Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2017., 18:51   #81
@Zoran Ostric se bacio u epiku i dramatiku, zapravo prvo dramatiku pa onda epiku.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Rekao sam da se više neću javljati na ovom topicu, jer je beznadežno natezati se.
Zaista bi bio veliki gubitak da se niste vratili, s Vasim REFERENCAMA i argumentacijom.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Zbivanja godine 1941. nažalost su u Hrvatskoj, 76 godina kasnije, važno političko pitanje.
Zaista nazalost, ostavio nam Tito nerazrijesenu historiografiju u nasljedje, pa se ne bavimo gdje cemo biti 2050.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Prije nekoliko godina, na netu sam našao četiri knjige, koje je četnička emigracija objavila prije 30-50 godina, o ustanku u Lici 1941..

Svi oni tvrde da je ustanak bio potpuno četnički i da komunista nigdje nije bilo, nego su se tek naknadno infiltrirali u četničke jedinice. U načelu, dobro je čuti i drugu (ili treću) stranu, da se dobije multiperspektivan uvid u prošle događaje.
Ova sto sam ja REFERENCIRAO nije ko Vase cetri, cije niti nazive niste naveli a kamoli ne autore. U mojoj se samo tvrdi da nisu vodili ustanak, a ne spore da su bili sudionici.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
.... iz političkih ili komercijalnih razloga: knjige o Titu, koje je napisao zajedno sa srpskim četnikom Perom Simićem, prodaju se zato, jer se sve što ima Tita u naslovu dobro prodaje.
Pero Simic je pokojni, a sram Vas bilo sto ga zovete cetnikom i sto si uzimate za pravo tvrditi koji su njegovi porivi bez ikakve profesionalne argumentacije. I to Peru Simica koji je za razliku od ovih nasih povijesnicara koji objavljuju knjige o Titu a nisu bili u Beogradskom i Ruskom arhivu, Simic je.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
. Naši "anti-antifašisti" bezrezervno preuzimaju četničke teze.
Teza dr. Zlatka Hasanbegovica povijesnicara je da je takozvani "antifasizam" floskula. A on je antifasist kao i svatko normalan.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ustanak nije bio ni četnički ni komunistički, nego neposredna reakcija srpskih seljačkih masa na masovne pokolje, koje su počinili ustaše prethodnih tjedana.
Nemojte vrijedjat srpski narod! Srbe je njihovo zapovjednistvo natjeralo da cine takve kabibalsko barbarske zlocine u Srpu. Ne bi oni spontano zbog osvete zvjerski ubijali svoje neduzne susjede civile.

Zalosno da se u 2017. godini ne razlikuje covjek, narod, drzava i rezim!

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Prije toga, 1. srpnja, ustaška jedinica pod zapovjedništvom Maxa Luburića poubijala je u Suvaji 161 osobu, uključujući starce, žene i djecu (o čemu postoje izvještaji oružništva NDH i izjava samog Luburića). To nije opravdanje - samo objašnjenje. Povijest bi nas trebala učiti, da lošu povijest ne ponavljamo - i da zbog nje ne jadikujemo u beskraj.
Sistem: "Nije opravdanje, a opravdavam zlocine, pardon objasnjavam". Logika "postati zlocinac zbog zlocina je dobro opravdanje, pardon objasnjenje". A Maks Luburic je bio zlocinac tu se slazem.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Tzv. NDH nikad nije imala vojnu silu sposobnu da uništi partizane, pa su tu ulogu preuzeli Talijani i Nijemci, ali ni oni nisu uspjeli.
Kao sto stavite "tzv." ispred Nezavisne drzave Hrvatske (NDH), tako mozete staviti i ispred partizansko-komunistickog antifasizma, znate Vi zasto.

A kada su partizani pobijedili ustase? Kada su ih Britanci razoruzane isporucili partizanima, tzv. antifasistima.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Međutim, proslava u Srbu jest problematična.
Zasto vam je "problematicna"? Siguran sam da znate elaborirati, samo otvoreno i bez presucivanja. Tu bi bili ontopic.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Kad se moglo početi slobodnije govoriti, od početka 1980-ih do početka 1990-ih, na vidjelo su izašle mnoge sramne stvari koje su činili partizani i komunisti, ali ništa slavno o ustašama i o četnicima. Ono što su nam o njima govorili tih 45 godina, bilo je točno.

