Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2010., 22:25   #1
Prometni fakultet

Prije 3 godine postavio sam pitanje gdje inženjer prometa (željeznički smjer) može naći posao u struci.

tred - https://www.forum.hr/showthread.php?t=263260

Dosta je bilo debata i razgovora o svrsi prometnog fakulteta i budućnosti inženjera prometa u struci.
Nakon 3 godine rada izvan struke (nabava, prodaja itd..) zaključak, barem moj osobni da je prometni fakultet najbeskorisniji fakultet u Hrvatskoj i kao takvog bi ga trebalo zatvoriti. Sve poslove koje su vezani uz struku mogu obavljati ljudi strojarskog ili sa fera a manje odgovornije poslove mogu obavljati ljudi sa srednjom stručnom spremom prometne škole.
Kada sam upisivao faks, čitao sam onu brošuru šta sve mogu raditi sa diplomom tog fakulteta, entuzijazam mi je stvarno bio porastao i mislio sam da ću te poslove moći raditi do kraja života i stvarno sam se vidio u tome.
Kako su godine studiranja prolazile počeo sam shvačati da moja naobrazba nejde u smjeru uske specijalizacije i kada sam vidio na praksi kakvi sve ljudi rade na HŽ-u (osnovna i srednja škola uglavnom) malo sam se zabrinuo hoću li uopće naći posao u struci.
Kada sam završio faks, slao sam molbe na sve strane (HŽ, ZET, Gredelj), ni od nikoga nisam dobio ni povratni odgovor.
Gospođa u kadrvskoj u HŽ mi je sam priznala da oni ne primaju izvana nitkoga nego nova radna mijesta popunjavaju unutarnjim natječajima (rodbinske i rođačke veze najverojatnije).
Tako da sada radim izvan svoje struke a da budem i iskren više ni neznam šta je točno moja struka, i da me netko pita da li se upisati na promet savjetovo bi mu da zaboravi taj faks.
Kada pogledam unatrag žao mi je što sam upisao Prometni fakultet, da mogu birati odabrao bi strojarski ili informatički.

Drage volje bi htio čuti mišljenje drugih ljudi, prvenstveno inženjera prometa ali i drugih koji su imali doticaja sa Prometnim fakultetom.
talični tom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 22:10   #2
Najlošije prolaze inženjeri vodnog i željezničkog prometa (najmanje je posla na tržištu), puno boje prolaze ostale smjerovi.

Trenutno je nikakvo stanje na tržištu rada zahvaljujući našoj sposobnoj vladi tako da i Ferovaca ima na burzi.

Ne bi se složio da treba ukinuti FPZ, po tome se može ukinuti i FER a pokrivat će ga TVZ ili PMF, može se ukinuti EFZG a pokrivat će ga Vern i Zšem i tako u nedogled ....
spacelab4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 13:20   #3
Quote:
talični tom kaže: Pogledaj post
Prije 3 godine postavio sam pitanje gdje inženjer prometa (željeznički smjer) može naći posao u struci.

tred - https://www.forum.hr/showthread.php?t=263260

Dosta je bilo debata i razgovora o svrsi prometnog fakulteta i budućnosti inženjera prometa u struci.
Nakon 3 godine rada izvan struke (nabava, prodaja itd..) zaključak, barem moj osobni da je prometni fakultet najbeskorisniji fakultet u Hrvatskoj i kao takvog bi ga trebalo zatvoriti. Sve poslove koje su vezani uz struku mogu obavljati ljudi strojarskog ili sa fera a manje odgovornije poslove mogu obavljati ljudi sa srednjom stručnom spremom prometne škole.
Kada sam upisivao faks, čitao sam onu brošuru šta sve mogu raditi sa diplomom tog fakulteta, entuzijazam mi je stvarno bio porastao i mislio sam da ću te poslove moći raditi do kraja života i stvarno sam se vidio u tome.
Kako su godine studiranja prolazile počeo sam shvačati da moja naobrazba nejde u smjeru uske specijalizacije i kada sam vidio na praksi kakvi sve ljudi rade na HŽ-u (osnovna i srednja škola uglavnom) malo sam se zabrinuo hoću li uopće naći posao u struci.
Kada sam završio faks, slao sam molbe na sve strane (HŽ, ZET, Gredelj), ni od nikoga nisam dobio ni povratni odgovor.
Gospođa u kadrvskoj u HŽ mi je sam priznala da oni ne primaju izvana nitkoga nego nova radna mijesta popunjavaju unutarnjim natječajima (rodbinske i rođačke veze najverojatnije).
Tako da sada radim izvan svoje struke a da budem i iskren više ni neznam šta je točno moja struka, i da me netko pita da li se upisati na promet savjetovo bi mu da zaboravi taj faks.
Kada pogledam unatrag žao mi je što sam upisao Prometni fakultet, da mogu birati odabrao bi strojarski ili informatički.

