Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2007., 17:28   #1
Stručna sprema, zvanja, titule... - tehnička pitanja

Treba mi hitno pomoć:

Završila sam faks vani, ENIC NARIC ured mi je priznao diplomu po Bolonji iako sam studirala po starom sistemu.

Nisu mi priznali titulu "prof. jezika i književnosti" već "magistar književnosti".

E sad, budući da si moram dat izradit pečat nisam više sigurna u sljedeće: titula mag. ide prije ili poslije imena i prezimena?

Negdje su mi počeli pisat Mr. ispred imena ali ja to nisam. Ja sam mag. po Bolonji, jel'da?

Dakle, da li sam ja mag. Ivana Ivanović ili sam Ivana Ivanović, mag.

Hvala lijepo unaprijed.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 21:35   #2
Quote:
Kyra kaže: Pogledaj post
Treba mi hitno pomoć:

Završila sam faks vani, ENIC NARIC ured mi je priznao diplomu po Bolonji iako sam studirala po starom sistemu.

Nisu mi priznali titulu "prof. jezika i književnosti" već "magistar književnosti".

E sad, budući da si moram dat izradit pečat nisam više sigurna u sljedeće: titula mag. ide prije ili poslije imena i prezimena?

Negdje su mi počeli pisat Mr. ispred imena ali ja to nisam. Ja sam mag. po Bolonji, jel'da?

Dakle, da li sam ja mag. Ivana Ivanović ili sam Ivana Ivanović, mag.

Hvala lijepo unaprijed.
pa koliko je meni poznato nema više magistra nego specijalizant, al vrag će ga više znati.
Uveli bolonju a iz ministarstva svaki put na isto pitanje dobiješ drugi odgovor....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 22:25   #3
Joj...stvarno? Pa gdje da ja to provjerim, k vragu? Što da si napišem na pečat? Meni na Rješenju od ENIC-a piše magistar (mag.)
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 01:14   #4
Lijepo ti piše u Zakonu.

Kyra, magistar struke

Dakle, Kyra, mag. fizike, mag. književnosti ili što već imaš na papiru kojim ti je priznata strana diploma.

Ispred imena se pišu samo dr.sc. i mr.sc.

Zadnje uređivanje Vojky : 06.06.2007. at 10:57.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 01:15   #5
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
pa koliko je meni poznato nema više magistra nego specijalizant, al vrag će ga više znati.
Uveli bolonju a iz ministarstva svaki put na isto pitanje dobiješ drugi odgovor....
Ministarstvo inače nije nadležno za tumačenje zakona.

Stvari su bar jednostavne - piše se što piše na diplomi, iza imena, ako nije u pitanju stara titula magistra znanosti ili stara ili nova doktora znanosti.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 01:44   #6
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ministarstvo inače nije nadležno za tumačenje zakona.

Stvari su bar jednostavne - piše se što piše na diplomi, iza imena, ako nije u pitanju stara titula magistra znanosti ili stara ili nova doktora znanosti.
za književnost recimo neznam, ali znam da jedno veleučilište po bolonji ima grdih problema sa ministartsvom.
Dakle polaznici su krenuli na 2+1 da bi im na početku bilo obećan status bacalerusa, a kad završe još dvije specijalizanta.
Međutim prvoj generaciji bolonje nakon 2+1 izdane su diplome sa titulom dipl.ing, polaznici su se pobunili jer u ugovoru koji su podpisali na upisu piše da će biti bacalerusi.
Izdane su im nove diplome sa titulom bacalerus, međutim isti problem se pojavio i sa drugom generacijom.
ja iskreno više neznam što je točno!
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 10:58   #7
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
za književnost recimo neznam, ali znam da jedno veleučilište po bolonji ima grdih problema sa ministartsvom.
Obično imaju problema jer se nisu kako treba pripremili, jer imaju premalo zaposlenih profesora, jer su im programi nategnuti i jer bi ih trebalo pola u biti zatvorit radi neispunjavanja uvjeta.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 09:35   #8
stručna sprema, zvanja, titule... - tehnička pitanja

O kakvom se to prokletom obrazovanju radi.
Po bolonju to je sad trogodišnji studij, ali i dalje se vodi pod viša stručna sprema.

Nije fakultet, a nije ni srednja škola.
Nitko ne traži zaposlenike s tim obrazovanjem.
Niti postoje zanimanja za tu spremu.