Tako je nažalost bilo, ali se na sreću nije na tome stalo.
Mnogo su strasni bili komunisti i partizani, ALI,

Sto je bilo "tocno o ustasama i cetnicima", mozda Jasenovac od 700.000 ili 1.400.000? Znate Vi rezultate eshumacija i za ostala mjesta. Komunisticka propaganda dijeli se s 100, 10 i slicno da se dobije Istina. Pogotovo je bila Istina o presucenom Blaiburgu.

A u sta ubrajate "nazalost nije se stalo"? Obracun s ostatkom politickih protivnika u reziji Titovih sluzbi?

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Pravi kršćani u doba tzv. NDH bili su župnik Franjo Žužek (koji je spašavao Srbe na Baniji) i časna sestra Monika Štampalija (aktivna antifašistkinja), ali sjećanje na takve uzore hrvatska "katolička" crkva zatire.
Katolicku crkvu ste stavili pod navodnike bez elaboracije, to je provokacija. Stepinac i njegova djela Vam slucajno promakla?

A sveti Maca Vam je promaknuo, ipak je ustanak u Srpu bio pravoslavni ustanak ili barem pretezno ustanak pravoslavaca https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Milorad_Vukojičić
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu

Zadnje uređivanje The Instruktor : 02.08.2017. at 19:09.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 18:55   #82
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Čitam odavno tvoje upise i nisam mogao da izdržim, ajde nam objasni (sa referencama obavezno) kakav je bio ustanak na Brezovici 22.06.1941?
Nije ovdje tema ustanak 22.6.1941., niti je po meni relevantan za ustanak u Srpu 27 7.1941.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 15:34   #83
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Shvaćam tvoju psihološku potrebu da opravdavaš komuniste.
Ne, ne shvaćaš. Kod tebe je riječ o projekciji, jer svoj propagandistički pristup povijest smatraš jedino mogućim, pa ne možeš zamisliti da je nekome jednostavno stalo do objektivne istine i cjelovitog sagledavanja o tome što se dogodilo 27. srpnja 1941. i prije i poslije toga.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 16:54   #84
Bubica74 je htio napomenuti, da se nikakav ustanak 22. lipnja 1941. nije dogodio u BREZOVICI. Šuma Brezovica je bilo mjesto osnivanja KPH, četiri godine ranije.

"Šumica jedna, šumica druga, jako su slične, pa čovjek zaluta" … kao što je rekao muž, kojeg je žena ulovila da ševi njezinu mlađu sestru. :-)


Koga zanimaju spomenuti četnički izvori o ustanku u Lici 1941., navodim ovdje. Utrošio sam vrijeme da ih pronađem i rado ću ga uštedjeti onima, koji imaju volje stvarno proučavati i pokušati razumijeti povijesne događaje. Za to treba proučiti sve vrste izvora - čak i ako su potpuno pristrasni i neobjektivni, nešto nam kazuju.

Vještina kritičnog čitanja nije nipošto jednostavna. Može jako pomoći da shvatite nešto, čak i ako niste ekspert, niste osobno istraživali isl..

Dakako, ako ste od onih koji unaprijed znaju Istinu, onda se ne morate truditi išta čitati. Dapače, samo smeta.

Prije sam stavio poveznicu za jedan zbornik od 1200 stranica i jednu dizertaciju na engleskom od 600 stranica, plus još ponešto. Nastojim biti štedljiv u tome, shvaćam da većinu ljudi obilje izvora uplaši i da ne mogu svi posvetiti vrijeme, kao što sam ja učinio, čitanju tisuća stranica (još koješta drugog, osim onoga što sam već naveo).

Dakako, onda bi u načelu trebali biti umjereni u zaključivanju.

Naravno, ne možete ipak ni tražiti od mene da sve detaljno crtam. Nije forum mjesto za doktorate.

(Bolta, 1987)
Bogdan D. Bolta: "Gračačka četnička brigada 1941-1945 : Prilog istoriji Narodnog Ravnogorskog Pokreta", Sydney, 1987.

(Pešut, 1966)
Mane M. Pešut: "Revolucija u Lici 1941-1945", Bielefeld, 1966, https://ar.scribd.com/document/92444...945-Mane-Pesut

(neka vas ovdje ne zbuni riječ "revolucija" u naslovu: ne radi se o komunističkoj ili socijalističkoj revoluciji)

(Plećaš, 1975)
Nikola Plećaš-Nitonja: "Požar u Krajini", Chicago: Plećaš-Nitonja self-published, 1975., http://www.krajinaforce.com/dokument...%20Nitonja.pdf

(Rapaić, 1999)
Mirko Rapaić: "Zavjera hrvatskih komunista protiv Srba u Lici", iz knjige Mirko Rapaić: "Lička tragedija : hrvatski zločini genocida nad srpskim narodom 1941. do 1945.", Beograd: Srpska reč, 1999.
https://ar.scribd.com/document/72980...i-Mirko-Rapaic


Ima još četničkih izvora, ali ovi su baš o Lici, za koje znam. Ako netko još nešto nađe, molim neka javi!

