Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša

Lijepa naša Gradovi i sela Hrvatske - Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Babina Greda...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2017., 08:01   #1
Život u Delnicama? (i ostali jako jeftini gradovi)

Pozdrav,
razmatram seobu u Delnice jer mi se čini kao jako jeftin grad za život. Koliko je jeftiniji od Numbeo analize da je u Osijeku za jednu osobu potrebno 3400 kn mjesečno? Koliko zbilja može biti dovoljno za život ako se zbilja ide u izuzetnu skromnost u Delnicama? Rekao bi jedan osrednji obrok dnevno i nešto malo predvečer? Nikakva zabava, kina, restoran možda 3 puta mjesečno. Onako, kako bi se u stanu o 45 kvadrata moglo živjeti? Koliko maksimalno jeftino?

Isto tako koji bi bio isključivo najjeftiniji grad/mjesto u RH za život? Tu govorim o ekstremima. Dovoljno je da ima struju, vodu i neki pristup internetu.

Hvala na odgovorima!

(osobno sam bio u Delnicama i Skradu i ostalim dijelovima GK i pre simpa su mi, kao i cijene koje su jako niske (restoran))
luxeterna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 16:58   #2
Imam dva prijatelja koji žive u Gorskom kotaru.
Počnimo od ovog koji živi u Delnicama, obiteljski čovjek s 2 djece, zaposlen na Kukuljanovu u okolici Rijeke. Njemu da je život jeftin i nije baš, jer ima velike mjesečne izdatke za putovanje na posao, s djecom otići do Towera/ZTC-a i sličnih izlazaka.

Drugi prijatelj mi živi u zaseoku iza Čabra. Znači zabit malo veća, živi i radi gore. Cura mu radi u Sloveniji - 15 min voznje autom. Tako da zivotnih velikih troskova nema, ako ce konstantno biti gore.

Mislim da život kao život i nije skup, ali mi nije jasno dali bih bio zaposlen gore ili bi putovao na posao ili nebi radio? Ako je covjek konstantno gore i priljubi se u tu atmosferu, jedna mala mirovinica bi bila dostatna za zivot.
CakanoAlen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 17:46   #3
Po zimi računaj vise troškove grijanja....
Bolje ti je da nemaš auto.... Ovdje sol sve zaje po zimi
Začudilo me da su troškovi najma stana pa i isti kao u
Rijeci....
Osobno se nebi usudio ako su mi primanja manja od cca 3800 kn
nicolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 18:06   #4
Pa ne znam baš, meni se čini da su manji gradovi skuplji za život. Stvari u dućanima su skuplje, najam stana kao u gradovima, režije još i veće, za sve veće što ti treba trebaš otić do Rijeke pa računaj putne troškove. Nisam ni ja shvatila jel bi radio, jel bi imao svoj stan ili bio podstanar... ali mislim da je jeftinije onima koji su duže tamo pa tamo i rade, imaju svoj vrt, životinje i tako...
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 18:18   #5
Ta numbeo analiza nema smisla....evo bas znam za bračni par
Koji trazi smještaj u Osijeku i nemogu ispod 3000 kn pronaći
Pristojan stan?!?!?
Delnice su ok ak imas s kime dijeliti troškove, nađe se i praznih
Kuca po Gorskom kotaru....
nicolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 21:54   #6
Hey, hvala na odgovorima. Realno imam (valjda) sigurnih 3000kn, uz to što sam vidio jedan stan koji bi možda i mogao priuštiti (na njuškalu je, u Delnicama, 26k €, sa porezom i nekim osnovnim uređenjem možda do 30k€), sada kakav je za tu cijenu, ne bi ulazio. Jedna razina iznad garsonjere je, ima zasebnu sobu. To je sve. Ostalo sve je iznad mog budžeta. Režije bi probao srezati na minimum i grijati jednu sobu zimi na struju, 1250W grijalica (ako nije rizik od puknuća cijevi??). Uz to rad mi je isključivo vezan za internet, ako bi ga ostvario uopće. Dakle freelance, tako da ne moram u Rijeku ili Zagreb osim ako je APSOLUTNO nužno. 3k kn imam, živim sada na tome i ono... hehe, radi se o Kraljevici i kući, ali... Jedan obrok dnevno, eto... Za hranu samo 60 kn dnevno da izdvojim (a tu uključim i ostale potrepštine kao šampon, gel za tuširanje, wc papir, neka sredstva za čišćenje, sapune, brijaći pribor, paste za zube...) ode praktički da zaokružimo 2000kn. Režije mogu nekih minimum na 600kn, tu su isto negdje tako. I ostane 400 kn, ako... 3-4 puta u restoran. Ili ionako od toga po 200 kn sa strane za skupljanje za novi laptop svake 4 godine i mobitel. Jer ne mogu podizati kredite. Niti kupovati na rate. Tako da grad koji je mi je sve jedno, samo da je izrazito jeftin. Bio sam u delnicama i samo kažem na primjeru jednog vrlo hvaljenog restorna. Pizza margarita 25kn! Nigdje već 10 godina u RH ne viđam pizzu ispod 30 kn. Tako da Alienica, ne znam zašto misliš da su namirnice skuplje? Mislim da su tamo lokalne trgovine, zovu se Krk ili nekako skroz "jeftino". Doduše bilo je kasno pa nisam zašao u dućan, ali vjerujem da bi trebalo kilo krumpira biti barem kunu jeftinije. Kao i 12 jaja. Ne znam, ako netko živi tamo i zna, neka kaže. Tamo postoji i Lidl i mislim da je Konzum. Tamo možda je skuplje. Ali govorim o ovim lokalnim trgovinicama. Koje imaju možda 5-6 dućančića.

