Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2013., 10:42   #1
Agnosticizam, Ateizam - još 1000 zašto, 1000 zato - part III (pročitati početak teme)

part I
part II


Quote:
Ego
Ovo je nova i poboljšana top tema o ateizmu agnosticizmu i srodnim pravcima. Kao i na ostalim sličnim temama, provociranje, misionarenje i vrijeđanje strogo su zabranjeni. Staru temu može se pronaći ovdje.

Kako bi se izbjeglo ponavljanje jednih te istih pitanja i nejasnoća, u nekoliko idućih postova bit će objašnjeni neki često korišteni pojmovi i dani odgovori na neka često postavljana pitanja. Lista će se vremenom dopunjavati, pa molimo da provjerite prije nego krenete pisati. Diskusija o ispravnosti dolje napisanog je dozvoljena, ali ignoriranje i ponovno ponavljanje već objašnjenih stvari može dovesti do sankcija...


Osnovni pojmovi:
  • Religijsko vjerovanje je držanje istinitima neprovjerljivih i često neopovrgljivih tvrdnji.

  • Ateizam je nevjerovanje u postojanje bogova. Kao što sama riječ govori, a-teizam = negacija teizma, koji je vjerovanje u postojanje bogova. To, iako među ostalim uključuje i ljude takvog uvjerenja, nije isto što i vjerovanje u nepostojanje bogova.

  • Agnosticizam je intelektualna (ne vjerska) pozicija prema kojoj je opstojnost bogova nepoznata i/ili nespoznatljiva. To znači da agnostici mogu biti i teisti (“ne znam, ali vjerujem”) i ateisti (“ne znam i ne vjerujem”).
    Dodatno, etiketu agnostika nerijetko sami sebi lijepe ljudi koji u raspravi između teista i ateista žele ostati neutralni, bilo zato što ne žele raspravljati ili zato što su i sami neodlučni.

  • Ignosticizam je pozicija prema kojoj je pitanje opstojnosti bogova u korijenu pogrešno jer je pojam bog(ov)a neprecizan i nedefiniran, te samo pitanje nema značenja.

  • Sekularni Humanizam filozofski pravac koji odbacuje vjeru i vjerske dogme (ili bilokakve druge ideološke dogme) kao temelj ljudske moralnosti, sreće, ili potrage za istinom. Umjesto toga naglašava važnost konstantnog objektivnog preispitivanja ljudskog djelovanja i njegovih posljedica, mogućnost življenja ispunjenog i sretnog života bez vjere u nadnaravno, te potrebu primjene znanstvene metode u otkrivanju svijeta koji nas okružuje.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 10:57   #2
Papa će Papu

Papa će Papu proglasiti katoličkim (a kojim drugim) svecem.

Papa Benedikt za to vrijeme šeta carskim perivojima Vatikanske carske rezidencije, uživajući u zasluženoj mirovini.
http://www.klix.ba/vijesti/svijet/va...ecem/130702110

Našli su i "drugo čudo neobjašnjivo modernoj medicinskoj znanosti koja je znanstvenike ostavila bez daha" u neke časne sestre.

Odobrenje Kongregacije za kauze svetaca mora biti popraćena pismenim dekretom pape Franje
Analogija u "militantnom neo-ateizmu":

"Dawkins svečano proglašava Sam Harrisa svesvjetskim svevremenskim autoritetom za sve racionalno i bogohulno."
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 11:17   #3
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Našli su i "drugo čudo neobjašnjivo modernoj medicinskoj znanosti koja je znanstvenike ostavila bez daha" u neke časne sestre.
Kakve nebuloze. Fascinantno je da danas u razvijenom svijetu itko može pušiti te bezvezne demagoge u haljinama i jebeno glupim kapama.

Najjače je svakako: "znanstvenike ostavilo bez daha". Da nisu možda bili "ruski znanstvenici", kao s Alternative.
Snack is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 12:33   #4
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
"Dawkins svečano proglašava Sam Harrisa svesvjetskim svevremenskim autoritetom za sve racionalno i bogohulno."
Dobra!
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 12:37   #5
Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Kakve nebuloze. Fascinantno je da danas u razvijenom svijetu itko može pušiti te bezvezne demagoge u haljinama i jebeno glupim kapama.