Pitao sam na nekim srpskim forumima i direktno neke ljude, ali nisam našao pdf zbornika: "Draža Mihailović Memorial Book, 1946-1976: Dedicated to the Thirtieth Anniversary of the Death of the Leader of the Third Serbian Uprising", Chicago: Organization of Serbian Chetniks "Ravna Gora", 1981.

Iz tog su zbornika spominjani ovdje ranije neki citati. Našao sam na netu, začudo, samo da se prenosi na raznim hrvatskim desnim sajtovima, nigdje na srpskim (naravno, možda ima negdje a nisam našao). Ovdje npr. se na nekoliko stranica citira:

(Rehabilitacija…, 2010)
"Rehabilitacija četništva u Republici Hrvatskoj - novcima hrvatskih poreznih obveznika u 2009/2010. godini : Četnička pobuna i zločin u istočnoj Lici i jugozapadnoj Bosni 27. srpnja 1941. i hrvatske žrtve", Zagreb: Hrvatsko žrtvoslovno društvo, 2010., http://www.safaric-safaric.si/knjige...27-07-1941.pdf

Tu se citira nekritički, kao što prije spominjah, naime prenosi se bez komentara, kao da četničkom "Hvalite me usta moja" treba bezrezervno vjerovati.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 19:44   #85
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Bubica74 je htio napomenuti, da se nikakav ustanak 22. lipnja 1941. nije dogodio u BREZOVICI.
...
"Šumica jedna, šumica druga, jako su slične, pa čovjek zaluta" … kao što je rekao muž, kojeg je žena ulovila da ševi njezinu mlađu sestru. :-)
Vidite kako je se slazete s generalom HOS Antom Prkacinom, koji kao Hrvat govori protiv hrvatskog ustanka jer je to Istina. Ante je rekao da je to bila skupina odrpanaca koji nisu nista napravili,
https://m.youtube.com/watch?v=_7141WLMgoM

Samo ne znam otkud Vam poriv i strast (sumice) za taj offtopic protiv hrvatskog ustanka koji se slavi kao hrvatski blagdan
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 20:09   #86
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ne, ne shvaćaš. Kod tebe je riječ o projekciji, jer svoj propagandistički pristup povijest smatraš jedino mogućim, pa ne možeš zamisliti da je nekome jednostavno stalo do objektivne istine i cjelovitog sagledavanja o tome što se dogodilo 27. srpnja 1941. i prije i poslije toga.
Dosta više ljevičarske "objektivnosti" što je u stvari status quo. Da parafraziram Mesića, nek lopate rade svoj posao.

Kad ga naprave, drukčije ćemo razgovarat.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 00:16   #87
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Vidite kako je se slazete s generalom HOS Antom Prkacinom, koji kao Hrvat govori protiv hrvatskog ustanka
Ne mogu vjerovati da još ne razumiješ u čemu je stvar.

Slažem se s tim, da se 22. lipnja 1941. ništa nije dogodilo u BREZOVICI.


Da ne bude komentar off-topic: Uzeo sam nedavno čitati zbornik "Dossier Boričevac", ur. Josip Pavičić, Zagreb: Naklada Pavičić, 2012.. Čitao sam ranije više članaka, ima na netu i mrežno sjedište Udruge ličana župa Boričevac, http://www.ulz-boricevac.hr/ , ali eto nisam dosad uzeo knjigu u ruke da je pročitam.

To je zapis "s treće strane", u odnosu na partizanske i četničke. Bilo bi pak lijepo, da imamo jedan prikaz koji je nepristrasan.

Naravno, to ne može biti samo kompilacija čitanoga, pogotovo ne ekvidistanca. Uz umijeće kritičnoga čitanja, potrebno je i umijeće kritičnoga razmišljanja, bez apriornih formula.

Inače, našao sam na spomenutom sajtu da je 27. srpnja u Boričevcu otkriveno spomen-obilježje "Dabin vrh" u spomen na 24 civilne žrtve ustanka 27. srpnja 1941. (http://www.ulz-boricevac.hr/novosti/..._boricevac.pdf). Riječ je o žrtvama iz obitelji Ivezić, koje smo već spominjali ovdje. (Drugdje se spominje 38 žrtava; možda se ovdje radi samo o onima koji su bačeni u jamu.)

