Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2003., 23:41   #21
Baš sam danas bila na jednom razgovoru -- prvo tona psiho-testova, testova sposobnosti raznoraznih u trajanju 9-13 - IMHO krajnje iscrpljujuće, u prostoriji bez zraka, vode, a bome ni kave --
a onda razgovor s psihologom

ona: " Opišite sebe kao osobu"
ja, u sebi: " Kaj je njoj? Ko još sebe opisuje, Jesus....."
naglas: "Paaaaaaaaaaaaaaaaa---- truć-truć....."
.....
ona: " Dakle, tolerantni ste; ali ipak, sudeći po vašim odgovorima, ponekad i ne?"
ja, naglas: " Pa recimo da sam toleranta u granicama tolerancije."
.....
ona: "Da li zaključavate auto?"
ja: "Ne, jer ga nemam."
ona: "Ali u testu ste napisali da noću zaključavate stan"
ja "Da?"
ona: "Zašto? Bojite se?"
ja: O MY GOD.... Koja jeftina psihologija, aaaaaaaaaaaaaaaa

..... /iza 14:00; fali samo svjetlo upereno u facu za potpuni dojam ona-gestapo; ja-ilegalac partizan....................
btw. posao više ni ne želim, nimalo
.....
ona: "Zašto ste to napisali"
ja: "Bezveze."
ona:" ????"
ja: "Pa kužite, ovo traje već satima, lagano mi koncentracija popušta."
ona: " Ali mi moramo doznati relevantne podatke o vama kroz ovaj razgovor
ja: "Čujte, komunikacija je dvosmjerna. Mislim da sam i ja ponešto saznala o firmi koja ima ovakav prvi interface prema kandidatima za nešto što smatra odgovornim poslom."
ona (leden pogled) : "Javit ćemo vam se."
ja (u sebi: aha, da, nemaš beda; javit će se.....)

(BTW, nisam pripravnik i nemam ništa protiv testova, dapače - neka eliminacija mora postojati. Ali ovo danas je bilo - neopisivo. Obično me psiholog na razgovoru rješi treme i opusti pametnim vođenjem razgovora, al ovo danas - ajmeeeeeeeeeee)

Anyway, ne sekiraj se što god da bude. Samo se opusti i ne muljaj previše.
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 23:56   #22
Quote:
Originally posted by NikaZg
ja: "Čujte, komunikacija je dvosmjerna. Mislim da sam i ja ponešto saznala o firmi koja ima ovakav prvi interface prema kandidatima za nešto što smatra odgovornim poslom."


Svaka cast!

Meni isto idu za zivce ti testovi s jeftinom psihologijom. Ako cemo iskreno, sve je to iks puta prozvakano i vrlo lako mozes otic u Algoritam ili na internet i saznati 'tocne odgovore', ako to stvarno zelis. I dobiti posao, with standing ovations.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2003., 10:20   #23
Quote:
Originally posted by NikaZg
.....
ona: " Dakle, tolerantni ste; ali ipak, sudeći po vašim odgovorima, ponekad i ne?"
ja, naglas: " Pa recimo da sam toleranta u granicama tolerancije."
.....
ona: "Da li zaključavate auto?"
ja: "Ne, jer ga nemam."
ona: "Ali u testu ste napisali da noću zaključavate stan"
ja "Da?"
ona: "Zašto? Bojite se?"

(
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2003., 13:42   #24
Re: Prvi razgovor za posao

Quote:
Originally posted by ela
Idem sada prvi put na razgovor za posao i užasno me je strah, osjećam knedlu u grlu. Kakvi su bili vaši prvi razgovori za posao?

Moj prvi uspjesan razgovor:
SEF: "Jestel li zaintersirani?"(nako 2h i 30 min razglabanja)
JA: "Šta ja znam, Vi ste meni tako toga pokazali da nemam pojma šta se treba raditi, to definitivno nije moguće shvatiti za kojih pola sata..." itd..
( a razgovor je bi zbilja dogotrajan i naporan )
Ferrari is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2003., 13:20   #25
Ja sam na jedan razgovor za posao (točnije kod psihologa - to je bila druga stepenica, a prva testiranje) došla u suknji od tvida malo iznad koljena i pripadajućem puloveru.
Pa me žena pitala jesam li mislila da će na razgovoru bit muškarac i zato imam minicu??!!