Da, ne znam za Numbeo. Po njemu kažu da je Osijek najjeftiniji, a Rijeka najskuplja. Skuplja i od Dubrovnika. hmmm... Ja živim 20 km ispod rijeke, pored Crikvenice, Kraljevica i mogu reći da je ipak jeftinije nego u zagrebu. Kažem primarno jer volim izoliranija mjesta gdje nema mnogo ljudi. Promet, noćni život, gužve, tramvaji... to izbjegavam poradi anksioznosti i paničnih napadaja koje imam u gužvama u Zagrebu i tramvajima i busevima. Znam da zimi u Delnicama bude baš gadno. No ako ništa u jakni bi hodao stanom. Osim ako je rizik pucanja cijevi, ne znam... Na moru su nam pukle cijevi, tako da se toga bojim. A držati 45m2 na minimalnoj temperaturi na struji mi je malo peckavo. Rijeka isto ima solidno jeftinih stanova koji uključuju barem 1 sobu, po međunarodnim standardima to je jednosoban, a 1 soban kod nas je kod njih studio. Jesti, spavati, raditi u istoj sobi mi ne dolazi u obzir. A kamo li da imam još nekoga u sebe. Kada radim (rad uključuje pričanje), može izaći van na 4 sata ili biti u kupaoni. Pogotovo jer nije fleksibilno i po vremenskim zonama.

I tih 3000 kn je upitno. Razmatram to, jer bi se htio "odflasteriti" od majke. Imam 28 godina, invalid sam i primam 1250 kn invalidnine (što nije dovoljno za baš ništa), no otac je voljan davati trećinu penzije (nije zakonski odredio, samo se tako izjasnio) što bi činilo tamo tek toliko 3000 kn (+/- 50 kn). Imam i brata. Otac je u zatvoru, imamo 3 nekretnine. 1 nije uopće za život, ruševina je kod slapa na Mrežnici. Bez struje, vode, ceste... ičega. Vrijedi možda 10k eura ovako kao neka investicija nekome. Imamo ostale dvije, ova na moru u Kraljevici i jedna u okolici Zagreba. Ovu u Zg otac je tužio majku za povrat polovice. To je sada propalo. Jedino što možemo podijeliti ovu sirotu kućicu na 3 dijela. Jer je 100% na mami. Plus silni dugovi, od toga se ne mogu uzeti tri stvari ni u Kladuši Donjoj. Ako, govorim AKO 2 stvari. Vrlo budget stan u jeftinom gradu za mene (spreman sam i na garsonijere, i u Zg-u, ali pogledajte što se nudi do 30k € na njuškalu. Tuga i žalost. Još u Rijeci se da naći do 30k €, i ostane možda nekih 70k€ za majku i brata. Brat radi i nije invalid, ima šansu i za Kanadu. Vratio se i odlučio ostati tu, ne pitajte zašto, jer ni ja ne znam. Tako da se od toga realno dade nabaviti jedan stan sa jednom sobom, ali da je ono ipak kvalitetniji i noviji, ako ne već novogradnja. Mama je našla stan za 65k € sa jednom sobom i novogradnja kod City Centra West u Zg. No brat bi imao 0. Realno mogao bi to naslijediti kao skuplji stan u metropoli, a ja bi imao više nego duplo jeftiniji u selendri. Mogao bi i podići kredit, ja ne mogu.