Začudo, ne nalazim da se baš spominje u masovnim medijima. Jedan članak u "Novom listu" 18. svibnja najavio je postavljanje ploče, te opisao problem s time što na ploči treba pisati. (http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...li-partizanima). Martin Baričević, načelnik općine Jesenice, član Vladinog Povjerenstva za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, rekao je:

»U vrijeme ovog zločina partizani i četnici još nisu bili strogo odvojeni i zajednički su djelovali na području Like i zapadne Bosne. Neki su smatrali da bi na spomen-obilježju stoga trebalo pisati da su žrtve u Boričevcu stradale od partizanskih i četničkih postrojbi, a drugi su zagovarali varijantu – srpski ustanici. Mislim da će, nakon konzultacija s Hrvatskim institutom za povijest, to potonje na kraju biti prihvaćeno, da su etničko čišćenje Hrvata počinili srpski ustanici.«

Izvještaj o događaju na sajtu MUP-a, http://stari.mup.hr/264235.aspx :

»Podizanjem spomen-obilježja želi se na trajan i vidljiv način očuvati spomen na ubijene u Drugom svjetskom ratu i poslijeratnom razdoblju, odnoseći se prema svim stradalim žrtvama s dužnim pijetetom.«

Nažalost, u praksi ne dolazimo do "dužnog pijetreta prema svim stradalima".

Je li sačuvano i pohađa li tko spomen obilježje, sagrađeno u doba SFRJ, pored jedne čini mi se bezimene jame, koja je bila mjesto masovnih ubojstava od stane ustaša u prethodnih nekoliko tjedana? (O tome vidi ranije spominjanu dizertaciju, Max Bergholz: "None of us Dared Say Anything : Mass Killing in a Bosnian Community during World War Two and the Postwar Culture of Silence", Toronto, 2010, https://tspace.library.utoronto.ca/handle/1807/33800 , str. 82-84, 95-96 i 259. On spominje nekoliko knjiga i dikumente iz Arhiva BiH i Arhiva Jugoslavije. Na osnovu pregleda niz arhivskih dokumenata, procjenjuje da je broj pobijenih u okolici kulen Vakufa bio oko 600. (str. 84))

Zajednička komemoracija uz oba obilježja (udaljeni su, koliko am shtvatio, tek kilometar-dva) bi bila dobar put.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 00:49   #88
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Nažalost, u praksi ne dolazimo do "dužnog pijetreta prema svim stradalima".
Slavljenje ustanaka u Srpu 27.7.1941. nije iskazivanje pijeteta zrtvama ni ustaskih ni partizanskih ni cetnickih zlocina nego velicanje porazene velikosrpske ideje koja je idejno zlocinacka (Stevanov projekt, izradjen prethodno ustanku) i u provedbi kanibalsko zlocinacka, posebno monstruozna.

To se kroz povijest moze pratiti prema onima koji su tamo dolazili i to slavili (imate ranije u temi opisano).

A s obzirom da je tomu tako (pokusaj ozivljenja velikosrpske ideje), zasto se to slavi u Hrvatskoj drzavi koja egzistira nasuprot te ideje? U Hrvatskoj gdje je rezultat provedbe te ideje protjerivanje oko 2.000 Boricevljana i monstruozna ubistva stotina civila (pecenje na raznju, bacanje u jamu dok se rodbinu prisiljavalo da svira, rezanje dojki zenama i stavljanje djeci u usta...).

Vi umjesto da jasno pisete o tome Vi se prebacujete offtopic, kao da ste nedajboze presutno za provedbu tih ideja.

I opet sugerirate da su Srbi sami od sebe to radili bez zapovjednika. A partizani su tzv. antifasisti pa ne bi oni to, i ostaju jedino cetnici, a zapravo je gotovo svejedno, u praksi je to provedba cetnicke velikosrpske ideje pa makar ju proveli tzv. antifasisti partizani bez Hrvata.

Prestanite molim Vas vrijedjati srpski narod, ne mozete proglasavati jedan narod zlocinackim. Zlocinac moze biti onaj koji je idejno to osmislio i natjerao ustanike da to cine, zvali ga Vi cetnikom ili partizanom nevazno je. Dokaz za to je da su se i Srbi borili u Domovinskom ratu protiv petokrake i kokarde nasuprot velikosrpske ideje.

