Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Pogledaj rezultate ankete: Online pripreme...
bih upisao/la. 2 40.00%
ne bih upisao/la. 2 40.00%
možda uz klasične pripreme. 1 20.00%
sam već koristio/la i nisu mi pomogle. 0 0%
sam već koristio/la i pomogle su mi. 0 0%
Glasovatelji: 5. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2016., 00:58   #1
Online pripreme za polaganje državne mature i ispita državne mature

Dakle,
zanima me vaše mišljenje o isključivo online pripremama za polaganje državne mature i ispita državne mature.
Biste li ih upisali? Mislite li da može biti korisno?
sar42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2016., 19:12   #2
Quote:
sar42 kaže: Pogledaj post
Dakle,
zanima me vaše mišljenje o isključivo online pripremama za polaganje državne mature i ispita državne mature.
Biste li ih upisali? Mislite li da može biti korisno?
Daj neke primjere takvih priprema.
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 11:40   #3
Pa primjer je sustav Albert Pučkog otvorenog učilišta Zagreb, no zatvoren je sustav za polaznike koji upišu taj oblik priprema. Ne znam ima li neki drugi.
Mene zanima više kao koncept vaše mišljenje.
http://www.pou.hr/hr/index.php/matura.html
sar42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 12:37   #4
Quote:
sar42 kaže: Pogledaj post
Pa primjer je sustav Albert Pučkog otvorenog učilišta Zagreb, no zatvoren je sustav za polaznike koji upišu taj oblik priprema. Ne znam ima li neki drugi.
Mene zanima više kao koncept vaše mišljenje.
http://www.pou.hr/hr/index.php/matura.html
Ne zanimaju me sustavi koji su zatvoreni te oni koji se plaćaju.

Većinom se kod tih priprema sve svodi na štrebanje, a ne znanje.
A od toga ima više štete nego koristi.

Koncept online učenja bilo za maturu ili za nešto drugo je već odavno tu, Iako je knjiga i dalje knjiga, polako dolazimo u doba gdje se knjige čitaju online.

Mislim da bi se mogla stvoriti zajednia, i platforma na kojoj bi se učenici pripremali za maturu, i kao takva bi vjerojatno bila pogodna za sve jer je lijepše učiti u grupi, imati nekakav feedback od sustava, nego sjediti sam za knjigom i pitati se hoćeš li uspjeti..

Što Vi misilte o tome?
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 19:08   #5
Quote:
Komediruzecki kaže: Pogledaj post
Ne zanimaju me sustavi koji su zatvoreni te oni koji se plaćaju.

Većinom se kod tih priprema sve svodi na štrebanje, a ne znanje.
A od toga ima više štete nego koristi.

Koncept online učenja bilo za maturu ili za nešto drugo je već odavno tu, Iako je knjiga i dalje knjiga, polako dolazimo u doba gdje se knjige čitaju online.

Mislim da bi se mogla stvoriti zajednia, i platforma na kojoj bi se učenici pripremali za maturu, i kao takva bi vjerojatno bila pogodna za sve jer je lijepše učiti u grupi, imati nekakav feedback od sustava, nego sjediti sam za knjigom i pitati se hoćeš li uspjeti..

Što Vi misilte o tome?
Evo za one koje zanimaju sustavi koji se plaćaju možete isprobati sustav Albert.
Prijavom na stranici http://lms.pouzagreb.com/matura/
s korisničkim podacima
korisnička oznaka: demo
zaporka: korisnik

može se provjeriti funkcioniranje sustava. Na naslovnoj stranici potrebno je kliknuti na programi i zatim na hrvatski jezik. U demo verziji je otvoren samo hrvatski jezik.

Sustavi za pripremu za polaganje državne mature i ispita državne mature pripremaju učenike za način na koji se polaže državna matura. Na državnoj maturi se ne provjeravaju više razine znanja nego osnovno znanje, tj. prepoznavanje. Sustavi za pripremu kao i klasične pripreme nisu škola već trening za što uspješnije polaganje.

