Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2006., 12:18   #41
Quote:
Secundo kaže:
Cilj vježbe je promjeniti ponašanje širokih slojeva pučanstva, prema tome pitanje mora glasiti "Koliko treba poskupiti naftu, da bi ljudi počeli masovno izolirati kuče"?
ma doće to sve na svoje, milom ili silom
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 12:24   #42
Quote:
Rebecca Guay kaže:
Pa imaš i obnovljivu naftu! Dobro, ne naftu, ako naftu definiramo kao smjesu vrlo mnogo različitih ugljikovodika nastalih iz fosila. Ali se mogu dobiti ugljikovodici određenog C broja Fischer-Tropschovom sintezom. Reakcijom "water shift" se iz drveta ili bilo kojih (CH)n i vode može dobiti syn-plin koji FT sintezom može dati bilo koji Cn:
od bioplina - C1 ili metana CH4, prirodnog plina C3 ili propana C3H8, benzina C8, pa do mazivih ulja C>12.

Dakle tko želi razmišljati o alternativnim izvorima energije prvo dobro mora uvažiti ovu činjenicu (copy iz tablice!):
Costs of Electricity With and Without External Costs
Electricity Generating External Total
Source Costs Costs Costs
(cents per kilowatt-hour)

Coal/lignite 4.3–4.8 2–15 6.3–19.8
Natural gas (new) 3.4–5.0 1–4 4.4–9.0
Nuclear 10–14 0.2–0.7 10.2–14.7
Biomass 7–9 1–3 8–12
Hydropower 2.4–7.7 0–1 2.4–8.7
Photovoltaics 25–50 0.6 25.6–50.6
Wind 4–6 0.05–0.25 4.05–6.25
natural gas je ono cega Hrvatska ima dosta u Jadranu al izvozi za sitne pare jer nema di skladistiti? a upravo on ima najmanje emisije stetnih tvari i ugljika sagorijevanjem u auto-motorima-manje od dizela, benzina i biodizela (koji je otrovan poput dizela, a i stetna emisija je tu negdi). i more se koristiti za pogon auti ak se motor nadogradi.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 12:27   #43
Quote:
Baan Dar kaže:
ma doće to sve na svoje, milom ili silom
a zavisi..od podrucja do podrucja..npr. u Prigorju par minuta od Zagreba..vecinom su to hizhe bez fasada..i tak ostaje. ljudi kure na drva, imaju shumu i bash ih briga..al glavno da voze neki auto. i to je prigradsko podrucje-jako nazadno. nasuprot tome, na kraju Hrvatske, u "dalekom" Medjimurju, sve kuce ili velika vecina imaju fasadu (koja bar izolira kolko-tolko), i ljudi vishe paze na okolish, smetje se skuplja organizirano vec dugo.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 12:29   #44
Samo napomena postoje solarni kolektori (koji skupljaju toplinsku komponentu sunca) i fotonaponski ili skraćeno PV kolektori ili moduli (koji konvertiraju elektromagnetsko zračenje vidljivog i UV spektra u električnu energiju) Čisto da ne miješamo kruške i jabuke.

Postoji projekt Hrvatska solarna kuća koja je trebala biti sagrađena na Institutu "Ruđer Bošković" ali će se po svemu sudeći graditi u Zaprešiću (grad Zaprešić će donirati zemljište). Trebala bi biti energijski neovisna. U tom projektu sudjeluje dosta znanstvenika različitih struka a pokrenut je prije 4-5 godina.

Cijena nije jedini problem koji imaju obnovljivi izvori energije, postoje još mnogi tehnički i suštinski problemi (npr. skladištenje), a u koje da uđemo trebalo bi nam 8 stranica teksta.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 12:35   #45
Quote:
Rebecca Guay kaže:
Samo napomena postoje solarni kolektori (koji skupljaju toplinsku komponentu sunca) i fotonaponski ili skraćeno PV kolektori ili moduli (koji konvertiraju elektromagnetsko zračenje vidljivog i UV spektra u električnu energiju) Čisto da ne miješamo kruške i jabuke.
da, ali i kod solarnih kolektora postoje klasicni koji griju preko solarnih celija koje su u direktnom dodiru sa zrakom i vanjskom temperaturom, i noviji, kod kojih je kolektor(cijev) izoliran vakumom, a izvedeno je tak da je ispod ogledalo koje fokusira svjetlost koja pada okolo na tu cijev u vakumu, pa prema tome imaju i puno vecu ucinkovitost.
i to je vazna razlika - u ucinkovitosti i naravno u cijeni. grije vodu naime i po zimi
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 14:21   #46
Quote:
jimmy jazz kaže:
da, ali i kod solarnih kolektora postoje klasicni koji griju preko solarnih celija koje su u direktnom dodiru sa zrakom i vanjskom temperaturom, i noviji, kod kojih je kolektor(cijev) izoliran vakumom, a izvedeno je tak da je ispod ogledalo koje fokusira svjetlost koja pada okolo na tu cijev u vakumu, pa prema tome imaju i puno vecu ucinkovitost.
i to je vazna razlika - u ucinkovitosti i naravno u cijeni. grije vodu naime i po zimi
Oprosti, ali čini mi se da ne razumiješ baš razliku između ove dvije stvari!