Partizani su se pokazali da su i za ciscenje (npr. Blaiburg) i za preveliku Srbiju (tzv. Jugoslaviju, glavni grad Beograd).
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 21:06   #89
Zelim samo stati na kraj tezama da je Srpski narod samoinicijativno radio tolike zlocine bez instruiranih zapovijednika u Srpu 27.7.1941.

Evo kako izgleda iskreno kajanje srpskog predsjednika vlade nepriznate Krajine Milana Babica, na tom istom prostoru gdje je i Srp, nakon Oluje, u kojemu se vidi sto znaci pogresno vodstvo i cetnicka propaganda:
"Izlazim pred ovaj Tribunal sa dubokim osjecajem sramote i kajanja. Dozvolio sam sebi sudjelovati u progonu ljudi samo zato sto su bili Hrvati, a ne Srbi. Zaljenje koje osjecam zbog toga je bol s kojom moram zivjeti do kraja zivota. Molim svoju bracu Hrvate da oproste svojoj braci Srbima. Preklinjem svoj srpski narod da ostavi povijest iza sebe i okrene se buducnosti gdje ce dobro, suosjecanje i pravda na neki nacin olaksati rezultate zla u kojemu sam i sam sudjelovao".
Priznao je krivnju i osudjen je 2004. na 13 godina zatvora, izjavio je da ga je zavela srpska propaganda i da su Srbi prvi upotrijebili silu tijekom Domovinskog rata, 2006. je pocinio samoubojstvo.
izvor: Vecernji list, 5.5.2017., Zarko Ivkovic za izjavu

Stvarno je deplasirana teza da je Srpski narod u Srpu bez cetnickih ideologa i njihove propagande i Stevanovog projekta napravio to sto je napravio.

Ispovijed pokojnog Milana Babica koji se iskreno pokajao i ja mu kao katolik oprastam i zelim njegovoj dusi sve najbolje, smatram da ce ovoj raspravi o Srpu pomoci da razumijemo ljudsku dusu. To ponekad nedostaje u ovim teskim diskusijama kao sto je ustanak u Srpu gdje neki hoce svesti na to kakvu je ko kapu nosio.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu

Zadnje uređivanje The Instruktor : 05.08.2017. at 21:38.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 21:46   #90
Ovdje se radi o "ustanku Srba" protiv svih drugih nacija, naročito, Hrvata i Muslimana. To u svojoj osnovi ima nacionalni (nacistički!), ali i vjerski, pravoslavni karakter (da ne kažem đihad!). Upravo taj pravoslavni dio se vješto skriva i izbjegava. Od kad je Srpska pravoslavna crkva kupila bogomolje karlovačke patrijaršije potiču se genocidi na širem području kako bi se etnički i vjerski ispraznio od drugih nacija i vjera.
Drugim riječima, potpuno je svejedno da li se tu radi o "komunistima", rojalističkim četnicima, ili samo Srbima, glavno je bilo pobuditi martološki duh iz boca i pustiti ga da se razmaše u stvaranju jednonacionalnog i jednovjerskog područja. Lebensraum. Školski primjer etničkog čišćenja u suradnji s talijanskim fašistima.
Nije to neki novum na ovim prostorima. Prostor "Krajine" je ispražnjen nadiranjem Turaka i naseljen martolozima čiji potomci ponavljaju povijest. Trenutno sam u Slovačkoj i prošao sam uz mjesto Chorvatsky Grob, mjesto koje su naselili Hrvati iz "okolice" Karlovca ...
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 19:31   #91
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
A 13. svibnja 1941. utemeljena je Komanda četničkih odreda jugoslavenske vojske, tada je Draza bio pukovnik, https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Jugo...ka_u_otadžbini
B 30.6.1941. Stevan Moljevic, obznanjuje projekt "Velike Srbije", medjuostalim s idejom da se ocisti prostor do mora od Hrvata i Muslimana i nesrpskog zivlja, https://www.forum.hr/showpost.php?p=64763547&postcount=1
C Ustanak u Srbu 27.7.1941. bio je organiziran od strane cetnika Draze Mihalovica, bili su u ustanku vodeci srpski komunisti i niti jedan Hrvat, isto kao C
D "Broj lidera koji su mogli povesti narod bio je malen: tek desetak članova i kandidata KP na području kotara Donji Lapac, ali i s druge strane, rojalističkih vođa koji će se kasnije nazvati četnicima je bilo malo", @Zoran Ostric kojeg spominjete, https://www.forum.hr/showpost.php?p=64790107&postcount=3

Vasa teza je da se tada nisu zvali "cetnicima", to je za mene nije toliko bitno koliko je kristalno jasno koji su prije toga politicki ciljevi izrazeni (A i B iznad) i da su ti politicki ciljevi ostvareni ("ciscenje" 2.000 civila u Boricevcu i kanibalsko-zlocinacke orgije protiv civila, https://www.forum.hr/showpost.php?p=64763547&postcount=1). A mogu prihvatiti da tada nisu sami sebe tako nazivali, uz sve prije navedeno (ciscenje prostora od Hrvata i nepravoslavaca po Stevanovom projektu).