Što se tiče koncepta online učenja, kod nas su jednodimenzionalni kao i online čitanje knjiga pa i same knjige. Čitanje beletristike ili znanstvenih knjiga su uredu, no čitanje udžbenika online ima veliki nedostatak, a to je povratna informacija.
Svi koncepti koji se danas kod nas pokušavaju uvesti za digitalne udžbenike imaju upravo taj nedostatak. Oni koji provjere sustav vidjet će po čemu se ovaj sustav razlikuje od tog zastarijelog koncepta.
Sve što daje informacije, bilo to fizička knjiga ili digitalna knjiga, tj. udžbenik ili digitalni udžbenik su u suštini ista stvar, samo je medij drukčiji. Učenici moraju za vrijeme čitanja i učenja dobiti povratnu informaciju u svakom trenutku i na kraju znati jesu li nešto naučili ili ne. Ono što je osim samog neučenja loše je krivo učenje. Učenici nakon učenja vjeruju kako nešto znaju sve do same provjere znanja kada shvate da nisu dobro naučili.

Što se tiče zajednice, nedostatak kod vršnjačkog učenja je u točnosti informacija. Takav sustav treba biti mentoriran i održiv. Bilo je pokušaja kreiranja raznih platformi koje su se nažalost prestale održavati.
Što se tiče plaćanja, ono osigurava održivost koja je neophodna za dugotrajnu kvalitetu i ažurnost podataka. Sustav Albert daje mogućnost priprema od rujna do polaganja za tri osnovna predmeta i jedan izborni za 600 kn ili jednog predmeta za 200kn. To je sustav za sustavno i kontinuirano učenje koje pokriva cijelo gradivo koje se ispituje na maturi.

Svi znamo da u Zagrebu i većim mjestima u R.H. postoje pripreme, ali većini su preskupe. Učenici koji idu u školu u manjim mjestima, na otocima ili žive daleko od škole, takve pripreme ne mogu si priuštiti. Online sustav, po mom mišljenju daje im kompetetivnu prednost, tj. izjednačava njihove šanse ih s onima koji idu na klasične pripreme.
Što se tiče priprema, učenici koji nisu bili uspješni u srednjoj školi, mogu s aktivnim pripremama ostvariti značajan uspjeh na državnoj maturi i ostvariti prednost pred drugim učenicima.
sar42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 23:42   #6
Quote:
sar42 kaže: Pogledaj post
Evo za one koje zanimaju sustavi koji se plaćaju možete isprobati sustav Albert.
Prijavom na stranici http://lms.pouzagreb.com/matura/
s korisničkim podacima
korisnička oznaka: demo
zaporka: korisnik

može se provjeriti funkcioniranje sustava. Na naslovnoj stranici potrebno je kliknuti na programi i zatim na hrvatski jezik. U demo verziji je otvoren samo hrvatski jezik.

Sustavi za pripremu za polaganje državne mature i ispita državne mature pripremaju učenike za način na koji se polaže državna matura. Na državnoj maturi se ne provjeravaju više razine znanja nego osnovno znanje, tj. prepoznavanje. Sustavi za pripremu kao i klasične pripreme nisu škola već trening za što uspješnije polaganje.

Što se tiče koncepta online učenja, kod nas su jednodimenzionalni kao i online čitanje knjiga pa i same knjige. Čitanje beletristike ili znanstvenih knjiga su uredu, no čitanje udžbenika online ima veliki nedostatak, a to je povratna informacija.

Istina, povratna informacija je bitna.


Svi koncepti koji se danas kod nas pokušavaju uvesti za digitalne udžbenike imaju upravo taj nedostatak. Oni koji provjere sustav vidjet će po čemu se ovaj sustav razlikuje od tog zastarijelog koncepta.

Ne razumijem kako možete znati za SVE koncepte koji se danas pokušavaju uvesti..

Ako je sustav dobar onda je jednostavan, ako je jednostavna onda se može i opisati u par rečenica, nema potrebe za izrazima kao "oni koji provjere sustav uvjeriti će se".

Digitalni udžbenik ili platforma za učenje koji nemaju taj nedostatak postoje, i uvode se polako. (u svijetu postoje, kod nas se polako uvode)


Sve što daje informacije, bilo to fizička knjiga ili digitalna knjiga, tj. udžbenik ili digitalni udžbenik su u suštini ista stvar, samo je medij drukčiji. Učenici moraju za vrijeme čitanja i učenja dobiti povratnu informaciju u svakom trenutku i na kraju znati jesu li nešto naučili ili ne. Ono što je osim samog neučenja loše je krivo učenje. Učenici nakon učenja vjeruju kako nešto znaju sve do same provjere znanja kada shvate da nisu dobro naučili.

