Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2008., 23:07   #121
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Što potvrđuje moju teoriju, a to je da ne znate razmišljati vlastitim mozgom.I upravo zato prezirem rimsko pravo.Jer ne poznaje princip presedana.
Pa slobodno ti je odseliti se negdje drugdje. Europu nećeš po tom pitanju puno promijeniti, iako će u budućnosti postojati nešto veći utjecaj presedana, posebno europskih sudova. Rimski pravni sustav ovdje radi jako dobro već preko 2000 godina i to što se tebi osobno ne sviđa, ne znači da će se mijenjati. Stopa kriminala je uostalom relativno niska.

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Američki zakon je daleko bolji od našega, prema mom osobnom mišljenju.
Koji? Tamo imaš barem 52 pravna područja. Kazneno pravo nije federalno.

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Zakon uredno funkcionira?Funkcionira u našem društvu, koje za sada nema neke veće stope kriminala.Stavi naš zakon u SAD, pa ćemo vidjeti koliko je funkcionalan, odnosno koliko je nefunkcionalan.
Svaki propis se prilagođava svom podneblju. Hrvatska ima relativno uspješan sustav, jer je stopa kaznenih djela manja nego u SAD, gdje je gotovo 1% stanovništva u zatvorima, uz dvojbene rezultate. SAD nikako nisu dobar primjer oko kaznenog prava. Dobar su primjer oko dosta stvari, ali oko stope kriminala nisu.

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Baš ne vidim da se nešto trude.Žali Bože njihovog proučavanja.
Pa to je tvoj osobni problem, jer ne želiš proučiti tko kako radi i koliko pridonosi. Onda je najlakše pljuckati po tuđem radu (kojeg u biti ne znaš).

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Rado.Uputi me gdje, kako i na koji način, i bez problema ću si dati truda kada budem imao vremena.
Napišeš rad i pošalješ u bilo koji kazneno-pravni časopis. Nađi neki strani, jaki, recimo njemački...

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ja bi se trebao bojati tih tobože stručnjaka?To što netko radi 30 godina neki posao, ne znači da je dobar u istome, a to pogotovo vrijedi za znanost, gdje se, pogotovo kod nas, dogodi da se netko uhljebi na neki fakultet, i postane kao neka svojevrsna čovjekolika dogma, eto jer je fakultetski profesor.
Konkretno, što su naši stručnjaci promijenili na toj normi? Po čemu je različita od one u Austriji ili Njemačkoj ili Švedskoj? Imaš Europu, kontintent s oko 40 država, gomilom pravnika, kriminalista, psihologa, psihijatara, imaš škole kaznenog prava stare preko 100 godina, imaš institute koji rade još otkada je kriminalistika postala znanost, imaš ljude koji su život posvetili tome (i to uopće ne govorim o hrvatskim profesorima!), imaš države tipa Njemačke koje vode statistiku do zadnjeg broja već 100 godina ili države poput Švedske koje pokušavaju naći i drugačije rješenja kod kažnjavanja...

I svi propisi o nužnoj obrani i samopomoći su (barem koliko je meni poznato) vrlo slični. Nisu naši. Nisu hrvatski izum. Preuzeli smo ih od država koje su u to ulagale više resursa nego što ćemo mi objektvno moći ikada.

No, kako ti očigledno imaš reći nešto novo - slobodno ti je. Ali nemaš pravo omalovažavati struku i ljude koji u njoj profesionalno i uspješno rade. Jer to u biti spada u trolanje, namjerno rušenje rasprave praznim, pa i uvredljivim argumentima.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 23:16   #122
Dakle, bilo čiji slijedeći post gdje se bude išlo pljuckti po struci, stručnjacima, zakonu i inom bez jasno navedenih argumenata, smatrat će se trolanjem.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 23:16   #123
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post

Stoga je pametno, ako je ikako moguće, izbjeći sukob. Da ne spominjem da se može i - nastradati. Napadač može biti jači, imati oružje, imati bolest koja se prenosi krvlju, jako puno toga bi vam mogli ispričati policajci kojima je posao takve hvatati po terenu. Kao i u svemu u životu treba biti pametan. Pobjeći, poći u policijsku postaju i ispričati što se dogodilo, te pustiti ljudima kojima je to posao da uvedu red.
Pametno je izbjeći, ali ne bezuvjetno i po cijenu poniženja (npr. pred svojim djetetom koje će oca uz odrastanje gledati kao kukavičko govno i sl.).
Neki sa tim nebi mogli živjeti.