Solarni kolektor je pasivni sakupljač IR (infracrvene) komponente sunčevog zračenja koja stiže na zemlju. (btw. Toplina se prenosi kondukcijom, konvekcijom i radijacijom.)

PV panel je poluvodički spoj tzv. Shottky dioda - pn spoj dvaju poluvodiča čiji energijski gap otprilike odgovara adsorpciji elektromagnetskog zračenja valne duljine UV i VID dijela sunčeva spektra.

Ovo što ti pričaš su izvedbe jednog ili drugog npr. koncentratori zračenja (leće ili ogledala), problemi odvođenja topline i izolatori itd.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 14:42   #47
molim? dakle stvarno, od tebe kao nekakvog tehnicara koji pishe jednadzbe sam ipak ocekival malo vishe osnovnog znanja, pa cak i ak nemash tolko veze s tehnikom.

solarni kolektor za grijanje vode, o cemu dosta jasno pricam gore, skuplja skoro celi spektar suncevog svetla! (za razliku od fotovoltaickih dioda)
infracrveni dio se se nesme emitirati natrag.

tak da, ponavljam se, postoje "obicni", ravni kolektori, koji su slabije izolirani od okoline, i noviji vakumski, koji imaju naravno puno bolju termicki izolaciju.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 15:26   #48
Quote:
jimmy jazz kaže:
molim? dakle stvarno, od tebe kao nekakvog tehnicara koji pishe jednadzbe sam ipak ocekival malo vishe osnovnog znanja, pa cak i ak nemash tolko veze s tehnikom.
Prvo nisam tehničar, već magistar znanosti u polju tehničkih znanosti.
Drugo kakve veze ima pisanje jednadžbi?

Quote:
jimmy jazz kaže:
tak da, ponavljam se, postoje "obicni", ravni kolektori, koji su slabije izolirani od okoline, i noviji vakumski, koji imaju naravno puno bolju termicki izolaciju.
Posjeti ovaj site, lijepo je objašnjena razlika:
solarni i PV panel

Ne želim trolati, već naprosto naglasiti da se miješaju, odnosno ne razumiju određene stvari.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 15:31   #49
halo..ah, sori, cak i magistar? vish kak to magistri ne znaju citati..to je neki slabi fax bil
nego, ko to usporedjuje solarne kolektore i fotovoltaike? extra sam citiral samo tvoj dio o solarnim kolektorima, o kojima pricam. probaj imati barem toliko sugovornicke kulture i pratiti o cem to drugi pishe.

uz sav svoj trud josh nisi skuzil o cem ja to pricam
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 15:37   #50
Kad se govori o alternativnim izvorima energije i upotrebi sunca uglavnom se misli na dobivanje električne energije, odnosno PV module.
Quote:
jimmy jazz kaže:
halo..ah, sori, cak i magistar? vish kak to magistri ne znaju citati..to je neki slabi fax bil
nema potrebe za tim!
Ovo će biti završetak moje diskusije s tobom.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 15:47   #51
Quote:
Rebecca Guay kaže:
Kad se govori o alternativnim izvorima energije i upotrebi sunca uglavnom se misli na dobivanje električne energije, odnosno PV module.

nema potrebe za tim!
Ovo će biti završetak moje diskusije s tobom.
"uglavnom se misli" s koje si ti planete ..citirash moje postove u kojima jasno pishe o cem se radi - naime o dobivanju topline od solarnih kolektora za grijanje vode i prednosti koristenja sunceve energija na taj nacin, a ne o necemu o cem se "negdje nekaj uglavnom misli"

o solarnim kolektorima ne pishem sam tak, oni su naime isplativiji i prakticniji za svakodnevnu upotrebu od fotovoltaickih o kojima do sad ni rijeci nisam rekel, a ti si mislil da celo vreme o tom pishem. tak pameten se mora stvarno biti

ovdje se pishe o raznim alternativnim izvorima energije, ako josh nisi procital ili skuzil.