Jako dobar point, naučiš lekciju 1, lekciju 2, lekciju 3, odeš pisati test, a do tada već zaboraviš lekciju 1, dakle jedno je naučiti, a drugo je znati primijeniti, ponoviti u određenim razmacima i usvojiti to znanje potpuno i dugotrajno.




Što se tiče zajednice, nedostatak kod vršnjačkog učenja je u točnosti informacija. Takav sustav treba biti mentoriran i održiv. Bilo je pokušaja kreiranja raznih platformi koje su se nažalost prestale održavati.

Što se tiče plaćanja, ono osigurava održivost koja je neophodna za dugotrajnu kvalitetu i ažurnost podataka. Sustav Albert daje mogućnost priprema od rujna do polaganja za tri osnovna predmeta i jedan izborni za 600 kn ili jednog predmeta za 200kn. To je sustav za sustavno i kontinuirano učenje koje pokriva cijelo gradivo koje se ispituje na maturi.

Ovisi o kakvom je sustavu riječ, neki su skuplji neki jeftiniji.
Ali nije istina da je plaćanje nužno. Zašto ne napraviti sustav koji je besplatan i tako pomoći djeci da nauče nešto?

Financiranje takvog sustava je jedinstveno, pomoću dobrovoljaca, sponzora te donacija ljudi koji si to mogu priuštiti.

Zašto bi netko kome je teško dati 700 kn za pripreme, dao 600 kn za pripreme u sustavu Albert?

Ako imaš volju i po mogućnosti vrijeme -- lako je naučiti gotovo sve potpuno besplatno.





Svi znamo da u Zagrebu i većim mjestima u R.H. postoje pripreme, ali većini su preskupe. Učenici koji idu u školu u manjim mjestima, na otocima ili žive daleko od škole, takve pripreme ne mogu si priuštiti. Online sustav, po mom mišljenju daje im kompetetivnu prednost, tj. izjednačava njihove šanse ih s onima koji idu na klasične pripreme.
Što se tiče priprema, učenici koji nisu bili uspješni u srednjoj školi, mogu s aktivnim pripremama ostvariti značajan uspjeh na državnoj maturi i ostvariti prednost pred drugim učenicima.
Zašto to ne mogu i sami? Ili besplatno uz sustav Albert?

Zašto ne priuštiti takvoj djeci sustav potpuno BESPLATNO?
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 13:45   #7
Quote:
Komediruzecki kaže: Pogledaj post
Zašto to ne mogu i sami? Ili besplatno uz sustav Albert?
Naravno da mogu, sami iz udžbenika. Ipak, učenici si pomažu i s klasičnim pripremama, s priručnicima, instrukcijama i sl. Svaka pomoć je dobrodošla.
Sustav Albert je komercijalni proizvod i kao takav ne može biti besplatan. Što se tiče pojma besplatno, možemo govoriti samo o besplatnom za krajnjeg korisnika, ne besplatnog za sve. Sustav Loomen koji nudi Carnet je besplatan za krajnjeg korisnika no na njemu rade ljudi koji primaju plaću, sustav se održava na sustavima koji nisu besplatni. Kod besplatnog je samo pitanje tko će ga platiti kako netko drugi ne bi morao.

Quote:
Komediruzecki kaže: Pogledaj post

Zašto ne priuštiti takvoj djeci sustav potpuno BESPLATNO?

Ne razumijem kako možete znati za SVE koncepte koji se danas pokušavaju uvesti..

Ako je sustav dobar onda je jednostavan, ako je jednostavna onda se može i opisati u par rečenica, nema potrebe za izrazima kao "oni koji provjere sustav uvjeriti će se".


Moj posao je da znam sve koncepte, zajednica koja radi na tome je jako mala. No, ako poznajete neki koncept s kojim ja nisam upoznat, bilo bi mi jako drago da me upoznate s njim, a ako i Vi radite na tome, možemo nešto i zajedno naučiti. Naši projekti u tom smjeru su veliki i na njemu radi stotinjak nastavnika u prvoj fazi, a kasnije će nam trebati sva snaga i pamet naših nastavnika.

