Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2009., 22:39   #21
Quote:
ACAPULCO kaže: Pogledaj post
U Rumunjskoj je gradonacelnik jednog mjesta Nijemac, njegovi su generacijama u Rumunjskoj ,pa kao da ima poveznice sa EU..i ima koristi..on si je narucio novog bmwa... a ljudi gladuju...
Ako misliš na Klausa Johannisa iz Sibinja, onda si debelo u krivu, jer je navedeni dva puta odnio apsolutnu pobjedu na lokalnim izborima kao predstavnik njemačke stranke, iako Nijemci u Sibinju danas čine samo nekih 3 % stanovništva. Njegov kvalitetan rad odrazio se na čitavu tu "županiju" u kojoj se Sibinj nalazi, pa je tako navedena njemačka stranka odnijela pobjedu i na tim "županijskim" izborima, a gradonačelnici drugih gradova te "županije" također su postali Nijemci iz iste stranke. Za vrijeme Johannisova mandata (drugi uzastopni mandat mu još traje) u Sibinju, grad je bio Europski grad kulture 2007 i u njegovu mandatu ostvario je velik prosperitet.
Pessimus dux is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 23:00   #22
Quote:
Pessimus dux kaže: Pogledaj post
Ako misliš na Klausa Johannisa iz Sibinja, onda si debelo u krivu, jer je navedeni dva puta odnio apsolutnu pobjedu na lokalnim izborima kao predstavnik njemačke stranke, iako Nijemci u Sibinju danas čine samo nekih 3 % stanovništva. Njegov kvalitetan rad odrazio se na čitavu tu "županiju" u kojoj se Sibinj nalazi, pa je tako navedena njemačka stranka odnijela pobjedu i na tim "županijskim" izborima, a gradonačelnici drugih gradova te "županije" također su postali Nijemci iz iste stranke. Za vrijeme Johannisova mandata (drugi uzastopni mandat mu još traje) u Sibinju, grad je bio Europski grad kulture 2007 i u njegovu mandatu ostvario je velik prosperitet.
Grad Sibiu...sad sam se sjetio...Zar to nije njemacki monopol..iako jako volim Nijemce kao narod..zar ne bi Rumunji ne bi trebali imati vise ovlasti...sjecam se da on uopce nema kontakt sa Rumnunjima, ne bih ni ja imao...jer su ali ipak???On se samo provoza kroz te zabiti....a nema promjena...
ACAPULCO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 00:07   #23
Quote:
ACAPULCO kaže: Pogledaj post
Grad Sibiu...sad sam se sjetio...Zar to nije njemacki monopol..iako jako volim Nijemce kao narod..zar ne bi Rumunji ne bi trebali imati vise ovlasti...sjecam se da on uopce nema kontakt sa Rumnunjima, ne bih ni ja imao...jer su ali ipak???On se samo provoza kroz te zabiti....a nema promjena...
Ne razumijem u čemu je problem. Klaus Johannis rođeni je Sibinjanin, dakle državljanin Rumunjske. Isti je praktički aklamacijom građana Sibinja, u kojem su većina RUMUNJI, zatim MAĐARI, pa tek onda NIJEMCI (nekih 3 %), dva puta uzastopce izabran za gradonačelnika kao kandidat njemačke stranke. Dakle, poptuno je potukao ostale rumunjske i mađarskoga kandidata za gradonačelnika.
Mislim da je to jedinstven slučaj u Europi, npr. kao kad bi kod nas neki Mađar, kao kandidat mađarske stranke, postao gradonačelnikom Osijeka ili kad bi Rusin, kao kandidat rusinske stranke, postao gradonačelnikom Vukovara.
Pessimus dux is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 15:30   #24
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Draža mi tema o talijanskim prezimenima jer talijanska prezimena je COOL imati, njemacka nije
Zbog čega?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 20:32   #25
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Zbog čega?
road je talijanskog porijekla i zato su mu draža talijanska prezimena;moja baka je bila njemačkog porijekla,prezime-geuppert,meni je zato draža tema o njemačkim prezimenima. o tom prezimenu ne znam puno,samo sam čuo da je staro njemačko prezime. -moje prezime je hrvatsko,ali neću reći koje-jer ne želim otkrivati moje podatke na forumu.
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 20:34   #26
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
to su ti direktori onih firmi koje su uspješne jer ih ne vode vlahi
a je li? netko je rekao da najmanje njemačkih prezimena ima u dalmaciji;u zagrebu-normalno-znamo da ima njemačkih prezimena. a iz dalmacije je jedan gospodin-neznam jeste li čuli za njega-koji se zove-stipe ringwald. to je njemačko prezime.
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 20:49   #27
Quote:
Wunderland kaže: Pogledaj post
no zanima me njemačka elita koja je živjela u Zagrebu. Jesu oni došli tu za vrijeme NDH iz Reicha i jesu li ostali u HR nako 1945?
čini mi se da je dosta nebulozno postavljeno ovo pitanje.
pa,za vrijeme austrougarske su se doseljavali u hrvatsku i nijemci i česi,i tako dalje. nije se za vrijeme ndh doseljavala njemačka elita u zg. predstavnik njemačke narodne skupine-volksdeutschera(to znači svaki nijemac koji je rođen izvan njemačke)bijaše branimir altajger(neznam sad točno kako se piše) a njemački veleposlanik u ndh bijaše siegfried kasche-čovjek pavelićevog povjerenja,jedan od malobrojnih časnika SA koji je preživio noć dugih noževa 1934,-kad su komunisti došli na vlast osudili su ga na smrt i objesili.
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 08:13   #28
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
road je talijanskog porijekla i zato su mu draža talijanska prezimena;moja baka je bila njemačkog porijekla,prezime-geuppert,meni je zato draža tema o njemačkim prezimenima. o tom prezimenu ne znam puno,samo sam čuo da je staro njemačko prezime. -moje prezime je hrvatsko,ali neću reći koje-jer ne želim otkrivati moje podatke na forumu.
Mene više zanima rečenica koja kaže kako je talijanska prezimena cool imati. Logika iza te rečenice mi je neshvatljiva. Ajde da se radi o prezimenima Buonarroti ili da Vinci. Čak i Verdi.

