Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2013., 13:06   #1
Red face Advent - u iščekivanju Božića - Božićna tema PDF-a Religija

Evo, pošto smo ima neko vrijeme ušli u razdoblje Adventa, otvaram temu gdje bismo mogli pričati o Božiću i iščekivanju istog.


U razdoblju Adventa, ovisno o mjestu iz kojega se potječe, postoje različite tradicije obilježavanja predbožićnog razdoblja. Možda da nam ispričate kako je u vašem kraju?


Osim toga, tema bi mogla poslužiti da se prisjetimo Božićnog duha, i onoga što Božić znači za svakoga ponaosob, kroz prizmu osobnog doživljaja sa Stvoriteljem, ili pak čisto ljudski segment humanosti i povezanosti među ljudima.


Dakle, što je za vas Božić?
Kako se pripremate u vrijeme iščekivanja?
Je li ovo za vas poseban period u godini?


U temi su dobrodošli sudjelovati svi, a zamislila sam da tema bude light verzija, uz dopuštenu ležerniju atmosferu.

Eto, uživajte!




Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 13:51   #2
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 14:23   #3
Ja sam bio gradsko sekularno dete, pa mi je pojam Dosasca drveni standici u Centru, topli caj u Tkalci i zamjena jesenske jakne zimskom.

Danas malo vise "religijske introspektive", a umjesto caja moze i kuhano vino
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 19:11   #4
Malo je kasno sada, vrijeme došašća se brzi bliži kraja.
Tek sada sam vidjela ovu temu; malo je tužno da nije više ljudi odgovaralo.

Evo nešto što sam ja posebno radila za Došašće:
Ja sam u ovo vrijeme držala poseban dnevnik gdje sam ujutro stavila jedan (ponekad i dva ili tri) citat iz misnih čitanja dana, te tijekom dana ponekad stavila neke reflekcije o tome.
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 20:06   #5
Kathrin, nema veze ljudi su vjerojatno po trgovima, okolo po drugim temama
Good News nije subotom sjedjeti u sinagogi, vec je vani, medju ljudima
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 21:11   #6
Evo dižem temu, s obzirom da smo ušli u Adventsko razdoblje.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 21:19   #7
dobra ideja !
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 21:28   #8
Došašće je vrijeme u kojem se pripremamo za Isusov dolazak. Molitvom, žrtvom i drugim dobrim djelima. Tijekom ovih dana važno je njegovati ljubav prema bližnjima.

Gospodine učini da budem dobar prijatelj svima; da ulijevam pouzdanje onomu koji trpi i tuguje, onomu koji traži svjetlo daleko od tebe; onomu koji bi htio započeti ali ne zna kako; onomu koji bi se htio pouzdati ali još nema hrabrosti. Gospodine pomozi mi da ne prođem pored ikoga lica ravnodušna, srca zatvorena, koraka ubrzana. Daj da odmah uočim one koji su kraj mene; one koji su zabrinuti i ne znaju kamo će; one koji trpe; one koji su odbačeni. Gospodine daj mi osjetljivost koja ide u susret srcima; oslobodi me sebičnosti; da te mogu slušati, da te mogu ljubiti, da ti mogu služiti u svakom bratu čovjeku kojeg susretnem.

Piše Sveti Pavao: "bez prolijevanja krvi nema oproštenja." Duše nam izmakoše jer ne plaćamo cijenu za njih. To znači da se trebamo znati žrtvovati za druge, trebamo znati zaboraviti na sebe i misliti na druge. Sveti Josemaria Escriva je napisao i rekao puno puta: "Mi imamo jedan poseban nutarnji život. Obilježje je tog nutarnjeg života aktivno promicati svetost drugih. Ne ljubimo Boga ako mislimo samo na svoju vlastitu svetost. Treba misliti na druge. Na svetost naše braće i svih ljudi."

I u ovim danima, pogotovo danas na svetkovinu Bezgrješnog začeća Djevice Marije, primjetimo kako nam prava pobožnost prema Mariji omogućuje zaboraviti na sebe. Sveti Josemaria Escriva: "Nemoguće je, kao dijete, susretati Mariju, a pritom misliti samo na sebe, samo na svoje vlastite probleme. Nemoguće je susretati Djevicu a sa sobom nositi osobne, egoistične probleme. Marija vodi k Isusu, a Isus je prvorođenac među mnogom braćom. Upoznati Isusa isto je što i spoznaja da naš život ne može imati drugog smisla doli predanost u službi za druge. Kršćanin se ne smije baviti samo svojim osobnim problemima. On mora imati pred očima cijelu Crkvu i mora misliti na spas svih ljudi. Problemi našeg bližnjega moraju biti i naši problemi. Kršćansko bratstvo mora imati duboko korijenje u našoj duši. Prema nijednom čovjeku ne smijemo biti ravnodušni."