Quote:
Komediruzecki kaže: Pogledaj post

Digitalni udžbenik ili platforma za učenje koji nemaju taj nedostatak postoje, i uvode se polako. (u svijetu postoje, kod nas se polako uvode)
Na koje sustave mislite?

Quote:
Komediruzecki kaže: Pogledaj post
Ako je sustav dobar onda je jednostavan, ako je jednostavna onda se može i opisati u par rečenica, nema potrebe za izrazima kao "oni koji provjere sustav uvjeriti će se".

Digitalni udžbenik ili platforma za učenje koji nemaju taj nedostatak postoje, i uvode se polako. (u svijetu postoje, kod nas se polako uvode)
Ja sam pobornik iskustvenog učenja pa sam zato predložio testiranje, a i dobro bi nam došla svaka nova povratna informacija

Ja osobno sam pokušao napraviti sustav za pripreme u Moodlu no sustav je prekompleksan za ovu funkciju i zato smo krenuli u izradu zasebnog sustava koji će pojednostaviti sve i dovesti do maksimalnog uspjeha učenika.

Quote:
Komediruzecki kaže: Pogledaj post
Jako dobar point, naučiš lekciju 1, lekciju 2, lekciju 3, odeš pisati test, a do tada već zaboraviš lekciju 1, dakle jedno je naučiti, a drugo je znati primijeniti, ponoviti u određenim razmacima i usvojiti to znanje potpuno i dugotrajno.
Što se tiče digitalnih udžbenika, cilj je napraviti udžbenike koji će osim same povratne informacije, učenicima dati mogućnost učenja primjene naučenog znanja. Pripreme za maturu su potpuno druga stvar i traži se samo ponavljanje (u većini predmeta). Kao što sam prethodno nave, sustav je napravljen za treniranje uz ponavljanje s ciljem postizanja maksimalnog uspjeha na samom testu.

Quote:
Komediruzecki kaže: Pogledaj post
Ovisi o kakvom je sustavu riječ, neki su skuplji neki jeftiniji.
Ali nije istina da je plaćanje nužno. Zašto ne napraviti sustav koji je besplatan i tako pomoći djeci da nauče nešto?

Financiranje takvog sustava je jedinstveno, pomoću dobrovoljaca, sponzora te donacija ljudi koji si to mogu priuštiti.

Zašto bi netko kome je teško dati 700 kn za pripreme, dao 600 kn za pripreme u sustavu Albert?

Ako imaš volju i po mogućnosti vrijeme -- lako je naučiti gotovo sve potpuno besplatno.
Već sam prethodno dao svoje mišljenje o besplatnom sustavu.

Što se tiče cijene priprema, ja znam za pripreme čija je cijena za tri osnovna i jedan izborni preko 3000 kn, no ako Vi znate za pripreme čija je cijena 700kn mislim da bi učenicima bilo drago znati gdje su.
Postoje i pripreme koje financiraju gradovi i koji su za učenike besplatni, čak i crkva organizira u svojim župama pripreme za maturu, a koji su za učenike besplatne. Sve su to pohvalni poduhvati i ja ih podržavam.
Ipak, tu su i komercijalne pripreme.


Na kraju, hvala za povratne informacije. Mene i dalje zanimaju razmišljanja o samim online pripremama. Mogućim prednostima i nedostacima.
sar42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 17:25   #8
Quote:
sar42 kaže: Pogledaj post
Naravno da mogu, sami iz udžbenika. Ipak, učenici si pomažu i s klasičnim pripremama, s priručnicima, instrukcijama i sl. Svaka pomoć je dobrodošla.
Sustav Albert je komercijalni proizvod i kao takav ne može biti besplatan. Što se tiče pojma besplatno, možemo govoriti samo o besplatnom za krajnjeg korisnika, ne besplatnog za sve. Sustav Loomen koji nudi Carnet je besplatan za krajnjeg korisnika no na njemu rade ljudi koji primaju plaću, sustav se održava na sustavima koji nisu besplatni. Kod besplatnog je samo pitanje tko će ga platiti kako netko drugi ne bi morao.

Sustav može biti besplatan, ako se podrazumijevaju inicijalna početna ulaganja, koja zapravo i ne moraju biti ulaganja ako kao dobrovoljci koji bi sustav izgradili imaju dostupna sredstva sa kojima će sustav ostvariti.