Ako se na radno mjesto konobara prijave dvojica inženjera .
Jedan sa VSS-om a drugi sa VŠS-om.
Hrvatski poslodavac će uvijek uzeti onoga sa VSS-om.

A nikako ne razumijem ljude koji se obrazuju za taj stupanj obrazovanja.

Zašto bi netko htio imati edukaciju koja nema smisla,koju nitko ne traži i na koju se gleda s gađenjem.
paprenjački is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 11:58   #9
A gdje si se susreo/la da netko gleda s gađenjem na bilo koji stupanj edukacije? To više govori o ljudima koji gledaju s gađenjem na to.

Što se tiče tko se i zašto obrazuje za taj stupanj imaš hrpu dobrih razloga - možda je nekome zbog trenutnog posla bitno da nije SSS, možda netko već ima uspješan posao, pa iz osobnih razloga želi završiti barem 3 godine, možda netko kasnije planira upisati još 2 godine...

Inače, za mnoga stručna zanimanja su puno kvalitetniji trogodišnji programi nego oni ekvivalentni petogodišnji.
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 12:25   #10
mala digresija s osvrtom kako vani gledaju na to:

prvostupnik sa 3 godine je bachelor i u razvijenim gospodarstvima su u nekim strukama traženiji nego masteri sa 5 godina i prepoznati su kao stručnjaci svojem području za koje su se školovali.

Kod nas bi s vremenom isto tako trebalo biti, odnosno dok stupnjevi obrazovanja zažive na ovim prostorima kako je to i vani, a k tome se krećemo!
dodo5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 15:45   #11
Quote:
dodo5 kaže: Pogledaj post
mala digresija s osvrtom kako vani gledaju na to:

prvostupnik sa 3 godine je bachelor i u razvijenim gospodarstvima su u nekim strukama traženiji nego masteri sa 5 godina i prepoznati su kao stručnjaci svojem području za koje su se školovali.
Nažalost u Hrvatskoj gduje je stupanj obrazovanja je bitniji od iskustva i sposobnosti ,a u državnim firmama bolonja još nije uvedena i nema naznaka da se uskoro uvede.

VŠS od 2 godine nije prvostupnik, a
VŠS od 2,5 godina je prvostupnik

prvostupnik sa 3 godine je VŠS, a
prvostupnik sa 4 godine je VSS.
paprenjački is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 17:41   #12
Quote:
paprenjački kaže: Pogledaj post
Nažalost u Hrvatskoj gduje je stupanj obrazovanja je bitniji od iskustva i sposobnosti ,a u državnim firmama bolonja još nije uvedena i nema naznaka da se uskoro uvede.

VŠS od 2 godine nije prvostupnik, a
VŠS od 2,5 godina je prvostupnik

prvostupnik sa 3 godine je VŠS, a
prvostupnik sa 4 godine je VSS.

Nije baš tako jednostavno
Postoje stručni i sveučilišni studiji, a uz to i različito je trajanje studija po određenim profesijama.

Zaboravi te stare nazive u usporedbi s bolonjom, jednostavno su to prerazličiti obrazovni sustavi za uspoređivanje - uvijek netko ostane zakinut, netko dobije ono što ga ne sljeduje i bezbroj drugih zajebancija...

ono je ono a ovo je ovo

VŠS inženjer je inženjer 2,5-3 god studiranja, a prvostupnik je BSc prvostupnik sa svojih 3-4 god i to ti je to
dodo5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 17:51   #13
Quote:
paprenjački kaže: Pogledaj post
Nažalost u Hrvatskoj gduje je stupanj obrazovanja je bitniji od iskustva i sposobnosti ,a u državnim firmama bolonja još nije uvedena i nema naznaka da se uskoro uvede.

VŠS od 2 godine nije prvostupnik, a
VŠS od 2,5 godina je prvostupnik

prvostupnik sa 3 godine je VŠS, a
prvostupnik sa 4 godine je VSS.
Sve manje od 3 godine ti je associate´s degree ilitiga pristupnik(sve manje od 180 ECTS), prvostupnik sveucilisnih preddiplomskih studija(nakon 3 godine studiranja = 180 ECTS) postaje univ. bacc. i mislim da je VŠS(nisam siguran), ali zavrsetkom 2 godine diplomskog postaje master i onda je 100% VSS(300 ECTS)... Kod strucnih studija ide ovako: (preddiplomski, 3 god. = 180 ECTS), struc. bacc ili samo bacc.(VŠS), a zavrsetkom diplomskog studija od 2 god. je spec.(VSS sa 300 ECTS)... U bolonji koliko sam skuzio bitni su ti ECTS bodovi koje si stekao tokom studija i po tim bodovima u Europi i svijetu ti klasificiraju diplomu...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 20:59   #14
Imate temu https://www.forum.hr/showthread.php?t=573657

