Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2012., 23:37   #21
Quote:
darac8 kaže: Pogledaj post
pozz..sad zavrsavam skolu i planiram polagat za kamion ali sam cuo da nemogu odma nakon polozenog ispita vozit veliki sleper,,nego samo do 7.5 t,,ako neko zna nesto o tome neka mi kaze,,hvala
Da bi polago za C moraš imati najmanje 1 g. položenu B kat, odnosno najmanje 19 g. Kad položiš C možeš voziti bilo koji kamion, ali ne i prikolicu, za kamione ili ti kombije do 7,5 t je C1 kategorija.

Kad položiš C moraš najmanje godinu dana imati C da bi opće mogao upisati E (prikolica)

Znači šleper možeš voziti najranije sa 20 g., prije ne.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 21:23   #22
Može li se netko tko položi C,D i E kat. zaposliti kao vozač šlepera ili autobusa ili se potrebno doškolovati za vozača? Ne upišem li faks mislio sam polagati za vozača Jedni govore ne drugi da
vwgolfmk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 23:17   #23
Quote:
vwgolfmk1 kaže: Pogledaj post
Može li se netko tko položi C,D i E kat. zaposliti kao vozač šlepera ili autobusa ili se potrebno doškolovati za vozača? Ne upišem li faks mislio sam polagati za vozača Jedni govore ne drugi da
Pa jesi ti pročitao temu od početka do kraja?
>Tko hoće vozit šleper/kamion/bus i da mu je to osnovno zanimanje mora imati kvalifikaciju za to.
Položena kategorija u AŠ nije kvalifikacija.
Za kvalifikaciju se ide u Prometnu školu kao srednju ili kao prekvalifikaciju.
__________________
Cijeli svijet je pustinja, u pustinji je birtija....tamo ću te čekat`ja, gdje je moja rakijaaa...
mjau mjau is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 23:29   #24
Quote:
vwgolfmk1 kaže: Pogledaj post
Može li se netko tko položi C,D i E kat. zaposliti kao vozač šlepera ili autobusa ili se potrebno doškolovati za vozača? Ne upišem li faks mislio sam polagati za vozača Jedni govore ne drugi da
Da, potrebno je imati KV vozač, međutim ako ti vozač nije primarna funkcija i zaposlen si ko šta-ja-znam npr. građevinski radnik a imaš kategorije možeš voziti npr. kiper. To naše tvrtke obilato koriste, dokad ali vrlo je lako moguće da će se stvari drastično promjeniti ulaskom u EU.

Na tvom mjestu bi svakako išao na kombinaciju večernja škola + kategorije. Najbolja solucija ti je naći autoškolu i POU (otvoreno učilište) istog vlasnika, jer ako ćeš na rate jednostavnije je i možeš dogovoriti dobar popust. Cijena te večernje ti najviše ovisi o količini predmeta koje slušaš. Priznaju ti se predmeti iz prethodne srednje škole, većinom su to matematika, fizika, hrvatski, engleski....
__________________
...da dan traje 72h meni bi i to bilo malo...
ghost is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 23:30   #25
Quote:
vwgolfmk1 kaže: Pogledaj post
Može li se netko tko položi C,D i E kat. zaposliti kao vozač šlepera ili autobusa ili se potrebno doškolovati za vozača? Ne upišem li faks mislio sam polagati za vozača Jedni govore ne drugi da
Kolega iznad ti je sve odgovorio.

Sa kategorijama možeš voziti za svoje potrebe, ali u firmi moraš imati KV. Imaš nekih obrta gdje se šleperi voze bez KV jer te gazda ne prijavi kao vozača, već kao skladišnog radnika i sl, al ni to neće dugo trajati, vjerojatno budu ulaskom u EU strože kontrole.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 10:46   #26
ja mislim da ako se vozi za vlastite potrebe, kvalifikacija nije ppotrebna... samo kategorija
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 13:04   #27
Čuo sam da ulaskom u EU može voziti tko god hoće samo ako ima kategorije...To bi bilo dobro. Ja sam iz imotskog. tu je tranzitna zona i ima dosta autoprjevoznika i šleperima i busevima....To s EU bi valjalo Ako upišem faks koji želim ništa od kamiona i polaganja i...................
vwgolfmk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 13:15   #28
Ja nisam KV vozac nego samo imam kategorije. Radio sam kod 2 privatnika i vozio C kategoriju te u jednoj opcinskoj isto C. Sad vozim autobus vec 8 godina u drzavnoj firmi. Ima nas vozaca sa D kategorijom i jedan sa C a samo jedan je KV vozac.