Npr. ako imam računalo i odvojim svoje vrijeme za izgradnju sustava, na taj način sustav je potpuno besplatan, i za mene i za krajnjeg korisnika.
(podrazumijevano struja i laptop se troši ali su i dalje sredstva koja su inicijalno tu)
S tim da vrijeme nije i nikada neće biti novac, novac je prejadan da bi se uspoređivao sa tim.



Moj posao je da znam sve koncepte, zajednica koja radi na tome je jako mala. No, ako poznajete neki koncept s kojim ja nisam upoznat, bilo bi mi jako drago da me upoznate s njim, a ako i Vi radite na tome, možemo nešto i zajedno naučiti. Naši projekti u tom smjeru su veliki i na njemu radi stotinjak nastavnika u prvoj fazi, a kasnije će nam trebati sva snaga i pamet naših nastavnika.



Na koje sustave mislite?

ToniMilun, KhanAcademy, Learn.co, Deutsch.info, Babel, Duolingo, Coursera, Mitx, i još tone online platformi za učenje programiranja koje ne možete popisati.

U planu mi je izraditi sličnu platformu na kojoj bi besplatno dijelio znanje, a u projektima sa drugim sudionicima se radi na par sličnih sustava.



Ja sam pobornik iskustvenog učenja pa sam zato predložio testiranje, a i dobro bi nam došla svaka nova povratna informacija

Ja osobno sam pokušao napraviti sustav za pripreme u Moodlu no sustav je prekompleksan za ovu funkciju i zato smo krenuli u izradu zasebnog sustava koji će pojednostaviti sve i dovesti do maksimalnog uspjeha učenika.



Što se tiče digitalnih udžbenika, cilj je napraviti udžbenike koji će osim same povratne informacije, učenicima dati mogućnost učenja primjene naučenog znanja. Pripreme za maturu su potpuno druga stvar i traži se samo ponavljanje (u većini predmeta). Kao što sam prethodno nave, sustav je napravljen za treniranje uz ponavljanje s ciljem postizanja maksimalnog uspjeha na samom testu.

Za online pripreme za maturu dovoljno je iskopirati trinom i ponuditi ga u malo interaktivnijem smislu,

Već sam prethodno dao svoje mišljenje o besplatnom sustavu.

Što se tiče cijene priprema, ja znam za pripreme čija je cijena za tri osnovna i jedan izborni preko 3000 kn, no ako Vi znate za pripreme čija je cijena 700kn mislim da bi učenicima bilo drago znati gdje su.
Postoje i pripreme koje financiraju gradovi i koji su za učenike besplatni, čak i crkva organizira u svojim župama pripreme za maturu, a koji su za učenike besplatne. Sve su to pohvalni poduhvati i ja ih podržavam.
Ipak, tu su i komercijalne pripreme.

Cijena od 700 kn je bila figurativna, zašto bi učenik koji ne može platiti x kn dao y kn za online pripreme, Nije stvar u cijeni. A cijenom postižemo nejednakosti.

Vjerojatno ne razumijete važnost obrazovanja, plaćanjem škole, srednje škole, fakulteta, pribora za školu, uđbenika i ostalih stvari stvaramo zajednicu u kojoj slabo napredujemo.

Stvaranjem besplatnih izvora znanja nisu pohvalni pothvati, nego su jedini pothvati kakvih treba biti, uvođenjem komrecijalnih proizvoda je prevara i treba ju izbjegavati.

Iskreno se nadam da će svi takvi sustavi propasti, i da će se novac od ljudi dati za ljude a ne narušavati siromašniju djecu, jer eto pripreme koštaju 600kn.


Na kraju, hvala za povratne informacije. Mene i dalje zanimaju razmišljanja o samim online pripremama. Mogućim prednostima i nedostacima.
Prednosti su vjerojatno na vašoj strani, jer ne morate održavati real life instrukcije.

Prednosti korisnika, dostupnost sustava cijeli dan 0-24, beskonačno ponavljanje jedno te istih zadataka, primjera, pitanja?
Ili štrebanja određenih stvari napamet kroz sustav, to vjerojatno i nije neka prednost, ali će dosta pomoći za maturu..

Nedostaci: Real time help?
Mane sustava?, što ako bude loš.., što ako učenje ne bude produktivno, bude presporo?