Drage volje bi htio čuti mišljenje drugih ljudi, prvenstveno inženjera prometa ali i drugih koji su imali doticaja sa Prometnim fakultetom.
Isti fakultet, isti smjer, malo drugačija priča.

Isto mišljenje.

Nažalost, jedna kvalitetna srednja škola bi mogla pokriti sve to za što je FPZ stvoren, zato jer promet nije interdisciplinarna djelatnost, makar nas tamo šopaju s time da jest. On je samo skup raznih elemenata, nije entitet za sebe. Idemo dio po dio:

1. infrastruktura: puno kvalitetnije to izvršavaju ljudi sa Građevinskog koji imaju čitav smjer posvećen tome, a što se tiče energetskog dijela, ljudi sa FER-a. (Inače ja sam bio zagrijan za projektiranje. AutoCAD smo jednom vidjeli u jednom filmiću koji su nam pokazali. Nama. Inženjerima. Dipl. inženjerima).
2. konstrukcija vozila: Strojarski fakultet. Bez dileme.
3. organizacija prometa: ako za to treba fakultet, onda ne znam što bih rekao. Prometnici su ljudi sa srednjom školom, a za izradu nekakvog voznog reda ne treba isto imati fakultet, već kvalitetno srednjoškolsko obrazovanje i iskustvo.

Sve mi se čini da taj fakultet postoji radi profesora, a ne radi gospodarstva, tehničkih znanosti i djelatnosti ili nečeg trećeg/korisnog.

Po završetku fakulteta sam se čak uspio i zaposliti u "struci", što špedicija u biti nije, ali ajde, možda 25% toga i jest u struci. Na sreću sam dobio otkaz nakon 9 mjeseci jer mi se nije sviđalo, a nisam htio dati otkaz, nisam znao gdje ću nakon toga. Na kraju su mi napravili uslugu.

Kao što je rekao kolega gore, FPZ je velika greška na koju sam potrošio 6 godina života. Jednu osobu znam da radi u "struci" (isto špedicija).

Danas da idem, PMF (matematikaa, računarstvo) ili bi čak na FER probao, ali sumnjam da bih tamo prošao.


A FER bi bilo glupo ukinuti jer je najbolji fakultet vezan uz svoje područje. Isto vrijedi i za Strojarstvo, PMF itd. Promet nije najbolji jer nema svoje polje. On je između polja, fiktivno nazvan interdisciplinarnim. Ima jedna izreka na engleskom: "Jack of all trades is a master of none."
Inače, TVZ nije cijenjen. Nažalost. Ali tu postoji solidna podloga i uz trud koji se ulaže postaje sve interesantniji. Prometni, koliko ga god podigli, se jednostavno bavi stvarima za koje takvo obrazovanje nije potrebno. Jednostavno nije specijalizirano.

Kad god čujem da netko želi na FPZ, kažem im svoju priču i upozorim ih da ne idu. U 4 godine se uđe u nešto što je bezveze, nepotrebno. Odete daleko, potrošite vrijeme, a na kraju ste nigdje. I onda još slušate glupe komentare da ste kupili diplomu.
uran101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 15:41   #4
Evo moje misljenje o svemu ovom kao trenutnom studentu.
Smjerove koje ste naveli se ne zavravaju kao nema nekoga tamo..znaci nitko na zeljeznicu ne ide ako vec nema posao preko tate,strica ili tko zna cega..to svi znaju i tako je..
Da je program los, to stoji..2 godine studiras za nista, ucis o svemu a zapravo o nicemu, i tek onda na 3 kao nesto malo..znaci tjera te da ides svih 5 godina i pitanje sa kakvim ces znanjem izaci..