Sa stajalista vojne strategije, vjestina je ostvarivanje svojih zamisli bez da si imao gubitke ili jos bolje da je netko drugi obavio posao za tebe.

"Budalastine"?, ne moramo se sloziti ali nije niti potrebno vrijedjati. Ako ste svjedok posvjedocite ili se oslonite na literaturu i povijesna vrela. Hvala!
Svaka čast. Problem je samo što je prije Srba mjesec dana ranije došlo i do lipanjskog ustanka u istočnoj Hercegovini. Postupci ustaša koji su prethodili ustanku su bili više-manje identični onima na Tromeđi.

Davor Marijan je sve fino opisao:

http://hrcak.srce.hr/101948

Najbolje je što su i ovi u Hercegovini mirovali sve dok nije pobijeno 140 ljudi u selu Korita kad počinju problemi da bi onda 23. lipnja sve eksplodiralo... a sve to 7 dana prije Moljevića... a komunisti nisu ovim rukovodili tako da otpada i šema sa napadom Hiće na Rusiju....

No još je bolje kako je taj ustanak ugušen odnosno kako je stvari smirio podmaršal Laxa.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 20:28   #92
Nisam dosad bio upoznat s ustankom u istočnoj Hercegovini.

Iako ovaj dokument

http://hrcak.srce.hr/file/153875

verbalno optužuje ustaše za genocid, čini mi se da su četnici počinili daleko veće zločine i u daleko većem opsegu.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 22:52   #93
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Iako ovaj dokument

http://hrcak.srce.hr/file/153875

verbalno optužuje ustaše za genocid, čini mi se da su četnici počinili daleko veće zločine i u daleko većem opsegu.
To što si linkao nije "dokument" nego znanstveni rad.

Kakvu razliku činiš između "verbalne" i neverbalne optužbe?

Autor, Franko Mirošević, citira i navodi u fusnotama neke dokumente, i ranije radove kao što je spomenuti Marijanov. I on se slaže, da su ustaški zločini, te pokušaj da se otme oružje, bili razlog pobuni.

Ustaše postupci u lipnju 1941. nesumnjivo su bili genocid (masovno, neselektivno ubijanje s idejom da se jedna etnička grupa uništi). Četnici su reagirali jednakim postupcima.

Prethodno je bila akcija jugoslavenske vojske, 14.-15. travnja, u kojoj je vršen teror prema stanovništvu. Diskutabilno je može li se to uvrstiti u "četničke zločine", jer se radilo o akciji legalne vojske protiv pobunjenika (ustanika, odnosno ustaša), koji su napadali vojsku, koja je u ratu protiv agresora.

Nisam to proučavao (Marijanov sam rad naravno čitao, ali ne detaljno), ali rekao bih da postoje znatne razlike u situaciji, u odnosu na područje Srba i šire okoline, područje koje je krajem srpnja bilo zahvaćeno masovnim ustankom sa sjedištem u Drvaru.

Ovi u istočnoj Hercegovini daleko od Zagreba, možda nikad nisu ni čuli za taj grad; nema nikakve etničke ni povijesne osnove da se to područje priključi Hrvatskoj. Zato je možda (iznosim hipoteze) naredba o predaji oružja ovdje izazvala mnogo veći revolt, dok su je tamo mnogi slušali i bili na druge načine spremni na poslušnost i kompromis vlastima, kakve su da su.

(Taj se motiv stalno spominje u brojnim sjećanjima. Zato sam spominjao, da je vlast tzv. NDH mogla spriječiti masovni ustanak razumnijim postupcima, iako bi sigurno bilo akcija hajdučkog tipa. Zato ističem uz masovnost i neselektivnost ustaškog nasilja: nisu pružili nikakvu nadu onima, koji se u prvo vrijeme nisu pridružili ustanku, da mogu biti pošteđeni.)

Zanimljiv slučaj za moguće komparacije: jedan ustanak u kojem sigurno komunisti nisu igrali nikakvu ulogu.