Što ako korisniku odjednom prestane raditi internet...
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 16:58   #9
Quote:
Komediruzecki kaže: Pogledaj post
Prednosti su vjerojatno na vašoj strani, jer ne morate održavati real life instrukcije.

Prednosti korisnika, dostupnost sustava cijeli dan 0-24, beskonačno ponavljanje jedno te istih zadataka, primjera, pitanja?
Ili štrebanja određenih stvari napamet kroz sustav, to vjerojatno i nije neka prednost, ali će dosta pomoći za maturu..

Nedostaci: Real time help?
Mane sustava?, što ako bude loš.., što ako učenje ne bude produktivno, bude presporo?

Što ako korisniku odjednom prestane raditi internet...
Dobro,

ja mislim da nastavnici moraju primati plaću i da država mora ulagati u obrazovanje. Ideja da se sve svede na volontiranje samo može uništiti formalni sustav obrazovanja i kao ideja nije ozbiljna.
Jedino institucionalni oblici obrazovanja mogu osigurati kvalitetu i održivost.

Nadam se da će Vam uspjeti projekt s platformom i da će živjeti sto godina. Da ćete imati snage i volje stotinama godina održavati sustav.

Uspoređivat x i y možemo samo s jednadžbom. x=y nije isto kao i 5x=y osim ako su x ili/i y=0.
Meni Vaš napad izgleda kao napad na nešto što može biti dobro i što može ugroziti cijeli sustav klasičnih priprema. Kako nešto što je 5x jeftinije može biti loše. Ako si klasične pripreme može priuštiti 10% učenika, zar nije dobro nešto što će taj krug proširiti na 11% ili 50%.


Cilj multimedijskih udžbenika treba biti smanjenje troškova kako bi set udžbenika koštao 200, a ne 2000 kn. To će olakšati pristup obrazovanju svima. Svi roditelji moraju kupiti udžbenike, pa zar nije bolje da plate 90% jeftinije, osim ako volontirate u Školskoj knjizi ili nekom drugom nakladniku.

Ponavljam opet da besplatno ne postoji, dobro možda samo inicijalni troškovi, autorovog pisanja udžbenika, sirovina, tiskanja udžbenika i distribucije, ali sve ostalo je samo vrijeme koje se ionako nema vrijednost.

Mislim da napadate nepotrebno. To što vi ne radite za plaću već volontirate u školi ili na fakultetu na kojem radite znači da ste otkili tajnu kako živjeti bez potrebnih resursa. Siguran sam da vas računovodstvo ne može uvrijediti s pokušajem pretvaranja vašeg truda i vremena u novac jer
Quote:
Komediruzecki kaže: Pogledaj post
novac je prejadan da bi se uspoređivao sa tim
.

ToniMilun prodaje svoje instrukcije na MaxTV-u. Svi sustavi imaju svoj trošak i svoju cijenu, samo je pitanje tko ju plaća.
sar42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 22:29   #10
Quote:
sar42 kaže: Pogledaj post
Dobro,

ja mislim da nastavnici moraju primati plaću i da država mora ulagati u obrazovanje. Ideja da se sve svede na volontiranje samo može uništiti formalni sustav obrazovanja i kao ideja nije ozbiljna.
Jedino institucionalni oblici obrazovanja mogu osigurati kvalitetu i održivost.

Nadam se da će Vam uspjeti projekt s platformom i da će živjeti sto godina. Da ćete imati snage i volje stotinama godina održavati sustav.

Uspoređivat x i y možemo samo s jednadžbom. x=y nije isto kao i 5x=y osim ako su x ili/i y=0.
Meni Vaš napad izgleda kao napad na nešto što može biti dobro i što može ugroziti cijeli sustav klasičnih priprema. Kako nešto što je 5x jeftinije može biti loše. Ako si klasične pripreme može priuštiti 10% učenika, zar nije dobro nešto što će taj krug proširiti na 11% ili 50%.

Ako idemo vašom logikom, vi tvrdite da imate jednake ili bolje pripreme od onih koje koštaju 5x, od vaše cijene x.

Nije problem da nešto što je dobro za 10% ljudi postane 11%.
Problem je što u Vašem primjeru imate nešto što je loše za 10% ljudi i Vi želite to proširiti na više od 10%.

Zar nebi bio cilj da prestanemo biti ovisni o institucijama, plaćanju tih silnih uđbenika i dodatnih priprema. Te postanemo zajednica koja uči zajedno, a ne profesor djecu, pa za to primi plaću.