Mane su nedovoljno obrazovani ljudi na pojedinim predmetima, losa organiziranost samog faksa i najveca od svih sto se ne cijeni ni od koga..
Malo kome je bas prvi izbor ako se o tehnickim radi, previse ljudi se prima samo radi novaca..pa onda niti uvijeti u kojima svi zajedno pokusavamo nesto nauciti nisu adekvatni..

Ali ovaj faks ima i svoje prednosti, nemas previse obaveza oko predmeta sto ti nudi mogucnost zaposlenja, sto je po meni velika prednost..upoznavanje ljudi, lijep zivotopis nakon zavrsetka faksa, ako si ambiciozan i snalazljiv snaci ces se..velika mogucnost da ostanes raditi nakon faksa u firmi u kojoj si radio za vrijeme studiranja..pohadanje raznih tecajeva kojima mozes napredovati na podrucjima koja te zanimaju..itd.

Ne mozes na faksu samo biti student i zavrsit sve u roku te se hvalit kako si diplomirao a da nisi nista radio i ocekivati neko zaposlenje, nazalost mnogi se studenti tako ponasaju..
Povezivanje sa profesorima, suradnja na nekim projektima, pokazati asistentima, profesorima da ipak vrijedis pa makar ne rijesavao sve na vrijeme..

Ovaj faks nazaost ne daje previse znanja, premalo je prakse i puno toga moze bolje..ali zato se na drugoj strani nude velike prilike i ja mogu do sad reci da je meni osobno trenutno najbolje u zivotu, studiram, radim redovno, vodim sastrane jos neke stvari, zabavljam se i stvarno mi ne treba vise..

Ako zelis nakon prometa dobar posao i u struci sam se moras izboriti kroz sve godine faksa, moras biti dobar sa profesorima da mogu preporuke napisati, suradivati na projektima da vide da nisi tu samo da zavrsis..

Eto, jedan drugi pogled na FPZ.. slazem se s vama u puno stvari ali ima i pozivitnih, samo ih treba sve izvuci i iskoristiti mogucnosti koje se nude..
iLuka019 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 21:23   #5
Quote:
iLuka019 kaže: Pogledaj post
Evo moje misljenje o svemu ovom kao trenutnom studentu.
Smjerove koje ste naveli se ne zavravaju kao nema nekoga tamo..znaci nitko na zeljeznicu ne ide ako vec nema posao preko tate,strica ili tko zna cega..to svi znaju i tako je..
Da je program los, to stoji..2 godine studiras za nista, ucis o svemu a zapravo o nicemu, i tek onda na 3 kao nesto malo..znaci tjera te da ides svih 5 godina i pitanje sa kakvim ces znanjem izaci..

Mane su nedovoljno obrazovani ljudi na pojedinim predmetima, losa organiziranost samog faksa i najveca od svih sto se ne cijeni ni od koga..
Malo kome je bas prvi izbor ako se o tehnickim radi, previse ljudi se prima samo radi novaca..pa onda niti uvijeti u kojima svi zajedno pokusavamo nesto nauciti nisu adekvatni..

Ali ovaj faks ima i svoje prednosti, nemas previse obaveza oko predmeta sto ti nudi mogucnost zaposlenja, sto je po meni velika prednost..upoznavanje ljudi, lijep zivotopis nakon zavrsetka faksa, ako si ambiciozan i snalazljiv snaci ces se..velika mogucnost da ostanes raditi nakon faksa u firmi u kojoj si radio za vrijeme studiranja..pohadanje raznih tecajeva kojima mozes napredovati na podrucjima koja te zanimaju..itd.

Ne mozes na faksu samo biti student i zavrsit sve u roku te se hvalit kako si diplomirao a da nisi nista radio i ocekivati neko zaposlenje, nazalost mnogi se studenti tako ponasaju..
Povezivanje sa profesorima, suradnja na nekim projektima, pokazati asistentima, profesorima da ipak vrijedis pa makar ne rijesavao sve na vrijeme..