Ali da su talijanska prezimena u globalu više cool od njemačkih... LOLWUT?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 09:59   #29
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
predstavnik njemačke narodne skupine-volksdeutschera(to znači svaki nijemac koji je rođen izvan njemačke) bijaše branimir altajger(neznam sad točno kako se piše)


Branimir Altgayer ( 1897 - 1950 ), osuđen na smrt i pogubljen. Osim što je bio vođa narodne zajednice, bio je samim time i visoki SS dužnosnik. Bummer

A općenito, evo i ( doduše, na engleskom ) sve od A do Ž:

http://donauschwaben-usa.org/history.htm
Dolgcajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 10:05   #30
Pretpostavljam da je SS dužnosnik bio u sklopu ove Volksdeutscher divizije Prinz Eugen. Ili...?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 10:13   #31
I da dodam... postoje/postojale su tri osnovne grupe Nijemaca na području ex-Yu, međusobno dosta različite i po podrijetlu i po jeziku, al to je već malo preširoka priča..

1. Donauschwaben ( Podunavski Švabe ) - Slavonija, Srijem, Banat, Bačka

2. Untersteier ( Donji Štajerci ) - SLO Štajerska ( Maribor, Ptuj, Celje, itd. )

3. Gottscheer ( Kočevarji ) -jugoistočna SLO ( Kočevje )
http://www.gottschee.org/history.html
Dolgcajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 10:37   #32
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je SS dužnosnik bio u sklopu ove Volksdeutscher divizije Prinz Eugen. Ili...?
U biti ne, imao je čin SS-Sturmbannführer der Reserve, tj. u pričuvi....to je bila više počasna/politička funkcija koja se dodjeljivala neovisno o vojnom ustroju SS-a. On je bio predratni vođa zajednice za područje Hrvatske.. tj. hrvatskog Kulturbunda, a nedugo nakon što su ustaše došle na vlast, dobio je mjesto državnog tajnika u vladi NDH, a istovremeno je postao i predsjednik stranke imenom National-Sozialistische Deutsche Gefolgschaft in Kroatien, N.S.D.G.K.
Jedina veza s divizijom je ta da je Altgayer, na ovratniku svoje svečane uniforme nosio Odalovu runu, baš kao i pripadnici divizije. Al to ne znači da je bio u diviziji.
Ovo može biti zato jer je ta runa smatrana simbolom Podunavskih Nijemaca općenito, al opet moguće je i da je bio i pričuvni u Eugenu, al u svakom slučaju, on nema nikakve veze s ratnim djelovanjem te divizije. Lik je bio samo političar/ljigić

