Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2007., 01:17   #21
Baš čudno da se nitko prije nije sjetio ove teme
__________________
人の日は、草のように。野の花のように咲く。
Camaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 13:28   #22
Bilo je par sličnih tema s tematikom LOTR-a.

Quote:
Ken kaže:
Mene zanima nesto, nisam čitao knjige, mozda je tamo objašnjeno
Prsten. Jelte, iskovao ga je Sauron zajedno sa ostatkom klekcije. Koji je bio on faktor da ide kovati prstenje Čim im je on dao iskovati, znači bio je i prije najjači Zasto su uopće primili prstenje od njega, ako je bio bad guy i prije
Sauron je Maia, laički kazano niže božanstvo, za razliku od recimo Valara koji su viša božanstva. Stoga je on bio manga kad je došao u Međuzemlje i skompao se s Vilenjacima i inima i onda malo pomagao u izradi prstenova. Specifikum je da niti jedan od tri vilenjačka nikad nije dotakao.
On je bio hoch jak faktor, samo kad bi Valari slali vojsku te kad su se Numonorejci (od njih je potom nastao Gondor) iskrcali u međuzemlje podvijao je rep (od Valara jer su moćniji od njega, od Numenorejaca jer su imali prejebeno brojnu vojsku).
U samom LOTR-u se s njegovom moći pojedinačno zapravo mogu mjeriti samo Saruman i Gandalf, koji su, ako je vjerovati nekim navodima iz Silmariliona, također Maie. Eto, zdravoseljački objašnjeno.
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 13:35   #23
Svaka čast na objašnjenju. Ja sam imala problema sa svim tim nazivima te sam se morala često vračati na objašnjenja tko je šta.
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 14:04   #24
Neznam kaj da dodam , knjige su super, filmovi ok al neču o njima ništ loše dok neko ne napravi bar jedan bolji film iz tog zanra
__________________
:D
GlorfindelOfTheWood is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 14:15   #25
prvi film kako-tako, druga dva su katastrofa... di su đeksonu bile moždane vijuge kad je radio one bezumne izmjene koje su totalno uništile izvornu ideju na kojoj je zasnovana knjiga...

a sad me pitajte što je izvorna ideja...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 14:28   #26
Quote:
Basta kaže:
prvi film kako-tako, druga dva su katastrofa... di su đeksonu bile moždane vijuge kad je radio one bezumne izmjene koje su totalno uništile izvornu ideju na kojoj je zasnovana knjiga...

a sad me pitajte što je izvorna ideja...
Evo ja cu zagristi. Sto je izvorna ideja ?
__________________
Take the Black !
jon-snow is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 14:34   #27
Ti se ne javljaj, uzmi knjigu pa saznaj :-P
__________________
:D
GlorfindelOfTheWood is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 14:44   #28
Quote:
jon-snow kaže:
Evo ja cu zagristi. Sto je izvorna ideja ?
ustvari ima ih više...

1. propadanje
2. jedinstvenost
3. plemenitost
4. dužnost

1. svijet mitologije propada i pretvara se polako u "naš" svijet... vilenjaci, zmajevi, bogovi umiru, nestaju povlače se, a svijet na kraju pripada smrtnim bićima...

2. u tolkienovom svijetu ima toliko zanimljivih predmeta, al svima im je zajedničko što se mogu jednom napraviti, ne više, i ako budu uništeni, uništeni su zauvijek, što ima veze sa propadanjem...

3. plemenitost je dovedena do krajnjih granica, skoro rasističkih... tu i tamo se probija zabrinutost da bi "niža, slaba krv" mogla oslabiti "višu rasu"... ti visokorodni su visoki, moćni, jaki, neusporedivi ratnici, a opet tako mudri i dobri, iako se mogu okrenuti zlu... toliko dostojanstveni da doslovno seru mramor...

4. svi likovi imaju u sebi duboko urezane crte dužnosti (ako su plemeniti i sluge), prijateljstva i odanosti, ništa ih neće natjerati da ih se skrene s puta...