Najjače je svakako: "znanstvenike ostavilo bez daha". Da nisu možda bili "ruski znanstvenici", kao s Alternative.
Daš im kištru votke, nakon pola sata dokazat će i reinkarnaciju
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 12:37   #6
Moj osobni dodatak, ili mišljenje, glede pojmova:
Agnosticizam je intelektualna (ne vjerska) pozicija prema kojoj je opstojnost bogova nepoznata i/ili nespoznatljiva. To znači da agnostici mogu biti i teisti (“ne znam, ali vjerujem”) i ateisti (“ne znam i ne vjerujem”).
Dodatno, etiketu agnostika nerijetko sami sebi lijepe ljudi koji u raspravi između teista i ateista žele ostati neutralni, bilo zato što ne žele raspravljati ili zato što su i sami neodlučni.
... ili zato jer žele ostaviti lažni dojam da su objektivni, a ustvari su npr. žešći katolici (" "znam" i vjerujem").

Dodao bih čestu praksu koju sam uočio. A to je da se određeni diskutanti kriju iza apstraktnog agnosticizma, da bi pljuckali po ateistima, pretvarajući se da su tobože "neutralni promatrači", i da njihovo bogomoljstvo "nije bitno" pa se namjerno ne izjašnjavaju po tom pitanju, kako bi ispali objektivni i neopristrasni.

Odaje ih strastveni anti-ateistički govor, potiha škripa zubima i česti otrovni sarkazmi glede Dawkinsa (pod krinkom intelektualne visokoparne sofisterije). Vole i ateiste dijelit i svrstavat, na nove i stare, ovakve i onakve, posebno "militantne" sve to u cilju "subverzivnog obračuna s ateizmom" (lol). Naravno da svoj vlastiti teizam (katolicizam, islamizam i sl.) kriju ko zmija noge.

Tako si stvaraju poziciju da mogu napadati ateiste, a ovi se mogu samo braniti na njihovu terenu intelektualnih akrobacija i sofizama, a posebno sitnih cjepidlačenja oko pojmova i definicija istih.

Slična taktika je i u religijskih propagatora, koji vole za sebe reć: "Pošteno sam promislio(la), pa me je (Islam) zapanjio svojom pameću i mudrošću, i prešao sam k njima, koji su me odmah oduševili". Ili ono: "Ja sam ateist, ali taj Dawkins je dno dna...."

Taktika prjevare, podvala, falsificiranja dokumenata, spaljivanja nepoćudne literature, progoni religijskih neistomišljenika na najpaklenskije načine, česta je praksa u onih koji se zaklinju na istinu, ljubav, mir i dobro, kako se vidi iz povijesti. Ko da ih je sam Otac Laži nadahnuo.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 13:56   #7
Ego lijepo kaže da agnostici mogu biti i teisti, a nije te definicije isisao iz prsta. Dakle, vjernici koji se ne osjećaju pripadnicima niti jedne religije iako mogu tradicionalno biti vezani uz neku. Jer agnosticizam podrazumijeva otvoren um, a svaka religija traži vjerovanje u neki set dogmi što je agnostiku uglavnom neprihvatljivo.
A ti ovdje sve agnostike vjernike strpao u koš podlaca i kukavica.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 14:46   #8
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
A ti ovdje sve agnostike vjernike strpao u koš podlaca i kukavica.
Ne sve, Pronađena.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 22:34   #9
Ja ne znam ali ostavljam sve mogucnosti i opcije otvorene dokle god postoji mogucnost pa makar samo i teoretska da budu istinite.

Kako se zove moja klasifikacija?
__________________
secret love
just curious is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 22:37   #10
ti si onda agnostik
__________________
The Earth is my temple.
Where are the gods of tits and wine ?
Papirus Magnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 02:16   #11
Quote:
just curious kaže: Pogledaj post
Ja ne znam ali ostavljam sve mogucnosti i opcije otvorene dokle god postoji mogucnost pa makar samo i teoretska da budu istinite.
Kako se zove moja klasifikacija?
Moraš biti malo jasniji. I Richard Dawkins "ostavlja opcije otvorene", ali ne toliko da mu mozak ispadne van.
Teoretski je svašta moguće, ali nije i izgledno. Teoretski postoji vjerojatnost da prođeš kroz zid kao duh, pa ljudi ipak imaju zdravog razuma da ne lupaju u zidove, iako im fizičari mogu čak i otprilike izračunati vjerojatnost takvog događaja. Vjerojatnost teističkog božanstva nije moguće ni otprilike izračunati, dakle, što to vjerovanje čini još besmislenijim.

No pojednostavimo priču...
Da li vjeruješ da postoji teistički osobni bog koji se direktno petlja u život na Zemlji i ljude, sluša molitve isl.?

Bilo koji odgovor osim "da", svrstava te u ateiste. "Ostavljam mogućnost da možda postoji..." isl. "ne znam" bravure, ne predstavlja baš nikakvu religioznu, teističku vjeru u osobnog boga...ergo ateizam. Ne postoji 50% (isl.) vjerovanje u postojanje teističkog boga.
Snack is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 11:21   #12
Ja sam na drugoj temi rekla da sam ateist-duhovnjak, pa mi je Sanja rekla da sam zbunjena.