Također komparacija s Crnom Gorom, gdje su komunisti igrali značajnu ulogu od početka (i bili utjecajni još od stvaranja Kraljevine SHS), iako naravno tamo nije bilo ustaša. To je ostalo i kasnije, velika razlika između ova dva susjedna kraja. - Zašto, zapravo? Možda mnogo veći broj studenata iz Crne Gore, koji su studirali u Beogradu i tamo uvelike prihvatili komunističke ideje, a u domaćem kraju, iako tradicionalno patrijarhalnom, kao obrazovani su uživali poštovanje? O tome piše Milovan Đilas u prvoj knjizi svojih memoara i u nekim svojim pripovjetkama.

Početni ustaški teror i masovna neselektivna ubijanja (plus paljevina i pljačka) su, kako sam spomenuo i za područje Donji Lapac - Kulen Vakuf, provodile manje grupe ustaša; inicijalne grupe došle sa strane i tek nekoliko desetaka mobiliziranih domaćih (ali više je ljudi vjerovatno sudjelovalo u pljački). Svuda je bilo ljudi na strani tek formiranih organa vlasti NDH koji su se tome protivili. Naročito su zanimljivi oružnici, koji su listom prešli iz jugoslavenske žandarmerije, profesionalci navikli da primjenjuju silu, ali ipak i da održavaju red i poredak. Međutim ustaška paradržavna organizacija, uz državni teror i pljačku, je sistematski pripremala genocid. To je razlika u situaciji, prema ranijoj akciji Jugoslavenske kraljevske vojske i prvoj reakciji pobunjenika.

Ustanici su odgovorili jednako masovnim i neselektivnim ubijanjem, paležom i pljačkom, i tu je veći broj sudionika, o čemu sam gore pisao. Oblik masovne histerije, atmosfere linča. Vođe se tu stvaraju u hodu, ad-hoc, i nemaju čvrstu kontrolu niti siguran trajniji utjecaj.

Kasnije se ta početna magma kristalizira, formiranjem dva krila među vođama: jedno koje odobrava i potiče upravo takve postupke, te drugo koje ih osuđuje (ali i priprema i provodi nasilje i ubijanje na ideološkoj osnovi - što su 1941.-1942. bila "lijeva skretanja"). Balkanska bizarnost povijesti da prvi postaju saveznici ustaša u borbi protiv drugih.

Ustanici nisu imali dobru organizaciju, pa su brzo suzbijeni.

Međutim bilo je i drugdje po području NDH pojava otpora novim vlastima. Uz manje grupice vojnika Jugoslavenske kraljevske vojske koji su izbjegavali predaju i skrivali se, pa povremeno poduzimali akcije hajdučkoga tipa, a i obično razbojništvo koje se neminovno javlja u vremenim prevrata, bilo je tipičnih spontanih seljačkih ad-hoc akcija, obično kratkog trajanja.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 23:02   #94
Inače, ponavljam da ne bude nesporazuma: činjenica da je već u svibnju Draža Mihailović počeo svoje aktivnosti u Srbiji, i da je Stevan Moljević napisao projekt "Velike Srbije" u lipnju, nemaju, po izvorima, nikakve veze s događajima u Srbu i okolini od kraja srpnja 1941. pa negdje do listopada. Ni četnici, koji su pisali sjećanja i prikaze, koje sam gore spomenuo, ne spominju da su onda išta znali o toj dvojici (vidjeti knjige o četnicima od Lengel-Krizmam i Tomasevicha).

Glede pak "kanibalstva" i "sumraka civilizacije", koju je navodno donio (tek) ustanak od 27. srpnja, u literaturi se navode podaci o osobito brutalnim ubojstvima koje su počinili ustaše prethodnih tjedana, osobito pravoslavnih svećenika s tog područja; oni su bili jedna od ključnim meta ustaškog terora.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 23:06   #95
Zaboravio sam gore, u popisu četničke literature (#84), jednu poveznicu. Kad već navodim, da budem pedantan, iako naravno nije problem unijeti naslov u google i pronaći.