đekson se zbogradi ne znam čega grubo ogriješio o sve četiri točke...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 15:23   #29
Quote:
Camaria kaže:
Baš čudno da se nitko prije nije sjetio ove teme
ma valkec je cudo!!!!!
sophie_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 15:24   #30
meni su dobre i knjige i film a ima i zgodnih glumaca
sophie_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 15:40   #31
Quote:
GlorfindelOfTheWood kaže:
Ti se ne javljaj, uzmi knjigu pa saznaj :-P
Ne mogu citati nesto cemu znam kraj pa makar to bilo i najbolje na svijetu !
__________________
Take the Black !
jon-snow is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 16:05   #32
Quote:
Basta kaže:
1. propadanje
2. jedinstvenost
3. plemenitost
4. dužnost

Mislim da bi se mogla čitava trilogija svesti na Nostalgiju i to je ono što daje čar čitavoj knjizi, u filmu toga nema.

Quote:
jon-snow kaže:
Ne mogu citati nesto cemu znam kraj pa makar to bilo i najbolje na svijetu !
Problem je što ne znaš kakav je kraj, zato što je isti izbačen iz filma. Znaš kako završava, ali ne znaš kakav je kraj...
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 16:10   #33
Quote:
zamiel kaže:
Bilo je par sličnih tema s tematikom LOTR-a.



Sauron je Maia, laički kazano niže božanstvo, za razliku od recimo Valara koji su viša božanstva. Stoga je on bio manga kad je došao u Međuzemlje i skompao se s Vilenjacima i inima i onda malo pomagao u izradi prstenova. Specifikum je da niti jedan od tri vilenjačka nikad nije dotakao.
On je bio hoch jak faktor, samo kad bi Valari slali vojsku te kad su se Numonorejci (od njih je potom nastao Gondor) iskrcali u međuzemlje podvijao je rep (od Valara jer su moćniji od njega, od Numenorejaca jer su imali prejebeno brojnu vojsku).
U samom LOTR-u se s njegovom moći pojedinačno zapravo mogu mjeriti samo Saruman i Gandalf, koji su, ako je vjerovati nekim navodima iz Silmariliona, također Maie. Eto, zdravoseljački objašnjeno.
Svaka čast

Imam jos pitanja, prstenje dobivaju 3 vilenjaka, 7 patuljaka i 9 kraljeva. Kamo su nestali svi ti kraljevi/vođe?
U filmu vidimo dvije vilenjačke zajednice, Rivendal i onu šumsku, treća? Od patuljaka možemo isto tako zaključiti da su dvije, jedna kojkoj pripada Gimmli, druga je ona u Moriji. Za ljudske kraljeve znam da su njegovi robovi, ali kamo su nestala njihova kraljevstva? Jedno je Gondor, drugo moze biti Rohan, ostala
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 16:11   #34
sam Tolkien je davnih dana rekao da je njegove knjige nemoguce pretvoriti u bilo kakav dramaturski oblik.

ipak, jackson i skvadra su odlucili to napraviti, dali 7 godina zivota zajedno sa cijelom vojskom ispred i iza kamera (doslovno) i napravili su 9 sati filma (tj 12tak na produljenim verzijama) koji su prvi put u povijesti jedan fantasy film stavili na vrh filmskog stvaralastva.

ak se mene pita, skidam kapu svima od reda, ne samo za trud nego i zato sto su fantasticno uspjeli prenjeti feeling cijelog LOTRa, barem onakvog kakvog sam dozivjela kada sam prvi put citala knjige


znam da su mijenjali kronologiju a dosta toga nisu ni mogli snimiti jer nije lako toliko obimnu gradju svesti u smislene cjeline. sto su oni uspjeli, i te kako


imho, produljene verzije puno bolje zaokruzuju cijelu pricu
cvjetaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 17:15   #35
Pogledala sam otprilike u isto vrijeme premjeru Volkodava i (ponovno) LOTR - TT na TV-u i nešto mi je zapelo za oko:

