Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2017., 17:43   #1401
Kako mi možemo raspravljati o smislu kad nismo ni površinu (znanja) zagrebali. Nemamo osnove po kojima bi iznosili ikakve tvrdnje.
To je kao da govorimo o svitu van naše kuće a nismo izišli priko kućnog praga.
Upordown is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 18:18   #1402
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
Kako mi možemo raspravljati o smislu kad nismo ni površinu (znanja) zagrebali. Nemamo osnove po kojima bi iznosili ikakve tvrdnje.
To je kao da govorimo o svitu van naše kuće a nismo izišli priko kućnog praga.
Svo znanje koje ti je za to potrebno već imaš u sebi.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 14:02   #1403
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ne, nihilizam je negiranje svih vrijednosti. Ako je sve bezvrijedno i besmisleno, nema niti što biti pozitivno. To su samo neke feel good interpretacije nihilizma koje nemaju nikakvog smisla, osim što služe kao utjeha svojim nositeljima.
kakvih vrijednosti? nihilizam samo znaci da je smrt konacna, nema veza s zivotom i vrijednosti koji ti kao individualna osoba gradis i tezis dok si ziv
BlaireWhiteFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 14:41   #1404
Quote:
BlaireWhiteFan kaže: Pogledaj post
kakvih vrijednosti? nihilizam samo znaci da je smrt konacna, nema veza s zivotom i vrijednosti koji ti kao individualna osoba gradis i tezis dok si ziv
Ovdje su spomenute osnove...

Nihilism

Uočite razlikovanje moralnog i egzistencijalnog nihilizma...

Quote:
Philosophers’ predictions of nihilism’s impact on society are grim. Existentialist, Albert Camus (1913-1960), labeled nihilism as the most disturbing problem of the 20th century. His essay, The Rebel paints a terrifying picture of “how metaphysical collapse often ends in total negation and the victory of nihilism, characterized by profound hatred, pathological destruction, and incalculable death.” Helmut Thielicke’s, Nihilism: Its Origin and Nature, with a Christian Answer warns, “Nihilism literally has only one truth to declare, namely, that ultimately Nothingness prevails and the world is meaningless."
Quote:
Nihilism – Beyond Nothingness

Nihilism--choosing to believe in Nothingness--involves a high price. An individual may choose to “feel” rather than think, exert their “will to power” than pray, give thanks, or obey God. After an impressive career of literary and philosophical creativity, Friedrich Nietzsche lost all control of his mental faculties. Upon seeing a horse mistreated, he began sobbing uncontrollably and collapsed into a catatonic state. Nietzsche died August 25, 1900, diagnosed as utterly insane. While saying Yes to “life” but No to God, the Prophet of Nihilism missed both.

Beyond the nothingness of nihilism, there is One who is greater than unbelief; One who touched humanity (1 John 5:20) and assures us that our lives are not meaningless (Acts 17:24-28).

Zadnje uređivanje cestar : 11.12.2017. at 14:51.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 15:04   #1405
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Da je svemir beznačajan i besmislen, on ne bi ni postojao.
Ja smatram da ljudski žćivot ima smisla, kao i cijeli svemir.
Također smatram da takvo moje mišljenje nije beznačajno.
Ništa nije besmisleno, pogotovo ne svemir s raznim rušenjima zakona fizike. Nama je možda nezamisliv princip kako svemir zaista funkcionira, zato kod nekih ljudi dolazi mišljenje da je nešto besmisleno.

E sad vezano baš za temu, smatram za sebe da sam više agnostik nego ateist, poprilično mi je i svejedno postoji li neka dominantna sila/bog. Ali zanimljiv mi je koncept svemira, galaksija, općenito našeg postojanja kao ljudske vrste. Te me više zanima korak po korak kako smo uopće evoluirali, došli u doticaj s nekim znanstvenim granama koje su potpuno nepoznate bile našoj originalnoj vrsti.
krypteria is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 17:39   #1406
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Svo znanje koje ti je za to potrebno već imaš u sebi.
Odakle mi to znanje? Ne razumim što si htio reč.
Upordown is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 12:07   #1407
Quote:
BlaireWhiteFan kaže: Pogledaj post
kakvih vrijednosti? nihilizam samo znaci da je smrt konacna, nema veza s zivotom i vrijednosti koji ti kao individualna osoba gradis i tezis dok si ziv
Ovdje ti nisi u pravu. Nihilizam zbilja nije termin koji se koristi za vjerovanje da je smrt konačna, on se koristi za druge stvari.