Ovaj faks nazaost ne daje previse znanja, premalo je prakse i puno toga moze bolje..ali zato se na drugoj strani nude velike prilike i ja mogu do sad reci da je meni osobno trenutno najbolje u zivotu, studiram, radim redovno, vodim sastrane jos neke stvari, zabavljam se i stvarno mi ne treba vise..

Ako zelis nakon prometa dobar posao i u struci sam se moras izboriti kroz sve godine faksa, moras biti dobar sa profesorima da mogu preporuke napisati, suradivati na projektima da vide da nisi tu samo da zavrsis..

Eto, jedan drugi pogled na FPZ.. slazem se s vama u puno stvari ali ima i pozivitnih, samo ih treba sve izvuci i iskoristiti mogucnosti koje se nude..
Što se tiće povezivanje sa profesorima i sudjelovanje u nekim projektima, slažem se da bi to bio neki plus u specijalizaciji, ali sami profesori nisu poticali i nagovještali nekakve projekte u kojima bi mogli sudjelovati. A postoji i povezivanje sa profesorima u obliku posredstva kod kupnje ispita, koje mi totalno ogavno i vrijeđa sve studente koji pošteno i marljivo daju ispite.
Osobno sam znao par studenata koji tako surađuju sa profesorima (uvlačanje u guzicu je bilo prestrašno).
Činjenica je da poanta studiranja da kada završiš faks da si specijaliziran za neku djelatnost koju misliš obavljati cijeli radni vijek, a ne da se na kraju pitaš a što bi to točno mogao raditi.
ILuka, molio bi te da mi konkretno navedeš koje to prilike možeš pronači a da se ne uvlačiš u guzice profesora i da mi napišu neku preporuku kome ja to magu dati (da imam neku vezu na HŽ-u ili ZET-u preporuka nebi mi trebala).
Ja osobno nisam vidio ni jednog poslodavca da studente pri kraju studiranja vrbuju da dođu raditi kod njih, na Fer-u i Fsb-u se to događa, imam dosta prijatelja koji su završili fer ili fsb a da su pri kraju studiranja dobili posao.
Za mene je to poanta studija, da postaneš tražena roba na tržištu rada jer se prtpostavlja da si neke stvari na faksu naučio i da neke stvari možeš samostalno obavljati.
Prometni fakultet mi nije takvu priliku ostvario, a moj entuzijazam je splasnuo čim sam shvatio da ono šta me uće na prometu je u rangu malo boljeg seminara kojeg je dobro imati ali nije ništa pretjerano vrijedno.

Pozdrav
talični tom is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 21:43   #6
a kakva je situacija s logistikom?
jel se isplati ići na taj smjer?
WilliamsF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 22:51   #7
Quote:
talični tom kaže: Pogledaj post
Za mene je to poanta studija, da postaneš tražena roba na tržištu rada jer se prtpostavlja da si neke stvari na faksu naučio i da neke stvari možeš samostalno obavljati.
Prometni fakultet mi nije takvu priliku ostvario, a moj entuzijazam je splasnuo čim sam shvatio da ono šta me uće na prometu je u rangu malo boljeg seminara kojeg je dobro imati ali nije ništa pretjerano vrijedno.

Pozdrav

Mislim da si upisao krivi fakultet, poanta studija nije da postaneš tražena roba na tržištu rada ?!
Previše potcjenjuješ FPZ i vjerovatno se ne sjećaš šta si tamo sve učio jer da se sjećaš ne bi pisao ovakve gluposti.

Ako nisi ništa naučio na FPZ-u onda si sam kriv za to, upoznao sam ljude koji su završili taj mistični FER. Ti isti FER-ovci nisu znali osnove programiranja, tako da zaboravi da je FER neko čudo od fakulteta.
Ne mislim da su svi Fer-ovci takvi, također završiti fer po bolonji može svaki drugi čovjek (naglo im se povećala prolaznost).

