Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2005., 18:56   #1
Bunjevci i Šokci

Odakle poticu Bunjevci? Ja sam ih uvijek smatrao Hrvatima sve do prosli tjedan kad sam cuo verzije o njihovoj asimilacije sa Hrvatima zbog slicnosti ( citaj religije) i da njihov Y cromozom se dosta razlikuje od slavenskih.
Neko zna vise o tome ili ima neku knjigu za preporuciti ?
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 21:10   #2
http://p087.ezboard.com/fistorijabalkanafrm31
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 08:13   #3
Quote:
Odakle poticu Bunjevci? Ja sam ih uvijek smatrao Hrvatima sve do prosli tjedan kad sam cuo verzije o njihovoj asimilacije sa Hrvatima zbog slicnosti ( citaj religije) i da njihov Y cromozom se dosta razlikuje od slavenskih.

Kod Hrvata se 2/3 haploptipa razlikuje od tipično slavenskog, a tipično protohrvatski još nije otkriven, a i kad bude teško da će u populaciji iznosti do koji sitni postotak. No što bi na to rekli naša braća Srbi u čijoj krvi ne teče ni 1/6 slavenske krvi.

Bunjevci imaju sličnu genetsku kartu s bosanskim katolicima, Hvaranima, Bračanima, Korčulanima i ostalim Dalmatincima, a nešto manje sličnu sa Istranima, Slavoncima i Bošnjacima. Najviše se razlikuju od Srba.

Odakle su Bunjevci:

http://p200.ezboard.com/fimotacaffef...picID=89.topic


Genetika samo pokazuje da narodi nastaju kulturalnim i političkim putem obično preko tkz. elita, a ne velikim premještanjima stanovništva. Cijela Europa pokazuje da i dalje stari paleolitski tipovi prevladavaju na mjestima svog nastanka. Jedino su se dvije populacije u novije doba uspjele probiti i to mediteranska s Bliskog Istoka te sjeverne Afrike i ugrofinska iz Sibira.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 22:58   #4
Ono što bunjevce čini posebnim je njihova ikavica.
Nadam se da neću lupiti ali područje srednjde Bosne je do navale Turaka bilo cijelo ikavsko i mislim da se tu radilo o štokavskoj ikavici a ne o ćakavštini.

Čuo sam nečije tvrdnje da su i Bunjevci porijeklom iz Bosne, ali ne bih se ja sam usudio to tvrditi.

Znam jedan napjev Bunjevaca:
Ja cura ti divojka svadismo se oko momka...

btw bunjevačke igre su prelijepe, a neki smatraju da su njihovi koraci porijekolm iz dinarske zone prilagođeni panonskoj zoni. Navodno zato su im koljena blago savijena i korak im nije toliko lepršav kao recimo mađarski čardaši
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 23:06   #5
koliko se ja sjećam, i bunjevci i šokci su iz bosne migrirali na sjever nakon velikog turskog rata... mislim tamo negdje iz jugozapadne bosne...
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 22:27   #6
Nedavno sam i ja cuo za to da Bunjevci nisu Hrvati vec poseban narod koji se u Jugoslaviji pod pritiskom komunista morao izjašnjavati kao Hrvati,ali mislim da je to još jedna Srpska podvala
kako bi razjedinili Hrvate u Vojvodini i ojacali svoj položaj zbog straha od autonomizacije Vojvodine,jer Kosovo i Crnu Goru su izgubili pa im sad jedino ostaje Vojvodina ako ne misle ostati samo na beogradskom pašaluku.
badday is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 22:40   #7
hrvaćenje vojvodine u doba sfrj.... yet another urota protiv golorukog srpskog naroda
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2005., 20:25   #8
Bunjevac=Hrvat , kome se ne sviđa nek se pojede.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 11:20   #9
Quote:
juanpablom kaže:
Bunjevac=Hrvat , kome se ne sviđa nek se pojede.
Ovdje nije rasprava kako se Bunjevci osjecaju... Ovdje se govori o tome odakle su dosli Bunjevci.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 12:23   #10
Mislim da su došli iz Bosne, zapadne Hercegovine i dalmatinske Zagore.
Moram reagirati na srpske podvale koje vječito podmeću o Bunjevcima.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2005., 19:59   #11
Problem je sto smo se mi juzni Sloveni podelili po verskoj osnovi.Dosli smo do toga da svaki pravoslavac mora biti Srbin(zato sad mi imamo problema sa Crnogorcima i Makedoncima),a svaki katolik mora biti Hrvat(sem Madjara i Slovenaca,jer poseduju nacionalnu svest).Inace Bunjevci imaju pravo da se izjasne kako god zele,njih u Srbiji ima 19.766 po poslednjem popisu.Slicna je situacija sa Makedoncima u Srbiji,njih 26.000 se izjasnilo kao Makedonci,a oko 40.000 se izjasnilo da su Srbi.
 
