Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2017., 11:44   #21
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Imaš li primjer sustava koji to ne radi?
Svugdje postoji hijerarhija...
That information is on the need to know basis and you don't need to know.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 11:45   #22
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
That information is on the need to know basis and you don't need to know.
Pa naravno da nemaš primjere kad ih nema. Iako me ne bi čudilo da si rekla "socijalizam" ili nešto slično.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 12:25   #23
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
To se događa kad neku grupu ljudi proglasiš preprekom realizaciji "smisla povijesti"... a prepreku se ruši, naravno.

Za rušenje ti treba ovladavanje državnim aparatom sile... ostalo je povijest.

Samo, ne rade svi koji žele društvene promjene piramide ljudskih leševa na svom "svijetlom putu".
Jasno da ne rade. Nijedan sustav nije savršen, i uvijek će biti negdje nekih problema, no neće svi posegnuti za "Securitate" u želji da stvore ili zadrže postojeći poredak.

I zato je u principu rušenje starih obrazaca besmisleno ako ih se ne misli zamijeniti boljima. Revolucija rijetko kad daje dobre rezultate.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 12:33   #24
Kršćanskog anarhizma i socijalizma ima u Djelima apostolskim, gdje nije bilo bogatih i siromašnih kršćana, nego su bogati u zajednicu davali da svi imaju jednako. Kršćanstvo je onda bila religija siromašnih, a bogati nisu htjeli biti kršćani jer bi se morali odreći svojeg bogatstva u korist sirotinje. Gotovo zanemariv broj kršćana i kršćanki je bilo bogato. Danas je kršćanstvo religija srednje klase. Sirotinja, invalidi i bilo koja politički nekorektna manjina tamo nema što tražiti osim poniženja i diskriminacije.
Navedite makar jednu kršćansku zajednicu danas (pravoslavnu, katoličku, protestantsku) koja ima model prve kršćanske zajednice.
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 12:36   #25
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Kršćanskog anarhizma i socijalizma ima u Djelima apostolskim, gdje nije bilo bogatih i siromašnih kršćana, nego su bogati u zajednicu davali da svi imaju jednako. Kršćanstvo je onda bila religija siromašnih, a bogati nisu htjeli biti kršćani jer bi se morali odreći svojeg bogatstva u korist sirotinje. Gotovo zanemariv broj kršćana i kršćanki je bilo bogato. Danas je kršćanstvo religija srednje klase. Sirotinja, invalidi i bilo koja politički nekorektna manjina tamo nema što tražiti osim poniženja i diskriminacije.
Navedite makar jednu kršćansku zajednicu danas (pravoslavnu, katoličku, protestantsku) koja ima model prve kršćanske zajednice.
U pravu si oko te manjkavosti u usporedbi sa ranim kršćanskim zajednicama, međutim...ima mnogo siromašnih koji su kršćani i koji se ne osjećaju diskriminirani. S obzirom da si usredotočen samo na isključivo Hrvatsku, mogao bi pogledati latinsku Ameriku i Afriku gdje su mnogi siromašni uvjereni kršćani.

Također, Crkva pomaže siromašnima u tim zemljama.
I otkud ti to da invalidi ne smiju ići u crkvu?
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 12:43   #26
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ima i bolje - muslimanska feministica.
To je vrh vrhova!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 13:38   #27
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Anarhisti koji su se posvetili konkretnim rješenjima na lokalnoj razini više se javno ne izjašnjavaju kao anarhisti.
Sasvim moguće, prije svega, nije to više toliko uobičajeno... netko može reći kako je (djelomično) inspiriran Bakunjinom i/ili Kropotkinom, Tolstojem, Bookchinom... no, prije svega je bitno što je napravljeno, kakvi su učinci, a ne koje je boje ideološka ladica.
Mislim da smo se oko toga složili... na Filozofiji si napisala više toga o anarhizmu, čini mi se na temi 'Eagletonovo čitanje Marxa', točno ?

Quote:
Njihovi razlozi su mi posve jasni, pa im neću kvariti koncepciju navodeći na što su se točno preusmjerili, a još manje što misle o crkvi i sličnim institucijama. Mogu pisati jedino o svojim osobnim načelima. A jedno od njih je sljedeće - kad god vidiš sustav koji neke svoje članove proglašava manje vrijednim od drugih (na otvoren ili prikriven način, pljuni i zaobiđi.
U redu, svatko ima svoje osobno viđenje... evo mogu reći svoje. U vrijeme kada sam baš imao potrebu doći u crkvu, nitko me tamo nije ništa pitao zbog čega sam unutra, a niti sam imao volje bilo kome išta objašnjavati (nemam niti sada).

Na proglašavanje manje vrijednim sam osjetljiv, znam što znači isključenost... ono što sam na propovijedi tada čuo u konkretnoj crkvi nije bilo niti izbliza ništa nalik osudi ovih ili onih.
Da je bilo drugačije, okrenuo bih se i otišao.


Quote:
Svejedno, nije mi jasno kako se netko može osjećati kao bilo kakav anarhist i istodobno odlaziti na nedjeljne mise. It does not compute.
Odlazak na misu je svojevoljan, bez prisile... a doživljaj je osoban i neprenosiv.