Zadnje uređivanje spacelab4 : 06.10.2010. at 22:59.
spacelab4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 21:24   #8
talični tom

Cini mi se da imas jako kriv pogled na neke stvari. Ocekujes da nakon faksa budes roba?? pa to ni ferovci danas vise nisu, ta vremena su prosla..ako se ti ne pokazes ljudima nista od tebe..
Ovo za uvlacenje profesorima u guzicu placanjem ispita ne spominjem, to ostavi za takve specijalce..
Ovo drugo uvlacenje u guzicu, to isto tako nije kao nekada..moras shvatit da su danas na diplomskim studijima po smjerovima male grupe..primjerice 10-15 ljudi, a kakva je praksa dolazenja na nastavu, racunaj na 5-10 maksimalno koji su redoviti..e sada ako si ambiciozan, ako se pokazes kroz predavanj i vjezbe da zelis nauciti, pa odes na koje konzultacije, pa zelis nesto vise nauciti..tako ces se pokazati, a pravi profesor ce prepoznati tvoj trud i rad..s takvima se povezes, oni ionako poznaju ljude po raznim tvrtkama pa te moze preporucit za neki natjecaj ili slicno..a nece on tebi dati preopruku, to su gluposti..dovoljno je da nazove koji broj, da poprica sa poznanicima i tebe preporuci za posao..
E sada, to je stvar od profesora do profesora..tko zeli prepoznati trud a tko ne..e tu je onda i druga strana, student..mora prepoznati kod koga bi se valjalo potrudit za tako nesto..
Svi misle da kod nas faks donosi posao, svaki faks je ustvari jednak, ali svaki je student drugaciji..mozes studirati i najjadniji faks pa uspjeti u zivotu ako to zelis..mozes studirati i najbolji pa otici na burzu..
Student je sam sebi prepusten i mora znati iskoristiti sve prilike koje se ponude, grabit gdje god stigne da bi se probio negdje..takvi ce biti nagradeni za svoj trud..
Bas cu ti dati primjer..studiram promet i vec sam imao 3-4 razlicita posla koja sam radio, uponzao puno ljudi i zbog nekih sam na ovom poslu gdje jesam..ali sve svojom zaslugom..
Isto tako imam prijatelja koji studira fer, zavrsava sve na vrijeme i misli da ce naci posao nakon faksa..???? oces se kladit da ce ga 90 posto firmi odbiti samo zato sto nije nikada niti jedan posao preko sc odradio, sto nema nikakvu praksu, sto mu je zivotopis prazan, jedino ce imati diplomu..

Danas se vise ne gleda toliko diploma nego sta si ti radio, gdje, koliko za vrijeme studiranja..
Nazalost ovo je danas stvarnost..i treba naci nacin da se izboris za sebe..
iLuka019 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 23:01   #9
ILuka

slažem se sa tobom vezano za dobivanje posla, na kraju se sve svodi na kompentencije pojedinca.
Ja sam faks završio 2007 i to uz rad kao izvanredni student, znači imam oko 6 god. radnog staža.
Kroz sve to vrijeme radim kao nabavni specijalist ili komercijalist u veleprodaji i tu sam se sada iz profilirao i to mislim dalje raditi.
Tako da moj faks igra jako malu ulogu u dobivanju posla, više tu pomaže moje znanje i vještine koje sam stekao u ovih 6 god. (u nekim slučajevima i moja reputacija kao zaposlenika u određenim krugovima).
Ja se ne žalim na svoju trenutnu profesiju i trenutni posao, več mi je žao izgubljenog vremena koje sam utrošio na prometni fakultet.
U komercijalne i nabavne vode sam krenuo jer nisam moga nigdje naći posao u to vrijeme kao budući inženjer prometa a i u sadašnje vrijeme kao diplomirani inženjer prometa.
Vjerojatno ću sada ako bude prilike i sredstava upisati neku višu školu vezanu za ekonomiju ili financije, jer ako mislim i dalje plivati u tim vodoma mislim da mi to može pomoći u karijeri.
Kada sam upisivao faks stvarno nisam razmišljao o tome hoću li naći posao u struci, jebiga bio sam naivan.
Danas klinci razmišljaju s kojim faksom mogu naći što bolji posao i da odabrana djelatnost nije u degresiji (što je ispravno razmišljanje i žalim što ja nisam tako razmišljao, jer da jesam upisao bi strojarstvo)
Tako da na kraju mislim da mi Prometni fakultet do sada nije previše pomogao, u nekim slučajevima mi čak i odmogao (pogotovo nakon afere INDEX).