Sa internetom i voljom danas je to moguće. Jedino što je potrebno je vrijeme, umjesto da se djecu uči štrebetanju stvari koje zaborave nakon 5 minuta, treba ih učiti ono što ih zanima i što žele raditi.


Cilj multimedijskih udžbenika treba biti smanjenje troškova kako bi set udžbenika koštao 200, a ne 2000 kn. To će olakšati pristup obrazovanju svima. Svi roditelji moraju kupiti udžbenike, pa zar nije bolje da plate 90% jeftinije, osim ako volontirate u Školskoj knjizi ili nekom drugom nakladniku.

Ne moraju svi roditelji kupiti uđbenike, očito niste svjesni prave situacije.
I ne, cilj internetskih sadržaja nebi trebao biti kako bi se cijena sa x smanjila na x/2, nego kako bi cijena postala BESPLATNA.


Još davne 2000-te godine trebalo je uvesti druge načine učenja i totalno izbaciti uđbenike kao potrebni izvor štrebetanja. Koji se još i naplaćuje, ne samo za državu koja baca novac za tolike uđbenike nego i za korisnike koji onda te uđbenike ne pročitaju ni 5%.

Ponavljam opet da besplatno ne postoji, dobro možda samo inicijalni troškovi, autorovog pisanja udžbenika, sirovina, tiskanja udžbenika i distribucije, ali sve ostalo je samo vrijeme koje se ionako nema vrijednost.

Zar nije uđbenik koji se prenosi na dvije generacije besplatan za drugu generaciju?

Mislim da napadate nepotrebno. To što vi ne radite za plaću već volontirate u školi ili na fakultetu na kojem radite znači da ste otkili tajnu kako živjeti bez potrebnih resursa. Siguran sam da vas računovodstvo ne može uvrijediti s pokušajem pretvaranja vašeg truda i vremena u novac jer .

ToniMilun prodaje svoje instrukcije na MaxTV-u. Svi sustavi imaju svoj trošak i svoju cijenu, samo je pitanje tko ju plaća.
Troškovi pametnih sustava mogu se svesti na minimum, takav da ti je teško ne platiti ga. Usporedio bi to sa kartom za tramvaj, dns je vjerojatno cijena od oko 10 kn. Takav trošak možda većina nebi platila, ali što da je cijena 5 lipa?

Takvi troškovi možda postoje, i pametnim raspolaganjem i zamjenom za uloženo vrijeme mogu se postići, samo ih vi ne želite jer Vam je u prvom cilju samo ponuditi što jeftinije i još uvijek zaraditi.

Što Vam znači išta ako Vas pokreće novac?

Toni Milun nije stranica koja se plaća, vjerujem da ni sa time niste upoznati, a tvrdite da znate sve sustave..

MAXTV instrukcije došle su puno kasnije i nemaju nikakve veze sa inicijalnom idejom, a to je ponuditi besplatno znanje svima koji imaju pristup internetu (a može zapravo i bez interneta).

Većinski trošak stvaranja takve platforme zaista je VRIJEME, a kroz razvoj može se ČAK i zaraditi. Smatram da to što će neke tvrtke platiti oglase na internetu a taj novac će google podijeliti ljudima koji održavaju stranice posjećenima a oni će tako nešto i zaraditi ima savršenu primjenu. Za obrazovanje. I kao takvo možemo tog "tko" plaća i dalje vidjeti kao nekog tko je dobio nešto za svoj novac a krajnji korisnici i dalje imaju sve besplatno.

Uzmite primjer KhanAcademy, Čovjek je znanje ponudio besplatno, čovjek je uložio vrijeme i pomogao jako puno ljudi, čovjek je dobio donacije milionskih iznosa, i to uložio ponovo kako bi ljudima dao posao, kako bi plaćao još veću kvalitetu i zatim je uložio još više vremena zajedno sa zajednicom koja je sada i kvalitetno plaćena.

Dakle, kakvi bi trebali biti?
Jedan čovjek: Napraviti čuda, dobra čuda.
Zajednica od 100 "pametnih" profesora, koji će za nekakve instrukcije zaraditi 600kn po osobi. A onda kasnije smanjivati cijenu kako bi 11% ljudi moglo kupiti to isto. (brojke su figurativne)

I za kraj, otkud Vam informacija da bi ja volontirao u školi, na fakultetu ili radio na fakultetu, odnosno imao ikakve veze sa obrazovanim sustavom, ili općenito RH?