Danas, na svetkovinu Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije možemo uistinu moliti po njenom zagovoru za milost da uistinu možemo svaki dan otkriti Isusa koji prolazi pokraj nas; koji je nazočan u potrebama i u problemima naše braće ljudi.

Zadnje uređivanje Tut-tut : 08.12.2014. at 22:45.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 21:55   #9
Neka ljudi u nama vide RADOST dolaska Isusa Krista, neka vide u nama DOBROTU, ljubav prema bližnjima koju On nas je učio; neka vide u nama NADU i OPTIMIZAM koji je također plod naše vjera.
Budimo drugima svjetlo u tmini!
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 23:12   #10
Advent mi je osobno jedno od najljepših razdoblja u godini!
__________________
alo alo
Nutella2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 21:31   #11
Dakle, hajdemo u vremenu ovoga došašća razmišljati o tome kako se pripremiti za svetu smrt. Najvažniji trenutak u našem životu je upravo trenutak smrti. To će odrediti našu sudbinu za vječnost. Ili ćemo biti spašeni ili prokleti. Ili ćemo vječno biti s Bogom ili ćemo vječno biti izgubljeni. Već se sada za života možemo početi pripremati za svet i blagoslovljen trenutak smrti.

Članak koji prilažem nudi deset kratkih i korisnih savjeta koji nam mogu pomoći da do tada napravimo prave odluke, i da nas u trenutku smrti naš Spasitelj primi u raj.


1. Živite svaki dan svog života kao da je zadnji. Doista, danas bi mogao biti taj dan. Isus nas upozorava: „On će doći kao lopov u noći.“ Budite spremni!
2. Ne grijehu, da Bogu!
3. Izvršavajte svoje svakodnevne dužnosti.
4. Pali ste? Ustanite!
5. Ljubav.
6. Dovedite i ostale u nebo.
7. Razmišljajte o nebu.
8. Recite Isusu ono što želite!
9. Čistilište i patnja.
10. Marija: Kraljica svetaca i anđela.

Ovo su samo natuknice, opširnije u članku: http://www.bitno.net/vjera/10-nacina...za-svetu-smrt/
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 14:14   #12
Nije li malo morbidno na temi slavljenja i iščekivanja Božica pričati o pripremama za smrt? Umjesto da vlada pozitivna energija i vedar duh.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 14:47   #13
Ako se dobro pripremimo za smrt, dakle ako se odreknemo grijeha i držimo svoju dušu čistom, tada će vladati 'pozitivna energija i vedar duh'. Smrt nas neće plašiti.

Ako se pak ne želimo odreći grijeha tada uistinu imamo razloga za strah i zabrinutost.

Ako želimo da uistinu 'vlada pozitivna energija i vedar duh'; odreknimo se grijeha, očistimo svoju dušu - pođimo na svetu ispovijed, zadobijmo mir.

Kalendarsko došašće i naše životno došašće.

U kalendarskom došašću se pripremamo za dolazak Isusov na blagdan Božića (25.12. ili 7.1.)

U došašću našega života, pripremamo se za susret sa Isusom na kraju našega ovozemaljskoga života. Svakoga taj susret čeka. Nitko ga ne može izbjeći. Taj susret će se dogoditi na dan naše smrti. Ne znamo kada će to biti, zato moramo biti budni i bdjeti. Kalendarsko došašće je slika našeg životnog došašća.

Sav naš život je veliko, neprekidno došašće, priprava za susret s Gospodinom: http://www.bitno.net/vjera/sav-nas-z...-s-gospodinom/
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 23:46   #14
[VIDEO] Eksperiment IKEA-e definitivno pokazao kakve darove djeca najviše žele za Božić!