Stvarno ti želim da kada na kraju diplomiraš da radiš u struci (ma gdje to god bilo) i da tvoja diploma bude cijenjena u toj sredini.

Pozdrav,
talični tom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 23:58   #10
diplomirao sam cestovni smijer (po Bologni 5 godina, 10 semestara, kako to oni lijepo napišu - Magistar inženjer prometa ) - nezaposlen

neda mi se uopće pisat o FPZ-u, odmah me uhvati nervoza
jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 13:51   #11
Završio sam Promet i smatram ga najvećim greškom u životu. Prezirem dan kad sam ga upisao a i završio. Toliko.
Webeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 10:50   #12
Završio sam promet (željeznički smjer - VII stupanj) i naučio sam puno o željezničkom sustavu, a najviše o tehnologiji željezničkog prometa. Na FPZ se može puno naučiti, ali moraš si dati malo truda oko samostalne izrade seminarskih radova i diplomskog rada. Mislim da se tu najviše nauči. Imam uvid u to kakvi ljudi sve rade na važnim mjestima u HŽ-u (dosta ih je sa kupljenim diplomama) i nakon što sam si dao truda da na pošten način završim ovaj faks, mogu reći da bih sa stečenim znanjem mogao puno toga bolje odraditi od njih.
Međutim, nemam jake veze da upadnem na neko radno mjesto gdje bih mogao to i dokazati.

Dakle, moje mišljenje je da se na FPZ može puno toga naučiti i da je faks dobar, ali nažalost, problem je što kasnije bez dobre veze nema posla.
__________________
nuki
nuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 16:18   #13
Rekao bih da svaki fakultet vrijedi onoliko koliko ga je teško završiti. Vjerujem da i na FPZ ima ljudi koji su željeli to studirati i koji vole tu struku, ali među mojim prijateljima svi koji su upisali FPZ napravili su to zato što nisu znali što drugo ili nisu bili sposobni za ništa drugo pa ajmo na promet jer je to na glasu kao najlakši fax. Afera index je također pokazala kako se sve prolazilo tako da je FPZ zbog svega toga na lošem glasu.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 18:33   #14
Quote:
iLuka019 kaže: Pogledaj post
talični tom

Cini mi se da imas jako kriv pogled na neke stvari. Ocekujes da nakon faksa budes roba?? pa to ni ferovci danas vise nisu, ta vremena su prosla..ako se ti ne pokazes ljudima nista od tebe..
Ovo za uvlacenje profesorima u guzicu placanjem ispita ne spominjem, to ostavi za takve specijalce..
Ovo drugo uvlacenje u guzicu, to isto tako nije kao nekada..moras shvatit da su danas na diplomskim studijima po smjerovima male grupe..primjerice 10-15 ljudi, a kakva je praksa dolazenja na nastavu, racunaj na 5-10 maksimalno koji su redoviti..e sada ako si ambiciozan, ako se pokazes kroz predavanj i vjezbe da zelis nauciti, pa odes na koje konzultacije, pa zelis nesto vise nauciti..tako ces se pokazati, a pravi profesor ce prepoznati tvoj trud i rad..s takvima se povezes, oni ionako poznaju ljude po raznim tvrtkama pa te moze preporucit za neki natjecaj ili slicno..a nece on tebi dati preopruku, to su gluposti..dovoljno je da nazove koji broj, da poprica sa poznanicima i tebe preporuci za posao..
E sada, to je stvar od profesora do profesora..tko zeli prepoznati trud a tko ne..e tu je onda i druga strana, student..mora prepoznati kod koga bi se valjalo potrudit za tako nesto..
Svi misle da kod nas faks donosi posao, svaki faks je ustvari jednak, ali svaki je student drugaciji..mozes studirati i najjadniji faks pa uspjeti u zivotu ako to zelis..mozes studirati i najbolji pa otici na burzu..
Student je sam sebi prepusten i mora znati iskoristiti sve prilike koje se ponude, grabit gdje god stigne da bi se probio negdje..takvi ce biti nagradeni za svoj trud..
Bas cu ti dati primjer..studiram promet i vec sam imao 3-4 razlicita posla koja sam radio, uponzao puno ljudi i zbog nekih sam na ovom poslu gdje jesam..ali sve svojom zaslugom..
Isto tako imam prijatelja koji studira fer, zavrsava sve na vrijeme i misli da ce naci posao nakon faksa..???? oces se kladit da ce ga 90 posto firmi odbiti samo zato sto nije nikada niti jedan posao preko sc odradio, sto nema nikakvu praksu, sto mu je zivotopis prazan, jedino ce imati diplomu..