Napadač uvijek misli da je jači ili ima prednost zbog oružja.

U vrijeme napada policajca u pravilu nema u blizini, jer da ga ima napadač bi odustao osim ukoliko nije mentalno bolesna osoba.

Otkrivačka djelatnost policije je vrlo niska i statistički lažno podigunta na veći postotak od stvarnog postotka otkrivenosti NN počinitelja prijavljenih za djela po NN. Pa kada se taj manji broj djela rasvijetli i počinitelji privede sudu, onda dolazi šlag na tortu. Sve se razvodni. Nekolicina pravomoćno osuđenih dočeka presudu nakon dužeg perioda od vremena počinjenja djela (ukoliko ne ode u zastaru), a vremenski odmak od počinjenja djela je toliki da je pukla svaka veza počinitelja sa počinjenim djelom i kazna gubi smisao, a kod često neprimjerenih i ne individualiziranih kazni iste djeluju poticajno na počinitelje. Dokaz je veliki broj povratnika.
Treba riješiti sudstvo i sve će biti u redu, jer zakoni su u pravilu dobri.
I da ne zaboravim. Prilikom obrane ne dolazi u obzir svjesno nanošenje ozljeda (radi osvete i bijesa) napadaču ukoliko ga se nadvlada. Ozljede nastale nužnom obranom (znači bez prekoračenja nužne obrane) ne bi smjele imati osnov za privatne tužbe.
Damanalovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 23:21   #124
Po mom mišljenju neka Amerika ostane gdje i je, a ovoga kod nas ima jednim djelom i zbog pretjeranog gledanja filmova. Naravno Američkih.
Draži i humaniji mi je kopneni sustav od otočnog
Damanalovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 23:24   #125
Quote:
Damanalovca kaže: Pogledaj post
I da ne zaboravim. Prilikom obrane ne dolazi u obzir svjesno nanošenje ozljeda (radi osvete i bijesa) napadaču ukoliko ga se nadvlada. Ozljede nastale nužnom obranom (znači bez prekoračenja nužne obrane) ne bi smjele imati osnov za privatne tužbe.
Da, slažem se, ja sam tužbu naveo za slučaj samopomoći po građanskom pravu:

Članak 27.

(1) Tko ima pravo na zaštitu posjeda, smije svoj posjed zaštititi za vrijeme trajanja rokova iz članka 21. stavak 3. ovoga Zakona i silom od onoga tko mu posjed samovlasno oduzme ili ga u posjedovanju uznemirava, ako je to nužno jer bi sudska pomoć stigla prekasno, a opasnost je neposredna, ali samo ako za zaštitu svoga posjeda ne primjeni silu veće jakosti nego li je primjerena okolnostima (dopuštena samopomoć).

(2) Dopuštenom samopomoći smije se umjesto posjednika poslužiti posjednikov pomoćnik u posjedovanju.

(3) Ostvari li posjednik svoje pravo na zaštitu posjeda putem samopomoći kad nisu ispunjene pretpostavke iz stavka 1. ovoga članka, zaštitio je svoj posjed, ali odgovara za štetu koju je pritom nanio.


Tu stvari mogu biti jako nezgodne ako se onome tko je uzeo neku stvari npr. slomi ruka, onda će će to jako lako doći pod "silu veće jakosti nego li je primjerena okolnostima". Prosječan građanin nije policajac koji je školovan za relativno bez ozlijeda zaustaviti nekoga.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 00:04   #126
koja ti je logika?
on tebe napadne i ide te tužit
prije ti njega moš tužit nego on tebe
i kaj bu reko?
gospon sudac, ja sam ga išo pljačkat i izudaro me.
nije fer da me izudara bez razloga...
LazyBrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 00:09   #127
Pravo da si uzmeš natrag stvar ne uključuje pravo da nekog ozbiljno izudaraš ili ozlijediš. Nemaš pravo provoditi nasilje, ukoliko nisi u stanju to obaviti bez ozlijede drugog, onda zatraži da to napravi država.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 03:59   #128
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa slobodno ti je odseliti se negdje drugdje. Europu nećeš po tom pitanju puno promijeniti, iako će u budućnosti postojati nešto veći utjecaj presedana, posebno europskih sudova. Rimski pravni sustav ovdje radi jako dobro već preko 2000 godina i to što se tebi osobno ne sviđa, ne znači da će se mijenjati. Stopa kriminala je uostalom relativno niska.
Kao što rekoh, stopa kriminala je više razlog društveno-povijesnih razloga, ne toliko samog rimskog prava, bar prema mom osobnom mišljenju.Presedani su ono što fali ovom sustavu, jer inače se nalazimo u okvirima pravnih temelja koji su stari par milenija, no bitno da se pojedinci isprdavaju sa šerijatom na drugim forumima.

