Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2006., 14:02   #81
Buduči da ja stvarno neznam puno tj.gotovo ništa o politici a ni o povijesti baš previše,neću se upuštat u razmišljanje o tome koliko su Kayevi ili Martinovi likovi srednjovjekovni!Ono što sam u biti htjela reć je zašto su po meni Martinovi likovi stvarni,pritom govorim isključivo po intuiciji ili feelingu a ne prema nekom velikom znanju jednostavno zato jer ga nemam!Prvo što mi je kod Martina dobro je to što opisuje puno različitih likova koji su opširno i detaljno okarakterizirani,stvarni su zato što se prvo mogu s nekima poistovjetit,zato što je recimo Tyron lik koji me inače u životu oduševljava,nasmijava i odlično zabavlja...Buduči da je knjiga stvarno opširna i duga za likove se emocionalno vežeš što recimo kod Kaya nije toliko izraženo!Ono što je bitno je i to što knjiga ima 800 stranica i stvarno nema dosadnog dijela zanimljiva je od početka do kraja,nadam se da će i druge bit tako dobre i da neće izgubit na kvaliteti jer sad ih ima četri a koliko znam treba ih bit 7!Ipak napisat 7 knjiga od toliko str.pa da budu sve dobre,hm?dobro neću više o Martinu želim samo još za Kaya reć da on nije za zanemarit,jer ipak me on doveo do Martina a i sigurno kad završim s Pjesmom leda i vatre ću se njemu još malo vratit!
azrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 19:45   #82
Evo ja nedavno pročitala Posljednju svjetlost sunca.

(SPOILERFREE)

Jako dobro pripovijedano, jako lijepo pisano. Iako ima bitaka, pljački, pohoda i ratova, još uvijek mi po napetosti nije ravno Lavovima i Tigani (ah, kad se samo sjetim kako sam grozničavo čitala Lavove da saznam ishod dvoboja, i onda ono poglavlje iza toga; ubitačno i prekrasno ), radnja mi jednostavno... ide, bez neke napetosti. *shrug* Likovi također nisu toliko dobri kao u Tigani i Lavovima, ali imaju potencijala.

Nije sve tako divno naravno. Likovi su kao superheroji. Svi glavni likovi su fizički i psihički naj, bez skoro ijedne mane. Nadalje, ima dosta autorovih upadica u obliku objašnjenja u zagradama, zna postati iritantno. A i na nekoliko mjesta spomene neke likove koji veze nemaju ni sa čime i ispripovijeda cijeli njihov život, tek tako, for the sake of it. Pojma nemam šta mu je to trebalo.
A najveći prigovor nema veze s Kayem nego s našima - naime u sažetku knjige (u hrvatskom prijevodu) na stražnjim koricama nalazi se MAJOR spoiler - događaj koji se dogodi tek 20ak stranica prije kraja knjige! Veliki propust od strane Algoritma...


Sve u svemu, dosta dobro djelo, ponajviše onaj "pravi" fantasy dio, s nadnaravnim bićima i Šumom. Jako dobro riješeno i napisano. Pohvale Kayu.
__________________
I was so scared. I was like, 'They're going to re-cast me, they're going to re-cast me. I've got to do a good job' and I walk in and Giles from Buffy is there. I was just like 'Oh my God, oh my God.'
~Katie McGrath <3
Lafiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 12:12   #83
Evo ponovno posjetih ovu temu i imam jednu malu dilemu!Ispočetka sam napisala kako me fascinirao svijet fantasya i kako bi ga voljela bolje upoznat,što je još uvijek istina,uglavnom sad se družim s Martinom,2 knjiga i ono što me muči je to da nikako da ju dovršim...Pitam se je li se to moja opčaranost fantasyem polako gasi ili su za to krivi ispiti koji mi oduzimaju previše vremena,živaca i truda?
azrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 16:53   #84
Quote:
glupinickname kaže:
....uglavnom zvuče ko loše maskirani kanadski liberali.


You have just been Canadalibertarianized. Resistance is futile. Take this rainbow flag and join the joyous, prancing, calmly officially sanctioned protesting picket line
__________________
The knowledge of the wise
The justice of the great
The prayers of the righteous
And the valor of the brave
AthasOfLordaeron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 22:24   #85
Meni je Kay podjeljen po pola.
pola knjiga obožavam

Tiganu (genijalna tuga i gubitak, riselke)
Odjedriti u Sarant (nenadmašan mozaičar i priča ceste, bik bog)
Glas careva (luda prijestolnica i mozaik koji možeš napipati)
Posljednja svijetlost sunca (gusari su zakon, vještice kučke, a plemstvo barbari)

a pola se jedva sjećam i razočarale su me

Lavovi al Rassana (ni ne sjećam se likova, ni radnje)
Pjesma za Arbonu (kaj se s tim krajem dogodilo, blijedi mi)

nekako mi se likovi u ovim lošim nisu zapekli i kraj je bio aljkav,
a u prvima je ugođaj bio genijala, likovi nezaboravni i radnja napeta
__________________
jer ja letim kad sam kraj tebe
Roza Fufa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 23:51   #86
Quote:
Roza Fufa kaže:
Meni je Kay podjeljen po pola.
pola knjiga obožavam

