Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2005., 00:27   #61
Evo pogledah malo zakon o lijekovima, pa eto sto on kaze:

Zakon obuhvaca i tretira medicinske proizvode i lijekove, a oni se definiraju kao:

Clanak 1
1. Lijek jest svaka tvar ili mješavina tvari namijenjena lije_čenju ili sprječavanju bolesti kod ljudi te svaka tvar ili mješavina tvari koja se može primijeniti na ljudima u svrhu obnavljanja, ispravljanja ili prilagodbe fizioloških funkcija ili postavljanja medicinske dijagnoze,

26. Farmakološko-toksikološko ispitivanje lijeka jest ispitivanje kojim se utvrđuju farmakodinamska, farmakokinetička i toksikološka svojstva lijeka na životinjama i drugim prikladnim modelima,

18. Medicinski proizvod jest proizvod koji se koristi radi postavljanja medicinske dijagnoze; sprječavanja, praćenja, lije_čenja ili ublažavanja bolesti te nadomještanja tjelesnog oštećenja ili nedostatka; ispitivanja, nadomještanja ili preinake anatomskih i fizioloških funkcija; primjene lijekova te kontrole začeća.

Glavna namjena medicinskoga proizvoda u ili na ljudskom tijelu nije povezana s farmakološkim, metaboličkim i imuno_loškim djelovanjem, iako u svojoj funkciji može biti potpomognuto proizvodima koji djeluju na takav način,

Clanak 5
Pod ispitivanjem lijeka podrazumijeva se laboratorijsko, far_makološko-toksikološko i kliničko ispitivanje.

Clanak 14
U svrhu dobivanja odobrenja za stavljanje gotovoga lijeka u promet pravna osoba sa sjedištem u Republici Hrvatskoj podnosi zahtjev Agenciji.

Zahtjevu iz stavka 1. ovoga članka moraju se priložiti sljedeći podaci i dokumenti:

i) rezultati:

– fizikalno-kemijskih, bioloških i/ ili mikrobioloških ispitivanja,
– toksikoloških i farmakoloških ispitivanja,
– kliničkih ispitivanja,

Clanak 15
Podnositelj zahtjeva za davanje odobrenja za stavljanje gotovoga lijeka u promet iz članka 14. ovoga Zakona nije obvezan priložiti rezultate toksikoloških i farmakoloških ispitivanja te rezultate kliničkih ispitivanja ako može dokazati:

a) da je gotov lijek istovrstan gotovome lijeku izvornoga proizvođača koji se već nalazi u prometu u Republici Hrvatskoj ili u nekoj od država Europske unije ili

b) da djelatna tvar ili djelatne tvari gotovoga lijeka imaju provjerenu medicinsku uporabu, poznatu djelotvornost i neškod_ljivost, na temelju iscrpnih znanstvenih podataka iz literature ili

c) da je gotov lijek istovrstan gotovome lijeku izvornoga proizvođača te da su izvorni proizvođač gotovoga lijeka i nositelj odobrenja za gotov lijek odobren u Republici Hrvatskoj suglasni da se toksikološki, farmakološki i/ili klinički podaci o izvornome lijeku, sadržani u njihovoj dokumentaciji koriste u svrhu razmatranja podnesenoga zahtjeva.


Dakle, ako se nesto deklarira kao lijek odnosno farmaceutski proizvod, mora proci tesitranje na zivotinjama (ili prikladnim zamjenskim modelima). Gore pise u kojim slucajevima nije potrebno naciniti testiranje na zivotinjama.

Sada je ocito problem sto je to faraceutski proizvod, a sto nije? Dakle, sampon protiv prhuti? Krema za akne?

Koliko vidim, to se sve prodaje u ljekarnama i tretira kao farmaceutski proizvod. Sto opet ne znaci da su sve kreme i lijekovi automatski farmaceutski proizvodi.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 00:32   #62
Quote:
Einherjer kaže:
Ti si protiv testiranja na zivotinjama u kozmetickoj industriji (naravno, je li) ali ta zapravo ne postoji jer su sve to lijekovi. Kazes ti.
Da, po tvom nacinu tumacenja kazem tako. Iako ce svatko tko procita sto sam tocno napisao shvatiti kontekst u kojemu se ona gornja recenica nalazi. Super je cupati recenice iz teksta - to je danas ionako u modi medu novinarima i na tragu eticke 'objektivnosti' (priznajem, ovo jest argument ad hominem).

Quote:
Ministarstva? Ti si dakle djelatnik drzavne uprave? Ovo postaje sve bolje.
Heh, super ti ide. Je li ti tako i u zivotu pogadas i predmnijevas? Daleko sam ja od drzavne uprave...