Za vjerovanje da osoba trajno prestaje postojati smrću zapravo postoje drugi termini. Recimo, pure mortalism. Znam i za druge termine na engleskom jeziku, ali ovaj je mislim najbolji i najlakše se prevađa na hrvatski. Engleska wikipedija ima i članak pod nazivom 'eternal oblivion' koji opisuje to vjerovanje, taj termin se često pojavljuje u svakakvim izvorima gdje se govori o tome da je smrt konačna, ali više da bi se opisivalo samo stanje smrti. Ugl, meni se više sviđa čisti mortalizam. I lijepo se nadovezuje na slična vjerovanja.

Npr, u kršćanstvu ne vjeruju svi da je duša besmrtna ili vječna. Pogodi kako se to zove..

https://en.wikipedia.org/wiki/Christian_mortalism

Pod "scientific arguments" koriste čak i slične argumente kao i ostali ateisti:

https://en.wikipedia.org/wiki/Christ...ond199462-1-58

Ovdje engleski prefix "pure" znači samo da za razliku od kršćanskog mortalizma odbacuje neke opcije koje on prihvaća, npr da je stanje ništavila samo privremeno i da se svijest vraća kada se tijelo uskrsne.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 16:29   #1408
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
Odakle mi to znanje? Ne razumim što si htio reč.
Prisjeti se što si napisao:

"A možda smo mi virusi u nekom ogromnom organizmu koji je opet virus u još većem organizmu, itd..?"

Sad, ja se možda ne slažem da smo mi virusi, ali to na stranu. Ako pratiš taj slijed mišljenja, to ti govori da se određeni obrasci i pravilnosti pojavljuju na raznim razinama postojanja. To ti daje svojevrsnu "intimnu" poveznicu sa ostatkom svijeta i tvori intuitivno znanje o kojemu se možemo osvijestiti.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2019., 15:06   #1409
Quote:
ModusQuo kaže: Pogledaj post
Vjerovatno nisu zainteresirani za 'Ateizam'.
Moguće. Većinu vremena sam ateist (iako se ponekad poigravam idejom politeističkog agnosticizma), pa opet nemam pojma što bih pisala o ateizmu. Još manje imam želju da idem na nekakva okupljanja ateista, slavim nepostojanje boga niti tumačim drugima da bi za njih same bilo najbolje da prijeđu na moju ne-religiju.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2019., 15:15   #1410
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Moguće. Većinu vremena sam ateist (iako se ponekad poigravam idejom politeističkog agnosticizma), pa opet nemam pojma što bih pisala o ateizmu. Još manje imam želju da idem na nekakva okupljanja ateista, slavim nepostojanje boga niti tumačim drugima da bi za njih same bilo najbolje da prijeđu na moju ne-religiju.
No većina ateista tumači drugima da Bog ne postoji što je isto kao da im tumače da postanu ateisti.
ModusQuo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2019., 15:29   #1411
Kao sto je Bill Maher odlicno rekao... the best thing about atheism is that it requires so little of your time
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2019., 15:42   #1412
Quote:
ModusQuo kaže: Pogledaj post
No većina ateista tumači drugima da Bog ne postoji što je isto kao da im tumače da postanu ateisti.
Pa i ne baš. Većina ih nema volje upuštati se u jalove rasprave.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2019., 16:53   #1413
Izgleda da postoji i više vrsta ateista.

(Nadam se da cestar neće zameriti što ovde kopiram njegov post. )
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2019., 17:05   #1414
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Izgleda da postoji i više vrsta ateista
Ono kad ti je moralni karakter najpopularnijeg fikcijskog lika užasno odbojan pa te zbog toga proglase bogomrziteljem.

