Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2007., 14:45   #21
Pozdrav,

imam jedno pitanje u vezi Vaillant calorMATIC 240.

Radi se o tome da sam promjenio baterije u termostatu i od tada mi ne pokazuje temperaturu u prostoji nego moram zavrtiti izbornik ili pritisnuti bilo koji tipku da bi reagirao i pokazao promjenu temperature u prostoriji i koliko je sati..
ostalo sve radi bez problema

hvala na pomoci.
renez is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 18:53   #22
sad pa i mene muči taj termostat.
ja imam VRC 410, ako je potrebno...
zanima me ona krivulja grijanja. šta se s njom regulira?
sad je na 1,5 i zna mi biti dosta hladno u sobama, iako je termostat na 23.
__________________
moj potpis :)
đura is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 11:13   #23
i još jedno pitanje. u vezi pumpe za grijanje.
cijelu noć mi radi ta pumpa. termostat je na noćnom režimu na 17 stupnjeva, i peć se upali par puta kroz noć, ali pumpa radi cijelu noć. ujutro je vruća da bi se lako mogla rastaliti
to mi vć postaje čudno...
__________________
moj potpis :)
đura is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 18:47   #24
Quote:
đura kaže: Pogledaj post
i još jedno pitanje. u vezi pumpe za grijanje.
cijelu noć mi radi ta pumpa. termostat je na noćnom režimu na 17 stupnjeva, i peć se upali par puta kroz noć, ali pumpa radi cijelu noć. ujutro je vruća da bi se lako mogla rastaliti
to mi vć postaje čudno...
Moguće da je otišao relej ili sklopnik koji ju starta. A i kod same pumpe imaš mogučnost da se podesi vrijeme trajanja uklopa nje same, tj koliko će raditi vremenski kad joj za to da signal termostat, tj elektronika. Princim rada ti je inaće kad termostat dade signal potrebe za grijanjem odmah se "pali" (starta) pumpa i za njom se uključuje plamenik. Nakon nekod vremena se plamenik ugasi a pumpa bi trebala još neko vrimeme raditi. Probaj ugasiti bojler i ponovo ga upaliti, možda je zbelsneš pa ona počne raditi normalno.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 19:26   #25
Quote:
đura kaže: Pogledaj post
sad pa i mene muči taj termostat.
ja imam VRC 410, ako je potrebno...
zanima me ona krivulja grijanja. šta se s njom regulira?
sad je na 1,5 i zna mi biti dosta hladno u sobama, iako je termostat na 23.
Ovako krivulju grijanja ti je vjerovatno podesio instelater, a kako kažeš tvoja je podešena na 1.5. Ako ipak nemožeš postići željenu temp. u sobi (23°C) znači trebala bi promjerniti tu krivulju. U tvome slučaju ako si dobro pogledala krivulju (kod tebe 1.5), vidjet ćeš da će kod tebe u radijatorima temp. vode kod 0°C biti 55°C. Probaj na svome digitalnom termostatu podesiti na krivulju1.6 ili 1.75. Vidjet ćeš da ćeš postići željenu temp. u prostoriji.
E sada nisi napisala dali imaš temp. senzor negdje van zdrade, tj tzv vanjski senzor temperature jer bez njega nije moguće regilirati temp. u prostoriji preko krivulje grijanja.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 23:07   #26
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Ovako krivulju grijanja ti je vjerovatno podesio instelater, a kako kažeš tvoja je podešena na 1.5. Ako ipak nemožeš postići željenu temp. u sobi (23°C) znači trebala bi promjerniti tu krivulju. U tvome slučaju ako si dobro pogledala krivulju (kod tebe 1.5), vidjet ćeš da će kod tebe u radijatorima temp. vode kod 0°C biti 55°C. Probaj na svome digitalnom termostatu podesiti na krivulju1.6 ili 1.75. Vidjet ćeš da ćeš postići željenu temp. u prostoriji.
E sada nisi napisala dali imaš temp. senzor negdje van zdrade, tj tzv vanjski senzor temperature jer bez njega nije moguće regilirati temp. u prostoriji preko krivulje grijanja.
Po čemu je bolje (i da li uopće je bolje - pretpostavljam da je obzirom da se radi o skupljim modelima termostata) ovakvo podešavanje putem krivulje grijanja i vanjskog (atmosferskog) senzora naspram klasičnog sobnog termostata ?
davor508 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 12:59   #27
prvo, muško sam..

instalater je stavio krivulju na 1,5, kao to je prosjek. ja sam je sad stavio na 1,7 i čini mi se da baš i nije neka velika razlika, i dalje je u sobi s termostatom toplo a u drugim zna biti hladnije.

senzor je vani na kući, stavili su ga točno do dimnjaka, a pretpostavljam da to baš i nije dobro jer termostat ne prikazuje stvarnu vanjsku temperaturu. sad kad su ovih par dana bile temperature manje od 0, on i dalje prikazuje 4-5-6 stupnjeva.