U sistematizaciji radnih mjesta pise da je potrebna kategorija D i bilo koja skola vezana uz tehnicku struku.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 13:18   #29
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Ja nisam KV vozac nego samo imam kategorije. Radio sam kod 2 privatnika i vozio C kategoriju te u jednoj opcinskoj isto C. Sad vozim autobus vec 8 godina u drzavnoj firmi. Ima nas vozaca sa D kategorijom i jedan sa C a samo jedan je KV vozac.

U sistematizaciji radnih mjesta pise da je potrebna kategorija D i bilo koja skola vezana uz tehnicku struku.
Ako je tako extra.. Ja idem za elektroTEHNIČARa.....
Koliko otprilike košta polaganje kategorija C,DiE?
vwgolfmk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 14:39   #30
Sto su ga u HR zamrsili, te ovo te ono, a kada to sve prodjes ne postanes ni V od vozaca.U zemlji cokolade te uce da vozis, sada su uveli dodatno skolovanje, ali ne kao u HR da moras biti asistent na fakultetu, nego te uce kako osigurati teret na tovarnom prostoru, kako reagovati ako te putnik psuje, tuce i td.
E nesto za HR pojmove jako cudno, ovdje mozes sa B odma ici na D, dovoljno je odvoziti 52 sata, samo to i to kosta dosta 52X190CHF.

Ma sve je lako, najteze je nauciti pravilno zavezati kravatu, steta sto u HR jos rade po nekim komplikovanim starim sistemima, ako vec kopiraju, neka to rade onak da narodu bude lakse.
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 15:20   #31
Ih... ovdje je ovako:
sa 18 možeš polagati B kat.
sa 19 C kat.
sa 20 E kat
sa 21 ili 22 D kat.
Evo kako pajdo gori kaže možeš vozit sa šoferskom ili tehničkom školom što meni odgovara jer idem u tehničku školu......samo me j*bu cijene

Zadnje uređivanje vwgolfmk1 : 24.08.2012. at 15:55. Reason: zaboravio
vwgolfmk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 21:19   #32
Quote:
vwgolfmk1 kaže: Pogledaj post
Čuo sam da ulaskom u EU može voziti tko god hoće samo ako ima kategorije...To bi bilo dobro. Ja sam iz imotskog. tu je tranzitna zona i ima dosta autoprjevoznika i šleperima i busevima....To s EU bi valjalo Ako upišem faks koji želim ništa od kamiona i polaganja i...................
Aha kak da ne...
__________________
GY - bolest
bugy_AB is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 07:30   #33
Quote:
vwgolfmk1 kaže: Pogledaj post
Čuo sam da ulaskom u EU može voziti tko god hoće samo ako ima kategorije...To bi bilo dobro. Ja sam iz imotskog. tu je tranzitna zona i ima dosta autoprjevoznika i šleperima i busevima....To s EU bi valjalo Ako upišem faks koji želim ništa od kamiona i polaganja i...................
Ma ja, za imoćane su od pamtivijeka vrijedili posebni zakoni i propisi .....oni samo njima znani!

Quote:
vwgolfmk1 kaže: Pogledaj post
Ako je tako extra.. Ja idem za elektroTEHNIČARa.....
Koliko otprilike košta polaganje kategorija C,DiE?
Ulaskom u EU ( Hrvatska je implementirala u tom području EU propise U POTPUNOSTI) bit će još drastičnija kontrola da za volanom kamiona i autobusa sjede SAMO KV VOZAČI!!!!!