planeta se treba podrzhavati na razne nacine.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 16:33   #52
Quote:
Secundo kaže:
Početi lagano, pa svaku godinu malo više stezati, s tim da se ukupni priljev love državi drži manje više konstantnim, što znaći da bi se drugi porezi (npr. na prihod) smanjivali. U roku nekoliko godina bi svi izolirali kuće, motor kotači bez katalizatora bi skroz nestali sa cesta, zrak bi bio znatno čišći.
ja bih dodala i porezne olakšice za ekološki svjesne građane.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 16:36   #53
Quote:
kem kaže:
ja bih dodala i porezne olakšice za ekološki svjesne građane.
to ce doci priblizavanjem EU.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 16:38   #54
Quote:
jimmy jazz kaže:
to ce doci priblizavanjem EU.

nadam se. meni se čini da nema napretka dok se ne dobije po džepu.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 16:49   #55
ma kakvi..nema sanse da se nekaj prije desi..tek u razgovorima s EU dolazi novi impulsi..i poticaji znash kak je..
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 21:32   #56
Quote:
goxic kaže:
@Bhakti

Zanimljivi su mi tvoji izračuni. Očito da nismo kontaktirali iste izvođače. Ili su tvoji u Japanu pa su uračunati troškovi transporta i dnevnice japanskih radnika Nego šalu na stranu. Podaci koje sam naveo su aproksimacija troškova od bratića koji je prije godinu dana napravio kuću. Točne iznose ne znam, ali ako nekog zanima ja se spremam za gradjenje vlastite kuće i uskoro ću u skupljanje ponuda tako da ćemo imati korektne podatke.

Ukratko. On solarne ćelije ne koristi za proizvodnju struje (mada je i o tome razmisljao) već za zagrijavanje vode u kući te za grijanje preko zime. Doma ima podno grijanje, solarne celije i plin. U ovom suncanom peridou plin koristi samo za kuhanje (ima smijesne cifre na racunu) a vodu za tusiranje, kuhanje i slicno grije na solarnu. Kada krene grijanje, treba mu 2 dana da se kuca ugodno zagrije jer je podno malo sporije, ali kad se postigne temperatura onda je mrak. Kod njega 21°C daje puno veci osjet topline nego 24°C kod mene. Voda za grijanje se zagrijava na oko 40°C a temperatura poda je oko 25°C. I sad ako mu solarne vodu zagriju na 20°C preko zime on treba s plinom samo malo vodu dogrijavati. Kucu je gradio od porotherm cigle i stavio je 6 cm stiropora tako da ima odlicnu izolaciju. Ovu zimu im je najveci racun za plin bio 250 Kn za 150m2. A mojim starcima za kucu od 180m2 su racuni ovu zimu bili oko 1.500 Kn.
Bratic mi je rekao da ga je sustav grijanja sa solarnim celijama i podnim grijanjem kostao oko 4.000 Eur skuplje od klasicnog plinskog s radijatorima. On misli tu bit do kraja zivota i mislim da mu se investicija sa financijskog stajalista JAKO isplati. (on kaze da je naspram drugih u godinu dana ustedio samo na plinu oko 5.000 kn). I ak pogledas investiciju on je za 6 godina isplatio a u sljedecih 30 godina za razliku kupi klincima garsonjeru u zagrebu koju bi inace skurio u atmosferu.

.
Prijatelju u ovoj problematici sam zadnjih 20-tak godina tako da mi nikakvi izvođači nisu potrebni ajmo polako objasniti izračun potrošnje sanitarne tople vode na primjeru četveročlane obitelji koja se puuno kupa (moja obitelj). Imam instalirano centralno grijanje na zemni plin i stiropor fasadu na kući, mjesečna rata po ljeti za pripremu tople vode mi iznosi 83 kune, slovima osamdeset i tri kune, dakle godišnje je to 996 kuna, na solarne kolektore možeš grijati toplu vodu nekih sedam mjeseci u godini, to je ušteda od 581 kunu godišnje, dakle investicija od 17000 kuna u kolektore će se isplatiti za 29 godina, aloo, kuc kuc Ajmo dalje, ovi podaci od tvog frenda što navodiš su ili lažirani (čovjek ne grije 150 kvadrata konstantno ili živi na moru) ili tip ima stvarno fantastičnu izolaciju i tu je ta ušteda u odnosu na susjede koji vjerojatno nemaju fasadu. Dakle kod njega je ušteda u izolaciji, a ne u solarnim kolektorima. Nemre on u odnosu na mene koji grijem sličnu kvadraturu godišnje uštediti 5000 kuna, kad ja godišnje na plin potrošim ukupno 3498 kuna (proteklih godinu dana). Ljudi ne živite u zabludi, ulažite u izolaciju svojih stambenih prostora, a ne u solarne panele, po sadašnjim cijenama trenutno je to porez na budale. Najveća mi je fora kad vidim solarne panele na kući bez fasade
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 23:27   #57
Quote:
kem kaže:
ja bih dodala i porezne olakšice za ekološki svjesne građane.
Baš tako.