Danas se vise ne gleda toliko diploma nego sta si ti radio, gdje, koliko za vrijeme studiranja..
Nazalost ovo je danas stvarnost..i treba naci nacin da se izboris za sebe..
mislim da nisi u pravu...tijekom studiranja (po bolonji) većina fakulteta traži obavezno odlaženje na predavanja i vježbe..kako bi netko mogo uopće radit? rad preko ljeta? sve oke...al kojoj će firmi bit važno dal si ti radio u restoranu preko ljeta,prodavao sladolede ili konobraio? to nema veze sa strukom...jedino će imat možda utjecaja u popunjavanju životopisa što bi moglo dat "radnu" sliku o tebi...al sumnjam da bi konkretno bilo koji posao-preko-ljeta trebao bit presudan u dobivanju pravog posla
BRAB-STON is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 21:02   #15
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Rekao bih da svaki fakultet vrijedi onoliko koliko ga je teško završiti. Vjerujem da i na FPZ ima ljudi koji su željeli to studirati i koji vole tu struku, ali među mojim prijateljima svi koji su upisali FPZ napravili su to zato što nisu znali što drugo ili nisu bili sposobni za ništa drugo pa ajmo na promet jer je to na glasu kao najlakši fax. Afera index je također pokazala kako se sve prolazilo tako da je FPZ zbog svega toga na lošem glasu.
Najlakši faksevi su privatni i to sa najvećom prolaznošću a potom slijede Splitsko veleučilište i slični... FPZ je daleko od "najlakšeg faxa".
Akcija index je bila i na Ekonomskom fakultetu pa ga danas godišnje upisuje 2000 ljudi... da je akcija index provedena i na drugim fakultetima (Pravni, Medicinski, Splitski pa čak i FER) vidjeli bi da je i tamo bilo prodavanja ispita i štampanja diploma.

Kako to da je Ekonomski fakultet na dobrom glasu (nakon akcije index i ljetne škole) ?

http://www.index.hr/vijesti/clanak/n...ti/449036.aspx


- a ima i ovog "stigla do diplome u sedam dana"


http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...8/Default.aspx

- još malo zanimljivosti:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/m...tu/256202.aspx

http://www.jutarnji.hr/apsolvent-pra...godinu/312342/

Zadnje uređivanje spacelab4 : 12.10.2010. at 21:38.
spacelab4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 09:15   #16
Quote:
spacelab4 kaže: Pogledaj post
Najlakši faksevi su privatni i to sa najvećom prolaznošću a potom slijede Splitsko veleučilište i slični... FPZ je daleko od "najlakšeg faxa".
Akcija index je bila i na Ekonomskom fakultetu pa ga danas godišnje upisuje 2000 ljudi... da je akcija index provedena i na drugim fakultetima (Pravni, Medicinski, Splitski pa čak i FER) vidjeli bi da je i tamo bilo prodavanja ispita i štampanja diploma.