Krema na cijeloj priči je da se apsolutno jedan drugoga ne podnosimo. U bilo kojoj kombinaciji. Majka forsira zagreb i život sa njom (gdje bi brat opet u podstanare jer sa 30k€ ne može ništa). Zagreb kao grad ne volim, a život sa njom barem 3x manje nego taj nesretni Zagreb. I to netko bi bio u dnevnom boravku. Višnjica na cijeloj priči je da majka ima ljubavnika sada, pa bi i njega trpio u stančiću sa jednom sobom od 50tak m2. I dok vode ljubav i tako to. Ovo je off topic, ali baš ideja nemam. Stari je poseban monstrum, sa razlogom je u čuzi. Brata ne želim vidjeti u životu više. Lešinar je. Mama još nekako balansira, bolje rečeno pokušava da "ne ošteti ni mene ni brata". Razlika je što je on radno sposoban, a meni je oduzeta radna sposobnost. Razlika je što on ima put u cijeli svijet pa i Kanadu, ja tragično teško (pogotovo sam). Razmišljao sam o nekim teorijama emigracije u Irsku i čak UK jer to je jedino još lako, a jedini jezik koji znam vrhunski. Zato je i freelance koji bi mogao raditi TEFL tutoring (učenje Engleskog jezika od kuće, preko Skypa). No tamo je renta, a posebice u Irskoj je skup život. Za freelance koji je part time, zbog poteškoća ne mogu preko 4 sata dnevno, dobio bi svega 1000€ u onom vrhu karijere. To tamo samom, na renti nije dovoljno. Raditi fiksna radna vremena po par godina, pa i part time ili poslovi 8-16 ili 9-17 su totalno van opcije. Ne radi lijenosti, već radi zdravstvenih poteškoća. Poslovnu sposobnost imam.

Razmišljao sam i u daleko jeftinije zemlje emigrirati, ali internet je tamo štekav... Sa 30k € se opet ne može ništa posebno kupiti (osim možda u selendrama). Ali najgore je što bi bio na tuđem teritoriju i to isključivo na boravku temeljem sklapanja braka. Ali sve te "jeftinije" zemlje su 10x-25x mnogoljudnije zemlje, gdje jedan grad samo poždere cijelu Hrvatsku. A zagreb je zaselak tamo. A napomenuo sam zašto izbjegavam veće gradove.

Ostati u stanu kakav mogu imati u Delnicama, samo u zagrebu sa majkom i njenim ljubavnikom... To nije život, to je suicid. Tj. bolja opcija je suicid. Tu je i brat... I stari... Ne želim pomišljati što da je još jedan brat/sestra. Udomiteljska obitelj? Slušao sam te priče. Sve će oni, daju ti velikodušnih 100kn na mjesec i možeš zaboraviti brak i ikakvu vezu ikada.

Eto, tužno ali on topic... Jeftinoća? Gdje? Delnice mi se po restoranima čine jeftine. Imaju lokalne trgovine koje bi "u pravilu" trebale biti jeftinije. Rođak iz Rovišća ima seoske trgovine gdje dobije namirnice jako jeftino. Eto, neke ideje? A da baš nije bez izlazno?
luxeterna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2018., 18:00   #7
ima li koga iz Delnica i okolice da mo kaže kakav je to Zoo u delnicama!!!
nikakvih info na netu nema.
__________________
"jinglebell, jinglebell, jinglebell rock
all I wanted is you to fuck..."
ex conn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2018., 20:22   #8
Quote:
ex conn kaže: Pogledaj post
ima li koga iz Delnica i okolice da mo kaže kakav je to Zoo u delnicama!!!
nikakvih info na netu nema.
Ograđen je dio šume u parku gdje se nalazi nekoliko desetaka jelena i srni. Moguće ih je hraniti biljem kroz ogradu.
natko1412 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:54.