Problem je u tome što je zaštita okoliša čak i na razini vlasti i politike (a ti bi nas ljudi trebali voditi u svijetliju budučnost ) pretežno deklarativna, a to je problem demokracije: Ekologijom se ne dobivaju izbori, nasuprot. Ako benzin skoči iznad 8 kn, drmaju se stolice trenutne garniture na vlasti. A to nas uči da najprije treba prodrmati mase, prije nego što će iste prihvatiti bolne ekološke mjere. Jer, ne varajmo se: Ekologija će uvjetovati promjenu dragih nam navika kao individualnog prometa, štednje na kvaliteti gradnje, dalekih putovanja itd. Prosječni građanin će na to biti spreman tek kada ga poharaju tri uragana, nekoliko poplava i pet godina suše.

Zato ljudi, dajte gas do daske, idite u Australiju na godišnji (ili Hrvatsku, ako ste u Australiji), kupite najveći SUV koji će vam banka financirati. Što gora situacija, to bliži je dan kada će zeleni biti na vlasti.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 23:48   #58
Quote:
Secundo kaže:
Prosječni građanin će na to biti spreman tek kada ga poharaju tri uragana, nekoliko poplava i pet godina suše.

Zato ljudi, dajte gas do daske, idite u Australiju na godišnji (ili Hrvatsku, ako ste u Australiji), kupite najveći SUV koji će vam banka financirati. Što gora situacija, to bliži je dan kada će zeleni biti na vlasti.
znači silom?
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 00:14   #59
Quote:
Baan Dar kaže:
znači silom?
Točno. Ako pratiš tok politike (ne samo kod nas, već širom svijeta), primjetit ćeš da vlast preza i od mijenjanja porezne osnove, čak i ako bi to značilo da država sveukupno ne ubire više love. Takva reforma poreznog sustava se dugo diskutirala u Njemačkoj, a predviđala je da bi se dohod od rada manje oporezivao, dok bi se ekološki neprihvatljive radnje (koje su danas čisti eksterni troškovi) oporezivale. Čak i dok su socijaldemokrati skupa sa zelenim bili na vladi, od toga nije bilo skoro ništa. Drugi primjer je američka politika, koja se svom silom (pa i vojnom) trudi ljudima i dalje omogučiti nesmetano neracionalno trošenje energije: Govore o hibridima, ali ni slučajno ne spominju ukidanje kojekakvih povlastica za SUV-e (koji se ubrajaju u gospodarska vozila i manje strogo tretiraju u nekim pogledima).

Naravno ne treba podcijenjivati utjecaj naftnog lobija, ali svi lobiji ovog svijeta ne mogu progurati nešto što je 100% suprotno interesima građana. Tek udružena snaga lobija i tromost, nezainteresiranost ili egoizam velikog dijela pučanstva omogučuje uzdržavanje status quo-a unatoč spoznanju o neodrživosti sadašnje situacije. Sistem je toliko stabilan da ni nekoliko prirodnih katastrofa neće promjeniti javno mnjenje i zapravo liči ponašanju pušaća: Rak, to je nešto što se dogodi drugima ...
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 02:07   #60
Quote:
goxic kaže:
Krenimo od obiteljskih kuca. Za 4 clanu obitelj i 150 m2 prostora treba ti 8m2 solarnih celija. 2m2 ~ 2.000 Kn, dakle cijena samih celija je oko 8.000 Kn. Kotao i ostale instalacije cijena dodje do nekih 17.000 Kn.
Gdje si ti to nasla solarne celije po 2000 kuna kvadrat? Ja bih odmah kupio desetak kvadrata.... sve mi se cini kako se ovdje radi o solarnim kolektorima za grijanje vode. koji pak veze nemaju s 'pravim' alternativnim izvorom - PV modulima (solarne celije) o kojima se ovde govori. A ti dodu puuuuuuno vise od 2000 kuna po kvadratu. U stvari, solarni kolektori su vise-manje uvijek bilo dosta jeftini.

Pala je i cijena PV modula, ali je to jos uvijek preskupo i neisplativo (ma sto drugi baljezgali o tome, sirove brojke govore drugacije.

A oko izolacije kuca se u potpunosti slazem.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:11.