Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2017., 14:51   #1
Fotografija - notes za početnike

Pozz svima!
Znam da postoji tema za pitanja početnika u vezi fotografije, ali čak se i tamo postavljaju konkretna pitanja vezana uz određeni model fotoaparata, kompozicije fotografije itd.
Ono što mene zanima je odakle početi ukoliko ste totalni rookie u vezi fotografije? Krenuti od teorije?Tutorijala na webu? Ili je najbolje uzeti aparat u ruke, van iz kuće i kroz praksu upoznavati pojedine segmente?
Razmišljao sam i o nekakvom foto tečaju, ali financijski mi takve opcije ne odgovaraju
Jedino što mogu reći je da me fotografija jako zanima, ali sam to nekako kasno shvatio pa sad hvatam konce kako sve funkcionira...Što se tiče aparata, imam Nikonov D3300 - prema nekim komentarima, model je čisto solidan za nekakav početak.
Pa eto, ako netko ima nekakav savjet - od čega prvo krenuti?
CBGB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 15:32   #2
Što želiš fotografirati...?
__________________
https://www.instagram.com/dark_indigox
Staplen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 16:01   #3
Uglavnom bih se fokusirao na krajolik, portrete i fotografije eventova (festivali, koncerti).
Krajolik - tokom putovanja (tek sad vidim kako su ispale prijašnje ), a portreti su mi fascinantni, pogotovo ako je neka interesantna osoba.
CBGB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 17:14   #4
Ja sam kupio knjigu
Tony Northrup: Stunning Digital Photography

Citas je preko Amazon Kindle aplikacije (besplatna) i onda te vodi na youtube linkove. Vecinu tih linkova mozes naci i sam, ali ima i privatnih videa. Plus sto te sistematski vodi kroz teme.
Mozda ima i boljih knjiga, ali ova je kostala 5€ (amazon.de) tako da se definitivno isplatila.
noldo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 17:40   #5
Quote:
noldo kaže: Pogledaj post
Ja sam kupio knjigu
Tony Northrup: Stunning Digital Photography

Citas je preko Amazon Kindle aplikacije (besplatna) i onda te vodi na youtube linkove. Vecinu tih linkova mozes naci i sam, ali ima i privatnih videa. Plus sto te sistematski vodi kroz teme.
Mozda ima i boljih knjiga, ali ova je kostala 5€ (amazon.de) tako da se definitivno isplatila.
Da, to mi je također palo napamet. Mislim da se u takve stvari isplati uložiti.
CBGB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 18:04   #6
Po meni je najbolje uzeti aparat u ruke i krenuti fotografirati.
Poneses sa sobom i upute od aparata, pa proucis i isprobas sve funkcije, vidis sto aparat moze i cemu sluze pojedine funkcije.

Knjige, teorija, tecajevi, tutorijali, sve to pomaze da napredujes i ucis, ali nije neophodno i ne moze zamijeniti praksu.

Posto aparat imas, nikakve druge posebne pripreme ti ne trebaju.
Fotografirajuci ces vec sam naici na stvari koje ne znas i koje ce ti eventualno stvarati probleme, a onda dodes pitati ovdje ili svemoguci Google.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 14:00   #7
Što reče Sabaa, apart u ruke i rokaj. Ni literatura nije na odmet.
Trebaš i kritički promatrat fotke, kako svoje, tako i tuđe. Vidjeti greške i pokušati ih izbjeći. A tuđe dobre pokušati kopirati.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 14:37   #8
Quote:
CBGB kaže: Pogledaj post
Uglavnom bih se fokusirao na krajolik, portrete i fotografije eventova (festivali, koncerti).
Krajolik - tokom putovanja (tek sad vidim kako su ispale prijašnje ), a portreti su mi fascinantni, pogotovo ako je neka interesantna osoba.
Probaj se za početak fokusirati na jednu od tih tema, na onu koja te najviše privlači, biti će ti lakše
__________________
https://www.instagram.com/dark_indigox
Staplen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 21:14   #9
Quote:
Staplen kaže: Pogledaj post
Probaj se za početak fokusirati na jednu od tih tema, na onu koja te najviše privlači, biti će ti lakše

Iskreno, s obzirom da nemam iskustva u fotografiranju (barem ne neki ozbiljniji pokušaji), nisam ni siguran koja me najviše privlači
Ali krenit ću s krajolikom, to mi se čini logistički najjednostavnije

@pobosutljanin & Sabaa
Samo kratko ako može preporuka jednog izvora za pogledati primjere dobre fotografije (samo jednog ako nije greda jer se brzo pogubim )
Gledao sam uglavnom 500px.com, 1x.com te vaše tjedne natječaje tu na forumu. Dovoljno za početak?
CBGB is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 23:42   #10
Quote:
CBGB kaže: Pogledaj post

Iskreno, s obzirom da nemam iskustva u fotografiranju (barem ne neki ozbiljniji pokušaji), nisam ni siguran koja me najviše privlači
Ali krenit ću s krajolikom, to mi se čini logistički najjednostavnije

@pobosutljanin & Sabaa
Samo kratko ako može preporuka jednog izvora za pogledati primjere dobre fotografije (samo jednog ako nije greda jer se brzo pogubim )
Gledao sam uglavnom 500px.com, 1x.com te vaše tjedne natječaje tu na forumu. Dovoljno za početak?
Malo mi je čudno to "krenuti za početak", mora te nešto privlačiti ako misliš fotografirati...