Makar teško da se ta dužina mogla nazvat minicom. Ta suknja u mom ormaru stoji na vješalici u "sektoru" odjeće za posao i kupljena je baš s tom namjerom - da imam nekaj pristojno za obuć.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2003., 13:22   #26
Inače mi se taj posao psihologa u kadrovskoj čini ludo zabavan. Možeš gnjaviti ljude i pitat ih najčudnija pitanja iz čiste dosade, a onda napisat preporuku onom tko ti je simpatičan.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 15:55   #27
u prošlom životu su ovi iz kadrovske bili istaknuti članovi inkvizicije ili gestapa
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 18:16   #28
Quote:
Originally posted by NikaZg
Baš sam danas bila na jednom razgovoru -- prvo tona psiho-testova, testova sposobnosti raznoraznih u trajanju 9-13 - IMHO krajnje iscrpljujuće, u prostoriji bez zraka, vode, a bome ni kave --
a onda razgovor s psihologom

ona: " Opišite sebe kao osobu"
ja, u sebi: " Kaj je njoj? Ko još sebe opisuje, Jesus....."
naglas: "Paaaaaaaaaaaaaaaaa---- truć-truć....."
.....
ona: " Dakle, tolerantni ste; ali ipak, sudeći po vašim odgovorima, ponekad i ne?"
ja, naglas: " Pa recimo da sam toleranta u granicama tolerancije."
.....
ona: "Da li zaključavate auto?"
ja: "Ne, jer ga nemam."
ona: "Ali u testu ste napisali da noću zaključavate stan"
ja "Da?"
ona: "Zašto? Bojite se?"
ja: O MY GOD.... Koja jeftina psihologija, aaaaaaaaaaaaaaaa

..... /iza 14:00; fali samo svjetlo upereno u facu za potpuni dojam ona-gestapo; ja-ilegalac partizan....................
btw. posao više ni ne želim, nimalo
.....
ona: "Zašto ste to napisali"
ja: "Bezveze."
ona:" ????"
ja: "Pa kužite, ovo traje već satima, lagano mi koncentracija popušta."
ona: " Ali mi moramo doznati relevantne podatke o vama kroz ovaj razgovor
ja: "Čujte, komunikacija je dvosmjerna. Mislim da sam i ja ponešto saznala o firmi koja ima ovakav prvi interface prema kandidatima za nešto što smatra odgovornim poslom."
ona (leden pogled) : "Javit ćemo vam se."
bas sam se nasmijala
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 12:10   #29
:confused:

e zvali me u drugi krug!!!!
nemrem povjerovat!!!!
pa bila sam totalno bezobrazna prema teti, ono, totalno
i ipak me zovu?
OK, vidjet ćemo sljedeći tjedan
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 12:22   #30
Nika,

Vjerojatno im je tvoj 'bezobrazluk' bio osvjezenje nakon svih onih plasticnih, naucenih odgovora. I vjerojatno si pokazala da imas muda, a i to je vazno za posao.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 14:11   #31
Quote:
Originally posted by Princeza
Vjerojatno im je tvoj 'bezobrazluk' bio osvjezenje nakon svih onih plasticnih, naucenih odgovora. I vjerojatno si pokazala da imas muda, a i to je vazno za posao.
Je, istina, jedna moja kolegica s fakulteta je baš tako dobila posao bez ikakve "špage" i još k tome odabrali su ju između 100 ljudi!!!
 
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 20:17   #32
Re: :confused:

Quote:
Originally posted by NikaZg
e zvali me u drugi krug!!!!
nemrem povjerovat!!!!
pa bila sam totalno bezobrazna prema teti, ono, totalno
i ipak me zovu?
OK, vidjet ćemo sljedeći tjedan
na nekim razgovorima za posao psiholozi te namjerno pokušavaju zbuniti idiotskim i provokativnim pitanjima, da vide kako reagiraš u takvim situacijama. očito im se tvoja reakcija svidjela

ja i inače mislim da za uspješno raditi posao treba imati puno "pozitivnog bezobrazluka" - to bi značilo ne dat se zbuniti, dobro se snalaziti u raznim situacijama (čitaj: ostati pribran i ne početi s podilaženjem sugovorniku) i znati provesti svoju volju, ali ne ići na štetu druge strane (to bi onda bio "čisti bezobrazluk")
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 08:23   #33
Koja pitanja postaviti na razgovoru za posao?

Kao poslodavac u firmi koja ima relativno veliku fluktuaciju radnika često moram na osnovu kratkog razgovora procijeniti dal bi neka osoba bila dobar radnik.
Kaj mislite koja pitanja bi trebao postavljat da se iz odgovora stvarno da iščitat kakv je netko?
Iako uglavnom zapošljavam na poslovima niske složenosti (no rocket science) trebam zaposlenike koji su samostalni, komunikativni i da nisu lijenčine jer ih ne mogu non stop kontrolirat.

Ak je slična tema već bila puknite mi barem koji link...
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 09:10   #34
samo ne : "gdje se vidite za 5 godina?"
__________________
"iskustvo se ne moze prenositi...
prenosi se znanje,umijece i mudrost koja je proistekla iz necijeg iskustva."
milci is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 09:50   #35
Komentar...