Quote:
Koji? Tamo imaš barem 52 pravna područja. Kazneno pravo nije federalno.
Mea culpa, lapsus linguae.Odnosno, prsti brži od mozga.Htio sam napisati anglosaksonsko pravo, ne američki zakon.

Quote:
Svaki propis se prilagođava svom podneblju. Hrvatska ima relativno uspješan sustav, jer je stopa kaznenih djela manja nego u SAD, gdje je gotovo 1% stanovništva u zatvorima, uz dvojbene rezultate. SAD nikako nisu dobar primjer oko kaznenog prava. Dobar su primjer oko dosta stvari, ali oko stope kriminala nisu.
Opet ponavljam.Odgovorno tvrdim, da stavimo hrvatsko KZ pravo u sustav SAD-a, stopa kriminala bi bila nekoliko puta veća, jer naše KZ praktički miluje recidiviste.

Quote:
Pa to je tvoj osobni problem, jer ne želiš proučiti tko kako radi i koliko pridonosi. Onda je najlakše pljuckati po tuđem radu (kojeg u biti ne znaš).
Gore si sam napisao da se Europa neće promijeniti.Stoga, o čemu ti pričaš?Da budeš malo konkretniji?

Quote:
Napišeš rad i pošalješ u bilo koji kazneno-pravni časopis. Nađi neki strani, jaki, recimo njemački...
Navedi mi popis časopisa.Ne zanimaju me strani, ako bi tako nešto objavljivao, ne bih sigurno u stranom, nego u hrvatskom.
Ili ti misliš da nisam kadar takvo nešto napraviti, pa si već unaprijed složio svoj stav, pa se eto sada malo isprdavaš?

Quote:
Konkretno, što su naši stručnjaci promijenili na toj normi? Po čemu je različita od one u Austriji ili Njemačkoj ili Švedskoj? Imaš Europu, kontintent s oko 40 država, gomilom pravnika, kriminalista, psihologa, psihijatara, imaš škole kaznenog prava stare preko 100 godina, imaš institute koji rade još otkada je kriminalistika postala znanost, imaš ljude koji su život posvetili tome (i to uopće ne govorim o hrvatskim profesorima!), imaš države tipa Njemačke koje vode statistiku do zadnjeg broja već 100 godina ili države poput Švedske koje pokušavaju naći i drugačije rješenja kod kažnjavanja...
Ovdje mi stvarno nije jasno na čega ti referiraš.

Quote:
I svi propisi o nužnoj obrani i samopomoći su (barem koliko je meni poznato) vrlo slični. Nisu naši. Nisu hrvatski izum. Preuzeli smo ih od država koje su u to ulagale više resursa nego što ćemo mi objektvno moći ikada.
To suvereno tvrdiš ili pak samo nagađaš?Pošto vidim da si napisao "koliko je meni poznato".

Quote:
No, kako ti očigledno imaš reći nešto novo - slobodno ti je.
Lijepo.