Tiganu (genijalna tuga i gubitak, riselke)
Odjedriti u Sarant (nenadmašan mozaičar i priča ceste, bik bog)
Glas careva (luda prijestolnica i mozaik koji možeš napipati)
Posljednja svijetlost sunca (gusari su zakon, vještice kučke, a plemstvo barbari)

a pola se jedva sjećam i razočarale su me

Lavovi al Rassana (ni ne sjećam se likova, ni radnje)
Pjesma za Arbonu (kaj se s tim krajem dogodilo, blijedi mi)

nekako mi se likovi u ovim lošim nisu zapekli i kraj je bio aljkav,
a u prvima je ugođaj bio genijala, likovi nezaboravni i radnja napeta

slazem se za ciklus o sarantinskom mozaiku, ali to je mozda zbog moje opsesije mozaicima tigana ima nezaboravljivo dobrih djelova ali u globalu mi se to sve nekako razvodnilo, mozda da nema ljubavne price, neznam...
lavove sam zadnje citala i najmanje zapamtila,najvise sam zapamtila izgled korica a posljednju svjetlost sunca nikako da nadjem na policama knjiznice.. netko me stalno pretjece...
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2006., 23:32   #87
definitivno TIGANA
iako mi se na početku činilo da če knjiga biti bezveze,zbog onog,2 moćna maga-pa opleti.kad ono tip reže prste u kritičnom trenutku-da bi postao jači mag-da bi spasio frenda!
scena kad vojnici natjeraju onog lika da vikne Tigana na trgu da bi ga sprdali a dobiju kontra efekt (btw nitko tko nije iz tigane nemože čuti to ime)
zajednička magija onih seljaka
and the final battle


a u Gospodaru careva ima masu dobrih likova.oni sporedni su mi zakon.kao npr prvak u trkama dvokolica(nemogu se sjetiti imena)
zanimljivo mi je kako nosi privjesak na konjića oko vrata(Krispin ima pticu )
i uvjek zna što se događa na drugom djelu trkališta,izbjegne sudar i to...
__________________
Let me ask you something - how much did they get paid to storm Normandy, how much did King Arthur get paid to kill Merlin, how much did they get paid to invent Television?Nothing. They did it because they knew it was right.
afterrglow is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2006., 23:40   #88
tigana mu je najbolja knjiga..
nakon toga lavovi i pjesma za arbonu
odjedriti u sarant i posljednja svijetlost sunca su previše razvodnjene i predvidljive
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 12:16   #89
Hmmmh....

Tigana i Sarantinski mozaik su mi prva klasa - najbolje i najpotkovanije knjige.

Lavova se jako slabo sjecam, a sto se tice Arbonne, kraj je totalno sredio stvar. Lagano besmisleno.
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 13:33   #90
uspjela sam nabaviti Tiganu, dojam za par dana kad dovršim

Guy je ok, ali brate mili kad mi pocne tam pricati o ekim spordnim likovima i sad zabrazdi u prepricavanje njihova života, ati konkretni likovi nemaju nikakve veze sa konkretnom pričom... gde i koja je poanta toga???
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 14:19   #91
eh, ja obozavam kaya

prvo sto sam citala bila je tigana (i jedina koju sam dosad dvaput procitala) i toliko me odusevila da sam je procitala u dahu... nakon toga sam jednostavno morala procitati sve ostalo dostupno od njega. procitala sam sve prevedeno kod nas, a dvije imam i doma.
nego , najbolje su mi definitivno tigana i sarantski mozaik. tigana je puno sazetija i jezgrovitija, potpuno te uvuce u svoj svijet, ali i mozaik mi je fascinantan, ima masu zanimljivih likova koji se ispreplecu do samog kraja. posebno me dirnuo onaj dio na pocetku sa zrtvovanjem mlade cure sumskom stvorenju, i onda bijeg... ma prva liga je kay

martina nazalost nisam citala,jos. probat cu uzet nesto njegovo jednom.
mighty_aphrodite is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 15:23   #92
Quote:
zordi kaže:
uspjela sam nabaviti Tiganu, dojam za par dana kad dovršim

Guy je ok, ali brate mili kad mi pocne tam pricati o ekim spordnim likovima i sad zabrazdi u prepricavanje njihova života, ati konkretni likovi nemaju nikakve veze sa konkretnom pričom... gde i koja je poanta toga???

