (ako ga imate na gradilištu) i biti predviđeno u Planu izvođenja radova.
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 08:53   #3377
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
Trebam pomoć vezano za odvajanje/odlaganje otpada na gradilištu. Osim kontejnera za plastiku i karton, trebao bi također jedan za metal i jedan za drvo. Ako je netko bolje upućen u to, može li mi reći po kojem pravilniku/zakonu ili bilo čemu se mogu pozvati kod poslodavca na to?
Pravilnik o građevnom otpadu i otpadu koji sadrži azbest
Pravilnik o ambalaži i otpadnoj ambalaži
Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o ambalaži i otpadnoj ambalaži
markopzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 17:59   #3378
Kolege, jel se javio tko na natječaj za stručnjaka ZNR u Ruskoj Federaciji firme Velesstroy? nedavno je bio oglas na mojposao.net pa me zanima ima li kandidata s ovog foruma koji su se prijavili? ili netko ima bilo kakve informacije o toj firmi, tj poslu
Azuro19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 13:22   #3379
Opet ja s problemom liječničkih uvjerenja Situacija je sljedeća, imam na gradilištu ljude koji imaju stručno za signalistu/vezača tereta, skelara, rukovatelja hidrauličnom platformom a na liječničkim uvjerenjima nema tih točaka, samo 16/17/18 (klasika). To se radi o jednoj za naše pojmove velikoj firmi koja ima svoju službu ZNR i nije mi jasan takav propust. Moje pitanje je što napraviti, ne mogu samo tako izbaciti stručna jer rade ponekad primjerice kao signaliste. Da tražim nova liječnička uvjerenja ili?
Azuro19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 14:28   #3380
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
Opet ja s problemom liječničkih uvjerenja Situacija je sljedeća, imam na gradilištu ljude koji imaju stručno za signalistu/vezača tereta, skelara, rukovatelja hidrauličnom platformom a na liječničkim uvjerenjima nema tih točaka, samo 16/17/18 (klasika). To se radi o jednoj za naše pojmove velikoj firmi koja ima svoju službu ZNR i nije mi jasan takav propust. Moje pitanje je što napraviti, ne mogu samo tako izbaciti stručna jer rade ponekad primjerice kao signaliste. Da tražim nova liječnička uvjerenja ili?
Neka traže od specijalista medicine rada da im doda na uvjerenja točke 2,5,6,11 (po potrebi i 1). Liječnički je za sve isti, osim za specifične poslove pri kojima postoji izloženost ionizirajućem zračenju, citostaticima ili eventualno drugim kemijskim tvarima za koje su potrebni dodatni testovi krvi. U slučaju da na gradilištu ne rade poslove prema tim točkama, to što su oni za nešto osposobljeni nema nikakve veze...tek ako rade te ppur se aktiviraju odgovarajuće točke pravilnika. Uglavnom, procjena rizika im je pogrešno izrađena i trebaju je doraditi.
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:19.