Quote:
Ali nemaš pravo omalovažavati struku i ljude koji u njoj profesionalno i uspješno rade. Jer to u biti spada u trolanje, namjerno rušenje rasprave praznim, pa i uvredljivim argumentima.
Ma nemoj?A zašto ja nemam to pravo?Ničim me nisi razuvjerio u postulate koje sam ja iznio, praktički vodiš konverzaciju istim tonom kao i ja, no ja sam troler, a ti ne?
"Profesionalno i uspješno"?Ježim se od strukovnog snobizma i nedodirljivosti.Svaka struka se treba kritizirati, bez obzira o kome se radilo, ako se sumnja u kvalitetu neke tematike unutar struke.
Ti sada kao moderator meni direktno prijetiš da ne smijem raspravljati o ovoj tematici, jer ćeš me kažnjavati za trolanje?
Svaka čast Vojky, pravi si, nema što, to pokazuje snagu osobe, kada koristi svoj položaj kao sredstvo prisile.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 12:41   #129
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh, stopa kriminala je više razlog društveno-povijesnih razloga, ne toliko samog rimskog prava, bar prema mom osobnom mišljenju.Presedani su ono što fali ovom sustavu, jer inače se nalazimo u okvirima pravnih temelja koji su stari par milenija, no bitno da se pojedinci isprdavaju sa šerijatom na drugim forumima.
Rimsko pravo je baština građanskog prava, ne kaznenog. Kazneno pravo u suvremenom smislu se počelo razvijati koju tisuću godina kasnije. Presedane nemamo, ali imamo sudsku praksu. I presedani imaju velikih mana, jer se zna dogoditi da su potpuno zastarjeli i neprimjereni (nastali u 19. stoljeću!).

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Opet ponavljam.Odgovorno tvrdim, da stavimo hrvatsko KZ pravo u sustav SAD-a, stopa kriminala bi bila nekoliko puta veća, jer naše KZ praktički miluje recidiviste.
I da promjeniš američki Ustav u Južnoj Americi dobio bi vojnu diktaturu jako brzo (događalo se). Svaka država ima svoj sustav, i često nisu primjereni za drugo okružje.

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Navedi mi popis časopisa.Ne zanimaju me strani, ako bi tako nešto objavljivao, ne bih sigurno u stranom, nego u hrvatskom.
Ili ti misliš da nisam kadar takvo nešto napraviti, pa si već unaprijed složio svoj stav, pa se eto sada malo isprdavaš?
Imaš kat s periodikom u NSK, pa ćeš ih naći nekoliko. Naravno da imaš pravo napisati kvalitetan znanstveni rad iz područja kaznenog prava, jednako kao što ga imaš pravo napisati iz područja građevinarstva, nuklearne fizike, etike, biologije, medicine, scenske umjetnosti. Isto kao što možda voziš auto bolje od Shumija. No, takvi su rijetki, koji dođu u neko područje koje nisu proučavali (a očigledno nisi) i napišu nešto kvalitetno.

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
To suvereno tvrdiš ili pak samo nagađaš?Pošto vidim da si napisao "koliko je meni poznato".
Nitko ne može reći da zna pravo 40-tak država, ako se izravno ne bavi tim područjem. Ali, naši propisi jednostavno nisu naša izmišljotina, posebno danas u doba kada se uvodi pravni globalizam, barem u okvirima EU. Te odredbe su i starije od neovisne Hrvatske. U osnovnim pravnim postulatima su vrlo male razlike kao prvo unutar područja nekadašnje Austro-ugarske.

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ma nemoj?A zašto ja nemam to pravo?Ničim me nisi razuvjerio u postulate koje sam ja iznio, praktički vodiš konverzaciju istim tonom kao i ja, no ja sam troler, a ti ne?
"Profesionalno i uspješno"?Ježim se od strukovnog snobizma i nedodirljivosti.Svaka struka se treba kritizirati, bez obzira o kome se radilo, ako se sumnja u kvalitetu neke tematike unutar struke.
Slobodno ti je citirati druge propise, dobru ili lošu sudsku praksu, analizirati iste, ali ti to ne radiš. Govoriš opće. Ja sam iznio propise, Mylo je iznio nešto sudske prakse, i rasprava se u pravnom smislu treba voditi oko toga. I statistički si u krivu jer se pjeniš oko nečeg što je u hrvatskoj praksi relativno rijetko, prekoračenje nužne obrane.

A u biti, takvih slučajeva bez obzira na norme ima malo, jer su kod kaznenih djela protiv života i tijela u dobroj većini slučajeva počinitelji poznati žrtvi, često i pripadnici obitelji, pa se nažalost žrtva ni ne stigne obraniti. Niti u četvrtini slučajeva napadač je netko nepoznat koji npr. žrtvu presretne na ulici.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 12:45   #130
Quote:
zulma kaže: Pogledaj post
Upit za Vojkija- tko točno može mijenjati zakone? U Americi se pravila mijenjaju tijekom suđenja a kod nas?
I u Americi i u Hrvatskoj zakone donosi parlament, ali u SAD je kod suđenja velika uloga presedana, tj. kako je u sličnom slučaju postupio sudac u slučaju koji je već bio.