meni je to baš fora. Evo sad sam pročitao posljednju svjetlost sunca, gdje ima nekolko takvih stramputica 'a poslije s eudala, i imala petoro djece i kao stara baba se sjećala...' nekako mi je to baš fora. ije više od pol stranice a na neki način ti pokaže da glavni likovi ostavljaju utisak na svim nivoima a ne samo najvišima.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 16:33   #93
ma da, volim te digresije, samo mi nije jasna u Posljednjoj svjetlosti sunca ona pričica o ženi koja nije ni sudjelovala, ni zapazila, niti zapamtila glavnu radnju, a ima cijeli pasus o njenom dragom kojeg izda i uda se za oca onog koji ju je pokušao silovati i bude sretna, wtf, čemu to?
__________________
jer ja letim kad sam kraj tebe
Roza Fufa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 16:52   #94
Ja vooolim njegove digresije... One me podsjećaju na stvarnost. Da, istina, šačica junaka drma svijetom, ali cijelo to vrijeme su tu negdje oni obični malo ljudi = mi... I tako on zapravo piše priču o nama... I vooolimo ga zbog toga.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 23:58   #95
meni su LAVOVI AL RASSANA stvarno al ipak pomalo
nemogu zaboravit kako sam bila bijesna zbog nepravde nanešene al rassanu...
jedino što me malo iznerviralo je što mi ja Ammar ispočetka bio tj izazivao u meni neko strahopoštovanje a na kraju mi je Kay taj dojam uništio jer po meni bi bilo bolje da nije preživio dvoboj ovako mi je Rodrigo ispao veća faca...
Šteta jer nevolim kad mi best likovi ispadnu papci!
azrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 07:22   #96
pročitala sam Tiganu... jako zanimljivo... samo mi malo pre hepi endasto, iako sam naravno navijala za to, ali ipak... Kay me iznenadio.

sad cekam da prevedu Ysabel.

samo toliko.
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 12:01   #97
Quote:
zordi kaže:
pročitala sam Tiganu... jako zanimljivo... samo mi malo pre hepi endasto, iako sam naravno navijala za to, ali ipak... Kay me iznenadio.
Kaj da? Kolko se ja sjećam, u Tigani je bil lik kurtizane koja je ušla u harem zlog vladara okupatora Tigane sam zato da ga ubije. I onda se njih dvoje fakat zaljube jedno u drugo ali ovaj bude poražen i smaknut u bitki a ženska se na to od tuge utopi niti satima prije nego kaj njen buraz pobunjenik( i ljubavnik - glupi Kay i njegov kanadski liberalizam ) uđe u palaču i spasi ju.

I isto tak, kaj ne završava roman tak da glavni likovi sretnu tri rusalke na kamenu a prema narodnim predajama iz tog kraja to onda znači da će jednom od njih biti budučnost super, drugi će nasilno umrijeti a trećem će se dogoditi nekaj neugodno.

Kajjaznam, meni je kraj bio happy end ali taman sa dovoljno ubačene žalosti da ne zvuči neuvjerljivo.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 12:17   #98
meni isti nije bio hepi end.. jos uvijek sanjam morianine vratnice
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 14:41   #99
Quote:
glupinickname kaže:
Kaj da? Kolko se ja sjećam, u Tigani je bil lik kurtizane koja je ušla u harem zlog vladara okupatora Tigane sam zato da ga ubije. I onda se njih dvoje fakat zaljube jedno u drugo ali ovaj bude poražen i smaknut u bitki a ženska se na to od tuge utopi niti satima prije nego kaj njen buraz pobunjenik( i ljubavnik - glupi Kay i njegov kanadski liberalizam ) uđe u palaču i spasi ju.

I isto tak, kaj ne završava roman tak da glavni likovi sretnu tri rusalke na kamenu a prema narodnim predajama iz tog kraja to onda znači da će jednom od njih biti budučnost super, drugi će nasilno umrijeti a trećem će se dogoditi nekaj neugodno.

Kajjaznam, meni je kraj bio happy end ali taman sa dovoljno ubačene žalosti da ne zvuči neuvjerljivo.
ma da. htjela sam samo reći da mi Tigana završava u svjetlijem i pozitivnijem tonu nego ostali romani. znaš ono obnavljanje, vjenčanja, i to.

za kurtizanu (Dianora) i okupatora (Brandin) mi je jasno da su morali umrijeti, jer nekak je sve vodilo k tomu. kao što je i sam pisac rekao: 'Ljubav nije bila dovoljna.' --- ok, priznam to je depresivna rečenica

što se tiče riselke, ide ovak: Tri muškarca vide riselku, jednan je na prekratnici (put mu se račva), jedan je blagoslovljen/sretan, jedan umire.

pri tome se nikakva strašna smrt ne spominje, možda je to prirodna smrt.
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2006., 22:48   #100
Svejedno, Tigana ima jedan od smiješnijih ulomaka, kad ona 2 glavna tipa ispadnu iz neke šume naoružani do zuba, i zaskoče ih vojnici:
-Šta ste radili u zabranjenoj šumi naoružani do zuba?
-Uh..eh.. mi... brali smo cvijeće...

something like that
__________________
人の日は、草のように。野の花のように咲く。
Camaria is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:12.