EU propis o minimalnoj dobnoj granici za vozača C, CE, D, DE kategorije predviđa polaganje vozačkog ispita sa 18 godina SAMO u slučaju da
se kandidat školuje za PROFESIONALNOG VOZAČA ( najmanje 3 godišnje školovanje) ili u tehničku struku usko vezanu ta popravak tih vozila ....

drugim riječima MEHATRONIČARA kako se po EU nomenklaturi danas naziva mehaničar za motorna vozila ....

I tada smije samo u lokalnom prometu voziti samostalno a u daljinskom SAMO UZ PRATNJU
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 11:19   #34
Mudrijaških zakona....Koda nije isto gonio bus netko ko je završio 3 god za vozača ili netko ko je položio u autoškoli...Ima masa vozača autobusa koji nisu završili SŠ za vozača pa voze već ohoho...
Šta je je za nas imoćane vrijede posebni zakoni
Osi toga onda nema smisla da autoškole nude polaganje D kat. ko vozi bus za gušt i vlastite potrebe...
vwgolfmk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 11:47   #35
Može postojati sijaset razloga za odvojeno polaganje D kategorije, pogotovo s obzirom da po završetku cestovne škole i tako dobiješ samo C kategodiju tako da C+E i D ionako MORAŠ negdje drugdje polagat, ali i generalno nisi u pravu, postoji sijaset scenarija u kojima možeš vozit amatersku kategoriju za teretna vozila i autobuse, a da nisi stalno zaposlen kod nekoga kao vozač, od vožnje veće ekipe na izlet u nekom minibusu npr pa nadalje...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 11:59   #36
Quote:
vwgolfmk1 kaže: Pogledaj post
Mudrijaških zakona....Koda nije isto gonio bus netko ko je završio 3 god za vozača ili netko ko je položio u autoškoli...Ima masa vozača autobusa koji nisu završili SŠ za vozača pa voze već ohoho...
Šta je je za nas imoćane vrijede posebni zakoni

Osi toga onda nema smisla da autoškole nude polaganje D kat. ko vozi bus za gušt i vlastite potrebe...
Ma naravno eto baš ide serija "Prosjaci i sinovi" i definitvno najbolje opisuje mentalitet toga kraja i "šire"!

A ja mulcu sa 18 godina nebi sigurno dao da vozi 25-30-55 putnika u autobusu!

Poanta je da onaj koji se školuje za vozača SVOJU VOŽNJU VRŠI POD NADZOROM! bilo to za C ili D kategoriju!

Mentalni sklop mularije u našim krajevima dok se školuju i onog u EU je sasvim drugačiji!

U EU se mularija koncentrira da ZAVRŠI ŠKOLU i dobije kruh u ruke i posao i svako sranje sa zakonom je prepreka za bilo koje buduče zanimanje! Već i s razloga da večina roditelja "pušta male ptiče u svijet da sami lete iz roditeljskog gnjezda" čim završe srednju školu....nekad i još za vrijeme školovanja!

I sami zakoni su drugačiji, kod nas u prometu sve do ozljeđenih se tretira manje više PREKRŠAJNO dok je u EU promet dio KAZNENOG ZAKONA i samo manja "zlodjela" spadaju u prekršajno!

kakav je slop naše mularije vidi se po tome da u EU rijetko kome pada na pamet da bez vozačke sjeda za volan a kod nas je " ko ga hebe" stav!

Drugo je institucija potvrde o nekažnjavanju! Jako mnogo poslodavaca danas na zapadu traži potvrdu o nekažnjavanju .....kod nas nitko ne mari za to i za grijehe u "mulačko doba" ....vani su ti prepreka za "šegrtovanje" ili školovanje u struci već a kamoli za kasniji profesionalni život!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 12:05   #37
Naravno da ni ja nebi da mulcu od 18 god. da vozi 50 ljudi i vozilo dugo do 15m, ali onaj tko položi C,EiD kat. sigurno zna vozit i vješt je u tome... Po meni bi tribalo progledat kroz prste takvima...uz to cjene nisu baš niske za vozači viših kategorija.