U ovom zanimljivom i poučnom videu "Drugo pismo" kojeg je osmislila ekipa trgovačkog lanca IKEA, djeca pišu dva pisma. Jedno je namijenjeno za Tri kralja, prema starom španjolskom običaju darivanja. Drugo pismo namijenjeno je njihovim roditeljima. Pogledajte kakav su dar djeca zaželjela za Božić od svojih roditelja.

https://www.youtube.com/watch?v=fRc-7hvzM0c
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 14:25   #15
Na dan kada se rodio Isus:

1. Nije padao snijeg.
2. Betlehem nije bio raskošno okićen ni osvijetljen.
3. Na ulicama se nije svečano izvodila neka židovska 'Tiha noć', niti se hitalo u sinagoge, bila je to samo obična tiha noć.
4. Rijetko je tko i znao, a nitko nije mario, da se rodilo neko osobito važno dijete.
5. Isusova obitelj nije bila u svom toplom domu.
6. Nije bila u osobito dobrom financijskom stanju.
7. Nije bilo bogatog, slavljeničkog stola.
8. Nije bilo živopisnih jaslica, samo obična spilja.
9. U spilji nije stajao bor.
10. Nisu se donosili nikakvi pokloni - ni bogati, ni simbolični.

Ničeg od navedenog nije bilo. Ništa od onoga bez čega nama inače propada Božić. Bio je to dan savršen za tugu i očajanje, ali je postao najradosniji i najznačajniji dan u povijesti svijeta.To je dan kada nam je Bog poručio da nas želi držati i održavati živima i vedrima bez obzira na sve bijedne izvanjske uvjete.
Zato pravi život ne treba tražiti u čarobnim gradskim ambijentima i trgovinama, za blagdanskim stolovima i pod borovima, nego u običnoj spilji kod Isusa iz Betlehema. Tamo nas čeka izvor života. Tamo je BOG-atstvo.
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 16:33   #16
U svakom slučaju meni je to ove godine bilo i jeste vrijeme priprave za susret s Gospodinom koji jest i koji dolazi. Putem molitve, ispovijedi, zornica kroz zadnjih sedam dana (trebalo je devet no omeo me sl.put ), tradicije bakalara petkom, kakvog dobrog djelca brojnoj armiji tužnih, gladnih, jadnih, ojađenih i poniženih kakvih je u našoj zemlji i previše, mada ne bi tako trebalo biti...

Danas sam razmišljao kako u biti nijedan drugi način utjelovljenja našeg Gospodina nije logičniji od onoga koji se zbio. Da je Bog došao u svojoj nebeskoj slavi dokinuo bi tijek vremena kakvoga znamo. Tada ovo danas ne bi tipkali. Da je došao onako kako ga je židovski narod ocekivao, kao velmoža na tronu, danas bi o Njemu govorili kao što govorimo o Cezaru, Aleksandru, Dzingis Kanu ili Karlu Velikome. Bio bi vremenit ma koliko velik bio. Više ili manje efemeran. Ali ne on je došao u najvećoj mogućoj poniznosti radi Čovjeka baš onako kako pjeva stari hrvatski napjev

U jaslicam prostim rodio se Bog
rodi se u štali radi puka svog...

I zato je Božić fenomen neprolazne veličine koji golica um nevjernika, grije dušu vjernika, naprosto nikog ne ostavlja ravnodušnim. ..
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....

Zadnje uređivanje jedrilicar : 21.12.2014. at 17:33.
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 00:06   #17
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Nije li malo morbidno na temi slavljenja i iščekivanja Božica pričati o pripremama za smrt? Umjesto da vlada pozitivna energija i vedar duh.
dobar, dobar... je pa kako ces bolji bozic od ovog? bas. kako li sada sotonisti iscekuju bozic? i sto je za njih pozitivna energija i vedar duh? to je sustina. tut-tutov post na bas dobar nacin o tome govori. nit je smrt nesto posebno, niti lose. i isus je o tome govorio, to je ono ezotericno znacenje koje imaju manje vise sve religije, i onda imas ovo institucionizovano znacenje, za mase.


__________________
sur l'amour, vous allez perdre votre esprit.

Zadnje uređivanje abdel : 22.12.2014. at 00:18.
abdel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 22:58   #18
Ponovno pokrećem temu!
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 13:45   #19
Možemo naše došašće započeti devetnicom Bezgrešnom začeću Blažene Djevice Marije:




U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.

Djela naša, molimo, Gospodine, milošću svojom priteci, da svaka naša molitva i radnja s tobom vazda počinje i početa da se s tobom dovrši.