Ali nisam uopće.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 11:58   #13
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Ja sam na drugoj temi rekla da sam ateist-duhovnjak, pa mi je Sanja rekla da sam zbunjena.
Ali nisam uopće.
Duhovnjaci koji ne spadaju pod New Age mumbo-jumbo vjerujem nisu tako česti no ipak, pazi ovu sasvim duhovnu izjavu.
Quote:
"Mi smo način na koji Svemir spoznaje sam sebe. Jedian dio našeg bića zna da je to od kuda smo došli. Čeznemo za povratkom i vratiti se možemo, jer Svemir je također u nama. Stvoreni smo od zvijezda."
To je rekao Carl Sagan. Rekla bi naša zbunjola Sanja, "novoateist" prije "novoateista"...il' nešto.
Snack is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 13:35   #14
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Ja sam na drugoj temi rekla da sam ateist-duhovnjak, pa mi je Sanja rekla da sam zbunjena.

Ali nisam uopće.
zašto to ne sme biti predmet diskusije?

Ja sam obrazložila zašto je to zbunjenost.
Nisam videla da si se osvrnula na moje obrazloženje, ako sam propustila post, sorita.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 13:38   #15
Quote:
"Mi smo način na koji Svemir spoznaje sam sebe
Spoznaja je moguća samo svesnom biću.


Sagan je samo reč "bog" zamenio rečju "svemir", što bi ga,negde, definisalo kao panteistu.

Ja sam, inače, njegov Kosmos gledala odaaavno, odaaaavno (još tokom studija).
I kasnije više puta.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 13:53   #16
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Ja sam na drugoj temi rekla da sam ateist-duhovnjak, pa mi je Sanja rekla da sam zbunjena.

Ali nisam uopće.
A mene je svrstala u samoubojice jer sam govorio da u duhovnost spada prihvaćanje vlastite smrtnosti.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 13:58   #17
Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Quote:
"Mi smo način na koji Svemir spoznaje sam sebe. Jedian dio našeg bića zna da je to od kuda smo došli. Čeznemo za povratkom i vratiti se možemo, jer Svemir je također u nama. Stvoreni smo od zvijezda."
To je rekao Carl Sagan.
Lijepo rečeno.
Isto kaže i Dawkins svojim riječima. Mi smo neodvojiv dio svemira, pa ta izjava ima dubok smisao.
Svemir izaziva divljenje i nepresušan je izvor proučavanja, koja vjerojatno nikad neće prestati dok god postojimo kao ljudi.

Teisti su svemir išli tumačit da je to antropomorfizirani Bog u kojega se mora vjerovat, da će nam To pružiti vječne darke, ako Mu se poklonimo.

Primitivno i rekao bih infantilno shvaćanje stvarnosti.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 14:12   #18
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
zašto to ne sme biti predmet diskusije?

Ja sam obrazložila zašto je to zbunjenost.
Nisam videla da si se osvrnula na moje obrazloženje, ako sam propustila post, sorita.
Nisam stigla, bila sam umorna, pa mi se kasnije nije dalo.


Može biti predmet diskusije.


Zašto smatraš da ako je netko duhovan unatoč ateizmu, da mora biti zbunjen?

Zbunjen u pogledu čega?

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
A mene je svrstala u samoubojice jer sam govorio da u duhovnost spada prihvaćanje vlastite smrtnosti.



Sanja će nas sve dovesti u red, moramo se čuvati!


Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 14:46   #19
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Nisam stigla, bila sam umorna, pa mi se kasnije nije dalo.


Može biti predmet diskusije.


Zašto smatraš da ako je netko duhovan unatoč ateizmu, da mora biti zbunjen?

Zbunjen u pogledu čega?
napisala sam tamo na temi.


Quote:
A mene je svrstala u samoubojice jer sam govorio da u duhovnost spada prihvaćanje vlastite smrtnosti.
Ovo nisam napisala tamo na temi
Ali je to ono kako je Nepoznati "shvatio".
Primetila sam da na jednak način "shvata" sve što napišem
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 09:41   #20
sad tek vidim, pa evo:

Quote:
Nepoznati kaže:
Meni djeluješ ko ženska inačica Apemanta.
Nisam, ali hvala na komplimentu


Quote:
Voliš (nekategorisane ateiste)u smislu simpatije ili podjebavanja?
Simpatije.
Quote:
U koju kategoriju sebe svrstavaš? Kriptokršćanka ili ... ?
Šta su kriptohrišćani? O.o

Ja sam nereligiozni teist.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:51.