Zadnje uređivanje vwgolfmk1 : 25.08.2012. at 12:08. Reason: ...
vwgolfmk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 13:13   #38
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Ja nisam KV vozac nego samo imam kategorije. Radio sam kod 2 privatnika i vozio C kategoriju te u jednoj opcinskoj isto C. Sad vozim autobus vec 8 godina u drzavnoj firmi. Ima nas vozaca sa D kategorijom i jedan sa C a samo jedan je KV vozac.

U sistematizaciji radnih mjesta pise da je potrebna kategorija D i bilo koja skola vezana uz tehnicku struku.
ne cijepam dlake niti me briga.
ali onak, za informaciju, pošalji upit na osiguravajuće društvo, što bi se dogodilo da autobusom skriviš sudar a da nemaš KV.
Quote:
vwgolfmk1 kaže: Pogledaj post
Mudrijaških zakona....Koda nije isto gonio bus netko ko je završio 3 god za vozača ili netko ko je položio u autoškoli...Ima masa vozača autobusa koji nisu završili SŠ za vozača pa voze već ohoho...
Šta je je za nas imoćane vrijede posebni zakoni
Osi toga onda nema smisla da autoškole nude polaganje D kat. ko vozi bus za gušt i vlastite potrebe...
da. mudrijaški zakoni.
sa KV-om i kategorijama si obavezan obavljati liječničke preglede svakih 5 godina. nema veze tko kako dobro vozi ili ne.
bit je da za njega vrijede drugačiji zakoni nego za vozača amatera.

bus ne smiješ voziti iz vlastitog gušta.
Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
Može postojati sijaset razloga za odvojeno polaganje D kategorije, pogotovo s obzirom da po završetku cestovne škole i tako dobiješ samo C kategodiju tako da C+E i D ionako MORAŠ negdje drugdje polagat, ali i generalno nisi u pravu, postoji sijaset scenarija u kojima možeš vozit amatersku kategoriju za teretna vozila i autobuse, a da nisi stalno zaposlen kod nekoga kao vozač, od vožnje veće ekipe na izlet u nekom minibusu npr pa nadalje...
možeš ti kupiti, čak i registrirati autobus na sebe.
problem nastaje kad izađeš na cestu s njim jer je to privredno vozilo pa ti svaka osoba u njemu postaje putnik, a za prijevoz putnika trebaš imati papire (licencu, koncesiju ili što već).

što znači da ne radiš prometni prekršaj nego privredni, zaražđivanje bez prijavljene firme za obavljanje prijevoza i bez plaćanja poreza i dadžbina.

minibus sa 8+1 spada pod B kategoriju.
da li bus ima 10 ili 50 sjedala, savim svejedno. samo KV i samo D kategorija.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 13:53   #39
Kako se kreću cijene za više kategorije ili doškolovanje?
vwgolfmk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 14:23   #40
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
možeš ti kupiti, čak i registrirati autobus na sebe.
problem nastaje kad izađeš na cestu s njim jer je to privredno vozilo pa ti svaka osoba u njemu postaje putnik, a za prijevoz putnika trebaš imati papire (licencu, koncesiju ili što već).

što znači da ne radiš prometni prekršaj nego privredni, zaražđivanje bez prijavljene firme za obavljanje prijevoza i bez plaćanja poreza i dadžbina.

minibus sa 8+1 spada pod B kategoriju.
da li bus ima 10 ili 50 sjedala, savim svejedno. samo KV i samo D kategorija.
Upravo tako ključni faktor je ZARAĐIVANJE a ne vožnja, ti možeš voziti sa D kategorijom bez KV ali nemožeš izdavati račun i nesmiješ imat firmu/obrt bez uposlenog vozača - znači možeš vozit samo za osobne potrebe, sad teret dokazivanja tvoje zarade i svega proizlazećeg iz toga u slučaju inspekcije/spora je na poreznoj upravi, a ne niti na prometnoj policiji, a niti na tebi...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:35.