Quote:
Ne, evo zanima me samo sto si napravio za sirocad iz Brezovice.
Za njih nista. Ali za neke druge mozda i jesam.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 01:04   #63
Quote:
El Tomo kaže:
.

Dakle, ako se nesto deklarira kao lijek odnosno farmaceutski proizvod, mora proci tesitranje na zivotinjama (ili prikladnim zamjenskim modelima). Gore pise u kojim slucajevima nije potrebno naciniti testiranje na zivotinjama.

Sada je ocito problem sto je to faraceutski proizvod, a sto nije? Dakle, sampon protiv prhuti? Krema za akne?

Koliko vidim, to se sve prodaje u ljekarnama i tretira kao farmaceutski proizvod. Sto opet ne znaci da su sve kreme i lijekovi automatski farmaceutski proizvodi.
Srednji pasus je kao pitanje na koje si medjutim vec odgovorio u prvom pasusu dok treci pasus koji si sam pisao pobija ono sto si sam prije rekao te sto ja malo ranije citiram a tebe jako ljuti.
Halo, kakav je ovo kupus i sto pokusavas reci?


Ali dobro, da se ne preganjamo bezveze, i nedajboze jos i posvadjamo, stvar je valjda ocigledna: ako je proizvod deklariran kao kozmetika onda nema nikakve zakonske potrebe za testiranjem na zivotinjama. Ne govorimo o lijekovima i nema potrebe za zamucivanjem jasne granice: ako ga prizvodjac ne deklarira kao lijek onda s pravnog stanovista valjda i nije.
Te, ako je tako onda ne postoji obaveza testiranja na zivotinjama. I nema razloga ovdje prolijevati zuc pokusavajuci obraniti tu gnjusnu praksu, ionako zabranjenu u malcice naprednijim zemljama.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 11:29   #64
Quote:
Einherjer kaže:
I PETA ima neku svoju listu, sad ne znam je napamet i ne da mi se traziti, ali znam da je Henkel kod njih na crnoj listi (ovdje je na bijeloj).

Ja sam im jednom pisala i pitala ih (mislim, nisam neki freak, ali mislim da je testiranje na zivotinjama gnjusna pizdarija, i za svoju lovu to necu podrzavati) ali nisu mi odgovorili.
ima lista na www.prijatelji-zivotinja.hr
tarantino is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 11:57   #65
Ovo pitanje testiranja na životinjama, bilo kozmetičkih preparata, lijekova kao i sveg drugog, uvijek mi stvara grozne probleme. Uopće ne znam kako bih se postavila. Protivnica sam maltretiranja bilo kojeg živog stvora, a opet znam da da je potrebna provjera novih proizvoda. Reći da je čovjek važniji od miša, zeca ili psa nije mi drago, a opet ispada da tako je. Za sada idem linijom manjeg otpora , uzimam to zdravo za gotovo, izbjegavam uopće misliti o tome, ali me kopka . Nikakve zakonske odredbe ne mogu mi ublažiti osjećaj dvostrukih mjerila po tom pitanju.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 09:55   #66
Quote:
arna kaže:
Ovo pitanje testiranja na životinjama, bilo kozmetičkih preparata, lijekova kao i sveg drugog, uvijek mi stvara grozne probleme.
Za lijekove, doduse, stvarno nemas izbora, ali za kozmeticke preparate imas. Jednostavno ne kupujes one koji testiraju na zivotinjama. Nema ni jednog bez alternative. Sad ja tu namecem svoj zivotni stav i tesku mudrost mislim, ne mozes spasiti svijet i ne vodi te nikud griznja savjest po pitanju onoga sto ne mozes promijeniti. Ali ima stvari za koje mogu dati svoj minijaturni prinos, a to je da necu za svoje novce placati one koji zbog profita ili inercije ne zele, a mogu, prestati s praksom koja mi je gnjusna.
__________________
I fully agree with you. Nevertheless, i feel differently.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 16:31   #67
ali ZAISTA je vrlo jednostavno - kozmetičke kuće napišu da ne rade testiranja na životinjama, no koriste sastojke koji JESU testirani na životinjama, i to zato je MORAJU biti, samo u nekoj drugoj kući ili labosu.