Zadnje uređivanje Dolgcajt : 22.01.2009. at 11:04.
Dolgcajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 10:46   #33
Quote:
Dolgcajt kaže: Pogledaj post
Ovo može biti zato jer je ta runa smatrana simbolom Podunavskih Nijemaca općenito, ..
Ako se dobro sjećam, Odal runa simbolizira dom, naslijeđe. Korištena je kako bi se naglasila povezanost Volksdeutschera s domovinom Njemačkom.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 10:59   #34
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Ako se dobro sjećam, Odal runa simbolizira dom, naslijeđe. Korištena je kako bi se naglasila povezanost Volksdeutschera s domovinom Njemačkom.
Ae, moguće ... općenito znači pozitivu, toplinu, savršenstvo, ekvivalent grčkoj Omegi, etc.

A ispao u biti SS-smajlić

Grozno
Dolgcajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 11:10   #35
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
a je li? netko je rekao da najmanje njemačkih prezimena ima u dalmaciji;u zagrebu-normalno-znamo da ima njemačkih prezimena. a iz dalmacije je jedan gospodin-neznam jeste li čuli za njega-koji se zove-stipe ringwald. to je njemačko prezime.
Pa prvi gol za Hajduk ikad, 1911. je postigao jedan Nijemac/Dalmatinac, ime mu je bilo Šime Raunig.
Dolgcajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 12:14   #36
Zanima me porijeklo/značenje prezimena Humboldt (Zadarski kraj).

Zadnje uređivanje Kloki : 22.01.2009. at 12:23.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 12:47   #37
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Draža mi tema o talijanskim prezimenima jer talijanska prezimena je COOL imati, njemacka nije
Prije bi rekao sramota.
Opasne Misli is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 12:49   #38
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
čini mi se da je dosta nebulozno postavljeno ovo pitanje.
pa,za vrijeme austrougarske su se doseljavali u hrvatsku i nijemci i česi,i tako dalje. nije se za vrijeme ndh doseljavala njemačka elita u zg. predstavnik njemačke narodne skupine-volksdeutschera(to znači svaki nijemac koji je rođen izvan njemačke)bijaše branimir altajger(neznam sad točno kako se piše) a njemački veleposlanik u ndh bijaše siegfried kasche-čovjek pavelićevog povjerenja,jedan od malobrojnih časnika SA koji je preživio noć dugih noževa 1934,-kad su komunisti došli na vlast osudili su ga na smrt i objesili.
Mislim da je pogubljen '47. zajedno sa Slavkom Kvaternikom.
Opasne Misli is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 18:50   #39
Quote:
Dolgcajt kaže: Pogledaj post
Pa prvi gol za Hajduk ikad, 1911. je postigao jedan Nijemac/Dalmatinac, ime mu je bilo Šime Raunig.
ajmo nabrojiti neke naše suvremenike:-idora hegel,nika fleiss,silvije degen(ako se ne varam plemićko prezime porijeklom iz austrije),a znam jednog lika koji se preziva federer(kao onaj neki vozač formule iz švicarske-to je švicarsko njemačko prezime).a znam i još neke(nepoznate-pa možda ne spominjimo na forumu?).
a u prošlosti-pa,vidim da ima u zg dosta njemačkih toponima-hajnclova ulica,štrosserove stube. heinzel je bio gradonačelnik..a inače-znate li da je majka znamenitog hrvatskog povjesničara vjekoslava klaića bila njemica?
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 18:53   #40
Quote:
Dolgcajt kaže: Pogledaj post
I da dodam... postoje/postojale su tri osnovne grupe Nijemaca na području ex-Yu, međusobno dosta različite i po podrijetlu i po jeziku, al to je već malo preširoka priča..
je li istina da su nijemci bili u kraljevini jugoslaviji najbrojnija nacionalna manjina? može li se nešto reći o odnosu režima između dva rata prema volksdeutscherima i njihovom sudjelovanju u političkom(i javnom)životu.
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:43.