Što se tiče prekršaja protiv javnog reda i mira, u pitanju je prilična sramota ove države, jer je to Zakon iz doba SRH, uvelike zaostao i neprimjeren današnjem stupnju razvoja društva, uostaom pogledaj: http://www.mup.hr/144.aspx.

Problem je što mi nemamo dovoljno stručnjaka za materiju prekršaja, gotovo nitko se u Hrvatskoj time ozbiljno ne bavi. Ako te zanima šire, otvori novi topic.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 16:39   #131
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Što se tiče prekršaja protiv javnog reda i mira, u pitanju je prilična sramota ove države, jer je to Zakon iz doba SRH, uvelike zaostao i neprimjeren današnjem stupnju razvoja društva, uostaom pogledaj: http://www.mup.hr/144.aspx.
Pogledao sam, kao i pročišćeni tekst koji ima ovdje: http://www.poslovniforum.hr/zakoni/z...ajima_pjrm.asp.
Zanima me u čemu vidiš priličnu sramotu države? U sadržaju zakona ili u brzini postupanja i provođenja istog.

Dali je zaostao i neprimjeren današnjem stupnju razvoja društva zbog porasta kriminala i neprimjerenog provođenja istog ili je samo sporan datum donošenja?
Ukoliko imaš neki amandman, volio bih da napišeš.

Zadnje uređivanje Damanalovca : 14.09.2008. at 17:11.
Damanalovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 11:44   #132
teta katrin, ocu sad dobit kaj bodova za dizanje stare teme?

jel kažnjivo ako u samoobrani prijetim sa špricom svoje krvi koju sam spreman ubrizgati napadaču/napadačima?

mislim, jel bi prošao pod neuračunljivost ako bi se pokazalo da je hiv bio u krvi?
__________________
FUCK YOU, I WON'T DO WHAT YOU TELL ME!!! MOTHERFUCKER!!! UGGH!!!
Mandrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 12:02   #133
ajde malo procitaj temu pa vidi kakav treba biti napad i kakva treba biti obrana da bilo 'kaznjivo'.

i ne, to ti bas ne bi proslo
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 15:26   #134
ali bi proslo onom drugom kao opravdan razlog da mu je zivot bio ugrozen
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2010., 22:27   #135
Nužna obrana

Poštovani,
situacija je ovakva: susjeda me napala na mojoj zemlji vilama, sklonio sam se u garažu neozlijeđen, izbušila mi je vrata vilama pokušavajući doći do mene. Razlog - sa njenim sam se zetom prije pola sata nagodio za među (u postupku nove katastarske izmjere pred geodetima koji su to odmah i snimili - potpisali smo zajednički zapisnik).
Slijed događanja:
- policija je bila na uviđaju, sve obavila, oduzela vile kao dokaz , fotografirali... meni rekli da sam moram podnijeti prijavu ako želim (???)
- sve je gledala moja supruga i malodobna (11 godina) unuka
- bili smo supruga i ja kod liječnika i u policiji podnijeti prijavu a kako ja teško govorim nakon operacije karcinom korijena jezika zamalo da me polic službenik istjerao a nevjerovatan je njegov bezobrazluk i visina glasa a osobito što nije dozvolio tj uzeo izjavu i moje supruge iako je ona to tražila a nije nam želio dati niti kopiju moje izjave.
Molim savjete:
- imam li pravo nakon cca 10-dana uvida u policijske radnje
- ako policija ne podnese kaznenu prijavu (postoje idicije o obiteljskoj povezanosti isljednika s počiniteljicom) trebam li ići sam DORH-u
Poznato mi je da mi najprije treba pravomoćna presuda po ovom napadu pa da tek onda mogu tužiti za odštete ali ipak molim i po ovom detalju savjet.
Ilova Blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 09:38   #136
najbolje po meni bi bilo kontaktirati unutarnju kontrolu, sto se tice policajca

sto se tice prijave , nisam pravnik , ali mi je nebuloza da se tako nesto ne goni po sluzbenoj duznosti
no , sobzirom da je kod nas sve moguce...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 10:52   #137
eh, a što je kod nas nemoguće...