1. dan - 29.11.
O Marijo Djevice prečista, začeta bez grijeha istočnog, tvoja je neokaljana čistoća slična gorućem busu kupine što ga je Mojsije promatrao, utrni u nama vatru grešnih požuda zbog kojih se nebrojene duše gube. Blagoslovljeno sveto i bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije, Majke Božje.

Zdravo Marijo, milosti puna,
Gospodin s tobom,
blagoslovljena ti među ženama
i blagoslovljen plod utrobe tvoje, Isus.

Sveta Marijo, Majko Božja,
moli za nas grješnike
sada i na času smrti naše. Amen.


2. dan - 30.11.
O sretna Djevice Marijo, koja si mimo svih ljudi kao tajanstvena lađa očuvana od općeg potopa istočnoga grijeha, očuvaj i mene od potopa tolikih grijeha, koji su poplavili sva sela i gradove kršćanske. Blagoslovljeno sveto i bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije, Majke Božje.

Zdravo Marijo ...


3. dan - 1.12.
O Marijo, divna čista golubice, koja si se tek puštena iz ruku Božjih, odmah digla na krilima svoje svete nevinosti, te nikada ne pade u blato nečistoće u koji tone cio svijet, daj da se i ja dignem na krilima Božje ljubavi nad svijet okužen ovim grijehom, te zamrzim sve njegove grešne naslade i nestalna njegova dobra. Blagoslovljeno sveto i bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije, Majke Božje.

Zdravo Marijo ...


4. dan - 2.12.
O čista Djevice Marijo, ti stojeći uvijek uz izvor milosti Božje, cvala si kao plodna palma mirisavim cvijetom svih kreposti, učini da i meni budu otvorena vrata Božje milosti da mognem dostići dostojan plod pokore. Blagoslovljeno sveto i bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije, Majke Božje.

Zdravo Marijo ...


5. dan - 3.12.
O ljubljena Djevice Marijo, koja si slična zatvorenom urešenom vrtu u koji nikada ne uđe otrovna paklena zmija, ne dopusti da se ikakav grijeh uvuče u vrt srca mog. Blagoslovljeno sveto i bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije, Majke Božje.

Zdravo Marijo ...


6. dan - 4.12.
O čista Djevice Marijo koja si sinula na ovaj svijet kao rumena zora bez ikakve ljage i tame, učini da nikada ne zađem u tmine smrtnoga grijeha. Blagoslovljeno sveto i bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije, Majke Božje.

Zdravo Marijo ...


7. dan - 5.12.
O Bezgrešna Djevice Marijo koja si od postanka svoga cvala kao mirisavi ljiljan, rasprostirući na sve strane svoj plemeniti miris, koji nikad ne okuži otrovni vjetar grijeha, učini da se moje srce nikada ne otruje nečistim grijehom bludnim... Blagoslovljeno sveto i bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije, Majke Božje.

Zdravo Marijo ...


8. dan - 6.12.
O slatka Djevice Marijo, koja si po Duhu Svetom začela i rodila božanstveni plod utrobe svoje Isusa, isprosi mi po zaslugama svojim, krepost čistoće kojoj se obećaje gledanje lica Božjega, kako sam Spasitelj Isus kaže : Blaženi čista srca jer će Boga gledati... Blagoslovljeno sveto i bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije, Majke Božje.

Zdravo Marijo ...


9. dan - 7.12.
O Djevice Marijo, Bogu najdraža, najmilija i kod Njega uvijek primljena, isprosi mi milost da na ovom svijetu sveto živim i sveto umrem te da dođem u vječno blaženstvo gdje ću s tobom, u društvu svih svetih, zauvijek Boga slaviti i hvaliti a tebi na isprošenim milostima zahvaljivati. Blagoslovljeno sveto i bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije, Majke Božje.

Zdravo Marijo ...

... Amen.

http://www.medjugorje-info.com/image...sno-zacece.jpg

Zadnje uređivanje Meadow : 30.11.2015. at 23:59. Reason: slika
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 12:16   #20
http://www.teen385.com/bozic/bozicna...a-reklama-ikad

Za sve vas koji se veselite Božićnim praznicima,pitate li se kako je onima koji su zaboravljeni...
Za one koji neznaju njemački,prevodim zadnju rečenicu starca..

A kako bih vas inače sve okupio?
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.