Volkodav:


Eomer:
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 17:28   #36
Quote:
Ken kaže:
Svaka čast

Imam jos pitanja, prstenje dobivaju 3 vilenjaka, 7 patuljaka i 9 kraljeva. Kamo su nestali svi ti kraljevi/vođe?
U filmu vidimo dvije vilenjačke zajednice, Rivendal i onu šumsku, treća? Od patuljaka možemo isto tako zaključiti da su dvije, jedna kojkoj pripada Gimmli, druga je ona u Moriji.
Vilenjačke prstenove imaju Elrond, Galadriel i ... tntn-tn Gandalf, mislim da ga je njemu dao Cirdan Brodograditelj... ili Celeborn (muž i suvladar od Galadriel). U samoj špici se vide Hugo Weaving i Kate Blanchet, te neki treći tip, ako se ne varam (što je lako moguće ).

Koliko znam, prsteni se zovu Narya, Nenya... i nešto treće, ili Prsten Vatre, Prsten Vode i mislim Prsten Zraka. Oni su jedini neiskvareni, ali postoji potencijal da ih se iskvari ako ih njihovi nosioci odluće koristiti (mislim njihove magične moći).

Quote:
Ken kaže:
Za ljudske kraljeve znam da su njegovi robovi, ali kamo su nestala njihova kraljevstva?
Devet ljudskih kraljeva su zapravo Nazgúl.

Quote:
Ken kaže:
Jedno je Gondor, drugo moze biti Rohan, ostala
Koliko ja znam, Angmar je bilo jedno kraljevstvo kojega je kralj najmoćniji Nazgúl i njihov predvodnik, The Wytchking of Angmar. Također, nekako mi se čini da je većina tih kraljevstava iz područja Dunlanda, Barrowsa i tih "propalih" djelova svijeta. Također, koliko se sjećam, niti Gondor niti Rohan nisu dobili Prstenje. Ne mogu biti siguran, ali mislim da zapravo u Međuzemlju nije niti postojalo kraljevstvo Visokih ljudi tj. Numenoraca za vrijeme kad je Sauron djelio ljudskim kraljevima prstenje.

Gondor i Anor nastali su nakon propasti Numenorea kada su se Pravovjerni spasili na obalama Međuzemlja nakon što je Numenore (Atlantida) potonula u valove. To su Valari napravili, zapravo preciznije, to je napravio Erű (vilenjački Ilüvatár), što predstavlja njegovu prvu, jedinu, i nadajmo se konačnu, intervenciju u Ardu nakon samog čina stvaranja, zbog prekršivanja Valarske Zabrane. Ar Pharazon Zlatni, posljednji kralj Numenorea je (ustoličivši Saurona Maiju za svog svajetnika, vrhovnog svećenika i vojskovođu) poveo najveću vojnu ikad viđenu na Zapad, u zemlju Valara, tj. Neumiruće Obale -- The Undying Shores.

A Sauron je bio u Numenoreu zato što su ga zarobili nakon... nekakvog rata, samo ne znam više da li je već tada Sauron bio iskovao prstenje i podijelio ga okolo. Ne znam, pitaš pitanja na koja fakat treba pažljivo pogledat odgovor. Go Wikipedia yourself!
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 17:35   #37
Morat ću pročitati knjige znači
Hvala na odgovorima

A sto je s patuljcima
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 17:37   #38
Patuljačke prstenove su sve pojeli Zmajevi, inače kroz povijest njihov veliki problem. Zmajska vatra jedina uz vatru Usud-planine (Mount Doom) može rastaliti čarobne prstenove.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 17:43   #39
Wikipedia: The One Ring

Wikipedia: Three Rings
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 17:50   #40
OK, jel sve to objašnjeno kroz 3 knjige, ili ima još dodatnog štiva koji objašnjava svijet LOTR-a? Da znam sto i kako počet čitat
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:07.