... naravno, S V E, a pogotovo evo što je naknadno taj isti inspektor bio kod mene "da još jednom najbolje sam vidi kolika je šteta na vratima a potom otišao u kuću napadačice, možda joj uzeti izjavu jer ima meko srce prema staroj gospođi.... pa da ju ne poziva u mup...
Ilova Blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 14:30   #138
Quote:
Ilova Blues kaže: Pogledaj post
... osobito što nije dozvolio tj uzeo izjavu i moje supruge iako je ona to tražila a nije nam želio dati niti kopiju moje izjave...
Kopiju izjave ne možeš dobiti. Dobiješ samo potvrdu o tome da si prijavio kazneno djelo (ako tražiš), ali to je sažeta i suhoparna verzija od dvije rečenice. Što se tiče supruge, navedena je kao svjedok i bit će saslušana u postupku pred sudom. Budući da je događaj očigledan, nema potrebe za istraživanjem i dugim razgovorima u prethodnom postupku.


Quote:
Ilova Blues kaže: Pogledaj post
... - imam li pravo nakon cca 10-dana uvida u policijske radnje...
Nakon 30 dana te moraju izvijestiti što je poduzeto (ako to ne naprave, odeš/nazoveš i pitaš). U ovom slučaju, ako si potpisao prijedlog za kazneni progon), sve će biti poslano na državno odvjetništvo. Ono odlučuje hoće li voditi postupak ili će ga ustupiti tebi, a ako treba neke druge detalje, naredit će policiji provođenje dodatnog istraživanja.


Quote:
Ilova Blues kaže: Pogledaj post
... - ako policija ne podnese kaznenu prijavu (postoje idicije o obiteljskoj povezanosti isljednika s počiniteljicom) trebam li ići sam DORH-u...
Znači, ako si prijavio, spis se mora proslijediti (bez obzira na rodbinske veze). Ti u svakom slučaju možeš i sam otići u odvjetništvo podnijeti kaznenu prijavu. Ono što im pošalje policija će joj automatski biti priloženo.


Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
najbolje po meni bi bilo kontaktirati unutarnju kontrolu, sto se tice policajca...
A po meni, popiti tabletu za smirenje (bez uvrede, činjenica je da je događaj stresan). Obzirom da je prvo revoltiran nepostupanjem, a zatim i postupanjem policije. a tećeg nema.


Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
... sto se tice prijave , nisam pravnik , ali mi je nebuloza da se tako nesto ne goni po sluzbenoj duznosti...
I jedno i drugo se progoni putem prijedloga.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 15:12   #139
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Kopiju izjave ne možeš dobiti. Dobiješ samo potvrdu o tome da si prijavio kazneno djelo (ako tražiš), ali to je sažeta i suhoparna verzija od dvije rečenice. Što se tiče supruge, navedena je kao svjedok i bit će saslušana u postupku pred sudom. Budući da je događaj očigledan, nema potrebe za istraživanjem i dugim razgovorima u prethodnom postupku.


Laičko pitanje

Zašto se ne može dobiti kopija vlastite izjave? Moramo vjerovati na riječ da nešto neće biti nadopisano kasnije?
vivekananda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 15:51   #140
Quote:
vivekananda kaže: Pogledaj post
... Zašto se ne može dobiti kopija vlastite izjave? Moramo vjerovati na riječ da nešto neće biti nadopisano kasnije?...
Kakve veze ima i da se nešto nadopiše? Ništa od iskazanog (u ovom slučaju) pred policajcem ne vrijedi (samo po sebi) kao dokaz u postupku. Sve možeš negirati, čak i ako si potpisao.

mali edit: možeš i dodati nešto što odmah nisi naveo

I da, kopiju ne možeš dobiti jer se radi o obrascu kojim se policija obraća odvjetništvu (ili nekom drugom u sličnim slučajevima). Za komunikaciju između policije i građanina služi potvrda. Kada postupak dođe na sud, imaš pravo uvida u sve spise - dobiješ svoj primjerk cijelog spisa (ali do tog trenutka su neki dokumenti izvađeni iz formalnih razloga).

Zadnje uređivanje drot13 : 20.10.2010. at 16:07. Reason: dodatak
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:33.