za pumpu sam zvao servisera, i rekao je da je to normalno. kaže da ona mora raditi i održavati protok vode i temperaturu u radijatorima. da je to zaštita od smrzavanja. čim vanjska temperatura pada ispod 5 celzija, uključuje se ta zaštita, odnosno pumpa.
__________________
moj potpis :)
đura is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 13:59   #28
unutar krivulje 1.5 moraš podignut temperaturu vode u sustavu, za recimo 5 stupnjeva. podizanjem temperature vode sustava za 5-7 stupnjeva, podiže ti temperaturu sobe za cca 2 stupnja. znači, ne mijenjaš krivulju nego temp vode u cijevima unutar krivulje. krivulja se mijenja samo u ekstremnim situacijama gubitaka radi loše izolacije ili kad su vanjske temperature ispod -5 stupnjeva.... obavezno premjesti senzor vanjske temperature. on je presudan. ako nemaš mogućnost promjene unutar krivulje, onda ju možeš promijeniti, ali na minimum 1.8 ili 1.9
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 16:16   #29
Ovako kod tebe se radi o regulaciji temperature u prostoriji (kući) u zavisnosti o vanjskoj temperaturi. Po pravilu u tom slučaju vanjski se senzor uvjek montiza na sjevernoj strani kuće (najhladnija), i mora biti odmaknut od mogučih izvora topline (u tvom slučaju dimnjak), senzor se mora isto tako montirati na nekih 2.5m od površine zemlje iz razloga što manjeg utjecaja isijavanja temp iz nje. Najbolje bi bilo da najprije izmjeriš sa digitalnim termometrom temp. pored vanjskog temp. senzor da vidiš koliko laže. Ako je ta pretpostavka točna i senzor ne pokazuje točnu temp. , morao bi ga odmaknuti nešto dalje od dimnjaka. Pošto je kod tebe monter podesio regulaciju preko krivulje 1.5, na grafičkom prikazu te krivulje lijepo možeš vidjeti da kad je vani temp. 0°C kod tebe voda u radijatorima bi trebala biti 55°C, što je sasvim dovoljno ako imaš dobru izolaciju. Pošto tvoj senzor ne pokazuje točnu vanjsku temp. (iz več prije navedenih razloga-dimnjak), tj laže za nekih 5-6°C, kako bi provjerio dali ti sustav dobro radi podesi si grijanje na krivulju 2.0 ili čak malo veču i vidjet češ da u tome slučaju kod tebe temp. u radijatzorima će biti oko 55-58°C što je sasvim dovoljno i odgovara vanjskoj temp. od °C. Evo napravi ovako kako sam ti naveo i javi dali sam pogriješio.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 17:05   #30
Još nešto zaboravih.Temperaturu koju pokazuje tvoj termostat u sobi je samo informativna, tj trenutna vrijednost u sobi i preko nje se u tvome slučaju ne vrši regulacije nego preko vanjske temp. I ako ti nije vanjski senzor na sjevernoj strani bilo bi dobro kad stigneš da ga tamo prebaciš.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 18:47   #31
ja imam calormatic 240

imam jedan problem, kak bi mogao narihtati termostat da mi se bojler ne pali svakih 5 min (grije 5 min pa se ugasi i opet za 5 min počne grijati)

npr. kak da narihtam termostat da grije bojler do 22°C i onda se ugasi a da se opet upali kad padne temperatura na 21°C

Zadnje uređivanje ivek_sp : 14.02.2008. at 21:36.
ivek_sp is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 14:49   #32
Quote:
ivek_sp kaže: Pogledaj post
ja imam calormatic 240

imam jedan problem, kak bi mogao narihtati termostat da mi se bojler ne pali svakih 5 min (grije 5 min pa se ugasi i opet za 5 min počne grijati)

npr. kak da narihtam termostat da grije bojler do 22°C i onda se ugasi a da se opet upali kad padne temperatura na 21°C
Pogledaj taj podatak u tvorničkim postavkama. Tamo imaš podatak koliko je postavljeno tvornički delta T (razlika između željene temp i stvarne a koja služi za uključenje bojlera), kao i vrijeme trajanja rada pumpe prilikom uključenja.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 15:48   #33
A kak da dođem do te delte T ??
Kad idem na regulatoru na servisnu razinu tam ima samo eco, korekcija stvarne vrijednosti prostorije, regulacijsko ponašanje i ono za datum.
ivek_sp is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 21:03   #34
Quote:
ivek_sp kaže: Pogledaj post
A kak da dođem do te delte T ??
Kad idem na regulatoru na servisnu razinu tam ima samo eco, korekcija stvarne vrijednosti prostorije, regulacijsko ponašanje i ono za datum.
Neznam napamet. Pogledat ću doma u manualu od 230 (trebalo bi biti isto ko i kod tebe), pa ti javim u Ponedjeljak.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 21:16   #35
ok..
hvala...
ivek_sp is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 18:31   #36
Koju klimu kupiti

Poštovani stručnjaci za klime molio bih vas pomoć oko odabira klima uređaja. Imam dvoetažan stan u osijeku i klimu bi koristio isključivo za hlađenje ljeti.
josipić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 18:35   #37
Koju klimu kupiti

Stan je svaka etaža oko 30 kvadrata. kojeg proizvođača i koliku jačinu uređaja kupiti?Moj faforit za sada je panasonic pw 9 dva komada
josipić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 20:49   #38
Quote:
josipić kaže: Pogledaj post
Stan je svaka etaža oko 30 kvadrata. kojeg proizvođača i koliku jačinu uređaja kupiti?Moj faforit za sada je panasonic pw 9 dva komada
Detaljnije opiši stan ili još bolje pošalji nacrt pa čemo ti odgovoriti.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 20:50   #39
Quote:
ivek_sp kaže: Pogledaj post
ok..
hvala...
Sorry danas nisam stigao pogledati manual, ali za sutra sigurno garantiram jer ću ga ponijeti na posao.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 22:13   #40
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Sorry danas nisam stigao pogledati manual, ali za sutra sigurno garantiram jer ću ga ponijeti na posao.
nema veze...
ivek_sp is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:23.