Kako anarhist može postupiti prema poreznom rješenju koje je dobio ?
"Surađivati" sa državnim institucijama pod "moraš" ?

Može, ali to po meni više opterećuje, jer je propisana obaveza za čije se nepoštovanje snose sankcije.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 14:21   #28
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
U pravu si oko te manjkavosti u usporedbi sa ranim kršćanskim zajednicama, međutim...ima mnogo siromašnih koji su kršćani i koji se ne osjećaju diskriminirani. S obzirom da si usredotočen samo na isključivo Hrvatsku, mogao bi pogledati latinsku Ameriku i Afriku gdje su mnogi siromašni uvjereni kršćani.

Također, Crkva pomaže siromašnima u tim zemljama.
I otkud ti to da invalidi ne smiju ići u crkvu?
Mogu oni ići u crkvu, ali će uvijek biti drugotni, rame uz rame sa sirotinjom, pederima, lezbama, transrodnim osobama...
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 14:23   #29
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Mogu oni ići u crkvu, ali će uvijek biti drugotni, rame uz rame sa sirotinjom, pederima, lezbama, transrodnim osobama...
Kako se ono kaže u pravu: da bi nekoga optužio treba imati i dokaza.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 14:30   #30
Ne znam kako bi jedna dobro organizirana, sustavna hijerarhija preživjela dva mijenijuma da nije bazirana na čvrstim temeljima tipa "red, rad i disciplina".

I takvi imali su svoje shizme, hereze, Reformaciju, Prosvjetiteljstvo, razne revolucije pa su nekako opstali jer su imali čvrstu upravljačku jezgru.

Jest da su dani velike slave iza nje, ali starica se još drži mada propušta na šavovima.

Stoga svako skretanje bez znanja glavnih kormilara za nju predstavlja ugrožavanje opstanka.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 15:07   #31
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Sasvim moguće, prije svega, nije to više toliko uobičajeno... netko može reći kako je (djelomično) inspiriran Bakunjinom i/ili Kropotkinom, Tolstojem, Bookchinom... no, prije svega je bitno što je napravljeno, kakvi su učinci, a ne koje je boje ideološka ladica.
Mislim da smo se oko toga složili... na Filozofiji si napisala više toga o anarhizmu, čini mi se na temi 'Eagletonovo čitanje Marxa', točno ?
Mislim da nisam bila na toj temi. Valjda na četu ili tako negdje.


Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
U redu, svatko ima svoje osobno viđenje... evo mogu reći svoje. U vrijeme kada sam baš imao potrebu doći u crkvu, nitko me tamo nije ništa pitao zbog čega sam unutra, a niti sam imao volje bilo kome išta objašnjavati (nemam niti sada).

Na proglašavanje manje vrijednim sam osjetljiv, znam što znači isključenost... ono što sam na propovijedi tada čuo u konkretnoj crkvi nije bilo niti izbliza ništa nalik osudi ovih ili onih.
Da je bilo drugačije, okrenuo bih se i otišao.
Naravno da ne moraš ništa objašnjavati. Oni objašnjavaju tebi. Recimo, da Hrvati ne psuju nego da su psovke došle iz srpskog, te da su najstariji jezici grčki, latinski i hrvatski.

Da nisam pratila baku onamo, odmah bih izašla.


Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Kako anarhist može postupiti prema poreznom rješenju koje je dobio ?
"Surađivati" sa državnim institucijama pod "moraš" ?

Može, ali to po meni više opterećuje, jer je propisana obaveza za čije se nepoštovanje snose sankcije.
Porez se mora platiti. Ali puno toga se može nabaviti bez pedevea...
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 15:10   #32
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
I otkud ti to da invalidi ne smiju ići u crkvu?
Izvolte.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 15:19   #33
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
I među svećenicima ima crnih ovaca.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 19:43   #34
Živi primjer anrhizma je podivljali Isus koji tuče ljude i razbacuje stolove u hramu.

Isus nije Gandi
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 19:45   #35
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kak ne kužiš da su Hrvati začećem sveci i izabrani vatikanski narod.
Em ne psuju, em nikog ne truju; samo optužuju sve druge za vlastite nedostatke.
Ma nije to za zahebanciju to je fašizam u svoj svojoj raskoši.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 15:01   #36
Quote:
XPangel kaže: Pogledaj post
Živi primjer anrhizma je podivljali Isus koji tuče ljude i razbacuje stolove u hramu.

Isus nije Gandi
Ni Gandi nije bio Gandi.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 22:53   #37
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Kao što ti voliš muslimane?
Ne kao što ja volim muslimane.