Kako to da je Ekonomski fakultet na dobrom glasu (nakon akcije index i ljetne škole) ?
Veleučilišta nemoj ni spominjati. To za mene nisu fakulteti, to se nekada zvalo viša škola tj. VŠS. Danas skoro svako selo ima veleučilište. Zar misliš da poslodavac više cijeni privatno veleučilište koje plaćaš od državnog? Ne znam da li postoje i privatna sveučilišta, za to još nisam čuo. Ekonomiju upiše toliki broj ljudi, ali ne upisuju to svi jer ih to jako zanima, nego im se čini najjednostavniji izbor. Gdje će se oni svi zaposliti? Ne vjerujem da je na FER-u bilo velikog kupovanja diploma, jednostavno zato jer je to takav fax po prirodi gdje je to teško izvedivo. Kupi matematiku 2 na Fer-u i nećeš daleko dogurati jer se sve nadovezuje na to.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 11:24   #17
Ne tako davno prije, neki su faksevi služili samo da dobiješ stručnu spremu i da imaš viši koeficijent u državnoj službi. Kad privatne službe nisu baš ni previše postojale. Pogledajte Filozofski i smjer bohemistiku i indologiju?!? Gdje bi oni radili u struci??? Promet je sličan, kao i još par fakseva.

Osim toga, jasno je svima da je Promet na lošem glasu zbog prijašnjeg masovnog kupovanja ispita. Iako je to, po info koje danas imam, prošlost ili barem nije toliko očito kao prije (90-te i isprintani cjenici po vratima, posrednik u bircu), fama je ostala.
Kao što su i rekli, faks služi i za stjecanje poznanstava. Ja sam sve poslove koje sam radio i koje sad radim dobio temeljem poznanstava s ljudima koji su bili sa mnom u grupama na faksu i vidjeli koliko znam i što znam i na koji način se trudim. Ja sam mogao, da imam firmu, iz svoje grupe potpuno popuniti kadar s vrhunskim ljudima, bez ijednog oglasa za posao...
bombuzal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 11:43   #18
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Veleučilišta nemoj ni spominjati. To za mene nisu fakulteti, to se nekada zvalo viša škola tj. VŠS. Danas skoro svako selo ima veleučilište. Zar misliš da poslodavac više cijeni privatno veleučilište koje plaćaš od državnog? Ne znam da li postoje i privatna sveučilišta, za to još nisam čuo. Ekonomiju upiše toliki broj ljudi, ali ne upisuju to svi jer ih to jako zanima, nego im se čini najjednostavniji izbor. Gdje će se oni svi zaposliti? Ne vjerujem da je na FER-u bilo velikog kupovanja diploma, jednostavno zato jer je to takav fax po prirodi gdje je to teško izvedivo. Kupi matematiku 2 na Fer-u i nećeš daleko dogurati jer se sve nadovezuje na to.
1. Postoje državna i privatna veleučilišta, pitaj poslodavce šta više cijene
2. ZŠEM je privatna visoka škola (to je u rangu sveučilišta)
3. VERN je privatna visoka škola (to je u rangu sveučilišta)

Veleučilišni odjeli su se razvili iz stručnih studija koji su se izvodili na matičnim visokim učilištima (fakultetima i višim školama)- bar je tako na TVZ-u.
spacelab4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 11:51   #19
Quote:
bombuzal kaže: Pogledaj post
Ne tako davno prije, neki su faksevi služili samo da dobiješ stručnu spremu i da imaš viši koeficijent u državnoj službi. Kad privatne službe nisu baš ni previše postojale. Pogledajte Filozofski i smjer bohemistiku i indologiju?!? Gdje bi oni radili u struci??? Promet je sličan, kao i još par fakseva.
.
Sa Prometnim fakultetom možeš raditi u određenim firmama zavisno od upisanog smjera.

Cestovni
Informacijsko komunikacijski
Željeznički
Zračni
Logistika

i dr.
spacelab4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 11:55   #20
Ma znam kakve sve firme postoje, ali usporedi broj upisanih studenata i broj novootvorenih radnih mjesta u tim firmama...+ što je već rečeno da su ta mjesta rezervirana za rodijake. I ovi smjerovi na filozofskom imaju ambasade, diplomacije i slično koje zapošljavaju, ali koliko? jednu osobu u 5 godina... a završi sigurno 10-20-30 godišnje te smjerove.
bombuzal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:34.