Quote:
Paragalactic kaže:

Iako uglavnom zapošljavam na poslovima niske složenosti (no rocket science) trebam zaposlenike koji su samostalni, komunikativni i da nisu lijenčine jer ih ne mogu non stop kontrolirat.
Zanimljivo pitanje... Sjećam se, jednom sam u upitniku za sistemca stavio i pitanja tko je Douglas Adams i što mislite o Olegu Maštruku...

Zašto?

Adams - netko tko studira elektrotehniku zato što ga ta struka zanima, gotovo neizostavno ulazi u određene subkulture gdje je navedeni autor izrazito poznat. Dakle, time se testira da li je čovjek išao na studij reda radi ili je cijeli u tome...

Maštruko - test pitanje, da se vidi da li čita informatičke časopise. Naravno, odgovor da li mu se Maštrukovo pisanje sviđa ili ne je potpuno irelevantan! Naime, da postaviš pitanje: "Čitate li informatičke časopise?", svi bi kandidati rekli: "Da, naravno!"

Tako to ispadne kad gazda zaduži za intervjuiranje nekog tko je upravo na poslijediplomskom pripremao "Metodologiju društvenih istraživanja" iz četiri dosta velike knjige...

Uglavnom, moraš ići s zaobilaznim pitanjima... "Da li volite raditi?", svi će odgovoriti: "Jedva čekam!". Bolji je zato neobavezan razgovor, recimo da li čovjek ima neki hobi, bavi li se nekim sportom rekreativno, ide li na utakmice ili ih gleda na TV, ako je bitna komunikativnost - prati li novine, što je zadnje pročitao ili pogledao na TV, ima li PC, koji mu je najdraži TV-kviz (kviskoteka je visoko na cijeni!).

Kod mlađih - podstanar ili netko tko otplaćuje stan se obično puno više trudi od nekog tko se još nije odvojio od roditelja...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 10:32   #36
Vojky ti je dao dobre smjernice (osim onog s Adams; ja sam završila ETF jer sam to najvolila al' nikad čula)...

A evo malo i teorije...

Postoji jedna tehnika, kojom se iz ponašanja u prošlosti može zaključiti očekivano ponašanje u budučnosti: STAR tehnika.

S ituation: What is the situation?
T ask: What was your task?
A ction: What did you do?
R esult: What was result?

Znači, postavljajući otvorana pitanja o nekoj situaciji u kojoj se kandidat našao, njegovoj ulozi u istoj, kako je odradio svoju ulogu i konačno kakav je bio rezultat svega, možeš otkriti nečija ponašanja, koja će se najvjerojatnije ponoviti budučnosti.

Pri tome je važno da pitanje ne budu teoretska niti sugerirajuća; tipa što bi ti uradio kad bi mislo da?...ili ti si sigurno dobar u ovome ili onome?

Eto...
__________________
I still do care!
Sanjar61 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 10:47   #37
Re: Komentar...

Quote:
Vojky kaže:
Kod mlađih - podstanar ili netko tko otplaćuje stan se obično puno više trudi od nekog tko se još nije odvojio od roditelja...
Ovo nikako nije pravilo!

Što se tiče intervjua bolje ga je pripremiti prije (strukturirani intervju) i svakom kandidatu postavljati ista pitanja. Ono što je važno znati, nikad samo jedna tehnika selekcije ljudskih potencijala nije dovoljna! Ovisno o radnom mjestu trebalo bi ih primjeniti više (situacijski test, psihologijski test ....) jer se kod intervjua javlja tzv. "halo efekt" - ispitivač dobije sliku o kandidatu u prvih 30 sek razgovora i ne mijenja ju! Stoga intervju nije dovoljan - vrlo lako se može propustiti kvalitetnog kandidata!

P.S.

U postu sam pročitao da je fluktuacija na radnom mjestu velika - neka se malo poslodavac zapita što nije u redu sa tim radnim mjestom!
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 11:25   #38
Re: Re: Komentar...

Quote:
ZorcJ kaže:
U postu sam pročitao da je fluktuacija na radnom mjestu velika - neka se malo poslodavac zapita što nije u redu sa tim radnim mjestom!
Posao je sezonskog karaktera...
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 11:43   #39
Re: Re: Re: Komentar...

Quote:
Paragalactic kaže:
Posao je sezonskog karaktera...
OK!
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 11:44   #40
Ja radim sa studošima i nije posve ista stvar, ali mislim da je princip sličan.

Nastojiš ih upoznat, skužit opći princip po kojem rade. Za to je posve nebitno s koje strane kreneš, ako znaš slušat.

Al važno je uključit intuiciju i vjerovat u nju. Izgleda da nikad ne griješi... Do sad se nisam prevarila...
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:25.