Quote:
Pravila Zakona nisu i ne mogu biti nepotrebna. Ne postoji društvo i država bez nekog oblika zakona, osim u vašoj kršćanskoj utopiji. Da volimo jedni druge - govorili su i proroci prije Isusa, i poslije njega, tako da to nije zakon, nego moralni nauk. Zakon je nešto drugo. I Zakona, dakle, nema u Novom Zavjetu, osim nekim Paulovih pokušaja, u biti veoma jalovih. Uglavnom, od Isusa ništa nismo dobili a da je zapisano u NZ, i time postaje očito da kršćanstvo vodi anarhiji jer se sav zakon svodi na moralni kodeks. A što sa ubojicama, nasilnicima, lupežima, itd... toga nema u kršćanstvu.
Quote:
I zapovjerda im LOŠE. Evo ti jedan dobar primjer: Kazna za krađu u ranom islamu bnila je sječa ruke. U vrijem Khalifa Omera jedan rob je ukkrao hranu a na sudu se branio da ga je gazda slabo hranio, te je bio jako gladan. Khalif Omer r.a. je presudio da je njegov vlasnik kriv i osobnu mu je ovbako zaprijetio: "Ti moraš hraniti svojeg roba onako kako hraniš samoga sebe i svoju obitelj, ili ga oslobodi. Osobno ću praqtiti kako prema njemu postupaš u narednim godinama. Ako tvoj rob još jednom ukrade, naložit ću da se TEBI odsječe ruka, a ne njemu!" Toga, Tigre, nemaš kod Pavla.
Čuj što je sa ubojicama, nasilnicima, lupežima. Koja kretenska glupava izjava boli glava i još daš jedan glupavi primjer jer tvoji neuroni nisu u stanju procesirati napisano. To što prema primitivnom islamskom svjetonazoru nema podjele između islamskog i državnog zakona je muslimanska stvar. Isus je rekao Cezaru Cezarovo, Bogu Božje. Kako bi i trebalo biti. Isus je jednostavno postavio moralnu granicu vrlo visoko prema kojoj bi ljudi trebali živjeti i što je najbitnije živio je prema svojim riječima. Ljudske zakone treba staviti na jednu stranu, duhovnost na drugu stranu iako oni nisu totalno isključivi jer su ljudi po prirodi više manja moralna bića. Zato je Pavao odlučio vratiti odbjeglog roba moleći njegova gospodara koji je bio kršćanin da pravilno postupi i primi Onezima natrag ne kao roba već kao brata i vjernog slugu Božjega. Ubrzo ga više nije mogao držati kao roba već ga oslobađa. Poanta je da duhovnost treba doći po izboru i vlastitoj promjeni srca, a ne prema nametnutim zakonima.

Zašto bi Pavao uopće tražio da se nekome siječe ruka? Pa nije Biblija set ljudskih zakona. Tako Pavao kaže da bi se gospodar robova trebao prema duhovnom zakonu ponašati prema robovima sa poštenjem imajući na umu da i oni imaju Gospodara na nebesima, a robovi se također odnositi prema gospodarima sa poštenjem pa čak i trpiti nepravde kojih naravno ne bi bilo da je gospodar idealni kršćanin (kakvi su rijetki) ili ako bi uopće bio kršćanin. To bi bila naravno idealna duhovna zapovijed prema kojoj bi čovjek trebao težiti jer dobrota unatoć svemu prema gospodaru možda promijeni njegovo srce i ne bi ništa drugačije očekivao od Pavla.

Btw proroci prije Isusa nisu govorili o utopiji već su govorili oko za oko, zub za zub i volite svoje, a mrzite svoje neprijatelje, a Isus kaže:

Quote:
38 “You have heard that it was said, An eye for an eye and a tooth for a tooth.[o] 39 But I tell you, don’t resist[p] an evildoer. On the contrary, if anyone slaps you on your right cheek, turn the other to him also. 40 As for the one who wants to sue you and take away your shirt, let him have your coat as well. 41 And if anyone forces you to go one mile, go with him two. 42 Give to the one who asks you, and don’t turn away from the one who wants to borrow from you.

43 “You have heard that it was said, Love your neighbor[q] and hate your enemy. 44 But I tell you, love your enemies[r] and pray for those who[s] persecute you, 45 so that you may be[t] children of your Father in heaven. For he causes his sun to rise on the evil and the good, and sends rain on the righteous and the unrighteous. 46 For if you love those who love you, what reward will you have? Don’t even the tax collectors do the same? 47 And if you greet only your brothers and sisters, what are you doing out of the ordinary?[u] Don’t even the Gentiles[v] do the same? 48 Be perfect, therefore, as your heavenly Father is perfect.

Zadnje uređivanje Tigarx : 18.12.2017. at 23:07.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 00:12   #38
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
tvoji neuroni nisu u stanju procesirati napisano.
Kad se naučiš razgovarati pristojno i bez vrijeđanja, možda ti tada odgovorim.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 19:34   #39
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
I među svećenicima ima crnih ovaca.
A kako i otkud je moguće da ih ima?

Nisi li znao, kad pristupe teološkom faxu, još nekako vjere i ima, al kratko iza, sami izjaviše više ne vjerujem u ništa ali znam svećenstvom imam besplatni stan i hranu i zdravstveno osiguranje a na koncu i doživotnu mirovinu, i to je to u što vjerujem.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 20:34   #40
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Kad se naučiš razgovarati pristojno i bez vrijeđanja, možda ti tada odgovorim.
Ti si dobar učitelj ugledati će se na tebe.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.