Jedan forumaš je stavio odličnu shemu pa škicnite.
__________________
Kad narastem bi'ću televizor, kad narastem bi'ću teve!!
envoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 21:31   #15
Quote:
paprenjački kaže: Pogledaj post
Nažalost u Hrvatskoj gduje je stupanj obrazovanja je bitniji od iskustva i sposobnosti ,a u državnim firmama bolonja još nije uvedena i nema naznaka da se uskoro uvede.

VŠS od 2 godine nije prvostupnik, a
VŠS od 2,5 godina je prvostupnik

prvostupnik sa 3 godine je VŠS, a
prvostupnik sa 4 godine je VSS.
Krivo!

Bitni su ects bodovi, i ispadne da moras imati min 3 godine studija za prvostupnika a sve ispod su pristupnici. I glupo je to usporedjivanje sa starim spremama, dajte vec krenite naprijed a ne stalno u proslost...
kiklop0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 08:44   #16
Quote:
kiklop0 kaže: Pogledaj post
Krivo!

Bitni su ects bodovi, i ispadne da moras imati min 3 godine studija za prvostupnika a sve ispod su pristupnici. I glupo je to usporedjivanje sa starim spremama, dajte vec krenite naprijed a ne stalno u proslost...
Kako ići naoprijed kada sve državne ustanove i dalje nisu prešle na novi sustav.
HZZ i dalje koristi stari sustav u objavama radnih mjesta.
Mentalitet hrvatskih poslodavaca je u starom sustavu.
paprenjački is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 09:37   #17
Quote:
paprenjački kaže: Pogledaj post
Kako ići naoprijed kada sve državne ustanove i dalje nisu prešle na novi sustav.
HZZ i dalje koristi stari sustav u objavama radnih mjesta.
Mentalitet hrvatskih poslodavaca je u starom sustavu.
I čini mi se da će to još dosta potrajat'.....
__________________
Kad narastem bi'ću televizor, kad narastem bi'ću teve!!
envoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 10:00   #18
Quote:
paprenjački kaže: Pogledaj post
Kako ići naoprijed kada sve državne ustanove i dalje nisu prešle na novi sustav.
HZZ i dalje koristi stari sustav u objavama radnih mjesta.
Mentalitet hrvatskih poslodavaca je u starom sustavu.
Njihov mentalitet rada i tehnologije je debelo u starom sustavu, to je veci problem...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 22:17   #19
Quote:
paprenjački kaže: Pogledaj post
O kakvom se to prokletom obrazovanju radi.
Po bolonju to je sad trogodišnji studij, ali i dalje se vodi pod viša stručna sprema.

Nije fakultet, a nije ni srednja škola.
Nitko ne traži zaposlenike s tim obrazovanjem.
Niti postoje zanimanja za tu spremu.

Ako se na radno mjesto konobara prijave dvojica inženjera .
Jedan sa VSS-om a drugi sa VŠS-om.
Hrvatski poslodavac će uvijek uzeti onoga sa VSS-om.

A nikako ne razumijem ljude koji se obrazuju za taj stupanj obrazovanja.

Zašto bi netko htio imati edukaciju koja nema smisla,koju nitko ne traži i na koju se gleda s gađenjem.

nema više VŠS i VSS, svi koji sada završe fax su visokoobrazovani ili po starom VSS - bilo to 3 ili 5 godina


http://www.ezadar.hr/clanak/nema-vis...-vss-a-i-vss-a
spacelab4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 16:49   #20
Quote:
paprenjački kaže: Pogledaj post
Kako ići naoprijed kada sve državne ustanove i dalje nisu prešle na novi sustav.
HZZ i dalje koristi stari sustav u objavama radnih mjesta.
Mentalitet hrvatskih poslodavaca je u starom sustavu.
Pa za državni sektor je problem.
Za privatni je manje bitno.
Pa oni u Hzzu nemaju ni mogućnost za npr profesore koji su studirali dvopredmetne studije da im se upišu oba, nego su zavedeni samo po jednim
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:34.