Ja ti preporučujem 1x.com, artlimited.net, na Instagramu Lookslikefilm i Tribearchipelago
__________________
https://www.instagram.com/dark_indigox
Staplen is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 09:08   #11
Quote:
CBGB kaže: Pogledaj post

Iskreno, s obzirom da nemam iskustva u fotografiranju (barem ne neki ozbiljniji pokušaji), nisam ni siguran koja me najviše privlači
Ali krenit ću s krajolikom, to mi se čini logistički najjednostavnije
Ma samo kreni.
Osim ako imas poseban projekt u glavi (a nekad i tada), nepotrebno je i neostvarivo planirati sto ces fotkati. Izades van i trazis zanimljive prizore i kadrove.

Ako ces cekati da dodes na neku super duper lokaciju sa fantasticnim krajolikom da ufotkas fotku, nikad neces poceti.

Uostalom, svijet oko nas je prepun dobrih fotki, samo ih treba naci kroz trazilo.
Quote:
@pobosutljanin & Sabaa
Samo kratko ako može preporuka jednog izvora za pogledati primjere dobre fotografije (samo jednog ako nije greda jer se brzo pogubim )
Gledao sam uglavnom 500px.com, 1x.com te vaše tjedne natječaje tu na forumu. Dovoljno za početak?
Nemam neku posebnu stranicu za preporuciti, ali ovo sto ti je savjetovao pobosutljanin je jako bitno, kriticki gledati i tude i svoje fotke.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 21:05   #12
Quote:
CBGB kaže: Pogledaj post
Samo kratko ako može preporuka jednog izvora za pogledati primjere dobre fotografije (samo jednog ako nije greda jer se brzo pogubim )
Po meni Instagram. Počneš pratiti nekoliko fotografa čije ti se fotke sviđaju, pa onda dobivaš slične prijedloge i začas imaš hrpu nevjerojatnih fotki za gledanje. Ja sam se tek nedavno registrirala, samo blejim i puna sam inspiracije. I kompleksa, naravno. :P

Quote:
Sabaa kaže: Pogledaj post
Uostalom, svijet oko nas je prepun dobrih fotki, samo ih treba naci kroz trazilo.
Stvarno mudro zboriš...
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 08:55   #13
Joj, da, Instagram je nepresusan izvor divnih fotki i neizbjeznih nabijanja kompleksa zasto su svi tako prokleto dobri!
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 09:55   #14
Samo bez nervoze. Popij konjak ili oba dva.

Po meni odlična stranica za početnike, a i za one koji to više nisu: Kembridž u boji
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 10:26   #15
Preferiram gin.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:21   #16
Pridružujem se kao friški vlasnik dslr-a Veselo sam krenula fotkat dok me nije uhvatio popizditis uslijed hrpe neznanja s kojim sam se suočila hahaah...

Zanima me fotkanje prirode, pejzaža i slično i trenutno sam u fazi svladavanja osnovnih osnova pa je bilo koji savjet dobro došao.

Pratim razne profile takve tematike po instagramu, čupam ideje i s 500px i sličnih stranica.
Shebica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:40   #17
Ja cu se ponoviti i reci da je praksa majka svega.
I kriticko gledanje fotki. Svojih, i tudih. Pokusaj kopiranja onog dobrog sto vidis u tudim fotkama koje ti se svidaju.

Kad dodes doma sa fotkama, pregledaj ih i odaberi nekoliko najboljih, mozda samo jednu, dvije.
U tom procesu ces vidjeti sto si mogla bolje, sto je visak u kadru, sto fali, jel svjetlo bilo dobro ili lose...
I paziti na svjetlo, dobro svjetlo je pola fotke.

Jedna od najtezih stvari je nauciti editirati samu sebe, biti kritican spram svojih fotki.
Mislim da je i to jedna od tajni vrhunskih fotografa, sto dosljedno pokazuju samo svoje najbolje radove.

To je proces koji jos uvijek bolno svladavam.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 21:58   #18
drago mi je da će tema još nekome pomoći
ovaj vikend se kreće na posao pa ćemo vidjeti prve rezultate :klap:
CBGB is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 15:33   #19
Evo ga.
http://oi64.tinypic.com/rus2g3.jpg
http://oi63.tinypic.com/2rww8zo.jpg
http://oi64.tinypic.com/34f1lz5.jpg

Znači 3 su fotografije, isti motiv. Odmah da se opravdam, tek sam kod uploadanja shvatio da je ostao jpeg umjesto RAW-a na aparatu
Nije editirano ništa naknadno, ovakvo je točno ispalo.
Kod prvog linka sam uhvatio dio šetnice u donjem lijevom kutu, na drugoj riva nije u ravnini sa fotografijom. Treća mi se čini najbolja od sve tri...
Nikonov D3300 - ostavio sam AUTO mode.
Nemojte prejaku paljbu
CBGB is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 17:17   #20
Nije uopće loše za početak, problem je kod ovakvih fotki što se vidi svašta i ništa, tj. bolje je ipak biti malo bliže da se bolje vide zgrade. Ali kao panorama grada može biti i OK.
Za neobrađenu fotku lijepe boje, oblaci su tu, vidim da si poštivao pravilo trećina, iako je po mome ipak malo previše neba.

Ja bi je ovako nekako izrezala i obradila:

Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:41.