tako da zapravo ne postoji nitko tko ne testira na životinjama i takvi natpisi su po meni poprilično licemjerni...
__________________
predem...
Schnitzel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 17:20   #68
Quote:
Schnitzel kaže:
...tako da zapravo ne postoji nitko tko ne testira na životinjama i takvi natpisi su po meni poprilično licemjerni...
...slažem se... mislim da je to samo stvar osvještenosti poduzeća... ako su licemjerni, naravno da će napisati da proizvodi nisu testirani na životinjama, ali ako žele biti iskreni, vjerujem da bi velikim slovima na proizvodu trebalo pisati "SVI NAŠI PROIZVODI DJELOMIČNO SU TESTIRANI NA ŽIVOTINJAMA (ili biljkama)"...a, tko je tome kriv, ako ne oni koji uopće kupuju takve proizvode... za njih se oni i testiraju na životinjama, dakle oni su ti kome za to treba reći "hvala"...
__________________
The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist...
farki_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 17:52   #69
bolje da testiraju na životinjama nego na ljudima!!!
a ako neznate testira se i na ljudima! zaš se ne diže panika oko tog?
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 18:15   #70
Ne samo da me nije briga, nego i mačke imaju 9 života zbog čega su idealne za eksperimentiranje.
dhr° is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 22:41   #71
Quote:
Schnitzel kaže:
ali ZAISTA je vrlo jednostavno - kozmetičke kuće napišu da ne rade testiranja na životinjama, no koriste sastojke koji JESU testirani na životinjama, i to zato je MORAJU biti, samo u nekoj drugoj kući ili labosu.

tako da zapravo ne postoji nitko tko ne testira na životinjama i takvi natpisi su po meni poprilično licemjerni...
Naravno da ne moraju, pa tako i nisu. A tamo gdje nisu to tako i pise na tubi/bocici/whatever. Naravno da postoje oni koji ne testiraju na zivotinjama. Xebate, ljudi, jel vama jedino sto znate upisati u browser www.forum.hr?
__________________
I fully agree with you. Nevertheless, i feel differently.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 01:23   #72
Quote:
j.a. kaže:
a ako neznate testira se i na ljudima! zaš se ne diže panika oko tog?
Zato što ljudi na kojima se rade testiranja potpišu pristanak i dobiju pare za to?
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 11:34   #73
Quote:
Potala kaže:
Zato što ljudi na kojima se rade testiranja potpišu pristanak i dobiju pare za to?
super dobiju novac za preživljavanje, životinje hranu i sve što im inače treba za preživljavanje! razlika je ....? inače oni uglavnom sami uzgoje životinje za testiranje tako da ne love oh po šumama il kajaznam di, pa ne vidim u čem je frka. neki ljudi se više brinu za životinje nego za ljude!
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 11:54   #74
Quote:
j.a. kaže:
super dobiju novac za preživljavanje, životinje hranu i sve što im inače treba za preživljavanje! razlika je ....? inače oni uglavnom sami uzgoje životinje za testiranje tako da ne love oh po šumama il kajaznam di, pa ne vidim u čem je frka. neki ljudi se više brinu za životinje nego za ljude!
za neka testiranja postoje i druge metode osim aplikacije na zivotinjama i pouzdanija su
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 12:06   #75
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
za neka testiranja postoje i druge metode osim aplikacije na zivotinjama i pouzdanija su
koja?
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 13:17   #76
Quote:
j.a. kaže:
koja?
nisi ni informaticki pismen? nemres malo guglat?
Poci cu od pretopstavke da ipak jesi te da baratas nekim pojmovima pa mi reci, nak kak potrosac, koja je razlika izmedju Neutro Roberts sapuna i onih od Palmolive?
Ako se nemre naci alternativa vivisekciji, kako to da Neutro Roberts ne testira svoje proizvode na zivotinjama?
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 13:28   #77
ne ja nisam pismen! al ti jesi i jako si pametan pa češ mi reć, jelda?
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 14:11   #78
Quote:
j.a. kaže:
ne ja nisam pismen! al ti jesi i jako si pametan pa češ mi reć, jelda?
bemumisha Uopce mi se ne svadja i nemam lose nakane.
Navela sam ti alternativu u proizvodjacu i time ti je dost receno. Bilo bi korektno od tebe potraziti dodatne informacije ako zbog niceg drugog onda zbog konstuktivnije rasprave.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 14:16   #79
Quote:
j.a. kaže:
super dobiju novac za preživljavanje, životinje hranu i sve što im inače treba za preživljavanje! razlika je ....? inače oni uglavnom sami uzgoje životinje za testiranje tako da ne love oh po šumama il kajaznam di, pa ne vidim u čem je frka.
Razlika je evidentna, a to je da se nema tko kaj buniti za testiranje na ljudima jer oni prethodno pristanu na njega tako da ti je primjedba bila totalno bezveze. Ajde se malo skoncentriraj.
Quote:
j.a. kaže:
neki ljudi se više brinu za životinje nego za ljude!
Neki više za životinje, neki više za ljude, neki za oboje; a neki ni za koga, ali se nađu pozvanima prigovarati nekima iz prve tri skupine.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 14:17   #80
pa ja sam i očekivao neku raspravu. ti kažeš da ima nekih učinkovitijih metoda a nisi rekla nitijednu dosad, samo marku koja "kakti" se ne koristi istraživanjima na životinjama!
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:29.