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 01:37   #12
Blago rečeno zaboli me za tih 20000 "Bunjevaca". Ako ne žele bit Hrvati ne moraju. Bitno je spasiti preostale Hrvate od odnarođivanja
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 21:52   #13
Quote:
juanpablom kaže:
Blago rečeno zaboli me za tih 20000 "Bunjevaca". Ako ne žele bit Hrvati ne moraju. Bitno je spasiti preostale Hrvate od odnarođivanja
E burazeru sada je topionica naroda E.Unija,nije vise SFRJ.Pacifisti vs Nacionalisti
 
Odgovori s citatom
Old 31.10.2005., 12:29   #14
Jebeš SFRJ jebeš EU. Iako je prva veće sranje. Iz prve nisi mogao na miru izaći iz druge možeš.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 19:40   #15
Re: Bunjevci?

Quote:
el_mariachi kaže:
Odakle poticu Bunjevci? Ja sam ih uvijek smatrao Hrvatima sve do prosli tjedan kad sam cuo verzije o njihovoj asimilacije sa Hrvatima zbog slicnosti ( citaj religije) i da njihov Y cromozom se dosta razlikuje od slavenskih.
Neko zna vise o tome ili ima neku knjigu za preporuciti ?

To su pravoslavci Srbi koji su tek odnedavno katolici.
Kulturno su dosta asimilirani sa Albancima.
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 19:42   #16
Quote:
Zavelim kaže:
Kod Hrvata se 2/3 haploptipa razlikuje od tipično slavenskog, a tipično protohrvatski još nije otkriven, a i kad bude teško da će u populaciji iznosti do koji sitni postotak. No što bi na to rekli naša braća Srbi u čijoj krvi ne teče ni 1/6 slavenske krvi.

Bunjevci imaju sličnu genetsku kartu s bosanskim katolicima, Hvaranima, Bračanima, Korčulanima i ostalim Dalmatincima, a nešto manje sličnu sa Istranima, Slavoncima i Bošnjacima. Najviše se razlikuju od Srba.

Odakle su Bunjevci:

http://p200.ezboard.com/fimotacaffef...picID=89.topic


Genetika samo pokazuje da narodi nastaju kulturalnim i političkim putem obično preko tkz. elita, a ne velikim premještanjima stanovništva. Cijela Europa pokazuje da i dalje stari paleolitski tipovi prevladavaju na mjestima svog nastanka. Jedino su se dvije populacije u novije doba uspjele probiti i to mediteranska s Bliskog Istoka te sjeverne Afrike i ugrofinska iz Sibira.
Odjebi te gene!
To je živo sranje
i izmišljotina!
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 19:43   #17
Re: Re: Bunjevci?

Oni su porjeklom iz Hercegovine.
U 16. stoljecu se šire u Srednju Dalmaciju, Hrvatsko Primorje, Istri i Južnu Sloveniju!
Kasnije i u Vojvodinu!
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 02:53   #18
pa ja imam jednu knjigu u kojoj se spominju prezime ljudi koji su bunjevacki hrvati( iu 16 st dosli u ove krajeve), i medu njima je moje, uglavnom ima jako puno prezimena..i to poznatih

neki put mi je i drago da ne znam toliko o povijesti jer mi se cini da je ona izvor svih ratova.., odnosno pozivanje nekih stvari iz proslosti

ali eto mozda je zbog kulture dobro znati ..
ali stvarno ne kuzim ljude koje umjesto neke dobre rasprave salju druge..u na neka mjesta
mogu reci da je ovaj cijeli forum jedan od bezobraznijih na koje sam na isla .
KRUMPIRKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 09:48   #19
Ma kakvi Srbi, Gaju? Što pričaš? Bunjevci su potomci starosjedioca još od prije seobe Hrvata i Srba. Pohrvaćenje Bunjevaca dogodilo se prije barem 700 godina. Znači Hrvati su već 700 godina. Pričaju ikavicom, istom onom kojom je do prije 150-200 godina pričalo 75-80% Hrvata. Za Srbe nikad nisam čuo da pričaju ikavicom osim nešto malo onih koji su je primili od većinskog hrvatskog okruženja (mislim da postoji jedno takvo selo kod Livna, nisam siguran). Podrijetlom su iz zapadne Hercegovine, dalmatinske zagore i dijelova Bosne. Što se tiče genetskih karakteristika, mislim da pripadaju najizraženijem elementu hrvatskog naroda odnosno od onih gena koji je u hrvatskom narodu zastupljen sa nekih 45%. Mislim da bi Zavelim mogao puno bolje objasniti ovo glede gena. Što se tiče ovog foruma mogu reći da je jedan od kulturnijih na koje sam naišao.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 15:34   #20
A gdje sam ja to napisao da su Bunjevci Srbi?
To da su oni neki narod od prije sebe Slaveno, teško.
Jedino im je možda nazov od prije, ako uopće i je.

Inače, ta istraživanja gena možeš objesiti mačku na rep.


PS I ja imam tu knjigu.
Jer djevojačko prezime moje none je navodno (i) Bunjevačko.
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:22.