No s druge strane sve to dolazi od iste ekipe koja te naziva i antikristem jer ne priznaješ da je Isus Bog i sveto trojstvo i sl. - pa kaj buš.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2019., 17:48   #1415
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Pa i ne baš. Većina ih nema volje upuštati se u jalove rasprave.
slažem se
šta se okupljanja ateista tiče to nije slavljenje nepostojanja Boga nego ugodno druženje i priča o svemu i svačemu
možda na forumu.hr na temu ateizam ne piše baš puno ali na fejsu zato imaju 3 ateističke grupe (14k, 5k, o.6k članova)
čisto me zanimalo jeli ovdje aktualna tema ateizam
__________________
Don´t worry, be happy. :)
Belone.belone is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2019., 17:58   #1416
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ono kad ti je moralni karakter najpopularnijeg fikcijskog lika užasno odbojan pa te zbog toga proglase bogomrziteljem.

No s druge strane sve to dolazi od iste ekipe koja te naziva i antikristem jer ne priznaješ da je Isus Bog i sveto trojstvo i sl. - pa kaj buš.
Empyreus, promašio si "i šefa i stanicu"...

Manje više doslovno sam preveo izraze koje je koristio John Gray, a možda znaš ili ne, on sebe smatra ateistom "sa dna kace".

Ovo ti je odlomak iz intervjua koji sam već poslao... a prenijela ovdje Enchantress.

The Seven Types of Atheist

Quote:
Let’s move on to the "God-haters." These atheists seem to be so obsessed with evil that they actually still have some sort of belief in God.

The existence of evil in the world is a mystery. Christians have come up with fancy arguments for evil, about free will for humankind and so on, while others just accept the mystery. If you’re an atheist and you’re interested in evil, it’s a short step then to say there must be some element of evil in God, or the very idea of God is evil. The God-hater is one who can’t accept God because of all the evil in the world and then comes to hate that God. But it’s actually another iteration of monotheistic thought.
Možeš se ne složiti sa Grayem, ali tada predloži izraz koji ti se sviđa ili reci kako on proglašava Antikristem a ne ja.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2019., 18:08   #1417
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Empyreus, promašio si "i šefa i stanicu"...
U pravu si, moja greška.

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Možeš se ne složiti sa Grayem, ali tada predloži izraz koji ti se sviđa ili reci kako on proglašava Antikristem a ne ja.
Hmm, ček, nisam rekao da me ti proglašavaš Antikristem

Ali sigurno si svjestan toga da se u bibliji puno više govori o antikristima, s malim a, kao o onima koji ne priznaju da je Isus Bog, Boga, isl.

Prema tim stihovima trebalo bi biti prilično jasno da ja kao i zbilja dobar postotak onih koji nisu kršćani odgovaraju toj definiciji.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2019., 18:15   #1418
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Hmm, ček, nisam rekao da me ti proglašavaš Antikristem
Nisi, i ja sam bio brzoplet...

Quote:
Ali sigurno si svjestan toga da se u bibliji puno više govori o antikristima, s malim a, kao o onima koji ne priznaju da je Isus Bog, Boga, isl.

Prema tim stihovima trebalo bi biti prilično jasno da ja kao i zbilja dobar postotak onih koji nisu kršćani odgovaraju toj definiciji.
Istina, ali, pusti sad konkretan izraz... da li se na neki način vidiš u ovoj podjeli ili ne ?
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2019., 18:45   #1419
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Istina, ali, pusti sad konkretan izraz... da li se na neki način vidiš u ovoj podjeli ili ne ?
Što se imam vidjeti u tome? to je zapravo uvreda. Puno mi je draža religija koja sve ljude vidi jednako, a ne religija u čijim svetim spisima piše ovo:

This is how you can recognize the Spirit of God: Every spirit that acknowledges that Jesus Christ has come in the flesh is from God, but every spirit that does not acknowledge Jesus is not from God. This is the spirit of the antichrist, which you have heard is coming and even now is already in the world.
1 John 4:2-3

Samo još kaj ne piše da se takve poput mene treba uništiti jer smo opasni za sve ljude.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2019., 18:52   #1420
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Puno mi je draža religija koja sve ljude vidi jednako
Koja je to
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:27.