Ako te pretpostavke izbacimo, nemojte se osjećati napadnuto, sve je u dobrom, smirenom duhu
Samo želimo shvatiti kroz raspravu naravno, što više toga, i naučiti ponešto.

Zadnje uređivanje Komediruzecki : 09.08.2016. at 22:49.
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 23:02   #11
Dragi kolega, niste ništa odgovorili.
Jel Vi volontirate u svojoj školi? Vi bi radili za plaću, a drugi bi trebali svoj rad dati besplatno inače ih novac pokreće i šta im inače išta u životu znači.
Vaša analogija s kartom je upravo ono što sam ja rekao, a to je da nešto što košta 3000 kn može biti jeftinije.
Primite se politike s ovakvim ispraznim argumentima. Govorite načelno o sustavu koji jedva da ste isprobali.
Kad čujem na vijestima kako je jedan nastavnik odbio plaću i od sada radi besplatno ja ću biti drugi.
Nepotrebno obezvrijeđujete trud ljudi koji su radili više od godine dana na sustavu.
Izrada sustava je dug i mukotrpan posao, a krenulo se od prve linije koda. Na praznom papiru.

Uistinu ne razumijem Vaše motive za ovakvu destruktivnu diskusiju.
I pitanje za volontiranje nije bilo retoričko.
sar42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 00:44   #12
Quote:
sar42 kaže: Pogledaj post
Dragi kolega, niste ništa odgovorili.
Jel Vi volontirate u svojoj školi? Vi bi radili za plaću, a drugi bi trebali svoj rad dati besplatno inače ih novac pokreće i šta im inače išta u životu znači.

Bold1: Na što točno nisam odgovorio, nije ni bilo pitanja!
Bold2: Ne, nisam više u školici. Ja nebi radio za plaću. Za obrazovanje bi trebali raditi besplatno da, makar i uz to što već naplaćuju.


Vaša analogija s kartom je upravo ono što sam ja rekao, a to je da nešto što košta 3000 kn može biti jeftinije.
Primite se politike s ovakvim ispraznim argumentima. Govorite načelno o sustavu koji jedva da ste isprobali.

Razmislite o mojim argumentima pa ćete vidjeti i smisao, Vas koče pretpostavke, opet radite pretpostavku o meni, govoreći da sam "SUSTAV" jedva isproba.. eh


Kad čujem na vijestima kako je jedan nastavnik odbio plaću i od sada radi besplatno ja ću biti drugi.

Dakle, pričekajmo druge da naprave prvi korak, pa ćemo i mi. To je nekakav argument iz vrtića vjerojatno. Sjećam se kako su se djeca sa tim igrala.

Uzmimo opet primjer Khan-a, iz KhanAcademy, čovjek je radio na sustavu, radio je dodatni posao, i polagao više smjerova na fakultetu, uložio je vrijeme i nakon nekog vremena je prestao raditi dodatni posao kako bi uložio svo vrijeme u sustav. Eto Vam čovjeka koji je radio besplatno, krećete li njegovim stopama?


Nepotrebno obezvrijeđujete trud ljudi koji su radili više od godine dana na sustavu.
Izrada sustava je dug i mukotrpan posao, a krenulo se od prve linije koda. Na praznom papiru.

Kôd se ne piše na praznom papiru. Ako Vam je izrada sustava dug i mukotrpan posao onda ste u krivoj struci, posao koji radiš treba biti onaj koji i voliš, a takav posao nije niti DUG, niti mukotrpan. Prođe u sekundi..

Ja samo iznosim svoje mišljenje o takvim sustavima, to je valjda jedina stvar koju ti ne mogu oduzeti, misli.


Uistinu ne razumijem Vaše motive za ovakvu destruktivnu diskusiju.
I pitanje za volontiranje nije bilo retoričko.
Nemam nikakvih motiva, niti mi nije jasno zašto bi rasprava bila destruktivna?
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 02:04   #13
Dakle,

otišli smo daleko od teme, a znam jer sam temu ja otvorio.
Hvala Vam puno na Vašem dosadašnjem doprinosu i savjetima.
sar42 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:24.