(Bolta, 1987)
Bogdan D. Bolta: "Gračačka četnička brigada 1941-1945 : Prilog istoriji Narodnog Ravnogorskog Pokreta", Sydney, 1987., https://ar.scribd.com/document/13235...a-Bogdan-Bolta
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 23:23   #96
Quote:
Nemojte vrijedjat srpski narod! Srbe je njihovo zapovjednistvo natjeralo da cine takve kabibalsko barbarske zlocine u Srpu. Ne bi oni spontano zbog osvete zvjerski ubijali svoje neduzne susjede civile.
Mislim da je upravo tako bilo: spontano, zbog osvete, zvjerski. Gore (#93) sam još malo pokušao pojasniti tu razliku između postupaka ustaša i ustanika, iako su i jedni i drugi podjednako kanibalski i zvjerski i protiv nedužnih susjeda (OK, poneko je i bio "dužan"). To se odnosi na prve tjedne ustanka. U ovom kraju je kulminiralo masakrom u Kulen Vakufu, šest tjedana nakon početka ustanka. Nakon toga, kako rekoh, u redovima vođa ustanka dolazi do diferencijacije. Četnički vođe, kao zrcalna slika ustaških, nastavit će s takvom praksom (žrtve su im slijedeće tri godine vjerojatno više muslimani nego Hrvati,), a partizanski će vođe praksu masovne osvete protiv svih Hrvata i muslimana odlučno suzbijati.

Ono što su tada komunisti uspjeli napraviti je stvarno zadivljujuće (bez obzira što mislili o komunističkoj ideologiji - ja smatram da je promašena u tri bitna aspekta, te da svi moramo iz toga izvući pouke): prvo su postali, u području zapadno od rijeka Neretve i Bosne, znatno nadmoćni četnicima (pa su, kako spomenuh, u ožujku 1942. bili u stanju ponovo osvojiti cijelo područje Kotara Donji Lapac, razbivši i četnike i Talijane, koji su imali garnizone u Donjem Lapcu i Srbu), a zatim su privukli u svoje redove velik broj Hrvata iz susjednih oblasti Primorja, Gorskog Kotara i Dalmacije, te znatan broj iz Zagreba i drugih gradova, plus dio lokalnih muslimana, plus prekaljene borce koji su došli iz istočne Bosne, te su od njih svih u studenome stvorili odlično vođenu, discipliniranu vojsku organiziranu u divizije i korpuse, koja će u prvoj polovici 1943. biti kadra izdržati ogromna iskušenja i kroz to jačati.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 23:30   #97
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Međutim ustaška paradržavna organizacija, uz državni teror i pljačku, je sistematski pripremala genocid. To je razlika u situaciji, prema ranijoj akciji Jugoslavenske kraljevske vojske i prvoj reakciji pobunjenika.
Ako sam dobro shvatio, sistematski pripremani genocid od strane ustaša se pokazao inferiornim u odnosu na maštovitost i improvizaciju pobunjenika-četnika-partizana?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 23:39   #98
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Nisam dosad bio upoznat s ustankom u istočnoj Hercegovini.

Iako ovaj dokument

http://hrcak.srce.hr/file/153875

verbalno optužuje ustaše za genocid, čini mi se da su četnici počinili daleko veće zločine i u daleko većem opsegu.
Laxa je lipanjski ustanak smirio, ali njegove naputke nitko nije slušao. Ustaški vrh je zaključio da represiju treba pojačati, odnosno Srbe treba naučiti pameti, pa se Srbi više neće buniti.

Početkom kolovoza se događaju Prebilovci, Čavaš, pa onda i ona "manja" stratišta...

U lipanjskom ustanku je najveći masakr srpskih ustanika bio onaj u Avtovcu gdje je pobijeno 50-ak ljudi, početkom rujna, nakon provedbe kaznenih mjera i politike oštre ruke ustaškog režima, pobijeno je 600-700 bilećkih Muslimana... i to više nitko nije mogao zaustaviti...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 23:57   #99
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Inače, ponavljam da ne bude nesporazuma: činjenica da je već u svibnju Draža Mihailović počeo svoje aktivnosti u Srbiji, i da je Stevan Moljević napisao projekt "Velike Srbije" u lipnju, nemaju, po izvorima, nikakve veze s događajima u Srbu i okolini od kraja srpnja 1941. pa negdje do listopada.
Nevjerojatno da izvodite ovakav zakljucak.

To me potsjeca na slucaj kada netko uhvati zenu s muskarcem u krevetu i ona mu kaze "nije onako kako ti se cini".
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 00:03   #100
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
..., iako su i jedni i drugi podjednako kanibalski i zvjerski i protiv nedužnih susjeda ...
Pa ustase nisu bili kanibali (nema toga u #93). A zna se cija je pjesma "bit ce mesa i salate..." .

A ona je posljedica potiskivanja i presucivanja notornih cinjenica koje je historiografija utvrdila. S tim se nije suocilo to se pravda i izbjegava i onda imamo drustvene devijacije. A danas se 27.7. i ti cinovi u Srpu velicaju.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu

Zadnje uređivanje The Instruktor : 08.08.2017. at 00:38.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:20.